Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Εκδρομή στα Δυτικά Βαλκάνια-ερωτήσεις

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολλή ταλαιπωρία με τα ΜΜΜ, σε ταξίδι για το οποίο είναι ακατάλληλα ως μέσα. Χρειάζεται αυτοκίνητο (ή άνεση χρόνου μερικών εβδομάδων) για να μπορείς να μετακινήσαι από/προς τα σημεία ενδιαφέροντος. Ωραίο π.χ. το Κότορ, αλλά αξίζει τον κόπο να δείτε κι ένα σωρό μέρη τριγύρω που με τα ΜΜΜ δεν πρόκειται...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Και για να σας το κάνω ακόμα πιο περίπλοκο, δεν το σκέφτεστε και για μια έξτρα στάση στο Μόσταρ; Νομίζω μπορείτε να πάτε με λεωφορίο από το Σπλίτ. Επίσης η διαδρομή Μόσταρ-Σαράγιεβο έχει καλή φήμη (όσων αφορά την γραφικότητα της - οπότε είναι καλύτερο να την κάνετε μέρα).
 

isidkol

Member
Μηνύματα
11
Likes
20
Καλησπέρα σας,
σκοπεύω να πραγματοποιήσω ταξίδι οδικώς τον Αύγουστο από Αθήνα προς Τεργέστη. Η διαδρομή που έχω καταλήξει να κάνω είναι Αθήνα-> Οχρίδα-> Κοτόρ-> Ντουμπρόβνικ-> Σπλιτ-> Ριέκα-> Πούλα-> Τεργέστη-> Λιουμπλιάνα-> Ζάγκρεμπ-> Βελιγράδι-> Αθήνα χοντρικά... Οι πληροφορίες που αδυνατώ να συγκεντρώσω είναι επί της διέλευσης των συνόρων μεταξύ κάθε χώρας. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε κυρίως για τις ώρες λειτουργίας των συνόρων (πχ Ελλάδας-ΦΥΡΟΜ μέσω Τ.Σ. Νίκης κ.ο.κ.); Επίσης, αν έχετε κάποια tips επί του ταξιδίου, όσοι έχουν παρόμοια εμπειρία, θα ήταν φυσικά καλοδεχούμενα! :D
 

red michi

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
Καλησπέρα σας,
σκοπεύω να πραγματοποιήσω ταξίδι οδικώς τον Αύγουστο από Αθήνα προς Τεργέστη. Η διαδρομή που έχω καταλήξει να κάνω είναι Αθήνα-> Οχρίδα-> Κοτόρ-> Ντουμπρόβνικ-> Σπλιτ-> Ριέκα-> Πούλα-> Τεργέστη-> Λιουμπλιάνα-> Ζάγκρεμπ-> Βελιγράδι-> Αθήνα χοντρικά... Οι πληροφορίες που αδυνατώ να συγκεντρώσω είναι επί της διέλευσης των συνόρων μεταξύ κάθε χώρας. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε κυρίως για τις ώρες λειτουργίας των συνόρων (πχ Ελλάδας-ΦΥΡΟΜ μέσω Τ.Σ. Νίκης κ.ο.κ.); Επίσης, αν έχετε κάποια tips επί του ταξιδίου, όσοι έχουν παρόμοια εμπειρία, θα ήταν φυσικά καλοδεχούμενα! :D
καλησπερα μολις χθες γυρισα απο βενετια μεσω τεργεστης σλοβενια κροατια σερβια σκοπια τρικαλα. εξαιρετικο το οδικο δυκτιο κανενα προβλημα σε συνορα και ελαχιστη κινηση.
 

isidkol

Member
Μηνύματα
11
Likes
20
καλησπερα μολις χθες γυρισα απο βενετια μεσω τεργεστης σλοβενια κροατια σερβια σκοπια τρικαλα. εξαιρετικο το οδικο δυκτιο κανενα προβλημα σε συνορα και ελαχιστη κινηση.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου κάνεις μια εκτίμηση πόσες ώρες το έκανες το Τεργέστη-Ελλάδα (στο δρόμο εννοώ, χωρίς στάσεις/διανυκτερεύσεις); Σε ρωτάω γιατί οι γνώμες που έχω βρει ποικίλουν και είναι καθοριστικός παράγοντας ως προς το πόσο "άνετοι" θα είμαστε στην επιστροφή. Επίσης, σκοπεύουμε να περάσουμε τα σύνορα με ΠΓΔΜ νύκτα. Έχεις κάποια εικόνα ως προς τις ώρες λειτουργίας τους;
 

red michi

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου κάνεις μια εκτίμηση πόσες ώρες το έκανες το Τεργέστη-Ελλάδα (στο δρόμο εννοώ, χωρίς στάσεις/διανυκτερεύσεις); Σε ρωτάω γιατί οι γνώμες που έχω βρει ποικίλουν και είναι καθοριστικός παράγοντας ως προς το πόσο "άνετοι" θα είμαστε στην επιστροφή. Επίσης, σκοπεύουμε να περάσουμε τα σύνορα με ΠΓΔΜ νύκτα. Έχεις κάποια εικόνα ως προς τις ώρες λειτουργίας τους;
ΑΠΟ ΒΕΝΕΤΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΡΙΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ 17 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΝΟΡΜΑΛ ΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ. ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ 24 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΣΑΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 1100 ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ 600
 
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Καλησπέρα ειμαστε 4 ατομα και λεμε για αρχες μαιου να παμε οδικος στο Βελιγραδι για 3 βραδια.Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει αλλαξει κατι στα σύνορα με τα Σκοπια και αν χρειαζεται μονο διαβατηριο η μπορουμε να παμε με νεου τυπου ταυτοτητα.Επισης χρειαζεται η βινετα αν θυμαμαι καλα;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Λύστε μου κι εμένα κάποιες απορίες.Κάνοντας έναν ας το πούμε κύκλο ως εξής Λάρισα-Οχρίδα-Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα-Λίμνες Πλιτβιτσε-Σπλιτ-Ντουμπροβνικ-Μπαρ-Λάρισα που θα συναντήσουμε κακό οδόστρωμα?Η επιστροφή πρέπει να γίνει αποκλειστικά μέσω Αλβανίας?Υπάρχει εναλλακτικός δρόμος μέσω Μαυροβουνίου-Σκοπίων?
Και κάτι ακόμη,μεταξύ Κότορ,Μπούτβα,Σβέτι Στεφάν,Ντόμπρα Βόντε και Ulcinj που θα διαλέγατε να μείνετε για τρία βράδια?Σημειωτέων ότι θα έχουμε μαζί μας δύο μικρά κάτω των 6 ετών και βασικό κριτήριο είναι η πρόσβαση σε ωραίες παραλίες και σε οικονομικά εστιατόρια,φούρνους κλπ.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Το Sveti Stefan ανηκει εξ ολοκληρου στον ομιλο ξενοδοχειων Aman.Oi τιμες ειναι αρκετα αλμυρες και η προσβαση στο νησακι ειναι δυνατη μονο για ενοικους του ξενοδοχειου..οι υπολοιποι δε αρκουνται σε εξ αποστασεως πανοραμικες φωτογραφιες.Απο τα μερη που αναφερεις ...ευκολα θα εμενα ξανα στο Κοτορ!Τωρα για τους δρομους...δεν μπορω να σου πω οτι ηταν με κακο οδοστρωμα-ισως που και που λιγο στενοι-,αλλα δεν ειναι ειδικοτητα μου,πιστευω θα σου απαντησουν πιο εξειδικευμενοι.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για road trip από Αθήνα έως Παρίσι ή Βαρκελώνη μέσω Βαλκανίων τι έγγραφα θα χρειαστώ; Διαβατήρια, άδεια οδήγησης, βινιετες, ασφάλειες κτλ.
 

art

Member
Μηνύματα
6
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τελικά έγινε το ταξίδι σου? Μήπως μάθαμε αν χρειάζεται διαβατήριο για το Κόσοβο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom