Γερμανία Εκδρομές από Μόναχο

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Γειά σας!Μετά από πολλή σκέψη και ψάξιμο καταλήξαμε τελικά να πάμε αρχές Δεκέμβρη στο Μόναχο!Θέλουμε να πάμε και μία ημερήσια εκδρομή στα Garmish και oberamergau,δεν θέλουμε όμως να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.Υπάρχει άλλος τρόπος να πάμε?Επίσης,εκέινη την περίοδο θα έχει χιόνι?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Aνετα πηγαίνεις στο Γκάρμις με το τρένο που εχει δρομολόγια σχεδόν καθε ώρα, μιας και οι Μοναχέζοιι το προτιμούν!!!
Oταν είχα πάει για 1η φορά, με το τρένο βολεύτηκα και δεν χρειάστηκα καθόλου αυτοκίνητο.
η διαδρομή Μοναχο Γκαρμις με το τρένο είναι περίπου 1:30 ώρα

Στο Oberammergαu δεν έχω πάει, αλλά και εκεί με το τρένο μπορείς να πας μιας και υπάρχει στάση αφού προηγουμένως επιβιβαστείς στο Μούρναου! Η διαδρομή Μοναχο Ομπεραμεργκαου ειναι 1 ωρα και 49 λεπτά
Και αυτό το χωρίο αξίζει αν είσαι φιλότεχνη, μιας και εκει έζησε ο Βασίλι Καντίνσκι!

Σε οτι αφορά το χιόνι.
Μπορεί ναι να έχει, μπορεί και όχι.
το σίγουρο είναι οτι στην Zugspitze που είναι η κορυφή των Βαυαρικών Αλπεων και η προσέγγιση της γίνεται από το Γκάρμις με τον σιδηροδρομο, θα έχει χιόνι!

Ευχομαι να περάσετε πολύ καλά,,, και οταν γυρίσεις να μας διηγηθεις την βαυαρική σας εμπειρία!
:cool:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τι μου θυμισες τωρα...Νοσταλγω τα Βαυαρικα χωρια το περασμενο καλοκαιρι!

Μιττενβαλντ και ξερο ψωμι!Αν και δεν πηγα στο Ομπεραμεργκαου,πρεπει να ειναι και αυτο κορυφη!
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Στο Οberamergau πήγαμε το καλοκαίρι εκδρομή και ξετρελαθήκαμε!Πρέπει να πάτε οπωσδήποτε!!Μια ερωτησούλα ακόμα..Από Μόναχο για Ίνσμπρουκ μπορούμε να πάμε με τραίνο?Αν ναι πόσο περίπου κοστίζει?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Στο Οberamergau πήγαμε το καλοκαίρι εκδρομή και ξετρελαθήκαμε!Πρέπει να πάτε οπωσδήποτε!!Μια ερωτησούλα ακόμα..Από Μόναχο για Ίνσμπρουκ μπορούμε να πάμε με τραίνο?Αν ναι πόσο περίπου κοστίζει?

Πηγατε το καλοκαιρι και θα ξαναπατε?!!Μπραβο!
Μπορειτε να πατε απο Μοναχο ως το Μιττενβαλντ,που ειναι κατι λιγοτερο απο 2 ωρες και απο κει με τον Αυστριακο σιδηροδρομο ως το Ιννσμπρουκ.Αντιστροφα,για την επιστροφη.Πρεπει να τσεκαρετε βεβαια τα δρομολογια.

Με το Bayern ticket,η διαδρομη Μοναχο-Μιττενβαλντ-Μοναχο ειναι 28 ευρω για ενα ζευγαρι,συν 7 ευρω το ατομο απο Μιττενβαλντ για Ιννσμπρουκ.

Αν πατε απευθειας,θα σας βγει πιο ακριβα.
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Ευχαριστώ πολύ!Το Σάλζμπουργκ είναι πιο κοντά απ' το Μόναχο σε σχέση με το Ίνσμπρουκ?Εγώ "τρωγομαι" να μέναμε κανα Σάλζμπουργκ ή Ίνσμπρουκ αλλά ρε γ....ο μας βγαίνουν πολύ ακριβά τα εισητήρια(400 το άτομο???:shock::shock: για Σάλζμπουργκ)ενώ για Μόναχο βρήκαμε 140 κάτι το άτομο πηγαιν' έλα),σκέφτήκαμε και την περίπρωση του αμαξιού(να νοικιάσουμε από Μόναχο αλλά κι αυτό πολύ ακριβό(57 ευρώ για 1400 κυβικά+18 ευρώ την ημέρα τα χιονολάστιχα:shock:πολύ ακριβά δεν είναι ή μήπως έχω αρχίσει να γίνομαι τσιγγούνα)...??Οπότε πάει το όνειρό μου να ζήσω το χριστούγεννιάτικο παραμύθι:(..Ας ερκεστώ λοιπόν στο Μόναχο που δεν έχω ξαναπάει ποτέ..Κάνω καλή επιλογή βρε παιδιά ή θα είμαι εκεί και θα ονειρεύομαι την Αυστρία...??:roll:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
οι τιμές από Μόναχο για Ινσμπρουκ συμφωνα με το σάιτ των γερμανικών σιδηροδρόμων κυμαινονται από 33 Ε εως 49Ε για 1η θέση βεβαια.

αν πας με το εισιτήριο των 33 Ευρώ θα πρέπει να αλλάξεις 2 φορές τρένο και θα κάνεις 2 ωρες και 50 λεπτά η 2 ωρες και 4 λεπτά..
Αν ταξιδεψετε με το bayern ticket θα σας βγει φτηνότερα γιατί 2 ενηλικες θα ταξιδεψετε με 28Ε οπως πολυ σωστα προανέφερε ο βοταν συν το εισιτηριο για τον προαστιακό τους

μπορείς ομως να πας και απευθειας με το ΕC σε 1 ωρα και 56 λεπτά και με 36Ε συνολικά το άτομο...

διαλέγετε και παιρνετε!
εδω υπαρχει και το αποτέλεσμα μιας προχειρης αναζήτησης από το προαναφερόμενο σάιτ!

aimg207.imageshack.us_img207_4011_monaxoinnsbbruck.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us
γιατί αλήθεια δεν πατε ημερήσια προς Νυρεμβέργη με το φημισμένο χριστουγεννιάτικο παζάρι Cristkindlesmarkt?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Με EC,ειναι 36Χ2=72 ευρω το ατομο πηγαινε-ελα.Αρα 144 ευρω.
Με bayern ticket ,περιπου 57 ευρω και οι δυο,πηγαινε ελα.
Μεγαλη διαφορα και ας ειναι πιο πολλες ωρες.
Το Σαλτσμπουργκ ειναι πιο κοντα αλλα ισχυει το bayern ticket.
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Ευχαριστώ για την βοήθειά σου!Το bayern ticket πρέπει να το κλείσω online ή μπορώ να το ζητήσω κι απ' τον σταθμό?Δηλ. αν κατάλαβα καλά ισχύει και για το Σάλζμπουργκ?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ολες οι πληροφορίες για το εισιτήριο που θέλεις ειναι εδώ:
Laender-Ticket

και ονλαιν μπορείς και στο σταθμό μπορείς.
στο σταθμο μπορείς να το αγοράσεις, ειτε σε γκισέ, είτε σε αυτόματο πωλητή.
στο γκισέ το πληρώνεις 2 ευρώ ακριβότερα ,με ενδεχόμενη ομως ουρά με άλλους επιβάτες.
πάλι διαλέγεις και αγοράζεις!
:cool:

ere you can buy the tickets online. You can find detailed information about all Länder-Tickets further below on this page. You can also purchase the Länder-Tickets on all DB-ticket automats or for 2 EUR more in all DB travel centres or DB agencies.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ!Το Σάλζμπουργκ είναι πιο κοντά απ' το Μόναχο σε σχέση με το Ίνσμπρουκ?Εγώ "τρωγομαι" να μέναμε κανα Σάλζμπουργκ ή Ίνσμπρουκ αλλά ρε γ....ο μας βγαίνουν πολύ ακριβά τα εισητήρια(400 το άτομο???:shock::shock: για Σάλζμπουργκ)ενώ για Μόναχο βρήκαμε 140 κάτι το άτομο πηγαιν' έλα),σκέφτήκαμε και την περίπρωση του αμαξιού(να νοικιάσουμε από Μόναχο αλλά κι αυτό πολύ ακριβό(57 ευρώ για 1400 κυβικά+18 ευρώ την ημέρα τα χιονολάστιχα:shock:πολύ ακριβά δεν είναι ή μήπως έχω αρχίσει να γίνομαι τσιγγούνα)...??Οπότε πάει το όνειρό μου να ζήσω το χριστούγεννιάτικο παραμύθι:(..Ας ερκεστώ λοιπόν στο Μόναχο που δεν έχω ξαναπάει ποτέ..Κάνω καλή επιλογή βρε παιδιά ή θα είμαι εκεί και θα ονειρεύομαι την Αυστρία...??:roll:
Επειδή βλέπω ότι ψήνεσαι για Σάλτζμπουργκ, εκτός από το κόστος των εισιτηρίων ή του αυτοκινήτου, υπολόγιζε ότι τα περισσότερα κεντρικά ξενοδοχεία είναι αρκετά πιο ακριβά από το Μόναχο.
Οπότε, καλύτερα να πάτε στο Μόναχο που είναι πιο οικονομικό και από εκεί μπορείτε να κάνετε απλά μια ημερήσια εκδρομούλα.
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Γεια χαρά !

Έχουμε κλείσει εισιτήρια για 7 διανυκτερεύσεις στις αρχές Μάρτη με την κοπέλα μου για Μόναχο. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τους γνώστες...

Αν από τις 7 μέρες (γιατί την 8η πετάμε πρωί-πρωί) αφιερώσουμε 3 μέρες για Μόναχο δεν πέρνεις μια καλή γεύση απο την πόλη;

Θέλουμε να πάμε τουλάχιστον 3-4 μονοήμερες.
Έχω δεί οτι με το Bayern ticket μπορούμε να επισκεφθούμε πολλά μέρη με 28Ε πήγαινε-έλα και οι δυο μας. Είναι και περιοχές Αυστριακού εδάφους σε αυτό (Σάλτσμπουργκ - Ίνσμπουργκ);
Ποιές 4 μονοήμερες θα μας προτείνατε;

Είναι καλή ιδέα το να είναι η βάση μας το Μόναχο (π.χ. διαμονή σε hostel) η σε κάποια μέρη αξίζει για διανυκτέρευση. Φυσικά θα θέλαμε να βγει οικονομικό το ταξίδι μας..

Πάσα ιδέα δεκτή! :xmas_cool:

Ευχαριστούμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom