Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Eπειδή οι περισσότεροι αναφέρεστε για εξωτερικό, αλήθεια ξέρει κανείς να πει αν κάποια εταρεία έχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα από μία άλλη έτσι όταν προσγειώνομαι σε ένα ελληνικό αεροδρόμιο να έχω κάποιο ουσιαστικό κριτήριο επιλογής?

Από το παρακάτω:
Cars for less car rent - online car rental & auto hire
έχω νοικάσει τρεις φορές αυτοκίνητο σε ελληνικό αεροδρόμιο (Σαντορίνη, Χανιά, Ρόδο) και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Οι τιμές ήταν πολύ καλές, τα αυτοκίνητα καινούργια και όσο για τη χρέωση, σου κρατούσαν ένα μικρό ποσό άμεσα (αν θυμάμαι καλά για 3 μέρες στη Ρόδο -14 ευρώ περίπου) και τα υπόλοιπα την ώρα της παραλαβής.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
...

Καλημέρα σε όλους....να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου....άντε και το πηρές το ενοικιαζόμενο....μπορείς να βγεις εκτός συνόρων μ αυτό????και ειδικότερα θέλω να το νοικιάσω στη Βιέννη και να μεταβώ στο Μόναχο....υπάρχει δυνατότητα η χρειάζεται γραφειοκρατία η τίποτα ειδικά χαρτιά που πρέπει να χω μαζί μου από Ελλάδα....για να μην την πατήσω.......ευχαριστώ..........


φιλε απο βιεννη για μοναχο 99% πηγαινεις ανετα χωρις να χρειαζεσαι τιποτα απολυτως.για να μην πω 100%.το 1% το βαζω στην ακρη γιατι μπορει μια εταιρια-που δεν νομιζω να υπαρχει τετοια- να μην επιτρεπει εξοδο απο την χωρα.αν διαβασεις τα μικρα γραμματακια που εχει η εταιρια θα δεις σε ποιες χωρες επιτρεπει ή οχι τηνβ εξοδο αυτοκινητου.αυστρια-γερμανια σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα.μονο σε κατι χωρες σαν τσεχια,ρουμανια,πολωνια κτλ σου επιτρεπουν να βγεις αλλα πρεπεις να τους το πεις για να σου βγαλουν μια καρτουλα δωρεαν βεβαια.στις τελευταιες χωρες που ειπα δεν επιτρεπεται η εξοδος σε πολυτελη αυτοκινητα,mercedes,bmw,audi κτλ.επισης οι περισσοτερες εταιριες απο κεντρικη και βορεια ευρωπη απαγορευουν την εξοδο σε ιταλια,βαλκανια,ελλαδα,τουρκια.περιεργο?????δεν νομιζω:D
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα για Αυστρια-Γερμανια-ελβετια.
ακομα και για τα lux αυτοκινητα.
για αυτα ισως εχεις προβλημα σε Ιταλια κλπ
αν θες να το επιστρεψεις εκτος συνορων ισως εχει διαδικασια και σιγουρα εξτρα κοστος
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα!Έκλεισα αυτοκίνητο από την autoeurope αλλά έχω το εξής θέμα,η πιστωτική μου είναι prepaid και ανώνυμη.Κάπου στη φόρμα ζητούσε το όνομα του κατόχου της κάρτας όπως αναγράφεται πάνω. Εγώ έβαλα το όνομα του κατόχου αλλά (επειδή είναι ανώνυμη) δεν αναγράφεται στην κάρτα.Μου έστειλαν το voucher κανονικά. Λέτε να έχω πρόβλημα όταν πάω εκεί για να πάρω το αυτοκίνητο;
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
οχι δεν θα εχεις προβλημα αρκει να τους δειξεις την καρτα και διαβατηριο ή ταυτοτητα.προσεξε η καρτα και το διαβατηριο να ανηκουν στο ιδιο ατομο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.065
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!Έκλεισα αυτοκίνητο από την autoeurope αλλά έχω το εξής θέμα,η πιστωτική μου είναι prepaid και ανώνυμη.Κάπου στη φόρμα ζητούσε το όνομα του κατόχου της κάρτας όπως αναγράφεται πάνω. Εγώ έβαλα το όνομα του κατόχου αλλά (επειδή είναι ανώνυμη) δεν αναγράφεται στην κάρτα.Μου έστειλαν το voucher κανονικά. Λέτε να έχω πρόβλημα όταν πάω εκεί για να πάρω το αυτοκίνητο;
Που θες να ξέρουμε? Εμείς εδώ για ταξίδια μιλάμε. Για κάρτες και για τράπεζες μάλλον πρέπει να ρωτήσεις αλλού (στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της τράπεζάς σου, ίσως?)
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
οχι δεν θα εχεις προβλημα αρκει να τους δειξεις την καρτα και διαβατηριο ή ταυτοτητα.προσεξε η καρτα και το διαβατηριο να ανηκουν στο ιδιο ατομο.

δεν εχεις προβλημα σιγουρα.εχω νοικιασει πανω απο 6 φορες απο διαφορες εταιριες.απλος στο τονιζω η καρτα με την ταυτοτητα να ειναι στο ιδιο ονομα.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
1. Η πιστωτική θα πρέπει να διαθέτει το απαιτούμενο ποσό που εκ των προτέρων θα δεσμεύσει η εταιρεία και θα το αποδεσμεύσει πάραυτα με την παράδοση του ενοικιαζομένου οχήματος. Αυτό γίνεται ακόμη και όταν έχει προπληρωθεί το μίσθωμα.
2.Σημαντικό είναι να κοιτάξεις το ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Τέσσερα- Πέντε πράγματα είναι τα βασικά. Εκεί ανφέρει για τυχόν περιορισμούς σε ορισμένεςχώρες. Αν θυμάμαι συνήθως τις βαλκανικές. Επίσης υπάρχει ζήτημα εάν το αυτοκίνητο φορτωθεί σε πλοίο. Δώσε σημασία στην ασφάλεια που θα επιλέξεις. Προσωπικά εγώ προτιμώ την μεικτή ασφάλεια , με μία επιπλέον επιβάρυνση, και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
3. Καλές τιμές με προσφορές θα βρεις μέσω ιντερνετ. Π.χ. η αβις όλο τον αύγουστο για την Ιταλία είχε έκπτωση. Αν θέλεις συγκεκριμένο αυτοκίνητο να το επιλέξεις και να το ζητήσεις με την αίτηση σου. (περιπτώσεις οχημάτων green collection κ.λ.π.
Τον Αύγουστο στην ρώμη έμεινα απόλυτα ικανοποιημένο με την sixt.
4. Στα περισσότερα αεροδρόμια στην Ευρώπη αν δε βρεις τις εταιρείες ενοικιάσεως , θα πέσεις πάνω τους. Αν δυσκολευτείς να τις βρεις, ρωτάς τις πληροφορίες και αμέσως εξυπηρετείσαι. κανένα πρόβλημα.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Eπειδή οι περισσότεροι αναφέρεστε για εξωτερικό, αλήθεια ξέρει κανείς να πει αν κάποια εταρεία έχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα από μία άλλη έτσι όταν προσγειώνομαι σε ένα ελληνικό αεροδρόμιο να έχω κάποιο ουσιαστικό κριτήριο επιλογής?
Υπάρχουν μηχανές αναζήτησης καλύτερης τιμής στα ελληνικά αεροδρόμια πλέον.

Δες εδώ Cheap Airport Car Rental In Greece
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
λίγη προσοχή στην avis του αεροδρομίου της αθήνας! παρά τη συνεννόηση μαζί τους από κοντά και παρά τους όρους του συμβολαίου, μου χρέωσαν την πιστωτική με ένα ποσό χωρίς να έχουν κανένα δικαίωμα (είχα επιλέξει να εξοφλήσω με μετρητά) και χωρίς να με ενημερώσουν καν! μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου μαζί τους τα μάσησαν απίστευτα, επικαλέστηκαν κόλλημα του δείκτη της βενζίνης, υποσχέθηκαν να μου επιστρέψουν το ποσό, αλλά και παραδέχτηκαν ότι κακώς δε με ενημέρωσαν! δλδ τους όρους του συμβολαίου τους έχουν προφανώς γραμμένους. οπότε προσοχή.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Καλησπέρα και απο εμενα, έχω μια ερώτηση .Εχω κάνει κράτηση αυτοκινήτου στο Μιλάνο με την avis διαθέτω μια πιστωτική κάρτα visa της citybank λέτε να υπάρχει περίπτωση να μην την δεχτούν?... γιατί κάτι φίλοι πού πήγαν να νοικίασουν σήμερα στο Μιλάνο ενα αμάξι δεν τους δέχτηκαν την κάρτα γιατί λεεί είχε τσιπάκι ... δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούσαν..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν δεν εχουν pos αλλα τα παλια μηχανακια για τις καρτες τοτε πρεπει η καρτα να εχει αναγλυφους τους αριθμους, αλλιως δεν μπορουν να τη δεχτουν. Ισως συμβαινει αυτο. Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω. Να δεχονται αλλες καρτες και οχι visa το θεωρω απιθανο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.381
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom