Γερμανία Εκδρομές από Μόναχο

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
giorgio7 σε ενδιαφερει να ψωνισεις ?Σου αρεσει να φορας ρουχα Boss?
Αν ναι ...μπορεις να κανεις την ημερησια σου προς τα εκει και οχι στις πολεις-χωριουδακια που αναφερθηκαν παραπανω.
ΥΓ:shock::shock::shock::shock:
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
φιλε giorgio7 ημουνα την πρωτοχρονια στο μοναχο για 5 μερες...υπεροχη πολη... και πραγματικα εχεις να δεις τοσα πολλα στο μοναχο που ενα 3ημερο ειναι λιγο ... αν παντως θελετε να κανετε μια μονοημερη εκδρομη,αφηστε το σαλτσμπουργκ η το ινσμπουργκ για αλλη φορα και πατε οπωσδηποτε στο καστρο νοισβανσταιν...μοναδικη εμπειρια... στην περιοχη της πολης φυσσεν η οποια και αυτη ειναι πολυ ομορφη.με τραινο μονο 29 ευρω το ατομο εως το φυσσεν με επιστροφη με το μπαγιερν τικετ.εχει σχεδον καθε 1 ωρα τραινο απο μοναχο...αν πατε και θελετε να δειτε και εσωτερικα το καστρο βγαλτε εισιτηριο πριν ανεβειτε.. προτεινω να ανεβειτε στο καστρο με αμαξα και οχι με το λεωφορειο ειναι πολυ ομορφα...εξω απο το σταθμο τραινων του φυσσεν περιμενουν λεωφορεια και σε δεκα λεπτα περιπου βρισκεστε στο μερος που μπορειτε να βγαλετε εισιτηρια αν θελετε να δειτε και εσωτερικα το καστρο και που ειναι και η αφετηρια του λεωφορειου και των αμαξων με τα αλογα για ανεβειτε στο καστρο.αν εχετε χρονο πατε και στο αλλο καστρο που θα το δειτε εκει που θα παρετε την αμαχα ,ειναι το καστρο χοχεσβανγκαου.πολυ ομορφο και αυτο! στο μοναχο εχει πολλους ελληνες, περιπου 20.000 και ελληνικα εστιατορια αλλα γιατι να πατε στα ελληνικα να φατε η να πιειτε αφου το μοναχο φημιζετε για τις μπυραριες,με βαυαρεζικο φαγητο και μπυρες πολλες...ειναι γεματο το μοναχο,με πιο γνωστη την αουγκουστινερ!αν θελετε να δειτε το μοναχο απο ψηλα να πατε πρωι ομως πριν αρχισουν να μαζευονται πολλοι τουριστες, στην εκλησσια του αγιου πετρου στο κεντρο του μοναχου διπλα στη μαριενπλατς και να ανεβειτε στον πυργο της.πανοραμικη θεα ολης της πολης. τωρα τι αλλο να σου προτεινω ..τα μουσεια τις βολτες στον ποταμο ιζαρ,τον αγγλικο κηπο,το ολυμπιακο χωριο και πολλα αλλα!και μια τελευταια πληροφορια ..οι κατοικοι του μοναχου δεν εχουν καμια σχεση με τους αλλους γερμανους.ειναι πολυ προσχαροι και προθυμοι να σου δωσουν οτι πληροφορια θελεις...καλα να περασετε...
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
ΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ

ΟΥΠΣ.... Τι το γράψατε αυτό για τα μαγαζιά? :mad::mad::mad::mad:άντε τώρα να κρατήσω τη δικιά μου που είναι μανιοκαταναλωτικό ον:bleh::bleh::bleh::bleh:. Αυτό το κάστρο μάλλον θα το επισκεφτούμε. Το πολύ πολύ να πάει μόνη της στα μαγαζιά κι εγώ στο κάστρο...:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλοι μου
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να αφησετε το καστρο να πατε για.....πουρναρια φιλε μου.
Το καστρο ειναι τρομερο.Μην το χασεις παντως.
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Να αφησετε το καστρο να πατε για.....πουρναρια φιλε μου.
Το καστρο ειναι τρομερο.Μην το χασεις παντως.


εννοείται.... Είπαμε, στην τελική θα πάει μόνη της....:bleh:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ελεος ρε παιδιά να συγκρινεται ενα από τα ομορφότερα κάστρα της Ευρώπης με ένα outlet. Και η κοπέλα στο κάστρο θα θέλει να πάει. Δειξτης φωτογραφίες και θα πειστεί.
Συμφωνώ και εγώ. Είτε στο κατέβασμα είτε στο ανέβασμα χρησιμοποίησε την άμαξα.
Και επειδή πιθανόν θα έχεις αναμονή, βγάλε τα εισιτήρια, τα οποία θα σου γράφουν την ώρα εισόδου, ανέβα στο κάστρο, κάνε μια βολτα εξωτερικά και κάτσε για καφέ ή σνακ στην καφετέρια που έχει.
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
στο σιδηροσρομικο του Salzburg εκδιδουν το bayern ticket ,ετσι?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αφού βρήκα το Bayern ticket στο μικρότερο σταθμό Salzburg Altstadt από αυτόματο μηχάνημα λογικά υπάρχει και στον κεντρικό σταθμό. Η έκδοση είναι πανεύκολη με δυνατότητα επιλογής αγγλικής γλώσσας.

Sent from my iPod using Travel stories
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Οπωσδηποτε 4 ημερησιες.Καντε Ρεγκενσμπουργκ και Λαντσχουτ την ιδια μερα (ειναι στην ιδια γραμμη),οπως την ειχα κανει και εγω.
Το Ροτενμπουργκ ειναι μακρια,θα βολευε μονο με διανυκτερευση.
Μιας και μενω στο Μοναχο και εχω παει σε ολα αυτα τα μερη θα σου προτεινα (με αυτη τη σειρα)
1)Neuschwanstein
2)Σαλτσμπουργκ
3)Ρεγκενσμπουργκ
4)Την Chiemsee και περιξ περιοχη για ωραια βαυαρεζικα χωριουδακια η εναλλακτικα το Garmisch-Partenkirchen για σκι.

Για την Chiemsee θες αμαξι (buchbinder.de) στα αλλα οχι.
Προσωπικα η Νυρεμβεργη δεν μου αρεσει και παρα πολυ εκτος χριστουγεννων που ειναι τελεια.
Το Dachau ειναι σχεδον μεσα στην πολη του Μοναχου (πας με το S-Bahn) μπορεις να πας και ενα πρωινο, δε χρειαζεται ολοκληρη μερα.
 

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Καλησπέρα,αρχές Δεκέμβρη θα είμαι
Μόναχο με την κοπέλα μου κ θέλουμε
να πάμε Νυρεμβέργη,Rothenburg ob
der tauber κ Salzburg.Δεν μπορούμε
να νοικιάσουμε αμάξι γιατί μας ζητάν
πιστωτική κάρτα κ δεν έχει κανείς από
τους δυο μας οπότε μας μένει η
επιλογή του τρένου αλλά δεν ξέρουμε
καθόλου ποιό εισιτήριο ισχύει για
πόσα άτομα κ πού μπορούμε να πάμε
μ'αυτό.Μπορεί κάποιος να μας
βοηθήσει τί εισιτήριο να κλείσουμε κ τί
τιμές παίζουν γιατί δεν έχουμε ιδέα!
 

Attachments

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
επιλογή του τρένου αλλά δεν ξέρουμε
καθόλου ποιό εισιτήριο ισχύει για
πόσα άτομα κ πού μπορούμε να πάμε
μ'αυτό.Μπορεί κάποιος να μας
βοηθήσει τί εισιτήριο να κλείσουμε κ τί
τιμές παίζουν γιατί δεν έχουμε ιδέα!
Το εισιτηριο που σε βολευει ειναι το bayern ticket(η bavaria ticket) που νομιζω οτι κοστιζει για 1 ατομο 23 ευρω και για δυο 27 ευρω.Λεω οτι μονο αυτο σου κανει γιατι δεν μπορεις να κλεισεις ηλεκτρονικα,επειδη χρειαζεται πιστ.καρτα....http://www.munich-touristinfo.de/Bavaria-Ticket.htm
με απεριριστες διαδρομες με τοπικα τρενα και με ΜΜΜ για τις πολεις που επισκεπτεσαι,για μια μερα.
Πας στη σελιδα των γερμ.τρενων...http://reiseauskunft.bahn.de/bin/qu...&tariffClass=2&start=1&qf.bahn.button.suchen=
Βαζεις ημερες,ωρες που σε βολευουν και βλεπεις τα δρομολογια που σου κανουν .Mαρκαρεις την κουκιδα που λεει local transport για σενα που θελεις να ταξιδεψεις με bayern ticket.
Δεν κλεινεις τιποτα απο το σαιτ.Το εισιτηριο το αγοραζεις απο τα μηχανηματα στους σταθμους,πριν φυγεις.
Ποιο ειναι το προγραμμα σου;
 

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Το εισιτηριο που σε βολευει ειναι το bayern ticket(η bavaria ticket) που νομιζω οτι κοστιζει για 1 ατομο 23 ευρω και για δυο 27 ευρω.Λεω οτι μονο αυτο σου κανει γιατι δεν μπορεις να κλεισεις ηλεκτρονικα,επειδη χρειαζεται πιστ.καρτα....http://www.munich-touristinfo.de/Bavaria-Ticket.htm
με απεριριστες διαδρομες με τοπικα τρενα και με ΜΜΜ για τις πολεις που επισκεπτεσαι,για μια μερα.
Πας στη σελιδα των γερμ.τρενων...http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en?revia=yes&existOptimizePrice=1&country=DEU&dbkanal_007=L01_S01_D001_KIN0001_qf-bahn_LZ003&S=&REQ0JourneyStopsSID=&REQ0JourneyStopsS0A=7&Z=&REQ0JourneyStopsZID=&REQ0JourneyStopsZ0A=7&trip-type=single&date=Su, 16.11.14&time=16:16&timesel=depart&returnTimesel=depart&optimize=0&journeyProducts=1016&travelProfile=-1&adult-number=1&children-number=0&infant-number=0&tariffTravellerType.1=E&tariffTravellerReductionClass.1=0&tariffTravellerAge.1=&qf-trav-bday-1=&tariffTravellerReductionClass.2=0&tariffTravellerReductionClass.3=0&tariffTravellerReductionClass.4=0&tariffTravellerReductionClass.5=0&tariffClass=2&start=1&qf.bahn.button.suchen=
Βαζεις ημερες,ωρες που σε βολευουν και βλεπεις τα δρομολογια που σου κανουν .Mαρκαρεις την κουκιδα που λεει local transport για σενα που θελεις να ταξιδεψεις με bayern ticket.
Δεν κλεινεις τιποτα απο το σαιτ.Το εισιτηριο το αγοραζεις απο τα μηχανηματα στους σταθμους,πριν φυγεις.
Ποιο ειναι το προγραμμα σου;

Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε κατά τις 8.30 το πρωί το Σάββατο στις 6 Δεκέμβρη για Νυρεμβέργη για 2-3 ώρες κ από εκεί για Rothenburg ob der tauber μέχρι τις 8-9 το βράδυ.Αν είχαμε πιστωτική θα μπορούσαμε να τα κλείσουμε κ από εδώ;Επίσης θέλουμε να πάμε μια μέρα Salzburg.Τί εισιτήριο πρέπει να κλείσουμε για εκεί;;;Ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί είχαμε μπερδευτεί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom