Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

coco_

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εξαρτάται από την εταιρεία κ την τράπεζα. εμένα πχ η sixt στην Ιταλία, μου είχε δευσμεύσει 500Ε (για ενοικίαση με πλήρη κάλυψη) κ δεν είχαν δώσει εντολή αποδέσμευσης μετά την παράδοση. Αποδεσμέυτηκαν αυτόματα τα χρήματα μετά την πάροδο αν θυμάμαι καλά 1 μήνα από την ημέρα της ενοικίασης (20 μέρες μετά την παράδοση), επειδή η συγκεκριμένη τράπεζα αν δεν ζητηθούν τα χρήματα μέσα σε 30 μέρες, ακυρώνει την συναλλαγη.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Καλησπερα! Θα ήθελα τα φωτα σας.
Θελω: 9 θεσιο, 27 Απρ -4 Μαη, απο αερδορομιο Φρανκφουρτης (lufthansa)
Βρηκα: Κατευθειαν απο το site της Εnterprise και οχι απο μεσιτες (autoeurope κτλ)
με 516€, CDW included, στο Frankfurt Flughafen T1t2.
Ερωτησεις: 1. Ειναι οκ η enterprise? Εχει κανεις αλλος εμπειρια?
2. Τα λεφτα καλα δεν ειναι?
3. Εχει μια ενοτητα one way. Αφορα επιστροφη του αμαξιου σε αλλο μερος ή αμα οδηγησεις εκτος Γερμανιας, εχεις χρεωση?
4. Η διαδικασια της παραδοσης του αυτοκινητου ποσο χρονο περνει περιπου?
5. Ο τοπος ειναι σωστος, δεν ειναι αλλο Terminal, αεροδρομιο κτλ. :p
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
70+ Ε/ημερα?!!!Δεν τα λες καλα. Η Αλαμο, μητρικη αυτης που λες δινει το μινι 20Ε παρε 2 μινι...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Εννοει οτι η εταιρεία δεσμευει ενα ποσο ως εγγυηση, το οποιο ειναι αρκετα υψηλο συνηθως και ετσι καθιστα δυσκολη την επομενη ενοικιαση μια και αποδεσμευεται μερικες ημερες απο το περας της προηγουμενης. Το θεμα εξαρταται καθαρα απο την εταιρεια οπου και θα πρεπει να απευθυνθεις ζητωντας να στο αποδεσμευσουν αμεσα. Αν οχι,μια και οι μεγαλες εχουν τους χρονους τους...τοτε μπορεις να ενοικιασεις απο την ιδια εταιρεια παλι ομως ενημερωνοντας τους.
ευχαριστω για τις απαντησεις! τελικα νοικιασα απο την ιδια εταιρεια να εχω το κεφαλι μου ησυχο!! :D
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
738
Likes
1.888
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλό Μάρτη σε όλους! Λίγη βοήθεια, γιατί έχω χιλιομπερδευτεί πελαγοδρομώντας στα διάφορα σάιτ ενοικιάσεως αυτοκινήτων...
Πάω Μιλάνο 21 με 27 / 4 και θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο για ταξίδι σε Ελβετία,Γαλλία και Γερμανία. Η rentalcars λέει:
<<Οι πελάτες των οποίων τα σχέδια toy ταξιδιού περιλαμβάνουν και την οδήγηση εκτός της χώρας ενοικίασης (ή διασχίζουν σύνορα ή ταξιδεύουν σε διάφορα νησιά εντός της ίδιας χώρας).......
Μπορεί να ισχύουν περιορισμοί για ορισμένες χώρες, οι οποίοι μπορεί να απαιτούν από τον πελάτη να καταβάλλει πρόσθετα τέλη.
Διασυνοριακά τέλη - 90,00 € εξαιρουμένου φόρου.>>
Δηλαδή η χρέωση θα είναι η παραπάνω;
Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες εταιρείες;
Ξερει κανείς αν και τι χρεώνει η Sisily by car; Σκέφτομαι να νοικιάσω από αυτήν λόγω της στανταρ επιλογης για ντηζελ.
Ευχαριστώ!
Εξαρτατε απο την εταιρεια και το που θα ταξιδεψεις. Τον αυγουστο που μας περασε νοικιασα αυτοκινητο στο μιλανο απο την gold car. Με ρωτησαν αν σκοπευω να παω εκτος ιταλιας και οταν τους ειπα οτι σκοπευω να παω ελβετια και λιχτενσταιν μου απαντησαν οτι, λιχτενσταιν δεν μπορω και για ελβετια θα πρεπει να πληρωσω παραπανω.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Ευχαριστω Depy!
Ψαχνοντας στα ψιλα γραμματα βλεπω οτι η goldcar στην economybookings βγαζει χρεωση 60ευρω για 4-7 μερες (Ελβετια-Γαλλια)

Η Firefly απο την Argus αναφερει;
Επιτρέπεται το ταξίδι εκτός συνόρων προς:

<Αυστρία *, Βέλγιο *, Κροατία *, Γαλλία *, Γερμανία *, Λουξεμβούργο *, Κάτω Χώρες *, Σλοβενία *, Ισπανία *, Ελβετία *

* Ισχύουν περιορισμοί και χρεώσεις (παρακαλούμε να ενημερωθείτε από τον αντιπρόσωπο ενοικίασης κατά την άφιξη).>
Και τωρα τι κανω; Ξερει κανεις σας τι χρεωνουν ή στελνω mail;
Επίσης, στην Argus δε μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το ποσο που δεσμευεται στην πιστωτικη; δεν αναφερεται καθαρα ή εγω δεν το βλεπω;Η πιστωτικη μου εχει οριο 1500,ειναι αρκετο;.. κοιταζω στους ορους.....
Αχ, βοηθηστε!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
738
Likes
1.888
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Συνηθως δεσμευουν 700 με 800 ευρω. Τουλαχιστον οσες φορες εχω νοικιασει εγω.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Από sicily car ή inter rent έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο στην Ιταλία;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Από sicily car ή inter rent έχει νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο στην Ιταλία;
Με τη SICILY BY CAR είχα νοικιάσει αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο του Μπεργκάμου μέσω της autoeurope.eu και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μόνο που συνάντησα αρκετή ουρά κατά την παραλαβή πιθανότατα λόγω των καλών τιμών της εταιρίας. Άρα την προτιμούν πολλοί. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.385
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom