Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω πιστωτική λόγω το ότι δεν έχω εισόδημα, και μια φοιτητική που θα μπορούσα έχει ανώτατο όριο 1000€ όταν αυτοί θέλουν 1250€ εγγύηση να δεσμεύσουν στη κάρτα.

Δεν ξέρω τι να κάνω...
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω πιστωτική λόγω το ότι δεν έχω εισόδημα, και μια φοιτητική που θα μπορούσα έχει ανώτατο όριο 1000€ όταν αυτοί θέλουν 1250€ εγγύηση να δεσμεύσουν στη κάρτα.

Δεν ξέρω τι να κάνω...
Να νοικιάσετε σε όνομα συνταξιδιώτη και να πληρώσετε και για δεύτερο οδηγό;
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Χθες έκανα κράτηση με την εταιρεία Budget και δεν ζητούσε σε κανένα από τα βήματα πιστωτική κάρτα. Ενδεχομένως να ζητήσουν κατά την προσέλευσή μου εκεί , ώστε να κάνουν και τις απαραίτητες κρατήσεις.

Επειδή σκοπεύω να πάω στην Ελβετία εκδρομη από το Μιλάνο , υπάρχει κάποιο extra fee ή αυξάνεται η εγγύηση στην πιστωτική ; Γενικά , υπάρχουν "ψιλά γράμματα" σε αυτό το εγχείρημα ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Διαβάσατε τους όρους τους οποίους αποδεχθήκατε κατά την κράτηση; Όλα τα "ψιλά γράμματα" είναι εκεί μέσα.
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Διαβάσατε τους όρους τους οποίους αποδεχθήκατε κατά την κράτηση; Όλα τα "ψιλά γράμματα" είναι εκεί μέσα.
Δεν είναι τόσο εύκολο , καθότι οι όροι στις πολυεθνικές εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων είναι γενικοί και ώστε να είναι ίδιοι για όλες τις χώρες.

Όταν διάβασα στο σημείο που αναφέρεται στην έξοδο του ενοικιαζομένου από την χώρα , αυτό που αναγραφόταν είναι ότι επιτρέπεται σε κάποιες χώρες αλλά δεν είχε κάποια αναφορά σε έξτρα κόστη κτλ . Προσπάθησα να βρω άκρη μέσω του Online chatting της σελίδας της εταιρείας αλλά έπεσε η επικοινωνία πάνω στο πιο καίριο σημείο !
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
2 άτομα θα είμαστε, και οι 2 φοιτητές χωρίς πιστωτική.
Επειδη,νομιζω οτι εδω δεν θα μπορεσεις να βρεις απαντηση και στο κατω-κατω και καποιος να το εχει κανει,δεν σημαινει οτι εσυ δεν θα εχεις προβλημα.....κανε μια καλη "αναζητηση"στο φορουμ,γιατι αν θυμαμαι καλα,ειχε καποια στγμη ειπωθει οτι συμφωνια με μετρητα μπορεις να κανεις σε τοπικα γραφεια....δηλαδη,οταν πας εκει.
Ας μας πουν και καποια μελη,αν ειχαν τετοια εμπειρια....
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
επειδη ειχα μολις πριν λιγες μερες τετοια εμπειρια, σας λεω:
νοικιαζεις εκει οταν πας αυτοκινητο απο τοπικη εταιρεια ενοικιασης, δεν ειναι γνωστες εταιρειες. ρωτας στο ξενοδοχει. δεν μας ζητησαν καρτα οπωσδηποτε. βεβαια ειναι λιγο "χυμα κατασταση", οπως ισως σε ελληνικο νησι. αν δεν φοβασαι... καντο ετσι. ουτε περιορισμο στους οδηγους ουτε τιποτα.
αλλη εταιρεια στο αεροδρομιο μας ειχε ζητησει 300 ως εγγυηση αντι πιστωτικης.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Έχει δοκιμάσει κανείς τη Europcar ή την Sicilybycar να μου πει ποια να προτιμήσω???

Έκανα αίτηση για πιστωτική στο όνομα μου και ελπίζω να προλάβει να εκδοθεί μέχρι το ταξίδι :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.887
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ προ ημερών νοίκιασα από την Europcar. δεν είχα κανένα πρόβλημα. το αυτοκίνητο μάλιστα, επειδή έφτασα 5 λεπτά μετά το κλείσιμο του γραφείου τους, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους και καθοδήγηση τους το παρκαρα σε ένα στενό και έριξα τα κλειδιά κάτω από την πόρτα και την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι όλα καλά.

βέβαια όταν δεν υπάρχει πρόβλημα όλα τα γραφεία είναι καλά, σε περίπτωση στραβής δεν ξέρω ποιο έχει την καλύτερη υποστήριξη.
 
Last edited by a moderator:

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ζητάνε μεγάλη εγγύηση για δέσμευση στη πιστωτική?

Και επίσης γνωρίζει κανείς εάν στο Milan Central Train Station που θα επιλέξω να αφήσω το αυτοκίνητο στη Europcar έχει ZTL Zone (δαχτύλιο) ???
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.887
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
στην Europcar το φιατ 500 που νοίκιασα εγώ είχε 350 ευρω δέσμευση, ενώ άλλη εταιρία ( δεν θυμάμαι ποια) για το ίδιο αυτοκίνητο ζητούσε 800 ευρώ. όσον αφορά την ερώτησή σου για το Μιλάνο πιστεύω ότι αν υπήρχε δακτύλιος το γραφείο της εταιρίας θα ήταν εκτός δακτυλίου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.904
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom