Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ούτε σας δεσμεύουν τρελλά λεφτα στην κάρτα ...Η autoeurope σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.
Μμμ...η autoeurope ειναι μεσιτης, δινει μια δικη της ασφαλεια δηλ. Η εταιρεια ενοικιασης θα δεσμευσει κανονικα το ποσο σαν να μην υπαρχει το zero excess.το τελευταιο αφορα εσενα κ την autoeurope. Αν χρειαστει θα πληρωσεις κανονικα το ποσο κ θα αποζημιωθεις σε 2ο χρονο απο την autoeurope (η την easy και ολους αυτους τους μεσιτες που πουλανε το zero excess..)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μμμ...η autoeurope ειναι μεσιτης, δινει μια δικη της ασφαλεια δηλ. Η εταιρεια ενοικιασης θα δεσμευσει κανονικα το ποσο σαν να μην υπαρχει το zero excess.το τελευταιο αφορα εσενα κ την autoeurope. Αν χρειαστει θα πληρωσεις κανονικα το ποσο κ θα αποζημιωθεις σε 2ο χρονο απο την autoeurope (η την easy και ολους αυτους τους μεσιτες που πουλανε το zero excess..)
Ναι είναι μεσίτες, αλλά το zero excess δεν νομίζω πως είναι αποκλειστικά δική τους υπόθεση, διαφορετικά θα το έδιναν ως επιλογή με όλες τις εταιρίες ενοικιάσεως -πράγμα που δεν συμβαίνει- άρα μάλλον αφορά την εκάστοτε συνεργασία ανάμεσα στο μεσίτη και την εταιρία ενοικιάσεως. Επίσης στο Μοναχο που νοικιάσαμε μέσω της autoeurope με zero excess ασφάλεια, η εταιρία (budget) μάς δέσμευσε σαν εγγύηση για τα καύσιμα μόνο το ποσό των 74 ευρώ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Απο προσφατη εμπειρια που ειχα, θα συμφωνησω με την emouli αν και ακουγεται λογικο εκ πρωτης αυτο που λεει ο samion.
 

nap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
νοικιασα χωρις να διαβασω τους ορους και το ειδα μετα..απλως γραφει οτι δεχετε τις καρτες American Express, Diners Club, MasterCard, Visa (not debit) και επειδη η χρεωστικη μου ειναι mastercard και μονο στην visa διευκρινιζει not debit ευελπιστω να δεχτουν...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι είναι μεσίτες, αλλά το zero excess δεν νομίζω πως είναι αποκλειστικά δική τους υπόθεση, διαφορετικά θα το έδιναν ως επιλογή με όλες τις εταιρίες ενοικιάσεως -πράγμα που δεν συμβαίνει- άρα μάλλον αφορά την εκάστοτε συνεργασία ανάμεσα στο μεσίτη και την εταιρία ενοικιάσεως. Επίσης στο Μοναχο που νοικιάσαμε μέσω της autoeurope με zero excess ασφάλεια, η εταιρία (budget) μάς δέσμευσε σαν εγγύηση για τα καύσιμα μόνο το ποσό των 74 ευρώ.
Η εταιρεια διαφημιζει στο σαιτ της την "αποζημιωση του ποσου ευθυνης" που προσφερει. Νομιζω ειναι σαφες τι εννοει. Και επισης λεει οτι οχι μονο οι εταιρειες εχουν αλλους ορους αλλα και αυτοι αλλαζουν απο χωρα σε χωρα. Δεν περιμενουμε να παμε στο αεροδρομιο για να δουμε τι εχουμε κλεισει. Καθε μα καθε συμβολαιο αναφερει επακριβως το ποσο που θα δεσμευτει απο την εταιρεια ενοικιασεως. Ακομα και για βενζινη. Πιο λεπτομερες δεν γινεται. Πριν κλεισουμε διαβαζουμε πολυ καλα τους ορους. Και εννοειται και αυτους της "αποζημιωσης του ποσου ευθυνης" που δινει..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η εταιρεια διαφημιζει στο σαιτ της την "αποζημιωση του ποσου ευθυνης" που προσφερει.
Άλλο το "zero excess" (μηδενικό ποσό ευθύνης για εγγύηση) κι άλλο το "fully refundable excess" (αποζημίωση του ποσού ευθύνης - δηλ. η εταιρία ενοικιάσεως σου δεσμεύει κανονικά το ποσό της εγγύησης και σε περίπτωση που συμβεί κάτι το ποσό σου το επιστρέφει ο μεσίτης). Από την εμπειρία και την έρευνα που έχω κάνει αυτά έχω καταλάβει. Κατα τ' άλλα συμφωνω με αυτά που λες περί συμβολαίων κλπ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άλλο το "zero excess" (μηδενικό ποσό ευθύνης για εγγύηση) κι άλλο το "fully refundable excess" (αποζημίωση του ποσού ευθύνης -.
ναι, δεν διαφωνούμε σε κατι. εξαλλου και την αποζημιωση μεσω καποιου αλλου παλι τη δινει, δεν είναι ασφαλιστικη. παντως το deposit δεν είναι αμελητεο...και ουδέποτε zero..:
The client is required to leave a deposit equal to any balance due + excess (EUR 1000 - EUR 2500) including Zero Excess rates (as damage to roof, rims, tyres, windows, interior and underbody are not covered under the Zero Excess rates).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συμφωνώ με τον Samion.
Η κάθε εταιρία ενοικίασης έχει τις δικές της "απαλλαγές". Όλες σχεδόν προσφέρουν μηδενικές "απαλλαγές" αλλά με αυξημένο τίμημα - διαφορετικό για την καθεμιά - που γενικά είναι υψηλό. Για να καλυφθείς από όλ' αυτά, ανεξαρτήτως του από ποιά εταιρία θα νοικιάσεις, κάνεις μια ετήσια ασφάλιση - π.χ. από εδώ
http://www.insurance4carhire.com/ (που χρησιμοποιώ εγώ και σε καλύπτει για τα πάντα)
με ελάχιστο κόστος και ησυχάζεις. Το ζήτημα είναι πιο πολύ ψυχολογικό, γι' αυτό (και σε συνδυασμό με το νόμο του Μέρφυ), κάλλιο γαϊδουρόδενε...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κι όμως στην τελευταία ενοικίαση που κάναμε στο Μόναχο ήταν 0. Εκτός από την εγγύηση για τα καύσιμα όπως προείπα.
Λες τελικά να είναι όντως φίλοι μας οι Γερμανοί;:D
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
Ταξιδευω 2 μαιου για ιταλια και εχω μπερδευτει με την ενοικιαση αυτοκινητου ως προς τι πρεπει να περιλαμβανει για να ειμαι πληρως καλυμμενη???? Τι ειναι το zero excess? Τι θα πρεπει να προσεξω?παρακαλω βοηθεια!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.766
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Excess είναι το ποσό απαλλαγής, το ποσό δηλαδή που θα κληθείς να καλύψεις αν συμβεί κάποιο ατύχημα γιατί η ασφάλεια του αυτοκινήτου καλύπτει από κει και πάνω. Πχ ποσό απαλλαγής 700 ευρώ συμαίνει ότι αν προκληθούν ζημιές στο αυτοκίνητο αξίας 1000 ευρώ, εσύ πληρώνεις τα 700 και η εταιρεία τα 300.

Zero excess σημαίνει ποσό απαλλαγής μηδέν, δηλαδή δεν πληρώνεις τίποτα σε ενδεχόμενο ατύχημα. Σχεδόν πάντα πληρώνεις έξτρα για αυτή την κάλυψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.440
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom