ΕΡΤ τέλος... ξαναρχίζει η ΥΕΝΕΔ;

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Επειδή παρακολουθώ εδώ και ώρα την συζήτηση σας θα ήθελα να προσθέσω και την δική μου γνώμη.

1) είναι τελείως απάνθρωπο να πετάς τόσους ανθρώπους στον δρόμο απο την μία μέρα στην άλλη.
2) Ο Κεδίκογλου θα ανοίξει πάλι την ερτ απο σεπτέμβριο με το διάσημο πλέον προσωπικό των parties. Οι υπόλοιποι μεροκαματιάρηδες ζήστε όπως μπορείτε.
3) Σαν κρατικό κανάλι η ερτ ήταν αυτή που κάλυπτε τις αποστολές πολιτικών μας στο εξωτερικό και μετά τις έπαιρναν τζάμπα τα ιδιωτικά κανάλια. Χορηγίες της ερτ σε θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες κ.λ.π. Που σημαίνει πολιτιστική προσφορά. Εκπομπές όπως Μηχανή του χρόνου, Balkan express, mediteraneo, στην υγειά μας, κυριακή στο χωριό, μένουμε Ελλάδα δεν θα τις ξαναδούμε σε άλλα κανάλια.
4) Αν θέλανε περικοπές μπορούσαν να απολύσουν αυτούς που τα παίρναν τόσα χρόνια εκει μέσα. Αλλά όχι ποιος θα δουλεύει απο σεπτέμβριο ως νέο φερέφωνο της εξουσίας;
5) Συνεχίστε να βλέπετε τα εμετικά προγράμματα των ιδιωτικών καναλιών που γλύφουν την εξουσία και αφήνουμε πόσες οικογένειες χωρίς δουλειά. Πόσο ακόμα να αυξηθεί η ανεργία;

Ας ελπίσουμε οτι θα αλλάξουμε σύντομα σε καθεστώς που θα λέγεται δημοκρατία και η ερτ θα λειτουργήσει πάλι γιατί υπάρχουν και ομογενείς σε όλο τον κόσμο που ήταν η καθημερινή τους επαφή με την Ελλάδα. Δυστυχώς ζω σε επαρχιακή πόλη. Ελπίζω να γίνει στην Θεσσαλονίκη διαμαρτυρία και να παρευρεθώ. Όσοι ζείτε στην πρωτεύουσα παρακαλώ κατεβείτε στο μέγαρο της ερτ, ίσως να είναι μια αφορμή όλο αυτό να κάνουμε καλύτερες τις ζωές μας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=22807&subid=2&pubid=63794723
Που σημαίνει πολιτιστική προσφορά. Εκπομπές όπως Μηχανή του χρόνου, Balkan express, mediteraneo, στην υγειά μας, κυριακή στο χωριό, μένουμε Ελλάδα δεν θα τις ξαναδούμε σε άλλα κανάλια.
Για σένα πολιτιστική προσφορά σημαίνει να δαπανά ένας κρατικός φορέας 30 με 60 χιλιάρικα την εκπομπή για να χορεύουν ζεϊμπέκικα οι (ψευτο)-κουλτουριάρηδες του τόπου και να τρώνε κοκορέτσια στην υγειά των τηλεθεατών; Γιατί εμένα όχι μόνο δε μου προσφέρει κάτι πολιτιστικά αλλά μου κόβει και την όρεξη.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Για σένα πολιτιστική προσφορά σημαίνει να δαπανά ένας κρατικός φορέας 30 με 60 χιλιάρικα την εκπομπή για να χορεύουν ζειμπέκικα οι (ψευτο)-κουλτουριάρηδες του τόπου και να τρώνε κοκορέτσια στην υγειά των τηλεθεατών; Γιατί εμένα όχι μόνο δε μου προσφέρει κάτι πολιτιστικά αλλά μου κόβει και την όρεξη.

Ρώτα και τις γιαγιάδες που είναι η μόνη τους διέξοδος για διασκέδαση. Γιατί η κάθε γιαγιά σε κάθε χωριό που είναι ανήμπορη είναι απο τα λίγα πράγματα που την διασκεδάζουν.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
«Έξυπνα» το παίζει το παιχνίδι ο Αντωνάκης με μια κίνηση
ικανοποιεί τον όρο των 2000 απολύσεων ,αποπροσανατολίζει τον κόσμο για μια ακόμα φορά από σοβαρότερα προβλήματα ,την αποτυχημένη πώληση της ΔΕΠΑ και ότι αυτό συνεπάγεται , ικανοποιεί μια μεγάλη μάζα ανθρώπων που ήθελαν επιτέλους «αίμα» δημόσιων υπαλλήλων , προβάλει τον εαυτό σαν μέγα εξυγιαντη που δεν μασάει τίποτα , και αν αποτύχει και συρθούμε σε εκλογές θα ρίξει το βάρος στους μπουνταλάδες της συγκυβέρνησης και θα βγει δυναμωμένος..
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
. Εκπομπές όπως Μηχανή του χρόνου, Balkan express, mediteraneo, στην υγειά μας, κυριακή στο χωριό, μένουμε Ελλάδα δεν θα τις ξαναδούμε σε άλλα κανάλια..
Επειδή δεν γνωρίζω καλά, αυτές οι εκπομπές που αναφέρεις παραγόντουσαν από την ΕΡΤ?
edit: Συμφωνώ βέβαια με το επιχείρημα ότι δύσκολο να τις αγοράσουν άλλα κανάλια, γιατί δεν ειναι πολύ εμπορικές γι' αυτούς

προβάλει τον εαυτό σαν μέγα εξυγιαντη που δεν μασάει τίποτα , και αν αποτύχει και συρθούμε σε εκλογές θα ρίξει το βάρος στους μπουνταλάδες της συγκυβέρνησης και θα βγει δυναμωμένος..
Ποιός το πιστεύει αυτό; Δύσκολο...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Μήπως θα πρέπει να του εξηγήσεις τι παίζει και με τις υπόλοιπες εκπομπές που αναφέρονται και όχι μόνο να κολλάς στο "στην υγειά μας". Να του πεις και για τον "Εξάντα" και για το "Σαν σήμερα τον 20ό αιώνα" και για τα κινηματογραφικά αφιερώματα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο link της CUT που έδωσα, κοίτα στις ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ πόσων κρατικών εκπομπών την παραγωγή εκτός του 'Στην υγειά μας' έχει αναλάβει η συγκεκριμένη εταιρεία.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μήπως θα πρέπει να του εξηγήσεις τι παίζει και με τις υπόλοιπες εκπομπές που αναφέρονται και όχι μόνο να κολλάς στο "στην υγειά μας". Να του πεις και για τον "Εξάντα" και για το "Σαν σήμερα τον 20ό αιώνα" και για τα κινηματογραφικά αφιερώματα.
Το κοίταξα μόνος μου, η Μηχανή του χρόνου και ο Εξάντας είναι επίσης "εξωτερικές παραγωγές". Πάντως αυτό που είναι σημαντικό είναι ότι η ΕΡΤ με το αρχείο που έχει και τους πολύ αξιόλογους δημοσιογράφους που υπάρχουν στην Ελλάδα θα μπορούσε να κάνει εξαιρετικές παραγωγές, μου μυρίζει φοβερή κακοδιαχείρηση. Τώρα θα πρέπει να υπάρχουν όλων των ειδών οι εκπομπές, όχι μονο όπερες, ειδικά εκπομπές που αφορούν την λαική μουσική και παράδοση όπως το Στην Υγειά μας. Τώρα για την απόφαση να κλείσει η ΕΡΤ, τα είπα πριν, δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου και απορώ πως αυτοί οι άνθρωποι πέρνουν σοβαρές αποφάσεις για την χώρα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το άν παρακολουθώ εμετικά, καθαρτικά ή άλλα προιόντα δεν είναι δυνατόν να το γνωρίζεις, άσε που αμφιβάλλω αν ενδιαφέρει κανέναν.
Έχεις δίκιο... ούτε γνωρίζω, ούτε μ' ενδιαφέρει (κατ' αρχήν) τι παρακολουθείς, είτ' εσύ, είτε οποιοσδήποτε άλλος. Στο βαθμό, όμως, που οι δικές σου (και όποιων άλλων) επιλογές επηρεάζουν καθ' οιονδήποτε τρόπο το μενού που θα μου σερβίρουν, τότε ναι, μ' ενδιαφέρει και με παρα-ενδιαφέρει.

Όσον αφορά την ποιότητα των προγραμμάτων (βλ. δικών τους παραγωγών, δηλαδή) των ιδιωτικών καναλιών, θα τολμήσω να πω βαρειά κουβέντα: Η χειρότερη παραγωγή των κρατικών (χρησιμοποιώ το "κρατικών" και όχι "δημόσιων" - έχων επίγνωση των όρων και της σημασίας τους) καναλιών είναι καλύτερη από την καλύτερη των ιδιωτικών - και νομίζω συμφωνούν αρκετοί σ' αυτό.

Αυτό που φαίνεται ν' αγνοούν (συνειδητά ή ασυνείδητα) ορισμένοι είναι ότι η ΕΡΤ δεν ήταν μόνο τα τηλεοπτικά της κανάλια, ήταν πολλά περισσότερα. Το έγραψαν κι άλλοι, το επαναλαμβάνω κι εγώ, μπας και το εμπεδώσουμε: Ήταν και τα ερτζιανά, η τηλεόραση στις ακριτικές περιοχές, η ορχήστρα της κι ένα σωρό άλλες δραστηριότητες που η αξία τους δεν αποτιμάται σε χρήμα, όπως δεν αποτιμάται αυστηρά σε χρήμα η αξία ενός Μιράζ, ενός νοσοκομείου ή ενός σχολείου. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν αυτό κάποιοι;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
«Έξυπνα» το παίζει το παιχνίδι ο Αντωνάκης με μια κίνηση
ικανοποιεί τον όρο των 2000 απολύσεων ,αποπροσανατολίζει τον κόσμο για μια ακόμα φορά από σοβαρότερα προβλήματα ,την αποτυχημένη πώληση της ΔΕΠΑ και ότι αυτό συνεπάγεται , ικανοποιεί μια μεγάλη μάζα ανθρώπων που ήθελαν επιτέλους «αίμα» δημόσιων υπαλλήλων , προβάλει τον εαυτό σαν μέγα εξυγιαντη που δεν μασάει τίποτα , και αν αποτύχει και συρθούμε σε εκλογές θα ρίξει το βάρος στους μπουνταλάδες της συγκυβέρνησης και θα βγει δυναμωμένος..
Ούτε μέσ' στο μυαλό μου νά'σουνα! Τα ίδια ακριβώς τους έλεγα το πρωί στο γραφείο και με κοιτούσαν σαν ηλίθιο(ι) !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.975
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom