Ελεύθερο Camping

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κατ'επιλογήν εφαρμογή των νόμων φυσικά και αν πράττοντας έτσι δεν θεωρούμαι δημοκράτης, δεν με πειράζει και τόσο.
Η εύκολη επιλογή είναι να θεωρείς αυτόματα τον κάθε νόμο σωστό. Δυστυχώς, πράγματα που θεωρούνται νόμιμα τα θεωρώ τελείως ανήθικα και τούμπαλιν.
Γιατί να θεωρείται το καμπινγκ αρχικά παράνομο? Εννοώ, εκτός από το προφανές ότι κάθε περιοχή προτιμάει πελάτες και όχι επισκέπτες. Τι πιστεύετε εσείς που διαφωνείτε?
Τέλος, δεν καταλαβαίνω το κόλλημα με το "τζαμπαταν της υπόθεσης". Μπορεί να μην έχουν όλοι το οικονομικό potential σας.
Στις βάθρες συγκεκριμένα δεν θα έπρεπε να γίνεται καμπινγκ, όντως είναι πολύ μικρός χώρος.Και πρέπει αρκετά πράγματα να αλλάξουν στην συμπεριφορά της μάζας των κατασκηνωτών. Αυτό όμως δεν αρκεί για την απαγόρευση του.
Paefstra, το κοινό καλό ο καθένας μάλλον το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
Εγώ για παράδειγμα, θεωρώ παράλογο να απαγορεύεται να κατασκηνώσεις σε ένα δημόσιο κομμάτι γης. Θεωρώ ότι συνάδει με το κοινό καλό να νομιμοποιηθεί. Και ξέρω ότι ο νόμος αυτός υπάρχει επειδή μερικοί κοιτάνε την τσέπη τους και όχι για την προσωπική ασφάλεια των ίδιων των κατασκηνωτών, όπως ευαγγελίζονται οι εκάστοτε κυβερνήσεις.

Λες ότι πρέπει να ακολουθούν οι πολίτες κατ' επιλογή τους νόμους - γιατί το νόμιμο δεν είναι αυτόματα και ηθικό. Δεκτό, έστω ότι πρέπει να υπάρχει κριτική σκέψη στην εφαρμογή των νόμων. Παρακάτω λες ότι θεωρείς απαράδεκτο να απαγορεύεται να κατασκηνώσεις σε δημόσιο κομμάτι γης. Παράλληλα, λίγο πριν έχεις παραδεχτεί ότι συγκεκριμένη περιοχή (βάθρες) δε θα έπρεπε να γίνεται κάμπινγκ, γιατί είναι πολύ μικρός ο χώρος.
Από όλα τα προαναγραφόμενα, εικάζω ότι συμφωνείς πως πρέπει να υπάρχει ΚΑΠΟΙΑ ρύθμιση του που γίνεται κάμπινγκ και που όχι, απλώς δε θέλεις να είναι με τη μορφή νόμου. Θέλεις δηλαδή να εναπόκειται στη λογική και την ευαισθησία του εκάστοτε κατασκηνωτή το να κρίνει το που πρέπει να κατασκηνώσει και που όχι (γιατί, πχ, οικειοποιείται ένα ήδη μικρό δημόσιο χώρο που δεν τους χωράει όλους).
Συνεπώς, προτείνεις με άλλα λόγια να αυτορρυθμίζονται οι ελεύθεροι κατασκηνωτές δημιουργώντας άτυπους "νόμους" (να τους πω κανονισμούς) για το που είναι καλό και που όχι να κατασκηνώνουν.

Απλώς δε θέλεις αυτοί οι κανονισμοί να εφαρμόζονται από την Πολιτεία, αλλά από τους ίδιους τους πολίτες. Στο υποθετικό σενάριο που κάποιος δεν υπακούει σ'αυτή την αυτορύθμιση, τι συμβαίνει;

Η έννοια του δημόσιου χώρου και της ελευθερίας πρόσβασης πρέπει να ισχύει για όλους τους πολίτες. Όπως ακριβώς οφείλει το κράτος να απαγορεύει τη δέσμευση μιας παραλίας από ένα ξενοδοχείο, έτσι πρέπει να την απαγορεύει και για 50 σκηνές ιδιωτών που την έχουν καταλάβει για μερόνυχτα. Μπορεί να είναι ενάντια στα γούστα σου, αλλά αποτελεί μέρος του κοινωνικού συμβολαίου στο οποίο συνυπογράφεις ως μέλος του κοινωνικού συνόλου.

Για να καταλάβεις πόσο περίεργη ακούγεται η επιχειρηματολογία σου σε κάποιον που δεν κάνει ελεύθερο κάμπινγκ, βάλε την ίδια λογική πίσω από άλλα θέματα:

1. Γιατί να μην παρκάρω το αυτοκίνητό μου στην πλατεία; Αφού δεν ενοχλώ κανέναν.
2. Γιατί να μην στήσω μια σκηνή στην Ακρόπολη; Τόσο χώρο έχει.
3. Τι πειράζει αν κάνω την ανάγκη μου στο Μοναστηράκι; Ανθρώπινες ανάγκες είναι.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Στην Σκωτία το ελεύθερο κάμπιγκ είναι νόμιμο παντού (με σχετική νομοθεσία) εκτός από κάποια μέρη που εξαιρούνται (πχ. σε μία λογική ζώνη γύρω από μια κατοικία που μπορεί να ενοχλήσει τους ανθρώπους που μένουν εκεί, σε σημεία που υπάρχουν καλλιέργιες, σε κάποια προστατευμένα δάση που έχουν αφιερωμένες ζωνες για κάμπιγκ, σε γήπεδα γκολφ, σε προαύλια σχολειών). Πιστεύω αυτή είναι η πιο λογική νομοθεσία για το θέμα και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το εφαρμόζει η Ελλάδα και άλλες χώρες. Πχ. αν κάποιος βρεθεί το βράδυ στην ύπαιθρο, δεν θα μπορέσει να στήσει μια σκηνή; Αυτό είναι παράλογο. Η έννοια της ιδιοκτησίας στον δυτικό κόσμο έχει φτάσει σε σημεία ακραία και απάνθρωπα πολλές φορές...
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
Λες ότι πρέπει να ακολουθούν οι πολίτες κατ' επιλογή τους νόμους - γιατί το νόμιμο δεν είναι αυτόματα και ηθικό. Δεκτό, έστω ότι πρέπει να υπάρχει κριτική σκέψη στην εφαρμογή των νόμων. Παρακάτω λες ότι θεωρείς απαράδεκτο να απαγορεύεται να κατασκηνώσεις σε δημόσιο κομμάτι γης. Παράλληλα, λίγο πριν έχεις παραδεχτεί ότι συγκεκριμένη περιοχή (βάθρες) δε θα έπρεπε να γίνεται κάμπινγκ, γιατί είναι πολύ μικρός ο χώρος.
Από όλα τα προαναγραφόμενα, εικάζω ότι συμφωνείς πως πρέπει να υπάρχει ΚΑΠΟΙΑ ρύθμιση του που γίνεται κάμπινγκ και που όχι, απλώς δε θέλεις να είναι με τη μορφή νόμου. Θέλεις δηλαδή να εναπόκειται στη λογική και την ευαισθησία του εκάστοτε κατασκηνωτή το να κρίνει το που πρέπει να κατασκηνώσει και που όχι (γιατί, πχ, οικειοποιείται ένα ήδη μικρό δημόσιο χώρο που δεν τους χωράει όλους).
Συνεπώς, προτείνεις με άλλα λόγια να αυτορρυθμίζονται οι ελεύθεροι κατασκηνωτές δημιουργώντας άτυπους "νόμους" (να τους πω κανονισμούς) για το που είναι καλό και που όχι να κατασκηνώνουν.

Απλώς δε θέλεις αυτοί οι κανονισμοί να εφαρμόζονται από την Πολιτεία, αλλά από τους ίδιους τους πολίτες. Στο υποθετικό σενάριο που κάποιος δεν υπακούει σ'αυτή την αυτορύθμιση, τι συμβαίνει;

Η έννοια του δημόσιου χώρου και της ελευθερίας πρόσβασης πρέπει να ισχύει για όλους τους πολίτες. Όπως ακριβώς οφείλει το κράτος να απαγορεύει τη δέσμευση μιας παραλίας από ένα ξενοδοχείο, έτσι πρέπει να την απαγορεύει και για 50 σκηνές ιδιωτών που την έχουν καταλάβει για μερόνυχτα. Μπορεί να είναι ενάντια στα γούστα σου, αλλά αποτελεί μέρος του κοινωνικού συμβολαίου στο οποίο συνυπογράφεις ως μέλος του κοινωνικού συνόλου.

Για να καταλάβεις πόσο περίεργη ακούγεται η επιχειρηματολογία σου σε κάποιον που δεν κάνει ελεύθερο κάμπινγκ, βάλε την ίδια λογική πίσω από άλλα θέματα:

1. Γιατί να μην παρκάρω το αυτοκίνητό μου στην πλατεία; Αφού δεν ενοχλώ κανέναν.
2. Γιατί να μην στήσω μια σκηνή στην Ακρόπολη; Τόσο χώρο έχει.
3. Τι πειράζει αν κάνω την ανάγκη μου στο Μοναστηράκι; Ανθρώπινες ανάγκες είναι.
Με "διάβασες" αρκετά καλά.
Δεν έχει σημασία το αν κάνει ελεύθερο καμπινγκ κάποιος με την άποψη του περί αυτού πάντως. Όπως αντίστοιχα δεν χρειάζεται να είσαι ομοφυλόφιλος(ή ότι άλλο) για να στηρίζεις το lgbt κίνημα.
1. Επειδή ενοχλείς όταν παρκάρεις το αυτοκίνητο σου στην πλατεία και οπουδήποτε αλλού απαγορεύεται. Μιλάω για το προφανές να κατανοεί ο καθένας πότε αποτελεί πρόβλημα το να στήσει τη σκηνή του στη χ παραλία. Είναι το ίδιο με την πετσέτα η τα παιδιά όπως προαναφέρθηκε παραπάνω. Θα μου ακουγόταν περίεργο να φάει κλήση κάποιος επειδή έχει την πετσέτα του 1 μέτρο από την παραλία η επειδή παίζει ρακέτες και το μπαλάκι έρχεται κάθε 5 λεπτά στο κεφάλι μου. Η να απαγορεύεται να φέρεις πετσέτα στην παραλία.
2. Ξέρω γω? Μάλλον, λόγω της ιστορικότητας του μέρους και της προφανής έλλειψης λόγου να το κάνεις. Γιατί, να μην στήσω στο χορευτό τώρα που δεν έχει πολύ κόσμο όμως?
3. Ξανά τα ιδια και τα ίδια λέμε, η εγγενής διαφορά μας είναι ότι θεωρείς το ελεύθερο καμπινγκ ηθικά παράνομο, ότι ντετερμινιστικά συνάδει με την ενόχληση του διπλανού σου. Αν το πίστευα, θα συμφωνούσα μαζί σου. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να σε πειράζει να υπάρχουν κάποιες σκηνές σε μια παραλία σε μια σεβαστή απόσταση από τη θάλασσα, αν δεν υπάρχει συνωστισμός. Και αυτορρύθμιση μεταξύ των κατασκηνωτών υπάρχει ήδη σε αυτά τα ζητήματα, αλλά όχι σε μεγάλο επίπεδο.
Για να συνοψίσουμε μου φαίνεται παράλογο να απαγορεύεται να κατασκηνώσεις σε ένα δημόσιο κομμάτι γης αν δεν ενοχλείς. Μου φαίνεται το ίδιο παράλογο με το να απαγορεύονται οι λουόμενοι στις παραλίες, επειδή ενοχλούν, πετάνε σκουπίδια, οικοιοποιούνται ένα δημόσιο χώρο που δεν τους χωράει όλους(λίγοτερο βέβαια σε χωροχρονικό επίπεδο)!
Ή όσοι κάθονται στα πάρκα.
Η λύση της Σκωτίας μου φαίνεται ιδανική.
Και το τελευταίο σχόλιο στο ποστ του interted επίσης.
 

Φαίη Dunaway

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Γουινέα
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεύτερον, γνώμη μου είναι ότι όταν θες να επιλύσεις ένα προβληματικό φαινόμενο δεν το καταργείς κατευθείαν, μηδενίζοντας άλλες εναλλακτικές. Συμφωνώ για τις παραλίες που στο τέλος του καλοκαιριού τις αφήνουν λες και πέρασε τυφώνας, συμφωνώ για το ότι δεν έχουμε ιδέα από προστασία δασών κλπ. Αλλά μην βάζουμε όλους τους κατασκηνωτές στο ίδιο τσουβάλι. Και μην παρουσιάζουμε το ελεύθερο κάμπινγκ αυτό καθ' αυτό ως το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι η ασυνειδησία. Και ένας απ' τους λόγους που ορισμένες παραλίες σφύζουν από κατασκηνωτές είναι το γεγονός ότι τις τιμές των δωματίων-εισιτηρίων κτλ δεν τις αντέχουν πλέον τα πορτοφόλια μας. Ένας άλλος είναι ότι οι περισσότεροι επιλέγουν να κατασκηνώνουν εκεί που έχει κόσμο για λόγους ασφάλειας και κοινωνικοποίησης. Με αυτή τη λογική και εγώ δεν ανέχομαι τις οργανωμένες παραλίες, τις ξαπλώστρες εκεί που σκάει το κύμα, δεν ανέχομαι τα νταπα ντουπα από το διπλανό μπιτσόμπαρο, μου χαλάνε την αισθητική οι ρακέτες του τέννις... οι παραλίες-οι θάλασσες και κατ'επέκταση η φύση ολόκληρη - που είμαστε κομμάτι της- να γίνεται ιδιοκτησία για κέρδος κάποιου άλλου.
Θα κλείσω με αυτό: Κανείς δεν θα μου στερήσει το φυσικό μου δικαίωμα να έρχομαι σε επαφή με τη φύση.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Μάλλον μπερδεύτηκες και απάντησες σε άλλο θέμα από αυτό που είχες ξεκινήσει την συζήτηση:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεύτερον, γνώμη μου είναι ότι όταν θες να επιλύσεις ένα προβληματικό φαινόμενο δεν το καταργείς κατευθείαν, μηδενίζοντας άλλες εναλλακτικές. Συμφωνώ για τις παραλίες που στο τέλος του καλοκαιριού τις αφήνουν λες και πέρασε τυφώνας, συμφωνώ για το ότι δεν έχουμε ιδέα από προστασία δασών κλπ. Αλλά μην βάζουμε όλους τους κατασκηνωτές στο ίδιο τσουβάλι. Και μην παρουσιάζουμε το ελεύθερο κάμπινγκ αυτό καθ' αυτό ως το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι η ασυνειδησία. Και ένας απ' τους λόγους που ορισμένες παραλίες σφύζουν από κατασκηνωτές είναι το γεγονός ότι τις τιμές των δωματίων-εισιτηρίων κτλ δεν τις αντέχουν πλέον τα πορτοφόλια μας. Ένας άλλος είναι ότι οι περισσότεροι επιλέγουν να κατασκηνώνουν εκεί που έχει κόσμο για λόγους ασφάλειας και κοινωνικοποίησης. Με αυτή τη λογική και εγώ δεν ανέχομαι τις οργανωμένες παραλίες, τις ξαπλώστρες εκεί που σκάει το κύμα, δεν ανέχομαι τα νταπα ντουπα από το διπλανό μπιτσόμπαρο, μου χαλάνε την αισθητική οι ρακέτες του τέννις... οι παραλίες-οι θάλασσες και κατ'επέκταση η φύση ολόκληρη - που είμαστε κομμάτι της- να γίνεται ιδιοκτησία για κέρδος κάποιου άλλου.
Θα κλείσω με αυτό: Κανείς δεν θα μου στερήσει το φυσικό μου δικαίωμα να έρχομαι σε επαφή με τη φύση.
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα, όπου συζητάμε γενικά για το ελεύθερο κάμπινγκ, για να μην είναι off topic στο άλλο θέμα (για Ικαρία).
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεύτερον, γνώμη μου είναι ότι όταν θες να επιλύσεις ένα προβληματικό φαινόμενο δεν το καταργείς κατευθείαν, μηδενίζοντας άλλες εναλλακτικές. Συμφωνώ για τις παραλίες που στο τέλος του καλοκαιριού τις αφήνουν λες και πέρασε τυφώνας, συμφωνώ για το ότι δεν έχουμε ιδέα από προστασία δασών κλπ. Αλλά μην βάζουμε όλους τους κατασκηνωτές στο ίδιο τσουβάλι. Και μην παρουσιάζουμε το ελεύθερο κάμπινγκ αυτό καθ' αυτό ως το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι η ασυνειδησία. Και ένας απ' τους λόγους που ορισμένες παραλίες σφύζουν από κατασκηνωτές είναι το γεγονός ότι τις τιμές των δωματίων-εισιτηρίων κτλ δεν τις αντέχουν πλέον τα πορτοφόλια μας. Ένας άλλος είναι ότι οι περισσότεροι επιλέγουν να κατασκηνώνουν εκεί που έχει κόσμο για λόγους ασφάλειας και κοινωνικοποίησης. Με αυτή τη λογική και εγώ δεν ανέχομαι τις οργανωμένες παραλίες, τις ξαπλώστρες εκεί που σκάει το κύμα, δεν ανέχομαι τα νταπα ντουπα από το διπλανό μπιτσόμπαρο, μου χαλάνε την αισθητική οι ρακέτες του τέννις... οι παραλίες-οι θάλασσες και κατ'επέκταση η φύση ολόκληρη - που είμαστε κομμάτι της- να γίνεται ιδιοκτησία για κέρδος κάποιου άλλου.
Θα κλείσω με αυτό: Κανείς δεν θα μου στερήσει το φυσικό μου δικαίωμα να έρχομαι σε επαφή με τη φύση.
Αν και δεν έχω κάνει ποτέ ελεύθερο κάμπινγκ πέρα από μία δύο βραδιές για λίγες ώρες, είμαι υπέρ αυτών που κάνουν.Το κράτος γενικά εφαρμόζει την λογική "πονάει χέρι κόβει χέρι" λόγω του ότι δεν προσέχουν κάποιοι το περιβάλλον στερώντας έτσι την δυνατότητα από αυτούς που δεν κάνουν κάτι τέτοιο χωρίς να τους δώσει κάποια εναλλακτική(πχ.κάποιον οργανωμένο χώρο για κάμπινγκ όπου θα μπορούν να πάνε δωρεάν αυτοί που έχουν κάρτα ανεργίας) .


Είναι σαν να σου λέει ότι η θα πληρώσεις για να μείνεις κάπου η αν δεν έχεις να πληρώσεις δεν έχεις το δικαίωμα να πας πουθενά πέρα από το σπίτι σου(αν το έχεις και αυτό) .Την στιγμή μάλιστα που πάρα πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα δεν έχουν να πληρώσουν λόγω της πολιτικής του ίδιου του κράτους.Ο παραλογισμός στο μεγαλείο.
 
Last edited:

Φαίη Dunaway

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Γουινέα
Μάλλον μπερδεύτηκες και απάντησες σε άλλο θέμα από αυτό που είχες ξεκινήσει την συζήτηση:)
μου το μετέφεραν βασικά

Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα, όπου συζητάμε γενικά για το ελεύθερο κάμπινγκ, για να μην είναι off topic στο άλλο θέμα (για Ικαρία)

Η αλήθεια είναι ότι είμαι καινούρια και δεν ξέρω τα κατατόπια ακόμα καλά... ωστόσο θεωρώ ότι η απάντηση ταιριάζει και στην άλλη συζήτηση που ξεκίνησα για την Ικαρία
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.256
Μηνύματα
885.309
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom