Ελβετία Ελβετία

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είχα πάει τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη.Ο καιρός ήταν άψογος,αλλά απ'ότι μου είπαν μάλλον παραήμουν τυχερός.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
θα πάω από Κύπρο και οι κυπριακές αερογραμμές έχουν πτήση μόνο για Ζυρίχη και μιλάνο. :(
Από τα 2 πιο είναι το πιο κοντινό?
Αρχές Οκτωβρίου είναι καλή εποχή για Ελβετία;
Πέτα Ζυρίχη και πάρε το τρένο μέσα από το Αεροδρόμιο (με μια ανταπόκριση στη Βέρνη). Από Μιλάνο είναι σαφώς πιο μπερδεμένη υπόθεση, γιατί πρέπει να κατέβεις στην πόλη (1 ώρα δρόμος στην αντίθετη κατεύθυνση) για να πάρεις από κει το τρένο.

Αρχές Οκτωβρίου είναι ΟΡΙΑΚΑ καλή εποχή για την πεδινή Ελβετία. Θα βρέχει όμως.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Η Ζυρίχη και η Βέρνη είναι πανέμορφες και πεντακάθαρες πόλεις. Να πας να τις χαρείς! Είχα πάει πριν από έναν μήνα αλλά και τον περασμένο Οκτώβριο και έμεινα τότε μια εβδομάδα. Ο καιρός ήταν τέλειος χωρίς βροχές, χιόνια, κλπ!
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
190
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία..Ευχαριστώ πολύ...
σκεφτόμαστε να μείνουμε Λοζάνη, Λουκέρνη και Ζυρίχη...αλλά ακόμη μαζεύω πληροφορίες...δεν γνωρίζω κανένα που έχει πάει και έτσι είμαι λίγο χαμένη...

ελπίζω να είναι καλός ο καιρός
 

velvetia

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΡΛΑΝΔΙΑ
Πόσες ημέρες διαθέτεις;

Καλημέρα,

Μπορείς να μου πείς πόσες ημέρες σχεδιάζεις να μείνεις στην Ελβετία και αν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσεις νοικιασμένο αυτοκίνητο;

Εχω επισκεφτεί πολλές φορές τη χώρα ως αρχηγός group και τα τελευταία χρόνια ιδιωτικά ως τουρίστας. Ειναι υπέροχη η Ελβετία και ξεχωριστή. Πρόταση ανεπιφύλακτη μη μείνεις μέσα σε μεγάλη πόλη αλλά κάπου κοντά. Ζήσε τη φύση διαμένοντας σε χωριο. Θα σου έρθει και φτηνότερα.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχω πάει κ εγώ Ελβετία, ημερήσιες από τη Γερμανία που μένω..Βέρνη κ Λουκέρνη ήταν τέλειες! Μου άρεσαν πολύ! Βέβαια ο καιρός ψιλοχάλια κ ήταν μέσα Μαϊου, στη Λουκέρνη ειδικά έβρεχε συνέχεια κ παγώσαμε..Έχω πάει κ Βασιλεία, δν ξετρελάθηκα κιόλας..ααα κ η Ελβετία είναι πανάκριβη, φαντάζομαι όμως το ξέρεις ήδη αυτό!;-)
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
190
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, δυστυχώς το ξέρω...θα είναι βλέπετε και μην αγγίζετε...
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
190
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα,

Μπορείς να μου πείς πόσες ημέρες σχεδιάζεις να μείνεις στην Ελβετία και αν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσεις νοικιασμένο αυτοκίνητο;

Εχω επισκεφτεί πολλές φορές τη χώρα ως αρχηγός group και τα τελευταία χρόνια ιδιωτικά ως τουρίστας. Ειναι υπέροχη η Ελβετία και ξεχωριστή. Πρόταση ανεπιφύλακτη μη μείνεις μέσα σε μεγάλη πόλη αλλά κάπου κοντά. Ζήσε τη φύση διαμένοντας σε χωριο. Θα σου έρθει και φτηνότερα.
Θα μείνουμε 7 νύχτες...Για αυτοκίνητο δε σκεφτήκαμε ακόμη...μάλλον όχι..
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
190
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
7 νύχτες...νομίζω είναι αρκετές...

έχει καλές συγκοινωνίες?
 

velvetia

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΡΛΑΝΔΙΑ
Πριν από τέσσερα χρόνια κάναμε εγώ και η γυναίκα μου το εξής:

Από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης νοικιάσαμε αυτοκίνητο μικρής σχετικά κατηγορίας. Από το αεροδρόμιο πήγαμε στο Giswil (28 χλμ απο τη Λουκέρνη). Ειχαμε νοικιάσει διαμέρισμα με 2 κρεβατοκάμαρες, σαλόνι μεγάλο, βεράντα με θέα στα βουνά, εξοπλισμένη κουζίνα, λουτρό.
Καθημερινά κάναμε ημερήσιες εξορμήσεις, εκτός από τη Λουκέρνη που ήταν κοντά, πήγαμε στο Interlaken, Bern, Basel,Zurich. Ανεβήκαμε στο Pilatus στα 2.340 με το τρενάκι-τελεφερικ, κάναμε βόλτα σε όλη τη λίμνη της Λουκέρνης και επισκεφτήκαμε κοιλάδες, λιμνες και εξαιρετικής ομορφιάς άλλα τοπία. Μείναμε 15 ημέρες.
Γλυτώσαμε πάρα πολλά λεφτα από τη διαμονή, τη μετακίνησή μας καθώς και από τη διατροφή μας. Αφού ψωνίζαμε από το super market και φτιάχναμε σαντουιτς και άλλες λιχουδιές που πέρναμε μαζί μας στις εξορμήσεις μας.
Ενδεικτικά σου λέω ότι για το σπίτι αυτό στο χωριό Giswil πληρώναμε και οι δυό μας 45€ την ημέρα. Και για το αυτοκίνητο με παραλαβή - παράδοση στο αεροδρόμιο πληρώναμε την ημέρα 24€.

Αποφεύγοντας τη διαμονή στις μεγάλες πόλεις κερδίζεις πάντοτε σε χρήματα, σε ηρεμία και αποκτάς ευελιξία και ελευθερία στις κινήσεις σου.

Για το λογο αυτό ρώτησα ΄πόσο θα μείνετε στη Ελβετία και αν σκοπεύετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
190
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ευχαριστώ πολύ..θα το ψάξω
σήμερα προέκυψε ένα πρόβλημα με τα εισιτήρια και σκεφτόμαστε να πάμε από Μιλάνο και να φύγουμε από Ζυρίχη..
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
190
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
τελικά θα μείνουμε 1 νύχτα Ζυρίχη 3 Λοζάνη και 3 Λουκέρνη..
ξέρετε κανένα καλό και οικονομικό ξενοδοχείο σε αυτές τις πόλεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.499
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom