Γερμανία Εκδρομές από Μόναχο

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για Σάλτσμπουργκ τελευταία φορά, περίπου ένα χρόνο πριν, που ρώτησα με το τρένο ήταν 60 ευρώ με επιστροφή και σε προσφορά, το κανονικό ήταν 90 ευρώ περίπου. Από οικονομική άποψη ίσως να συμφέρει το αμάξι αν είστε πάνω από δύο άτομα, βέβαια αν είστε γκρουπ μπορεί να ισχύουν και οι ειδικές τιμές στα τρένα που έχουν στη Βαυαρία και αυτό πρέπει να το ελέγξεις στο σάιτ τους.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γενικα δεν θυμαμαι εισητηρια και τα συναφη αλλα απο Μοναχο Ιανουαριο του 2008 ειχαμε παει Σαλτσμπουργκ μετ επιστροφης 12 ευρω.Μου ειχε κανει εντυπωση.Καλα με τον καρβουνιαρη ειχαμε παει?Εκανε 3 ωρες.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Νυρεμβέργη και Σαλτσμπουργκ προηγούνται στην προτίμηση μου από το Ινσμπρουγκ.
Φυσικά υπάρχει και το Neuschwanstein castle, αλλά εκεί σίγουρα θέλετε αυτοκίνητο, οπότε αν είστε αρκετά άτομα προτιμήστε το.
Πάντως το Μόναχο είναι ευχάριστη έκπληξη και σε ένα τριήμερο είναι δύσκολο να χωρέσετε και μονοήμερη.
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Φυσικά υπάρχει και το Neuschwanstein castle, αλλά εκεί σίγουρα θέλετε αυτοκίνητο, οπότε αν είστε αρκετά άτομα προτιμήστε το.


4 άτομα θα είμαστε. συνιστάτε αυτοκίνητο? ή τρένο?


Και κάτι ακόμα.
Στο μόναχο υπάρχουν ελληνικές καφετέριες? Εννοώ να συχνάζουν Έλληνες ομογενείς? Ξέρετε κάποια συγκεκριμένη?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον ναι υπηρχε μια και ειχαμε παει.Ειναι αδυνατον να θυμηθω το ονομα της αλλα ηταν καποιο παρομοιο με ονομα κλαμπ δικο μας ή καπως ετσι.
Αλλα τι να την κανεις την ελληνικη καφετερια ...δεν θα ηταν καλυτερα να πας σε δικα τους καφε εκει?
Παντως θα βρειτε αρκετους ομογενεις ....εμας μας ακουγαν να μιλαμε ελληνικα υπαλληλοι σε μαγαζια και μας μιλαγαν κ αυτοι.Μου ειχε κανει εντυπωση οτι οι περισσοτεροι μας ελεγαν πως ειχαν μεταναστευσει απο Καστορια.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
4 άτομα θα είμαστε. συνιστάτε αυτοκίνητο? ή τρένο?


Και κάτι ακόμα.
Στο μόναχο υπάρχουν ελληνικές καφετέριες? Εννοώ να συχνάζουν Έλληνες ομογενείς? Ξέρετε κάποια συγκεκριμένη?
Ειδικός στα τρένα δεν είμαι, αλλά πιο πάνω διαβάζω κάτι εξηντάρια, οπότε ψάξε τιμές και για αυτοκίνητο και συγκρινε. Νομίζω πως συμφέρει συν του ότι μπορείτε να σταματήσετε όπου θέλετε, όσο θέλετε και όποτε θέλετε.
Για ελληνικές καφετέριες δε γνωρίζω, εγώ θα συνιστούσα μπυραρίες όπου συχνάζουν γερμανοί.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ποια 60αρια για Σαλτσμπουργκ...Εχει αναφερθει πολλες φορες.Παιρνεις το Bayern ticket (28 ευρω για 2-5 ατομα),που ισχυει και για Σαλτσμπουργκ.Κανει βεβαια 2 ωρες να παει.
Αλλα ειναι πολυ οικονομικο να δωσετε ολοι,συνολικα 28 ευρω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον αυτο πρεπει να ειχαμε παρει και μεις .Ειμασταν 4.
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Σας ευχαριστώ. Άντε τώρα να βγάλουμε σωστό πρόγραμμα....
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
το εισητήριο μέσα στη βαυαρία είναι 29 ευρώ για πέντε άτομα και ισχύει για 24 ΄΄ωρες. με το ίδιο εισητήριο μπορείς να πάρεις τραμ, λεωφορείο κλπ. μέσα στη πόλη που θα πας. Απο το μόναχο μπορείς να πας σε πολύ όμορφα χωριά στους πρόποδες των άλπεων όπως στο mittevalde ή στο garmishpaternkirchen ή στο bachtesganden που είναι στο δρόμο σου για το salzbourg. Για το κάστρο του Νοιβονστάϊν πρέπει να πας στο Fussen περίπου 1.30 ώρες όπως άλλωστε και τα άλλα χωριά που σου πρότεινα. Το κάστρο αυτό είναι το πιο διάσημο της Ευρώπης και αξίζει να πας θα σου μείνει αξέχαστο αν μάλιστα έχει καλό καιρό. Πληροφορίες και τιμές δες στο bahn.de έχει αγγλικά
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
το εισητήριο μέσα στη βαυαρία είναι 29 ευρώ για πέντε άτομα και ισχύει για 24 ΄΄ωρες. με το ίδιο εισητήριο μπορείς να πάρεις τραμ, λεωφορείο κλπ. μέσα στη πόλη που θα πας. Απο το μόναχο μπορείς να πας σε πολύ όμορφα χωριά στους πρόποδες των άλπεων όπως στο mittevalde ή στο garmishpaternkirchen ή στο bachtesganden που είναι στο δρόμο σου για το salzbourg. Για το κάστρο του Νοιβονστάϊν πρέπει να πας στο Fussen περίπου 1.30 ώρες όπως άλλωστε και τα άλλα χωριά που σου πρότεινα. Το κάστρο αυτό είναι το πιο διάσημο της Ευρώπης και αξίζει να πας θα σου μείνει αξέχαστο αν μάλιστα έχει καλό καιρό. Πληροφορίες και τιμές δες στο bahn.de έχει αγγλικά

Μια μικρή διόρθωση για όποιον ενδιαφέρεται για τις συγκεκριμένες περιοχές και θέλει να ψάξει περαιτέρω πληροφορίες, τα σωστά ονόματα των τοποθεσιών είναι: Mittenwald, Garmisch-Partenkirchen και Berchtesgaden. :D
 

vagis8

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ ΗΠΑ
Εγώ πάντως έχω να σου προτείνω κάτι καλύτερο και αρκετά πιο ουσιαστικό. Νοίκιασε αμάξι από τις εταιρίες που είναι γύρω από το σιδηροδρομικό σταθμό και πήγαινε στο Metzigen κάτω από την Στουγκαρδη. Είναι αρκετά κοντά και το βρίσκεις εύκολα, ο λόγος? Βρίσκονται όλα τα outlet της περιοχής με πρώτο και καλύτερο φίλου μας του Hugo Boss. Δεν θα μετανιώσεις αν θέλεις καλό και οικονομικό shopping

Για κοίτα εδώ Outlet City Metzingen - Startseite - Outlet Center, Factory Outlet
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom