Ελεύθερο Camping

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.496
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Θα επιμείνω πως αυτά πάνε πακέτο...

Αυτός που θα αφήσει ανέπαφη την παραλία, που δεν είναι κάγκουρας και παρτάκιας, δεν θα "καταχραστεί" την παραλία..
Πίστεψε με υπάρχουν καμπίστες και καμπιστες...

Κι εμένα με ενοχλούν οι "ιδιοκτήτες" κάμπερς.
Όπως με ενοχλούν και οι κάγκουρες που έρχονται για μπάνιο και τα κάνουν όλα μπάχαλο... Γενικά ή παιδεία και η συμπεριφορά δεν έχει να κάνει με το αν στείνεις μια σκηνή η όχι...

ΥΓ: Μάλλον δεν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα :bleh:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Traveladdict: Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις. Νομίζω ότι κάπως έτσι ήταν στο Να πριν τους διώξουν; Δεν ξέρω κιόλας, δεν έχω πάει καλοκαίρι. Αν όμως έπεφτα πάνω σε μια τέτοια κατάσταση και χωρίς να έχω κάνει χιλιόμετρα κατσικόδρομο θα νευρίαζα τρομερά.
Πηγαίνω συχνά σε παραλίες όπου γίνεται και free camping και συνήθως αυτό περιορίζεται σε μια άκρη της παραλίας, την πιο απομακρυσμένη από το δρόμο και συνήθως οι σκηνές είναι κρυμμένες και σίγουρα όχι πάνω στο κύμα. Φαντάζομαι εξαιτίας των "πεσιμάτων" που γίνονται συχνά.
Αν δεν σε πειράζει γράψε σε ποιες παραλίες αναφέρεσαι. Προς αποφυγήν.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Έχω κάνει πολύ περισσότερα χιλιόμετρα από ότι φαντάζεσαι. Πολύ περισσότερα!
Πάρε και μια εικόνα από το ελευθερο κάμπινγκ όπως έχει εξελιχτεί σήμερα:

http://travelstyle.gr/portal/photos/articles/8602_free_600.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_jtW8h-r73Kk/TEvckLbIOyI/AAAAAAAAAqk/YaYvYHvbM7o/s1600/picture_1948_0.jpg

http://static1.demotix.com/sites/de...ng-on-the-beach-of-chiliadou-evia_1393318.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_vSyk6SJoF...+CAMPING+MOVEMENT+VOID+NETWORK+ILIOSPOROI.JPG
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Και δεν είναι μόνο οι παραλίες.
Πας στην Ικαρία για παράδειγμα, ή στη Σαμοθράκη, σκαρφαλώνεις στα κορφοβούνια για να βρεις μια ερημική βάθρα να δροσιστείς και πέφτεις πάνω σ'αυτό:

http://islgr.files.wordpress.com/2011/09/nas6.jpg?w=465&h=306
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.496
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Στις φωτογραφίες που έβαλες, βλέπω μεν πολλές σκηνές, αλλά καβατζωμένες ακτές δεν βλέπω.Αυτό που βλέπω είναι συνύπαρξη καμπίστας και λουομένων.... Οτι έχει πολλές σκηνές έχει...

Κοίτα να δεις, εγώ καταλαβαίνω αυτό που λες. Και εγώ ο ίδιος σκέψου, όταν βλέπω πολλές σκηνές ψάχνω για αλλού (εκτός αν είναι επιλογή της παρέας).
Ούτε του δικού μου γούστου είναι....

Όσον αφορά τα χιλιόμετρα, σκέψου ότι η φωτό που σου βάζω είναι από καμπινγκ που πήγαμε το 2010, Ιουνιο...
Την φωτό που βλέπεις την τραβήξαμε φεύγοντας...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Κοιτα, αν μιλάμε για Ιούνιο, πάω πάσο. Να σου βάλω φωτο από Απρίλιο να νομίζεις ότι είσαι Ροβινσώνας.
Αλλά επειδή τυχαίνει να πηγαίνω τα τελευταία χρόνια διακοπές στη Σαμοθράκη - ο παράδεισος του ελεύθερου κάμπινγκ - τον Αύγουστο στην κυριολεξία δεν μπορώ να πάω σε καμία παραλία. Και σε καμία βάθρα βέβαια.
Ειδικά στις βάθρες η κάθε μια είναι πιασμένη με 1-2 σκηνές (δεν χωράνε κι άλλες), καρπούζια και μπύρες μέσα στο νερό, απλωμένες πετσέτες στα πλατάνια και είναι σαν να σου λένε, φύγε αυτό είναι δική μας καβάτζα, είσαι παρίσακτος.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.496
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Τα ίδια είναι και Αύγουστο... (μην σου πω και καλύτερα) :p

Αλλά για να μην το παίζω εξυπνάκιας μιλάω για κάποιες συγκεκριμένες περιοχές που πηγαίνω εγώ για κάμπινγκ. Δεν έχω πάει στα νησιά που λες,
οπότε πάω πάσο.. Μπορεί να αποτελούν οι δικές μου περιοχές την εξαίρεση..

ΥΓ: Μιλάμε για 1,5 ώρα με αμάξι & 1 κατσικόδρομο & 5-10 λεπτά πόδια... :D
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
traveladdict, νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός.
Είναι άλλη υπόθεση τα σκουπίδια και αυτοί που δεν σέβονται το περιβάλλον που τους φιλοξενεί, και άλλη η προσωπική αισθητική του καθενός μας.

Δεν βρίσκω τίποτα το κακό στο να στήσει κάποιος μία σκηνή οπουδήποτε για να μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ, ή να απλώσει κάπου τις πετσέτες του για να στεγνώσουν, είτε το κάνει επειδή του αρέσει αυτό είτε επειδή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώσει οργανωμένο κάμπινγκ.


Κι εμένα με ενοχλούν τα παιδάκια στις παραλίες, οι φουσκωτοί με τις ρακέτες και οι κώλοι με κυτταρίτιδα.
Τι πρέπει να γίνει δηλαδή; ;p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι εμένα με ενοχλούν τα παιδάκια στις παραλίες, οι φουσκωτοί με τις ρακέτες και οι κώλοι με κυτταρίτιδα.
Τι πρέπει να γίνει δηλαδή; ;p
Οταν απαγορευτούν τα παιδάκια , οι φουσκωτοί με τις ρακέτες και οι κώλοι με κυτταρίτιδα έλα να μας κάνεις τα παράπονά σου.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Κι εμένα με ενοχλούν τα παιδάκια στις παραλίες, οι φουσκωτοί με τις ρακέτες και οι κώλοι με κυτταρίτιδα.
Τι πρέπει να γίνει δηλαδή; ;p
Μόνο που αυτοί που αναφέρεις δεν πάνε στις μακρινές και παραδεισένιες παραλίες, που πάνε και τις μαγαρίζουν οι ελεύθεροι campers.
Και ναι, έχω πρόβλημα με όσους στήνουν τη σκηνή τους ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ (δική σου η λέξη).
Θέλεις να κάνεις ελεύθερο? Κάνε όσο θέλεις, στήσε τη σκηνούλα σου λίγο πιο πάνω και περπάτα με τα ποδαράκια σου 60 μέτρα για να πας στη θάλασσα. Και άσε την παραλία να την απολαύσουν και άλλοι συνάνθρωποι που μπαίνουν στον κόπο να κάνουν χιλιόμετρα για να τη χαρούν, που επίσης δεν γουστάρουν παιδάκια, φουσκωτούς και κυτταρίτιδες.
Δεν είναι ιδιοκτησία κανενός η παραλία για να τη σφετερίζεται με το έτσι θέλω και να επιβάλει την αισθητική του γυφτοκάμπιγκ σε ένα παράδεισο.
Φυσικά δεν περιμένω από ελεύθερους κατασκηνωτές να καταλάβουν τι ακριβώς εννοώ.
Και στην τελική όταν κάνω τόσα χιλιόμετρα στο λιοπύρι για να φτάσω σε ένα μαγικό μέρος, να κάνω γυμνισμό και να απολαύσω το φυσικό τοπίο, με χαλάει να βλέπω πολύχρωμα πλαστικά αντίσκηνα και μπουκάλια από ρετσίνες στην άμμο από το χτεσινό πάρτυ. Με χαλάει ακριβώς όπως ο φουσκωτός και η κυτταρίτιδα που αναφέρονται πιο πάνω.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Φοβάμαι πως δεν έγινα κατανοητός, τα ξαναγράφω λοιπόν.

1. Πίσσα και πούπουλα σε όσους βιάζουν το περιβάλλον.

2. Τα υπόλοιπα είναι καθαρά αισθητικής άποψης ζητήματα, που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να τα απαγορέψουμε (κατάλαβες Φένια); άρα πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτά, είτε λέγονται παιδάκια, είτε πετσέτες, είτε ρακετομάχοι, είτε σκηνές, είτε κυτταρίτιδα.

3. Δε πρέπει να μπερδεύουμε το 1 με το 2.

4. If this is your first night, you have to fight.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.467
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom