Ελαφόνησος...the alternative choice!

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Πρίν 15' έπεσε τηλέφωνο απο την κολλητή μου, που μου έλεγε για camping Ελαφόνησου. Δεν μου φάνηκε κακή ιδέα...Έριξα μια γρήγορη ματιά στο camping και ιδιαίτερα στο πώς να φτάσουμε εκεί, αλλά η συνολική τιμή των ναύλων με κτέλ ήταν απογοητευτική. Το site μας πρότεινε Κηφισός-Νεάπολη-Πούντα-Ελαφόνησος και βγαίνει πάνω απο 30€. Για παρακαλώ διαφωτίστε με εαν υπάρχει εναλλακτική διαδρομή μαζί με κόστος αλλά και περαιτέρω πληροφορίες για το νησί, το κάμπινγκ τα "μην" και τα "πρέπει"...
Ευχαριστώ!
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
η μόνη ενναλακτική που ενδεχωμένως να παίζει είναι να κατέβεις με ταξί. βέβαια δεν έχω παέι ποτέ με ταξί ελαφόνησο ( έχω πάει σε πολλά άλλα μέρη στην Λακωνία) και δεν ξέρω αν όντως πηγαίνουν αλλά αν πληρώνεις υποθέτω δεν θα έχουν πρόβλημα. βεβαια το κόστος θα είναι πολύ πάνω από τα 30 ευρώ

Ο Σίμος για μένα είναι ίσως η καλύτερη παραλία της Ελλάδας αλλά πέρα από αυτό η Ελαφόνησος...nada. επιπλέον αν ειναι να πας τώρα είναι καλά...αν πας όμως από 20-25 Ιουλίου και μετά θα πήξεις. γίνεται ψιλοπανικός και εγω γενικά αποφεύγω να πηγαίνω Σίμο peak season

σε κάθε περίπτωση αν πας καλά να περάσεις

ΥΓ: όλος ο κόσμος πηγάινει στο Σίμο και παραβλεπει τη παραλία που είναι δίπλα στο χωριό Βιγκλάφια απέναντι από την Ελαφόνησο (Χαμόκελο νομίζω λέγεται) η οποία είναι επίσης εξαιρετική. Μάλιστα από την μεσα μεριά σε ένα σημείο έχει και μια μικρή λίμνουλα. φοβερή παραλία και το πιο σημαντικό χωρίς κόσμο
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
γνωριζει καποιος ποσο ειναι το συνολικο κοστος αλε ρετουρ με κτελ-καραβακι για ελαφονησο? σκεφτομαι για ενα σ/κ, αλλα απλες σκεψεις κανω....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για να πας Ελαφόνησο πρέπει να πάρεις το λεωφορείο Αθήνα-Νεάπολη, έχει 3 δρομολόγια την ημέρα (06.00, 13.15, 16.15). Το πρώτο έχει ανταπόκριση με το τοπικό Νεάπολη-Πούντα οπότε βολεύει αν θες να αποφύγεις ταξί ή ωτοστόπ. Πούντα είναι το σημείο από όπου φεύγουν τα καραβάκια για το νησί. Το εισιτήριο για το λεωφορείο είναι γύρω στα 34 ευρώ και αν το κλείσεις με επιστροφή έχει κανά 5ευρω έκπτωση.
Τώρα από τη στιμή που δε θα έχετε αυτοκίνητο το απλό εισιτήριο για επιβάτη στο ferry boat κοστίζει 1 ευρώ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αλλα και το αυτοκινητο αντε κανενα 10ρικο να ειναι ...ε ..Νεντι?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ναι το αυτοκίνητο Πούντα-Ελαφόνησος κοστίζει 10 ευρώ η μονή διαδρομή (η οποία δεν είναι ούτε 10 λεπτά), δεν είναι και λίγα 20 ευρώ να περάσεις το αμάξι για μια απόσταση που την κάνεις και κολυμπώντας.
 

anne-marie

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και είστε σχετικοί με Ελαφόνησο. Υπάρχει περίπτωση να έχει φιξ ταρίφα ταξί από Ελαφόνησο - Αθήνα σε οικονομική σχετικά τιμή; Το πήρε το αφτί μιας φίλης μου, που είναι τώρα εκεί και κάνω εγώ την έρευνα.
 

amakiller

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Άννα Μαρία , τελικά πηγές ; Είναι όντως ωραία ; Σκέφτομαι να πάω και εγώ Ιούλιο
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλησπέρα σ όλους.
Εμείς βρήκαμε στο Καψάλι κ κλείσαμε για τέλος αυγούστου απ τις 20 κ μετά. Θα νοικιάσουμε εκεί αμάξι για να γυρίσουμε το νησί. Εκτός οτι είναι περίεργοι οι δρόμοι κ χωματόδρομοι όπως λέτε όλοι, βρίσκεις εύκολα τις παραλίες?
Κ θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, επειδή θα μείνουμε λίγες μέρες Νεάπολη, σκεφτόμασταν μήπως πάμε μια μονοήμερη στην Ελαφόνησο. Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος απο Νεάπολη?
Φανταζομαι ο κυριος στοχος ειναι να πας στη γνωστη παραλια. Χωρις οχημα θα ειναι λιγο πιο δυσκολο.

Παλιοτερα ειχε καθε πρωι περιπου στις 10-11 ενα καικακι, που πηγαινε διαδρομη Νεαπολη-Ελαφονησο χωριο-Σιμο παραλια και επεστρεφε κατα τις 5-6. Δεν ειμαι σιγουρη οτι λειτουργει και φετος, υπηρχε ενα θεμα περυσι με την αδεια αν δε κανω λαθος, παντως ρωτα οταν θα φτασεις για τον "αγωνιστη", ετσι λεγεται το καικακι.

Αλλος τροπος ειναι να φτασετε ως τη πουντα με ταξι και να περασετε απεναντι με τη λαντζα η το φερυ (15 λεπτα κοστος 1 ευρω). Απο εκει κανετε παλι ωτοστοπ για τη παραλια .Ειναι ασφαλες, μιλαμε για αποσταση 5 λεπτων με το αμαξι.

Πιο πολυπλοκος τροπος και φτηνος, λεωφορειο κατα τις 1 νομιζω για πουντα, λαντζα/φερυ για απεναντι, ωτοστοπ. Γυρισμος μετα εχει παλι λεωφορειο απο πουντα κατα τις 7.30-8.

Εαν νοικιαστε/βρειτε αμαξι/κανα ντοπιο ακομα καλυτερα αλλα υπολογιστε ενα κοστος 20 ευρω να βαλετε βγαλτε το αμαξι απο το νησι

Καλη ιδεα θα ηταν ομως αφου θα μεινετε Νεαπολη να μπορουσατε να πατε και απολιθωμενο δασος στο καβο μαλια, να φατε και στη ταβερνα του παντελη, για μπανιο στη βυθισμενη παραλια στο παυλοπετρι (καλη επιλογη αν δε φτασετε ελαφονησο, ειναι πολυ καλη), καμια βολτα Βελανιδια, Μονεμβασια. Ενα αμαξακι ή μηχανακι θα ηταν χρησιμο.
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Φανταζομαι ο κυριος στοχος ειναι να πας στη γνωστη παραλια. Χωρις οχημα θα ειναι λιγο πιο δυσκολο.

Παλιοτερα ειχε καθε πρωι περιπου στις 10-11 ενα καικακι, που πηγαινε διαδρομη Νεαπολη-Ελαφονησο χωριο-Σιμο παραλια και επεστρεφε κατα τις 5-6. Δεν ειμαι σιγουρη οτι λειτουργει και φετος, υπηρχε ενα θεμα περυσι με την αδεια αν δε κανω λαθος, παντως ρωτα οταν θα φτασεις για τον "αγωνιστη", ετσι λεγεται το καικακι.

Αλλος τροπος ειναι να φτασετε ως τη πουντα με ταξι και να περασετε απεναντι με τη λαντζα η το φερυ (15 λεπτα κοστος 1 ευρω). Απο εκει κανετε παλι ωτοστοπ για τη παραλια .Ειναι ασφαλες, μιλαμε για αποσταση 5 λεπτων με το αμαξι.

Πιο πολυπλοκος τροπος και φτηνος, λεωφορειο κατα τις 1 νομιζω για πουντα, λαντζα/φερυ για απεναντι, ωτοστοπ. Γυρισμος μετα εχει παλι λεωφορειο απο πουντα κατα τις 7.30-8.

Εαν νοικιαστε/βρειτε αμαξι/κανα ντοπιο ακομα καλυτερα αλλα υπολογιστε ενα κοστος 20 ευρω να βαλετε βγαλτε το αμαξι απο το νησι

Καλη ιδεα θα ηταν ομως αφου θα μεινετε Νεαπολη να μπορουσατε να πατε και απολιθωμενο δασος στο καβο μαλια, να φατε και στη ταβερνα του παντελη, για μπανιο στη βυθισμενη παραλια στο παυλοπετρι (καλη επιλογη αν δε φτασετε ελαφονησο, ειναι πολυ καλη), καμια βολτα Βελανιδια, Μονεμβασια. Ενα αμαξακι ή μηχανακι θα ηταν χρησιμο.
Καλημερα!σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση..
Θα ρωτήσουμε οταν φτάσουμε για το κα'ι'κακι που λες απο νεαπολη..
Επειδη θα νοικιάσουμε αμάξι στα κυθηρα ειπαμε να μην νοικιάσουμε κ εκει οποτε θα δουμε μηπως υπάρχει το κα'ι'κι ή με κανενα ταξί να παμε Πούντα. Απο κει πηγαινοέρχεται συνέχεια καραβάκι;γιατι κοιταζαμε μηπως βρούμε τις ωρες αλλα κτ έγραφε για επιστροφή νωρις το μεσημερι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.504
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom