Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα.Προγραμματίζουμε ένα ταξίδι προς Ιταλία και Γαλλία.Θα πετάξουμε προς Μπέργκαμο όπου και θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να πάμε νότια Γαλλία κάποιες μέρες και σε κάποιες περιοχές της Ιταλίας πριν επιστρέψουμε και πάλι Θεσσαλονίκη από Μπέργκαμο.Έχω ψάξει αρκετά τα διάφορα site ενοικιάσεων αυτοκινήτων και πραγματικά δεν ξέρω τι να επιλέξω ώστε να είμαι καλυμένος. Πέρσι νοίκιασα αυτοκίνητο στην Αμερική μέσω της Alamo από economycarrentals.com και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Τι να προσέξω όσον αφορά την ασφάλεια και επίσης θα έχω κάποιο πρόβλημα να βγω από την χώρα; θα έχω κάλυψη εκεί;Έχει να προτείνει κάποιος κάτι που έχει χρησιμοποιήσει; Δεν με πειράζει να είναι λίγο πιο ακριβό αρκεί να είμαστε καλυμένοι.Ούτως ή άλλως είμαστε δύο ζευγάρια οπότε το κόστος μειώνεται.Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την εταιρεία Keddy by EuropeCar; Εντυπώσεις;
Kοίταξε την autocklick.co.uk . Εχοντας διαβάσει αρκετά στο forum την τσεκάρισα και είναι πολύ καλή και με καλές τιμές. Εγώ προτίθεμαι για Ιταλία να πάρω το full πακέτο που μου το δίνει για 7 μέρες 95 ευρώ επιπρόσθετα
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Μπήκα και εγώ για ενοικίαση στην Ιταλία αλλά η autoclick . co. uk δεν έχει στη Γένοβα :cry:

Αν κάποιος άλλος έχει να συστήσει κάτι ....
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.309
Likes
8.244
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Maggiore...................
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Νοίκιασα μέσω της autoeurope.com αυτοκίνητο της Europcar από Τουλούζη το οποίο βρήκα "σκανδαλωδώς" φθηνότερα από άλλα site. Και πάνω που νόμιζα ότι βρήκα ... την ευκαιρία του αιώνα, στην παραλαβή του αυτοκινήτου στην Τουλούζη με χρέωσαν επιπλέον ένα 25αρι ευρώ περίπου επειδή είχα κάνει κράτηση μέσω αμερικάνικου site. Δέχθηκα γνωρίζοντας ότι έχω πληρώσει πολύ λίγα, άρα στο σύνολο ερχόμουν και πάλι κατά τι χαμηλότερα από τον ανταγωνισμό. Πράγματι το συγκεκριμένο site έχει έδρα τις Η.Π.Α. ακόμα και σήμερα να προσπαθήσετε βγάζει χαμηλές τιμές σε δολλάρια ΗΠΑ. Αν όμως στην είσοδο στο site δηλώσετε χώρα κατοικίας Ελλάδα, σας ανακατευθύνει σε άλλη σελίδα όπου βγάζει περίπου τις τιμές που βγάζουν και τα άλλα. Το αναφέρω για να το προσέξετε γιατί εγώ δεν το ήξερα και πλήρωσα τη διαφορά εκ των υστέρων.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Μια χαρά είναι η economycarrentals γιατί να ψάξεις άλλη εταιρία αφού και εσυ έμεινες ευχαριστημένος; Επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα να πας σε άλλη χώρα.
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ο λογος που ρωτάω είναι πρώτον γιατί υπάρχει μια ποικιλία στις τιμές στα διάφορα site και δεύτερον υπάρχει και μια ποικιλία στα διαθέσιμα αυτοκίνητα που βγάζει. Έχω διαβάσει και αρκετές αρνητικές κριτικές για τις περισσότερες εταιρίες κυρίως όσον αφορά την διαθεσιμότητα των αυτοκινήτων (άλλο επιλέγεις και άλλο σου δίνουν με την δικαιολογία οτι κάποιος άργησε να το επιστρέψει) και τις έξτρα χρεώσεις λόγω ζημιών που δήθεν ύπαρχουν παρόλο που έκανες αυτοψία στο αυτοκίνητο πριν και μετά. Τι αξίζει τελικά να κάνεις με το θέμα της ασφάλισης; Αν την πάρεις από τον μεσάζοντα μετά βρίσκεις άκρη με την εταιρία; Ποια εταιρία θα επιλέγατε (όχι site) και ποια θα απορρίπτατε αμέσως;
 
Last edited:

pkanel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα,
εχω νοικιάσει αυτοκίνητο στην Ιταλια στην εταιρια Sicily by car αλλά εχω το παλιό δίπλωμα (ροζ χαρτινο).
Θα το δεχτούν? Ξερεις κανεις που να το εχει αντιμετωπίσει?

Ευχαριστώ!!
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Θα το δεχτούν. Το πολύ πολύ να τους βοηθήσεις λίγο με την ταύτιση ταυτότητας και διπλώματος αλλά θα το δεχτούν. Αν όχι κάνε τους φασαρία γιατί με Ευρωπαική Οδηγία, τα παλιά ισχύουν
  • Μέχρι την λήξη ισχύος τους αν λήγουν πριν την 19η Ιανουαρίου 2033
  • Μέχρι την 19η Ιανουαρίου 2033 αν δεν έχουν λήξει
 

pkanel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ρωταω αν το εχει αντιμετωπισει κανεις γιατι στους όρους αναφέρουν τα εξής.

Δίπλωμα οδήγησης
Μία πλήρης άδεια που διαρκεί για 3 χρόνια το λιγότερο, με μη σημαντικές θεωρήσεις. Οι κάτοχοι άδειας από το Ηνωμένο Βασίλειο πρέπει να εμφανίσουν το έγγραφο με τη φωτογραφία τους.Αν το δίπλωμα οδήγησής σας δεν είναι σε λατινικό αλφάβητο (π.χ. αν είναι σε Αραβικό, Ελληνικό, Ρωσικό ή Κινέζικο) πρέπει να επιδείξετε μαζί με αυτό και διεθνή άδεια οδήγησης. Δεν απαιτείται διεθνής άδεια για οδηγούς με κατοικία σε:Αυστρία, Βέλγιο, Κύπρος, Δημοκρατία της Τσεχίας, Δανία, Εσθονία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Γιβραλτάρ, Ιρλανδία, Ιταλία, Λιχτενστάιν, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μονακό, Ολλανδία, Βόρεια Ιρλανδία (ΗΒ), Νορβηγία, Πολωνία, Πορτογαλία, Σαν Μαρίνο, Σλοβακία, Σλοβενία, Ισπανία, Σουηδία, Ελβετία, Ηνωμένο Βασίλειο
 

Katerina1815

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπερα σε ολους!
Θα κανω το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο μετα απο 13 χρονια!!
Ασφαλης επιλογη το Μιλανο και μια επισκεψη στην λιμνη Κομο..
Προσπαθω να το οργανωσω λιγο γιατι θα παω σε ενα μηνα. Σκεφτομουν να νοικιασω αυτοκινητο για 4 μερες (κοστος περιπου 55 ευρω) Τα εισιτηρια για 2 ατομα απο-προς το αεροδρομιο και η εκδρομη στην λιμνη κοστιζουν τοσο με τα τραινα!
Με συμφερει να το παρω ακομα και για αυτες τις δυο-τρεις διαδρομες ισως και καποια αλλη εκδρομουλα;
Το ξενοδοχειο διαθετει δωρεαν παρκινγκ.
Υπαρχουν καποια ψιλα γραμματα στις ενοικιασεις αυτοκινητων της περιοχης;
Με συμφερει να το νοικιασω απο εδω η απο το αεροδρομιο;
Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.435
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom