Ολλανδία Εκδρομές γύρω από το Άμστερνταμ!

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
64
Η Ουτρέχτη είναι ωραία για λίγες ώρες και εάν βολεύει για Αιτχόβεν βάλε την τελευταία διαμονή. Βέβαια ειναι στα 30 λεπτά από Άμστερνταμ και μπορείς να την δεις και από εκεί.
Αν δεν αφιερώσεις πάνω από 2 μέρες στο Άμστερνταμ γιατί δεν θα μπεις σε μουσεία, τότε μπορείς να βάλεις μια διανυκτέρευση στο Ρότερνταμ και να δεις από εκεί το πανέμορφο Ντελφ και τη Χάγη για λίγες ώρες.
Επίσης, το Edam είναι πανέμορφο αλλά δεν ξέρω πως μπορείς να πας.
Δεν κινήθηκα με τρένα ή λεωφορεία και με το αμάξι που νοικιασαμε τα είδαμε όλα αυτά πολύ εύκολα!
Το Αιντχόφεν το θεωρώ αδιάφορο, θα πήγαινα αεροδρόμιο κατευθείαν (2.5 ώρες από άμστερνταμ).. Καλύτερ να αφιερώσεις 2 μέρες Άμστερνταμ-1 Χάγη- Ντελφτ-Ουτρέχτη
Ντελφτ γιατί είναι η πιο όμορφη ολλανδική πόλη
Χάγη μόνο και μόνο για ν πας στο escher museum- το καλύτερο μουσείο που μπορεί να δει κανείς στη χώρα κατά τη γνώμη μου
Αν πάτε στο Βαν Γκοχ, κλείσε εισιτηριο ΧΘΕΣ!
Εκτός από το De Zaanse Schans υπάρχει επίσης μεγάλο πάρκο με ανεμόμυλους αν χωράει στο πρόγραμμα σου, στο kinderdijk (κοντά στο ροτερνταμ). Κράτα το στα υπόψη για να δεις πως σε βολεύει να κινηθείς..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το Αιντχόφεν το θεωρώ αδιάφορο, θα πήγαινα αεροδρόμιο κατευθείαν (2.5 ώρες από άμστερνταμ).. Καλύτερ να αφιερώσεις 2 μέρες Άμστερνταμ-1 Χάγη- Ντελφτ-Ουτρέχτη
Ντελφτ γιατί είναι η πιο όμορφη ολλανδική πόλη
Χάγη μόνο και μόνο για ν πας στο escher museum- το καλύτερο μουσείο που μπορεί να δει κανείς στη χώρα κατά τη γνώμη μου
Αν πάτε στο Βαν Γκοχ, κλείσε εισιτηριο ΧΘΕΣ!
Εκτός από το De Zaanse Schans υπάρχει επίσης μεγάλο πάρκο με ανεμόμυλους αν χωράει στο πρόγραμμα σου, στο kinderdijk (κοντά στο ροτερνταμ). Κράτα το στα υπόψη για να δεις πως σε βολεύει να κινηθείς..
Ο @spyros91 που ρώτησε για πληροφορίες δεν θέλει μουσεία και θα κινηθεί με τρένα και λεωφορεία.
Το πάρκο Kinderdijk είναι ωραίο, αλλά λίγο ταλαιπωρία η επίσκεψη σε αυτό εάν δεν έχεις αμάξι.
Στις 5 μέρες που έχει στη χώρα δεν νομίζω ότι χωράει.
Όντως το Delft είναι κουκλίστικο και αξίζει να το βάλει στο πρόγραμμα του σε συνδυασμό με την Χάγη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Ο @spyros91 που ρώτησε για πληροφορίες δεν θέλει μουσεία και θα κινηθεί με τρένα και λεωφορεία.
Το πάρκο Kinderdijk είναι ωραίο, αλλά λίγο ταλαιπωρία η επίσκεψη σε αυτό εάν δεν έχεις αμάξι.
Στις 5 μέρες που έχει στη χώρα δεν νομίζω ότι χωράει.
Όντως το Delft είναι κουκλίστικο και αξίζει να το βάλει στο πρόγραμμα του σε συνδυασμό με την Χάγη.
Πηγα χωρις αυτοκινητο. Ειναι πανευκολο με waterbus απο Ροτερνταμ. Η βολτα με το waterbus ειναι πολυ ξεκουραστη, ενω βλεπεις μια πολυ ιδιαιτερη εικονα του Ροτερνταμ απο το καναλι. Το κοστος της εκδρομης καλυπτεται απο το ημερησιο εισιτηριο της Νοτιας Ολλανδιας σε αστεια τιμη για τα δεδομενα της χωρας. Σε μια μερα αν εχει καποιος ορεξη βλεπει Χαγη, Ντελφτ, Ροτερνταμ και Kinderdijk με ενα ημερησιο εισιτηριο, αφου οι αποστασεις ειναι του μισαωρου.
Travel card South Holland | Tourist Day Ticket
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ!! Το κάστρο είναι το Ντε Χααρ λογικά, το έχω στο πρόγραμμα μου φάνηκε εντυπωσιακό!!!
De Haar Castle λέγεται και είναι ακριβούτσικο!
Έχεις ωραίους κήπους και είναι πολύ φωτογραφικό απέξω! Μέσα δεν θυμάμαι εάν μπήκα.
Κλείνει νωρίς στις 4.30 και μπορείς να βγάλεις εισιτήριο μόνο για το πάρκο στα 7 €/άτομο. Πληρώσαμε και για παρκινγκ για το αμάξι άλλα 6 ή 7€...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πηγα χωρις αυτοκινητο. Ειναι πανευκολο με waterbus απο Ροτερνταμ. Η βολτα με το waterbus ειναι πολυ ξεκουραστη, ενω βλεπεις μια πολυ ιδιαιτερη εικονα του Ροτερνταμ απο το καναλι. Το κοστος της εκδρομης καλυπτεται απο το ημερησιο εισιτηριο της Νοτιας Ολλανδιας σε αστεια τιμη για τα δεδομενα της χωρας. Σε μια μερα αν εχει καποιος ορεξη βλεπει Χαγη, Ντελφτ, Ροτερνταμ και Kinderdijk με ενα ημερησιο εισιτηριο, αφου οι αποστασεις ειναι του μισαωρου.
Travel card South Holland | Tourist Day Ticket
Πολύ ωραίος και εύκολος τρόπος να φτάσεις στους ανεμόμυλους εφόσον δεν έχει κάποιος αμάξι. Το είχα ξεχάσει...
Έχει συχνά δρομολόγια αυτό το waterbus;
Μπορείς να κατέβεις π.χ. Χάγη και να πάρεις άλλο μετά από 2 ώρες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Πολύ ωραίος και εύκολος τρόπος να φτάσεις στους ανεμόμυλους εφόσον δεν έχει κάποιος αμάξι. Το είχα ξεχάσει...
Έχει συχνά δρομολόγια αυτό το waterbus;
Μπορείς να κατέβεις π.χ. Χάγη και να πάρεις άλλο μετά από 2 ώρες;
Η καρτα καλυπτει μετρο, τραμ, λεωφορεια και waterbus σε ολη τη Νοτια Ολλανδια. Το waterbus εχει αφετηρια διπλα στον Σταθμο του Ροτερνταμ και φτανει ως την υπεροχη Ντορντρεχτη. Αν θελει καποιος απο Ροτερνταμ να παει Χαγη παει με μετρο, που μοιαζει με τρενο, σε λιγα λεπτα. Απο Χαγη στο Ντελφτ με τραμ σε λιγα λεπτα. Γενικα μπορει να περασει μια υπεροχη πολυ γεματη μερα ως την Οστανδη, τη Ντορντρεχτη κλπ. οπως οι Ολλανδοι που χρησιμοποιουν μμμ. Εχει συνεχεια δρομολογια, ειναι σαν λεωφορειο.
Γι αυτο και θα προτεινα 2 μερες στη Χαγη ως βαση γιατι βλεπεις ολη τη Νοτια Ολλανδια κι οχι μια μερα.
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Πολύ χρήσιμες όλες οι απαντήσεις σας!!! Βοηθήστε με και σε κάτι.. από Άμστερνταμ λέω να πάμε μια ημερήσια σε Ζαανταμ Ζαανσε Ενταμ Φολενταμ Μάρκεν. Με τι σειρά που τα αναφέρω θα πηγαίνατε? Έχεις συχνά δρομολόγια, γιατί από Ζαανσε προς Ενταμ είδα έχει 5 δρομολόγια την ημέρα.. επίσης στο Ζαανσε δεν έχω καταλάβει μπορείς να πλησιάσεις δωρεάν αλλά για να δεις από κοντά τους ανεμόμυλους πληρώνεις εισιτηριο??
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
64
Πολύ χρήσιμες όλες οι απαντήσεις σας!!! Βοηθήστε με και σε κάτι.. από Άμστερνταμ λέω να πάμε μια ημερήσια σε Ζαανταμ Ζαανσε Ενταμ Φολενταμ Μάρκεν. Με τι σειρά που τα αναφέρω θα πηγαίνατε? Έχεις συχνά δρομολόγια, γιατί από Ζαανσε προς Ενταμ είδα έχει 5 δρομολόγια την ημέρα.. επίσης στο Ζαανσε δεν έχω καταλάβει μπορείς να πλησιάσεις δωρεάν αλλά για να δεις από κοντά τους ανεμόμυλους πληρώνεις εισιτηριο??
δεν ξέρω συγκεκριμένα δρομολόγια τρένω, αλλά ό,τι σου λέει το ns.nl είναι αξιόπιστο (απλά τσέκαρε μια μέρα πριν για τυχόν αλλαγές). Η λογική λεει να πας πρώτα στο μερος που σε ενδιαφέρει να περάσει τον περισσότερο χρόνο και μετά ό,τι προλάβεις.

για εισόδους, αν θυμάμαι καλά, μπορείς να μπεις δωρεάν σε έναν από τους μύλους, καθώς επίσης να περπατήσεις ένα δρομάκι που σου επιτρέπει να τους δει εξωτερικά όλους. μετά πληρώνεις αν θες βαρκάδα ή να μπεις σε περισσότερους μύλους..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
NS app, οι ολλανδικοί σιδηρόδρομοι

υπάρχει ένα κόλπο να ταξιδεύεις με 40% 'εκπτωση
πας στα μηχανήματα που φορτώνεις χρήματα στην κάρτα-> σκανάρεις τη δικιά σου--> επιλέγεις joint travel discount--> 2nd class--> today /tomorrow
και θα έχεις και εσύ (στα off-peak hours, 10:00-16:00 και 19:00- 08:00 + Όλο το ΣΚ)την έκπτωση που έχει ο κάτοχος της ετήσιας κάρτας. Η ιδέα είναι πως κάθε κάτοχος ετήσισας κάρτας μπορεί να δίνει έκπτωση σε άλλα δυο άτομα.

Να βγάλετε κάρτα, γιατί χωρίς αυτήν, αν πληρώνεις μόνο με το κινητό, πληρώνεις κάτι παραπάνω στα αστικά λεωφορεία
Δεν πρέπει να σου δώσει κάποιος αυτή την έκπτωση; Κάποιος που είναι κάτοικος εκεί;
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Δεν πρέπει να σου δώσει κάποιος αυτή την έκπτωση; Κάποιος που είναι κάτοικος εκεί;
Ακριβώς. Πρέπει να συνταξιδεύεις με άτομο που έχει το αντίστοιχο pass. Και πολύ πρόσφατα άλλαξαν και το τρόπο με τον οποίο μπορείς να πάρεις την έκπτωση από τον κάτοχο. Περισσότερα εδώ.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Καλημέρα σε όλους. Με αφορμή επερχόμενο ταξίδι στο Άμστερνταμ στις 19 Απριλίου, θα ήθελα να ρωτήσω σε όσους γνωρίζουν αν αξίζει να επισκεφτούμε το πάρκο με τις τουλίπες Keukenkof...Η αλήθεια είναι ότι επιλέξαμε αυτή την περίοδο λόγω των ανθισμένων λουλουδιών κάτι για το οποίο φημίζεται η περιοχή...τις τελευταίες μέρες το μόνο που με σγχωνει ξαφνικά είναι το τι καιρό θα κάνει τότε, καθώς οι βροχές εκεί είναι αρκετές..όσοι έχετε ταξιδέψει Ολλανδία τον Απρίλη τι καιρό πετύχατε; Επίσης αν κάτι βρήκατε άξιο επίσκεψης πείτε μου να το βάλω στη λίστα μου, σιγά σιγά αρχίζω να κάνω το πρόγραμμα 😅
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλημέρα. Απρίλη είχα ταξιδέψει στο Αμστερνταμ και επισκέφθηκα το πάρκο Keukenhof. Για μένα άξιζε η επίσκεψη, τα χρώματα , τα αρώματα από τα λουλούδια είναι το κάτι άλλο. Ειχαμε πετυχει καλό καιρό, κρύο έκανε και βροχή πετύχαμε την 4η μέρα και τελευταία του ταξιδιού μας. Τον καιρό βέβαια ποτέ δεν μπορείς να τον προβλέψεις.

Koντινή εκδρομή που μπορείς επίσης να κάνεις είναι στο Volendam.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom