Ελεύθερο Camping

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.542
Ως παιδάκι οι διακοπές μου ήταν πάντα στις παραλίες της Χαλκιδικής και αυτό που θυμάμαι σε πολλές από αυτές ήταν το βουνό από σακούλες σκουπιδιών από μέρες ή και μήνες μέχρι να φτάσεις στην αμμουδιά. Από τότε η φράση "ελεύθερο κάμπινγκ" μου έγινε απωθητική. Λυπάμαι που απ' ό,τι βλέπω δεν άλλαξαν τα πράγματα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.496
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Τι να πω... :(

Προφανώς και είμαι κι εγώ αντίθετος σε τέτοια φαινόμενα...
Απαράδεκτα... Δεν τα έχω συναντήσει στις παραλίες που πηγαίνω εγώ για καμπινγκ.... Αφού πετύχατε τέτοια σκηνικά δικαιολογημένες οι αντιδράσεις σας.. Μάλλον εμείς οι είμαστε η εξαίρεση..

Το μόνο που περνάει από το μυαλό μου είναι πως είμαι τυχερός που οι παραλίες που πηγαίνουμε εμείς είναι ακόμα "παρθένες", και δεν τις έχουν ανακαλύψει οι κάφροι αυτοί... Αν τις κρατούσα μυστικές 5 τώρα θα τις κρατάω 105!

Να ξέρετε μόνο πως αυτό δεν είναι αυτό που θεωρώ εγώ (στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον) ελεύθερο καμπινγκ...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τι να πω... :(

Προφανώς και είμαι κι εγώ αντίθετος σε τέτοια φαινόμενα...
Απαράδεκτα... Δεν τα έχω συναντήσει στις παραλίες που πηγαίνω εγώ για καμπινγκ.... Αφού πετύχατε τέτοια σκηνικά δικαιολογημένες οι αντιδράσεις σας.. Μάλλον εμείς οι είμαστε η εξαίρεση..

Το μόνο που περνάει από το μυαλό μου είναι πως είμαι τυχερός που οι παραλίες που πηγαίνουμε εμείς είναι ακόμα "παρθένες", και δεν τις έχουν ανακαλύψει οι κάφροι αυτοί... Αν τις κρατούσα μυστικές 5 τώρα θα τις κρατάω 105!

Να ξέρετε μόνο πως αυτό δεν είναι αυτό που θεωρώ εγώ (στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον) ελεύθερο καμπινγκ...
Προφανώς, αλλιώς δε θα λεγόσουν frenchman αλλά caveman :)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τα ίδια χάλια πάντως με τη Σαμοθράκη και τις Καβουρότρυπες έχω συναντήσει στην Ελαφόνησο, στην Ικαρία, στο Πήλιο (Χορευτό) και τη Γαύδο.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Κοίτα, με τα παιδάκια, τις πετσέτες, τους ρακετομάχους και την κυτταρίτιδα, όσο και να μου χαλούν την ησυχία ή την αισθητική θα συμβιβαστώ, καθώς δεν είναι παράνομη η παρουσία τους.
Γιατί θα πρέπει να συμβιβαστώ με τον παράνομο σκηνίτη, όταν υπάρχουν νόμιμα κάμπινγκ όπου μπορεί να κάνει νόμιμα το είδος των διακοπών που επιθυμεί και δεν θα αναγκαστώ να το υποστώ κι εγώ που δε μ' αρέσει;

Πέρα από τον αυτονόητο οικονομικό παράγοντα, πολλοί δε θα διαλέξουν οργανωμένο κάμπινγκ επειδή οι προορισμοί είναι περιορισμένοι, δεν προσφέρουν την ησυχία που μπορεί να βρει κάποιος στο πουθενά ή δεν θεωρούν πως το τροχόσπιτο του κυρ Μανώλη και η tv της κυρά Κικής προσφέρει ακριβώς την επαφή με την φύση που ψάχνουν.

Τον όρο "παράνομος σκηνίτης" θα τον συζητούσα αν ο νόμος είχε ουσιαστικό στόχο την προστασία του περιβάλλοντος, και δεν ήταν πρακτικά εισπρακτικός.
Στην χώρα που τα αυθαίρετα φυτρώνουν σαν μανιτάρια, τα καζίνο εκμεταλλεύονται καμένα βουνά και οι σύγχρονοι χρυσοθήρες στο όνομα κάποιας ανάπτυξης απειλούν προστατευόμενες δασικές εκτάσεις, συγνώμη αλλά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας λίγο ε.

Η ανύπαρκτη παιδεία πολλών κατασκηνωτών όσον αφορά το σεβασμό στο περιβάλλον είναι ένα θλιβερό γεγονός, αλλά την λογική πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι δεν την υιοθετώ.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Πέρα από τον αυτονόητο οικονομικό παράγοντα, πολλοί δε θα διαλέξουν οργανωμένο κάμπινγκ επειδή οι προορισμοί είναι περιορισμένοι, δεν προσφέρουν την ησυχία που μπορεί να βρει κάποιος στο πουθενά ή δεν θεωρούν πως το τροχόσπιτο του κυρ Μανώλη και η tv της κυρά Κικής προσφέρει ακριβώς την επαφή με την φύση που ψάχνουν.

Τον όρο "παράνομος σκηνίτης" θα τον συζητούσα αν ο νόμος είχε ουσιαστικό στόχο την προστασία του περιβάλλοντος, και δεν ήταν πρακτικά εισπρακτικός.
Στην χώρα που τα αυθαίρετα φυτρώνουν σαν μανιτάρια, τα καζίνο εκμεταλλεύονται καμένα βουνά και οι σύγχρονοι χρυσοθήρες στο όνομα κάποιας ανάπτυξης απειλούν προστατευόμενες δασικές εκτάσεις, συγνώμη αλλά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας λίγο ε.

Η ανύπαρκτη παιδεία πολλών κατασκηνωτών όσον αφορά το σεβασμό στο περιβάλλον είναι ένα θλιβερό γεγονός, αλλά την λογική πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι δεν την υιοθετώ.
Θα τρελλαθούμε ενετελώς. Επειδή υπάρχουν αυθαίρετα και καίγονται δάση, θα πρέπει να συμπληρώσουμε την ασχήμια και την παρανομία.
Καθαρό επιχείρημα νεοέλληνα, έλα μωρέ, αφού όλοι οι άλλοι τα κάνουν, τι πειράζει ρε αδερφέ τώρα?
Φίλε liopyr, από τη στιγμή που είναι παράνομο, κάνει ζημιά και με ενοχλεί, εγώ από φέτος θα αρχίσω τις καταγγελίες, είτε το υιοθετείς, είτε όχι.

Και τα παρακάτω είναι γι'αυτούς που πιστεύουν ότι κατασκηνωτές ΔΕΝ βάζουν φωτιές...

Ταξιδεύοντας στα σύννεφα..: Καταυλισμός στις Καβουρότρυπες της Σιθωνίας ή μαθήματα του πώς μπορείτε να βάλετε φωτιά σε ένα δάσος

Somewhat Blogthing: Τότε και τώρα. Καβουρότρυπες

http://2.bp.blogspot.com/_hzGM4QyIa...AABjU/i9HV1U86etM/s400/FIRE+SV400041+copy.jpg
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Θα τρελλαθούμε ενετελώς. Επειδή υπάρχουν αυθαίρετα και καίγονται δάση, θα πρέπει να συμπληρώσουμε την ασχήμια και την παρανομία.
Καθαρό επιχείρημα νεοέλληνα, έλα μωρέ, αφού όλοι οι άλλοι τα κάνουν, τι πειράζει ρε αδερφέ τώρα?
Φίλε liopyr, από τη στιγμή που είναι παράνομο, κάνει ζημιά και με ενοχλεί, εγώ από φέτος θα αρχίσω τις καταγγελίες, είτε το υιοθετείς, είτε όχι.

Και τα παρακάτω είναι γι'αυτούς που πιστεύουν ότι κατασκηνωτές ΔΕΝ βάζουν φωτιές...

Ταξιδεύοντας στα σύννεφα..: Καταυλισμός στις Καβουρότρυπες της Σιθωνίας ή μαθήματα του πώς μπορείτε να βάλετε φωτιά σε ένα δάσος

Somewhat Blogthing: Τότε και τώρα. Καβουρότρυπες

http://2.bp.blogspot.com/_hzGM4QyIa...AABjU/i9HV1U86etM/s400/FIRE+SV400041+copy.jpg

Κάτι συμβαίνει σίγουρα, ή εγώ δε τα γράφω σωστά ή κάποιοι αδυνατείτε να καταλάβετε αυτά που γράφω, τα παρερμηνεύετε και μένω πίσω να ξαναγράφω και να εξηγώ.

Όπως και να έχει, επειδή βλέπω διάθεση εκνευρισμού με το στανιό (caps, χαρακτηρισμοί τύπου νεοέλληνας κλπ), αποχωρώ από την όποια προσπάθεια συνεννόησης, καλή επιτυχία στις καταγγελίες σας εύχομαι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.706
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Liopyr με το συμπάθιο αλλά μου θύμισες το ανέκδοτο που είναι ένας τύπος και οδηγάει στην εθνική. Ξαφνικά ακούει έκτακτο ανακοινωθεν στο ραδιόφωνο ότι στον δρόμο ακριβώς που οδηγεί , ένας τρελλός έχει μπει στο αντίθετο ρεύμα.
Το ακούει αυτός και λέει αγανακτισμένος " τι ένας ρε, αυτοί είναι δεκάδες! "
:) :) :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.542
Τον όρο "παράνομος σκηνίτης" θα τον συζητούσα αν ο νόμος είχε ουσιαστικό στόχο την προστασία του περιβάλλοντος, και δεν ήταν πρακτικά εισπρακτικός.
Στην χώρα που τα αυθαίρετα φυτρώνουν σαν μανιτάρια, τα καζίνο εκμεταλλεύονται καμένα βουνά και οι σύγχρονοι χρυσοθήρες στο όνομα κάποιας ανάπτυξης απειλούν προστατευόμενες δασικές εκτάσεις, συγνώμη αλλά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας λίγο ε.

.
Θα μου επιτρέψεις να πω πως πρόκειται για ένα επιχείρημα- κλείσιμο του ματιού: αν οι πάσης φύσης παράνομοι νομιμοποιούν εσένα, τότε κι εσύ νομιμοποιείς τη συνέχιση της παράνομης δραστηριότητάς τους.
Το αν κάποιος αντιλαμβάνεται τον κάθε νόμο ως εισπρακτικό μέσο, είναι θέμα οπτικής γωνίας και εδώ συγκεκριμένα του να μην μπορεί να δει το κοινό καλό παρά μόνο την τσέπη του.
Κάποιοι αυτά τα θεωρούμε αντικοινωνική στάση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τον όρο "παράνομος σκηνίτης" θα τον συζητούσα αν ο νόμος είχε ουσιαστικό στόχο την προστασία του περιβάλλοντος, και δεν ήταν πρακτικά εισπρακτικός.
Μάλιστα. Κατ' επιλογήν εφαρμογή των νόμων, αν και μόνο αν συμφωνούμε μαζί τους και τους βρίσκουμε της αρεσκείας μας. Δημοκρατία σου λέει μετά. Όποιος αυτοπεριορίζεται επειδή μια πράξη που θα ήθελε να κάνει είναι παράνομη, σε οποιονδήποτε τομέα, είναι απλώς ο μα....ς της παρέας.
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
Κατ'επιλογήν εφαρμογή των νόμων φυσικά και αν πράττοντας έτσι δεν θεωρούμαι δημοκράτης, δεν με πειράζει και τόσο.
Η εύκολη επιλογή είναι να θεωρείς αυτόματα τον κάθε νόμο σωστό. Δυστυχώς, πράγματα που θεωρούνται νόμιμα τα θεωρώ τελείως ανήθικα και τούμπαλιν.
Γιατί να θεωρείται το καμπινγκ αρχικά παράνομο? Εννοώ, εκτός από το προφανές ότι κάθε περιοχή προτιμάει πελάτες και όχι επισκέπτες. Τι πιστεύετε εσείς που διαφωνείτε?
Τέλος, δεν καταλαβαίνω το κόλλημα με το "τζαμπαταν της υπόθεσης". Μπορεί να μην έχουν όλοι το οικονομικό potential σας.
Στις βάθρες συγκεκριμένα δεν θα έπρεπε να γίνεται καμπινγκ, όντως είναι πολύ μικρός χώρος.Και πρέπει αρκετά πράγματα να αλλάξουν στην συμπεριφορά της μάζας των κατασκηνωτών. Αυτό όμως δεν αρκεί για την απαγόρευση του.
Paefstra, το κοινό καλό ο καθένας μάλλον το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
Εγώ για παράδειγμα, θεωρώ παράλογο να απαγορεύεται να κατασκηνώσεις σε ένα δημόσιο κομμάτι γης. Θεωρώ ότι συνάδει με το κοινό καλό να νομιμοποιηθεί. Και ξέρω ότι ο νόμος αυτός υπάρχει επειδή μερικοί κοιτάνε την τσέπη τους και όχι για την προσωπική ασφάλεια των ίδιων των κατασκηνωτών, όπως ευαγγελίζονται οι εκάστοτε κυβερνήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.131
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom