Γκάμπια Μάλι Μαυριτανία Μπενίν Μπουρκίνα Φάσο Νίγηρας Σενεγάλη Τόγκο Δ.Αφρική: Togo, Benin, Niger, Burkina Faso, Mali, Senegal, Mauritania, Gambia

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To έβγαλα από κει που ήταν το δωδεκάρι και το πήρε δικαιωματικά ο Νίγηρας: μόνο μια χώρα μπορεί να έχει δωδεκάρι σε κάθε κατηγορία, κατ' εξαίρεση και για επιβράβευση της κορυφαίας επίδοσης στη συγκεκριμένη κατηγορία.

(το βλέπω γρήγορο και στα κέφια του, θα δοκιμάσω να ανεβάσω καμιά φωτό)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Απίστευτες-καταπληκτικές-μοναδικές-υπέροχες-θαυμάσιες οι φωτογραφίες και οι πληροφορίες που μας δίνεις Γιώργο. Σ' ευχαριστούμε πάρα μα πάρα πολύ:clap::clap::clap:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τι να πώ...μια γεύση...μια ιδέα...να ξεχαστούμε λίγο μέχρι να'ρθει η ώρα να πάμε προς τα κεί...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Yorgo,τρείς σχετικές ερωτησούλες...

α)Από που αφαιρέθηκε το δωδεκάρι και μεταφέρθηκε εδώ και πως έπρεπε να το γνωρίζουν οι "πιστοί ακόλουθοί" σου;

β)Υπάρχει τρόπος προμήθειας (με pm,mail,sms,tam-tam,smoke signal) της περίφημης αυτής λίστας;

γ)Το κριτήριο της ασφάλειας έγκειται αποκλειστικά στο αν σου έτυχε εσένα κάτι στη χώρα;Παραείναι υποκειμενικό αν είναι έτσι,γιατί θα μπορούσαν να σε ληστέψουν και στην Στοκχόλμη π.χ. ,αλλά δεν νομίζω πως είναι πόλη που την χαρακτηρίζει το έγκλημα.

Δηλαδή αν ο παράδεισος των απαγωγών και άντρο της Αλ-Κάϊντα παίρνει 5 στην ασφάλεια,θα ήθελα να μάθω τι θα έπαιρνε 1;

Ειδικά η βαθμολόγηση της ασφάλειας πολύ με μπερδεύει στη λίστα σου.Υποκειμενική δεν μπορεί να είναι γιατί θα ήταν πλήρως εσφαλμένη,κι από την άλλη το 5 στο Νίγηρα μοιάζει λίγο......ακραίο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.172
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή αν ο παράδεισος των απαγωγών και άντρο της Αλ-Κάϊντα παίρνει 5 στην ασφάλεια,θα ήθελα να μάθω τι θα έπαιρνε 1;

Ειδικά η βαθμολόγηση της ασφάλειας πολύ με μπερδεύει στη λίστα σου.Υποκειμενική δεν μπορεί να είναι γιατί θα ήταν πλήρως εσφαλμένη,κι από την άλλη το 5 στο Νίγηρα μοιάζει λίγο......ακραίο.
Πεντε θελει να του βαλει, να περασει την ταξη... ετσι κι αλλιως μενει μετεξεταστεος απο το State Department.
Κι εσυ αμα θες, να τον κοψεις στο δικο σου μαθημα... αμα πια, "στριμμενε" κυριε καθηγητα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απαντώ τις λογικότατες ερωτησούλες του maltakia:

α)Από που αφαιρέθηκε το δωδεκάρι και μεταφέρθηκε εδώ και πως έπρεπε να το γνωρίζουν οι "πιστοί ακόλουθοί" σου;

Αν θυμάμαι καλά, από την Αιθιοπία.

β)Υπάρχει τρόπος προμήθειας (με pm,mail,sms,tam-tam,smoke signal) της περίφημης αυτής λίστας;

Εγώ να στη στείλω αμέσως κιόλας, απλά είναι ξεκάθαρα υποκειμενική και υφίσταται και μικρές αλλαγές πού και πού. Η υποκειμενικότητα οφείλεται στο ότι οι κατηγορίες που έχω βάλει είναι αυτές που αφορούν εμένα (π.χ άλλος μπορεί να βαθμολογούσε τις γκαλερί, τη νυχτερινή ζωή, την καθαριότητα κλπ) και οι αλλαγές οφείλονται ότι nothing is carved... Δηλαδή αύριο αν με βάλεις να σου βαθμολογήσω το Νίγηρα μπορεί σε κάποιες κατηγορίες να πάρει 1 ή 2 πόντους πιο πάνω ή πιο κάτω σε σχέση με τα άνωθι, αλλά σημαντικές αλλαγές δε γίνονται, πάνω-κάτω έχω κατασταλάξει στο τι μου άρεσε και σε ποιο βαθμό σε κάθε χώρα. Απλά αν κάτσω να ξανακάνω τη λίστα τώρα, μπορεί μια χώρα που είναι στη θέση 9 να βρεθεί στη 12 ή στην 8 (αλλά όχι στο 2 ή στο 21).

γ)Το κριτήριο της ασφάλειας έγκειται αποκλειστικά στο αν σου έτυχε εσένα κάτι στη χώρα;Παραείναι υποκειμενικό αν είναι έτσι,γιατί θα μπορούσαν να σε ληστέψουν και στην Στοκχόλμη π.χ. ,αλλά δεν νομίζω πως είναι πόλη που την χαρακτηρίζει το έγκλημα.

Το κριτήριο για μένα είναι το πόσο άνετα μπορεί κανείς να επισκεφθεί τη χώρα. Στις περιοχές που πήγαμε στο Νίγηρα ήμασταν πάρα πολύ άνετοι, γυρίζαμε βράδυ, δεν αισθανθήκαμε κίνδυνο πουθενά. Αν βαθμολογούσα μόνο αυτές τις περιοχές, θα έπαιρνε 10. Αλλά όταν πας σε μια χώρα και η μισή είναι off limits, ε τότε με το ζόρι παίρνει τη βάση.

Το αν μου έτυχε εμένα κάτι ή όχι δεν με αφορά ιδιαίτερα. Στη Βενεζουέλα δεν μου έτυχε κάτι αλλά είδα ένα λαό φοβισμένο, δρόμους άδειους, τους πάντες να οπλοφορούν, ασφάλειες κλεισμένες στα οχήματα εν κινήσει, αλεξίσφαιρα τζάμια σε ταξί και βιτρίνες σούπερ μάρκετ, απλούς επιχειρηματίες να κυκλοφορούν με bodyguards και κάθε - μα κάθε- φορά που έβγαινα από φιλικό σπίτι ή ξενοδοχείο το βράδυ αποτροπές έως σκηνές υστερίας και τις χειρότερες στατιστικές ασφάλειας στον κόσμο. Παρότι εγώ δεν έπαθα τίποτε, η χώρα ήταν έτσι (όσες φορές πήγα) που δε σε προκαλεί να την ταξιδέψεις άνετα κι ανέμελα. Φυσικά το perception διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο κι από ταξίδι σε ταξίδι. Ειδικά στη Βενεζουέλα είδα τόσα (σε νοσκομεία, στο δρόμο, μέχρι και νεκρό είδα) κι άκουσα άλλα τόσα (από φίλους, συνταξιδιώτες, ιδιοκτήτες πανδοχείων, περαστικούς) που μου ήταν αδύνατον να νιώσω άνετα.

Δηλαδή αν ο παράδεισος των απαγωγών και άντρο της Αλ-Κάϊντα παίρνει 5 στην ασφάλεια,θα ήθελα να μάθω τι θα έπαιρνε 1;

Είπαμε, εκεί όπου ήμασταν παίρνει άριστα (αν και οι πρόσφατες απαγωγές ακόμη και στη Niamey δεν συνάδουν, ωστόσο ήταν οι πρώτες στην πόλη, όταν πήγαμε εμείς θεωρούταν ακόμη απόλυτα ασφαλής), αλλά χάνει το 50% των πόντων διότι δεν μας επετράπη να δούμε το άλλο μισό.

Υποκειμενική δεν μπορεί να είναι γιατί θα ήταν πλήρως εσφαλμένη

Εξ' ορισμού απόλυτα υποκειμενική είναι, στηρίζεται στα δικά μου γούστα, τη δική μου αντίληψη και τις δικές μου εμπειρίες. Ακόμη κι όταν παίζουμε το παιχνιδάκι της βαθμολογίας με τους συνταξιδιώτες μου (συνήθως σε κάτι ατέρμονα ταξίδια με ΜΜΜ), απόλυτη συμφωνία δεν υπάρχει. Αντικειμενικές είναι μόνο οι στατιστικές (αν ο Παναθηναϊκός σούταρε 3/17 τρίποντα στο ντέρμπι... ε, τόσο σούταρε, δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης).

Για το καθεστώς των σκλάβων που ρώτησε ο Borealis:
Niger slavery: Background | World news | guardian.co.uk

Τα ίδια σε Μάλι, Τσαντ, Μαυριτανία και σε λιγότερο βαθμό σε άλλες χώρες τις περιοχής, ψάξε στο ίντερνετ, έχει πολύ υλικό και οργανώσεις που ασχολούνται με το θέμα.

Ειδικά στο Μάλι μπορώ να πω πως έπαθα σοκ... σκλάβοι με καμένα χείλη (για να αναγνωρίζονται) και είδαμε και δύο με τη χαρακτηριστική αλυσίδα στο πόδι, με τα πιτσιρίκια να τους πετάνε πέτρες για πλάκα, για να δουν πώς τρέχουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.134
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom