ΗΠΑ Εκδρομες εκτος Manhattan...

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Γεια σας φιλοι συνταξιδιωτες!
Σε 1 μηνα θα βρισκομαι (Θεου θελοντος) Νεα Υορκη για 11 νυχτες.
Επειδη με ενδιαφερει να παω και καπου αλλου ,εχετε να μου προτεινετε καποιες εκδρομες διαρκειας εως και 3 ημερων που μπορω να κανω εκτος Μανχατταν?Ειτε οδικες,έιτε μεσω αεροπλανου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φιλαδέλφεια? Νιαγάρας? DC? Πολλά παίζουν για 2-3 μέρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας φιλοι συνταξιδιωτες!
Σε 1 μηνα θα βρισκομαι (Θεου θελοντος) Νεα Υορκη για 11 νυχτες.
Επειδη με ενδιαφερει να παω και καπου αλλου ,εχετε να μου προτεινετε καποιες εκδρομες διαρκειας εως και 3 ημερων που μπορω να κανω εκτος Μανχατταν?Ειτε οδικες,έιτε μεσω αεροπλανου.
Εκτός Μανχάταν είναι και τα άλλα 4 boroughs της ΝΥ (Brooklyn, Queens, Bronx, Staten Island).... Θες 2-3 ημέρες και γι αυτά.

Από κει και πέρα, εφόσον πηγαίνεις καλοκαίρι, θα σου πρότεινα να πας παραθαλάσσια (π.χ. Hamptons, Atlantic City) κλπ. Από πόλεις, ενδιαφέρον έχουν κυρίως η Philadelphia & η Washington DC προς το νότο, και η Boston προς το Βορρά).
Νιαγάρα το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία..
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Na σας πω την αληθεια θα ηθελα να παω σε καποιο μερος που να εχει κατι σε φυσικη ομορφια οπως π.χ οι καταρρακτες του Νιαγαρα,ομως αποτι μου λετε ειναι ταλαιπωρια.Επισης εχω δει και κατι λιμνες που βρισκονται στο banf park του Καναδα ομως φανταζομαι ειναι μακρια ακομη και αεροπορικως.Υπαρχει καποιο τροπικο νησακι κοντα στη Νεα υορκη ωστε να παω αεροπορικως και να αραξω κανα 3ημερο?
 

Liana

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Niagara πήγα οδικώς την περασμένη βδομάδα με γκρουπ (VIATOR) από Ν.Υ. και ήταν πολύ ευχάριστα. 8 το πρωί ξεκινήσαμε 5 φτάσαμε, ανά δύο ώρες στάσεις, βλέποντας την Αμερικάνικη ύπαιθρο και σταματήσαμε και σε ένα πολύ ενδιαφέρον φαράγγι και στο γυρισμό σε ένα φτηνότατο εμπορικό κέντρο. Η διανυκτέρευση ήταν στο Καναδά και γενικώς η όλη εκδρομή ήταν μια πολύ ευχάριστη ανάπαυλα από τους γρήγορους ρυθμούς του Manhattan.
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Niagara πήγα οδικώς την περασμένη βδομάδα με γκρουπ (VIATOR) από Ν.Υ. και ήταν πολύ ευχάριστα. 8 το πρωί ξεκινήσαμε 5 φτάσαμε, ανά δύο ώρες στάσεις, βλέποντας την Αμερικάνικη ύπαιθρο και σταματήσαμε και σε ένα πολύ ενδιαφέρον φαράγγι και στο γυρισμό σε ένα φτηνότατο εμπορικό κέντρο. Η διανυκτέρευση ήταν στο Καναδά και γενικώς η όλη εκδρομή ήταν μια πολύ ευχάριστη ανάπαυλα από τους γρήγορους ρυθμούς του Manhattan.
Ποιο πακετο πηρες?ποσες μερες πηγες?σε πηγαν και στο toronto?ειχες προβλημα με το διαβατηριο-visa επειδη περασες στον Καναδα?
 

Liana

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ποιο πακετο πηρες?ποσες μερες πηγες?σε πηγαν και στο toronto?ειχες προβλημα με το διαβατηριο-visa επειδη περασες στον Καναδα?
Βίζα δεν έχω για Αμερική. Αποφάσισα να πάω αμέσως μόλις καταργήθηκε η βίζα. Οπότε είχα απλά μια πράσινη κάρτα κολλημένη στο διαβατήριο με ισχύ 6 μηνών. Δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε να μπώ ούτε να βγω από τον Καναδά. Γίνεται ένας τυπικός έλεγχος στα σύνορα, και αυτό είναι όλο. Εμείς οι Ελληνες δεν χρειαζόμαστε βίζα για Καναδά παρεπιμπόντως.
Πήρα ένα πακέτο 2 ημερών, κόστος γύρω στα 300 ευρώ, μέσω viator.com με διανυκτέρευση στον Καναδά, που από εκεί φαίνονται καλά οι καταρράκτες. Το πακέτο είχε μέσα και το Maid of the Mist, μια βόλτα με καραβάκι τους καταρράκτες, ξενοδοχείο κτλ., Εμεινα πολύ ευχαριστημένη γιατί είδα λίγο και την ύπαιθρο και οι στάσεις που κάναμε είχαν ενδιαφέρον. Σκεφτόμουν να νοικιάσω αυτοκίνητο για να το κάνω, αλλά τελικά χάρηκα που δεν το έκανα γιατί θα ταλαιπωριόμουν άδικα. Εκανε πολλές παρακάμψεις σε λίμνες, εμπορικά κέντρα, και ένα υπέροχο φαράγγι που μόνη μου δεν θα ήξερα να τα δω. Φύγαμε 7 το πρωί της μίας μέρας και επιστρέψαμε 9 το βράδυ της επομένης. Τορόντο δεν πήγαμε. Μείναμε στην πόλη Niagara falls μία μικρή καθαρά τουριστική πόλη. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Απλά αυτή την περίοδο η ισοτιμία δολαρίου-ευρώ δεν είναι συμφέρουσα για εμάς.
 

ala

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Εγω πιστευω πως μια επισκεψη στου καταρρακτες ειναι στα must see.
τουλαχιστον για εμενα το θεαμα ειναι απιστευτο απο πανω οπου βρεχεσαι απο το "σπρευ" του νερου ολη την ωρα αλλα σιγουρα μια επισκεψη απο κατω με το πλοιαρακι αξιζει επισης πολυ.
οσο για μη φυσικο καλλος η washington αξιζει μια επισκεψη σιγουρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom