Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Δεν ξερω τι θα παιξει στον προορισμο σου, καθε φορα που νοικιάζομε στο παρελθον (Ιταλια/Γερμανια) απο μεσαζοντα με φουλ ασφαλιση, η εταιρεια ενοικιασης μας αγκαζαρει στην καρτα ενα ποσο νμζ €1200 για πρπ 10 μερες, με πρωταθλητη την Gold Car στην Πιζα (€1600, 4 βδομαδες). Τωρα νοικιασα με απο την centauro, μηδενικο excess/liability, φτηνοτερα απο ολες τις γνωστες/2 οδηγοι/απεριοριστα χλμ/χωρις check in, full/full και με χρεωσαν €14Χ για την βενζινη εξτρα τα οποια θα μου πιστωσουν οταν γυρισω το αυτοκινητο γεματο, καποια στιγμη στο μελλον. Τωρα επειδη ισως εχουμε τα ακριβότερα καυσιμα στην Ευρωπη το ποσο που μας χρεωσαν το θεωρο υπερβολικο, γιατι εχουμε το ιδιο αυτοκινητο και με €90-95 γεμιζει! Με μεσαζοντα μας εχει τυχει να μην συμπεριλαμβανει οδηγηση σε αλλη χωρα, οποτε εξτρα καπελο στο γκισε θα πληρωσεις, οπως και 2ο οδηγο. Απο την ασφαλιση και τα εξτρα κονομανε οι ενοικιαστικες εταιρειες!
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Μία σχετική ερώτηση - θα νοικιάσω αυτοκίνητο στη μαγιόρκα και έχω το παλαιού τύπου (χάρτινο) ροζ δίπλωμα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες - θα πρέπει να το αντικαταστήσω με του νέου τύπου και αν ναι πόσο χρόνο χρειάζεται ? (ταξιδεύω τέλη Ιουλίου)
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Tα παλιο το διπλωμα (για χρηση εκτος των συνορων) ειναι χρησιμο να το διπλωνουμε και να καθαριζουμε τα νυχια μας! Πληροφορησου αμεσα απο την αρμοδια υπηρεσια/ΚΕΠ/YΠ. Συγκοινωνιων ποσο καιρο παιρνει η εκδοση τηε πλαστικης, ειδ'αλλως σε βλεπω να πηγαινεις στην ELPA.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
Γειά σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω το εξης: Λέμε να πάμε τον Ιούνιο στην περιοχή της Αλσατίας. Θα φτάσουμε στη Στουτγάρδη, να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να καταλήξουμε στη Ζυρίχη από όπου θα αναχωρήσουμε για Ελλάδα. Γίνεται αυτο; Δλδ να αφήσουμε το αυτοκίνητο σε άλλο αεροδρόμιο, άλλης χωρας; Κι επίσης, Τι κόστος να υπολογίζω ανά ημέρα για πλήρη απαλλαγη;
Στουτγκαρδη το παιρνεις . Αλσατια διπλα ειναι. Δεν υπαρχει καμμια λογικη να πας να το παραδωσεις Ζυριχη. Το αφηνεις και παλι Στουτγκαρδη και πηγαινεις με flixbus ή αν βρεις τρενο Ζυριχη.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
223
Likes
473
Μία σχετική ερώτηση - θα νοικιάσω αυτοκίνητο στη μαγιόρκα και έχω το παλαιού τύπου (χάρτινο) ροζ δίπλωμα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες - θα πρέπει να το αντικαταστήσω με του νέου τύπου και αν ναι πόσο χρόνο χρειάζεται ? (ταξιδεύω τέλη Ιουλίου)
αν δεν προλαβαινεις να βγαλεις , πηγαινε ΕΛΠΑ για διεθνες...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Καλησπερα σας, βρισκω παρα πολυ φτηνα αμαξι μεσω booking (εχω και ενα κουπονι) για ενοικιασημε centauro. Δεν εχω εμπειρια ουτε απο booking (ενοικιαση) ουτε απο centauro. θα ηθελα τα φωτα σας
ευχαριστω εκ των προτερων
H centauro στην Βαρκελώνη είναι μια χαρά. Και γενικά από αυτήν την εταιρία είμαι ευχαριστημένος.
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
30
Likes
57
Μία σχετική ερώτηση - θα νοικιάσω αυτοκίνητο στη μαγιόρκα και έχω το παλαιού τύπου (χάρτινο) ροζ δίπλωμα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες - θα πρέπει να το αντικαταστήσω με του νέου τύπου και αν ναι πόσο χρόνο χρειάζεται ? (ταξιδεύω τέλη Ιουλίου)
Η διαδικασία γίνεται πλέον εύκολα μέσω gov.gr (αντικατάσταση διπλώματος) και δεν κάνει πολύ καιρό. Σίγουρα προλαβαίνεις μέχρι τον Ιούλιο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.851
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από επιστροφή αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο της Στουτγκάρδης. Υπάρχει σήμανση που σε κατευθύνει?? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πάρκινγκ που πάνε όλοι που επιστρέφουν τα νοικιασμένα??
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
223
Likes
473
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από επιστροφή αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο της Στουτγκάρδης. Υπάρχει σήμανση που σε κατευθύνει?? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πάρκινγκ που πάνε όλοι που επιστρέφουν τα νοικιασμένα??
συνηθως σε ολα τα αεροδρομια , εχει ξεχωρστη λωριδα, οταν φθανεις στο παρκινγκ για νοικιασμενα αυτοκινητα... λογικα δεν θα εχεις προβλημα ... Στουτγαρδη δεν εχω εμπειρια
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.851
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
συνηθως σε ολα τα αεροδρομια , εχει ξεχωρστη λωριδα, οταν φθανεις στο παρκινγκ για νοικιασμενα αυτοκινητα... λογικα δεν θα εχεις προβλημα ... Στουτγαρδη δεν εχω εμπειρια
Την πρώτη φορά που νοίκιασα αυτοκίνητο στο εξωτερικό ήταν από το αεροδρόμιο της Στουτγκάρδης, αλλά ήταν το 2009.
Θυμάμαι ότι στην επιστροφή ζοριστηκα λίγο. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πάρκινγκ που πάνε όλοι. Επειδή όμως το αμάξι το πήρα από την Νυρεμβέργη δεν μου δώσανε σαφείς πληροφορίες για τον τόπο επιστροφής.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Είναι οι περισσότερες μαζί στο ίδιο μέρος. Στα χαρτιά που σου έδωσαν λογικά πρέπει να γράφει τον
χώρο στάθμευσης. Ποια εταιρεία είναι;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
875
Likes
1.939
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από επιστροφή αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο της Στουτγκάρδης. Υπάρχει σήμανση που σε κατευθύνει?? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πάρκινγκ που πάνε όλοι που επιστρέφουν τα νοικιασμένα??
Το 2010 που είχα νοικιάσει είχε ξεχωριστή λωρίδα. Μάλιστα έπεσα πάνω σε Έλληνα υπάλληλο που το παρέλαβε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom