Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@Zacharoula

Για λόγους εγγύησης καμία εταιρεία δεν δέχεται κράτηση αυτοκινήτου μέσω διαδικτύου χωρίς πιστωτική στο όνομα του οδηγού.Ξέχασέ το αυτό.

Επίσης κι εκεί θα σας ζητηθεί πιστωτική σχεδόν από όλες τις μεγάλες.Κάποιες εταιρείες και ίσως και οι γνωστές με επι τόπου συνεννόηση δέχονται χωρίς πιστωτική αλλά με όλη την εγγύηση cash.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Maltakia, βρήκα μια εταιρεία η οποία βρίσκεται μόνο στο αεροδρόμιο του Δουβλίνου και λέει πως δέχεται debit cards αρκεί όπως είπες να υπάρχει αρκετό ποσό μέσα στην κάρτα και να ανήκει στο όνομα του οδηγού. Η εταιρεία λέγεται "honk" αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα για την συγκεκριμένη. Επίσης, σε σχέση με άλλες, είναι αρκετά ακριβότερη.
Το αυτοκίνητο που θέλουμε να νοικιάσουμε, το παρέχει στα 420 ευρώ. (Βρήκαμε και με 300 σε άλλη γνωστή). Πόσο είναι το ποσό της εγγύησης?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμένα πρόσφατα μου δεσμεύτηκαν 1900? για ενοικίαση συνολικού κόστους 350?.
Δεν έχει να κάνει τόσο με το ποσό όσο με το είδος του αυτοκινήτου παρότι στους όρους αναφέρεται ότι δεσμεύεται το τριπλάσιο της αξίας ενοικιάσεως.

Γενικώς είναι λίγο μπάχαλο να βγάλεις άκρη με τις εταιρείες ενοικιάσεως και τα ποσά που δεσμεύουν,αρκεί τελικά να προσέχεις πάντα το τελικό ποσό που θα σου κρατηθεί (το οποίο βέβαια με σαφήνεια το βλέπεις καμιά δεκαπενταριά μέρες μετά την απομάκρυνση).ΠΑΝΤΩΣ για cash εγγύηση τα λεφτά θα είναι αρκετά.

Να έχετε πάντα το νου σας μη την πατήσετε όπως εγώ αν τελικά κινηθείτε με πιστωτική,όχι μόνο εσείς αλλά και οποιοσδήποτε διαβάζει.Παρότι το ποσό της εγγύησης απλώς δεσμεύεται και δεν χρεώνεται και πάλι επηρεάζει το όριο της κάρτας και θα μπορούσε να καταλήξει να σας την μπλοκάρει (όπως συνέβη σε εμένα τον άσχετο).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δεν ξερω με ποια εταιρια εκλεισε ο maltakias και τι κατηγορια αυτοκινητου εκλεισε..εμενα η avis στο προσφατο ταξιδι μου στην τοσκανη...απλά μου δεσμευσε ακριβως το ποσον των 208 ευρω οσο δηλαδη το ποσον της ενοικιασης για 8 μερες, την ημερα που πηρα το αυτοκινητο για κατηγορια αυτοκινητου C...
θυμαμαι οτι η sixt μου ειχε δεσμευσει το ποσον των 900 ευρω περιπου πριν 4 χρονια στην γερμανια...προσωπικά εμενα η avis με βολευει αφανταστα...διοτι δεν πληρωνεις τιποτα την στιγμη της κρατησης..δεν ζητά ουτε αριθμό πιστωτικής...απλά το ειδος της πιστωτικής που θα χρησιμοποιησεις... και με ενα απλο κλικ μπορεις να διαχειριστείς την κρατηση σου μονος σου σε περιπτωση ακυρωσης χωρις να μπλεκεις με μαιλς και πιστωτικές...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι ήταν η Sixt.
Πέραν των δυσκολιών όμως και για να είμαι δίκαιος μου έδωσε και τιμή με διαφορά καλύτερη από την επόμενη.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Δυστυχώς η Αvis είναι πολύ ακριβή. Για τις ημέρες που θέλω το αυτοκίνητο (11), economy τύπου opel corsa, μου το δίνει στην "προνομιακή τιμή των 623 ευρώ. Νομίζω πως θα στείλω σε όλες τις εταιρείες που με ενδιαφέρουν ένα mail στο οποίο θα τα ρωτήσω όλα αυτά ώστε να ξέρω τί ποσό δεσμεύει η κάθε μία.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ποτε θα πάς? αν εχεις χρόνο..σου προτείνω να παρακολουθείς συχνα το site της avis...παιζουν πολύ οι τιμες της και προς τα κάτω τις πολυ πρωινες και βραδυνές ωρες...και απο μερες σε μερες..δεν ξερω γιατι...εγω οταν το εκλεισα για πρωτη φορα ειχε 345 ευρώ 4 μηνες πριν...και καταφερα να το πιασω στα 208 ευρώ 1 μηνα πριν την αναχωρηση..παρακολουθωντας συχνα το σαιτ...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λύστε μου τώρα μια άλλη απορία εσείς οι κατέχοντες την ελεύθερη αγορά.
Έκλεισα ένα αυτοκίνητο από έναν ενδιάμεσο,VIP Cars, ο οποίος για τη χώρα που πάω είχε καταπληκτική τιμή.Στο mail του μου λέει ότι θα παραλάβω και θα εξοφλήσω την ενοικίαση κι ότι πρόσθετο στην Europcar.

Πως γίνεται το site της ίδιας της Europecar να μου το έδινε 100 ευρώ περισσότερο το ίδιο αμάξι;;;
Από που προκύπτει το κέρδος του ενός και του άλλου;

Κάντε το λίγο λιανά γιατί δεν το "έχω" αυτό το κομμάτι και θέλω να καταλάβω πως λειτουργούν οι μεσάζοντες.
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Λύστε μου τώρα μια άλλη απορία εσείς οι κατέχοντες την ελεύθερη αγορά.
Έκλεισα ένα αυτοκίνητο από έναν ενδιάμεσο,VIP Cars, ο οποίος για τη χώρα που πάω είχε καταπληκτική τιμή.Στο mail του μου λέει ότι θα παραλάβω και θα εξοφλήσω την ενοικίαση κι ότι πρόσθετο στην Europcar.

Πως γίνεται το site της ίδιας της Europecar να μου το έδινε 100 ευρώ περισσότερο το ίδιο αμάξι;;;
Από που προκύπτει το κέρδος του ενός και του άλλου;

Κάντε το λίγο λιανά γιατί δεν το "έχω" αυτό το κομμάτι και θέλω να καταλάβω πως λειτουργούν οι μεσάζοντες.
Καλησπέρα Φιλε,
Όπως ανέφερες και εσύ η Vip cars είναι ενδιάμεσος! Προφανώς έχει μεγάλο τζίρο με την Europcar και έχει ειδικές τιμές! Αλλα πρόσεχε... Συνήθως στους ενδιάμεσους - χονδρέμπορους (η brokers η wholesalers στα αγγλικα) (η τα ταξιωτικά γραφεία) πληρώνεις και αυτοί σου δίνουν μια "απόδειξη" (voucher στα αγγλικα). Δείχνεις το voucher στην εταιρία ενοικίασεως και σου δίνουν το αυτοκίνητο!Tο να σου δίνει η Vip cars καλύτερη τιμή από την ιδια την Europcar και να το πληρώνεις απ' ευθείας στην Europecar είναι λίγο σπάνιο!
Καλό ειναι να επικοινωνίσεις με την Europcar να βεβαιωθείς οτι έγινε η κράτηση, έχει απεριοριστα km, μεικτή ασφάλεια, όλους τουσ φόρουσ και τις επιβαρύνσεις και ότι θα το πληρώσεις εσυ ο οδηγός κατα την παραλαβή του αυτοκινήτου!
Ρώτησε αν χρειάζεται να εχεις πιστωτική κάρτα για εγγυητική!!!
 

niogr

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες
Αν ταξιδεύεις σε ελληνικά νησιά μπορείς να νοικιάσεις και από κάποια μη επώνυμη εταιρεία, η οποία θα σου κοστίσει σίγουρα λιγότερα χρήματα και κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου ζητήσει πιστωτική κάρτα. Οι περισσότερες από αυτές κάνουν δωρεάν παράδοση και σε αεροδρόμια, και γλιτώνεις και τους φόρους αεροδρομίων! Για ποιό λόγο να μη γλιτώσεις 100, 200 ευρώ ή και περισσότερα χρήματα (ανάλογα με τις μέρες που θα το νοικιάσεις)? Τα αυτοκίνητά τους είναι σε παρόμοια κατάσταση με των περισσότερων γνωστών εταιρειών... Έχω νοικιάσει και από επώνυμες εταιρείες, και από μικρές και δεν εντόπισα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά. Δίνεις ραντεβού με κάποιον υπάλληλο της εταιρείας στο χώρο αφίξεων του αεροδρομίου την ώρα που φτάνει η πτήση σου, σου δείχνει το αυτοκίνητο και κάνετε το συμβόλαιο μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Μπορείς να βρεις τέτοιες εταιρείες στο google, κάνοντας αναζήτηση τον προορισμό σου+rent a car (πχ "Rhodes rent a car). Απαραίτητη βέβαια προϋπόθεση να έχεις κάνει εγκαίρως κράτηση, καθώς λόγω διαφοράς τιμής συνήθως τελευταία στιγμή θα δυσκολευτείς να βρεις διαθεσιμότητα κυρίως στις μικρές κατηγορίες. Ενδεχομένως κάποιοι να σου ζητήσουν κάποια προκαταβολή. Καλύτερα να έρθεις σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους προκειμένου να κάνεις την κράτηση ή να την επιβεβαιώσεις.
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Αν ταξιδεύεις σε ελληνικά νησιά μπορείς να νοικιάσεις και από κάποια μη επώνυμη εταιρεία, η οποία θα σου κοστίσει σίγουρα λιγότερα χρήματα και κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου ζητήσει πιστωτική κάρτα. Οι περισσότερες από αυτές κάνουν δωρεάν παράδοση και σε αεροδρόμια, και γλιτώνεις και τους φόρους αεροδρομίων! Για ποιό λόγο να μη γλιτώσεις 100, 200 ευρώ ή και περισσότερα χρήματα (ανάλογα με τις μέρες που θα το νοικιάσεις)? Τα αυτοκίνητά τους είναι σε παρόμοια κατάσταση με των περισσότερων γνωστών εταιρειών... Έχω νοικιάσει και από επώνυμες εταιρείες, και από μικρές και δεν εντόπισα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά. Δίνεις ραντεβού με κάποιον υπάλληλο της εταιρείας στο χώρο αφίξεων του αεροδρομίου την ώρα που φτάνει η πτήση σου, σου δείχνει το αυτοκίνητο και κάνετε το συμβόλαιο μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Μπορείς να βρεις τέτοιες εταιρείες στο google, κάνοντας αναζήτηση τον προορισμό σου+rent a car (πχ "Rhodes rent a car). Απαραίτητη βέβαια προϋπόθεση να έχεις κάνει εγκαίρως κράτηση, καθώς λόγω διαφοράς τιμής συνήθως τελευταία στιγμή θα δυσκολευτείς να βρεις διαθεσιμότητα κυρίως στις μικρές κατηγορίες. Ενδεχομένως κάποιοι να σου ζητήσουν κάποια προκαταβολή. Καλύτερα να έρθεις σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους προκειμένου να κάνεις την κράτηση ή να την επιβεβαιώσεις.
Στα παραπάνω που λες εν μερη συμφωνώ!
Μην είσαι σίγουρος 100 % οτι η ανώνυμη εταιρεια - τοπικος σίγουρα θα ειναι ειναι πιο φτηνή. Μην ξεχνας τους ενδιαμεσους, τουριστικα γραφεία που εχουν καλυτερες τιμές από τις ίδιες τις πολυεθνικές εταιρείες και απο τους ιδιους τους τοπικούς! !Αν η πολυεθνική εταιρεία έχει διαθέσιμη μικρη κατηγορια αυτοκινήτου ειναι μάλλον πιο φτηνη από τον τοπικό. Πολλες πολυεθνικες επειδή έχουν μεγάλο στολο αυτοκινητων σου επιβεβαιώνουν την κρατηση για μικρή κατηγορία αλλα όταν πας να το παραλάβεις αρκετες φορες σου κάνω free upgrade επειδή δεν έχουν αυτοκίνητο στην κατηγορια που κρατησες και σου δίνουν αυτοκίνητο μεγαλύτερης κατηγορίας! Βεβαια αν υπολογίσεις την βενζίνη που θα κάψεις βγαίνεις λίγο χαμένος :bleh: ! Ενας παράγοντας που πρεπει να λαμβάνεται υπόψιν ειναι οτι σε περίπτωση μηχανικού προβληματος του αυτοκινήτου η πολυεθνική εταιρεια λογω μεγαλύτερου στολου και ειδικά σε υψηλή περίοδο θα μπορέσει να στο αντικαταστήσει άμεσα! Βέβαια η πολυεθνική θελει πιστωτική καρτα !!!
Πάντα κοιτάμε είτε πολυεθνική είτε τοπικός αν έχει απεριοριστα km., μεικτη ασφάλεια και το σημαντικότερο που κανενας δεν κοιτάει ποιο ειναι το ποσο συμμετοχής σε περίπτωση ατυχηματος η κλοπής!
Αρα κοιτάμε και τις πολυεθνικες και τους τοπικούς! Τα παντα είναι θέμα προσφορας και ζήτησης! Κάνουμε και τα παζάρια μας, Οικονομική κριση έχουμε!!!!!!!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom