Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λύστε μου τώρα μια άλλη απορία εσείς οι κατέχοντες την ελεύθερη αγορά.
Έκλεισα ένα αυτοκίνητο από έναν ενδιάμεσο,VIP Cars, ο οποίος για τη χώρα που πάω είχε καταπληκτική τιμή.Στο mail του μου λέει ότι θα παραλάβω και θα εξοφλήσω την ενοικίαση κι ότι πρόσθετο στην Europcar.

Πως γίνεται το site της ίδιας της Europecar να μου το έδινε 100 ευρώ περισσότερο το ίδιο αμάξι;;;
Από που προκύπτει το κέρδος του ενός και του άλλου;

Κάντε το λίγο λιανά γιατί δεν το "έχω" αυτό το κομμάτι και θέλω να καταλάβω πως λειτουργούν οι μεσάζοντες.
Ο τύπος μάλλον κλείνει "με το κιλό" αυτοκίνητα από τη Europcar και πετυχαίνει καλύτερες τιμές. Ή μπορεί η Europcar να μη θέλει να "χαλάσει την πιάτσα" βάζοντας τη στάμπα της δίπλα σε μια πολύ χαμηλή τιμή. Ή μπορεί... πολλά μπορεί.

Υπόψη πως το πάρκιγκ στη Βιέννη δεν είναι φτηνή υπόθεση...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν θα το χρειαστώ στη Βιέννη.Το παίρνω την ημέρα που την αποχωρίζομαι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το σημαντικότερο που κανενας δεν κοιτάει ποιο ειναι το ποσο συμμετοχής σε περίπτωση ατυχηματος η κλοπής!
συμφωνώ απόλυτα. πολύ σπάνια πλέον νοικιάζω χωρίς 100% κάλυψη. γιατί να έχουμε άγχος για την παραμικρη γρατζουνιά, για ένα λάστιχο, ένα καθρέπτη? βέβαια οι παραδοσιακές εταιρείες που προσφέρουν 100% κάλυψη είναι ελάχιστες και ακόμα πιο σπάνιες αυτές που χρεώνουν και λογικό κόστος γι αυτό. ενώ οι ενδιάμεσοι προσφέρουν έξτρα ασφάλεια με χαμηλό κόστος. άλλος ένας λόγος για να απευθυνθεί κάποιος εκεί.
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
συμφωνώ απόλυτα. πολύ σπάνια πλέον νοικιάζω χωρίς 100% κάλυψη. γιατί να έχουμε άγχος για την παραμικρη γρατζουνιά, για ένα λάστιχο, ένα καθρέπτη? βέβαια οι παραδοσιακές εταιρείες που προσφέρουν 100% κάλυψη είναι ελάχιστες και ακόμα πιο σπάνιες αυτές που χρεώνουν και λογικό κόστος γι αυτό. ενώ οι ενδιάμεσοι προσφέρουν έξτρα ασφάλεια με χαμηλό κόστος. άλλος ένας λόγος για να απευθυνθεί κάποιος εκεί.
Βέβαια και εδώ υπάρχουν 2 ειδών ασφάλειες! Η μια με την ιδια την εταιρεία ενοικίασεως αυτοκινήτου - απαλλαγή ποσού ευθύνης - και μια ασφάλεια μέσω ενδιάμεσου - επιστροφή ποσού ευθύνης! Η 1η περίπτωση ειναι πιο ακριβή και δεν πληρώνουμε τιποτα από τσέπη μας αν έχουμε αγοράσει την πιο ακριβή και στη 2η είναι που είναι πιο φθηνή πληρώνουμε με την κάρτα μας την ζημια στην πολυεθνική και μας επιστρέφουν το ποσο οι ενδιάμεσοι!
Βεβαία να γνωρίζεται ότι μερικές ασφάλειες - επιστροφή ποσού ευθύνης - σπανια καλύπτουν καθρέπτες, ελαστικά και το κάτω μέρος του αυτοκινήτου!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχει μια αγγλικη που καλυπτει και αυτα και αντικατασταση κλειδιου
ειχα κανει ενα ετησιο συμβολαιο μια φορα
καπου 65 για ενα ετος για οσες φορες νοικιασεις, αλλα υπηρχε ορος να ειναι πανω απο 100 χλμ απο τον τοπο διαμονη σου (δηλαδη μονο για ταξιδια)

αν θελετε να το ψαξω να το βρω

επισης καποιες εταιρειες πλεον εχουν αυτην την καλυψη και την προσφερουν στο συμβολαιο σου....οχι ακριβως εταιρειες....εσυ κλεινεις με την CarDelMar αλλα το αμαξι το παιρνεις πχ απο την Europcar.

Τα λεφτα τα πληρωνεις στην Europcar αλλα στα επιστρεφει η CarDelMar
καπως ετσι
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μια διευκρίνηση θα ήθελα απο όποιον γνωρίζει...

Όταν στους όρους λέει:
-Rental includes Collision Damage coverage. Rental limits potential vehicle damage to an excess of approximately EUR 1020.00.
-Rental includes Theft Protection for the vehicle. Rental limits potential vehicle loss to an excess of approximately EUR 1440.00.

Αυτό σημαίνει πως σε περίπτωση ατυχήματος ή κλοπής εσύ θα πληρώσεις 1020 'η 1440 ευρώ, έτσι??

Ενώ όταν λέει:
-Η τιμή συμπεριλαμβάνει την αποζημίωση του ποσού ευθύνης.Εάν έχετε κάνει κράτηση με το προιόν της Auto Europe που συμπεριλαμβάνει την αποζημίωση, η Auto Europe θα σας επιστρέψει υπό ορισμένες προυποθέσεις, το ποσό που καταβάλατε στον ιδιοκτήτη.

Εννοεί οτι θα πληρώσεις τα παραπάνω ποσά, αλλά θα τα πάρεις πίσω τελικά.

Έχω καταλάβει σωστά??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό σημαίνει πως σε περίπτωση ατυχήματος ή κλοπής εσύ θα πληρώσεις 1020 'η 1440 ευρώ, έτσι??
Εννοεί οτι θα πληρώσεις τα παραπάνω ποσά, αλλά θα τα πάρεις πίσω τελικά.
Έχω καταλάβει σωστά??
πολύ σωστά. κλείσε άφοβα.
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Γεια σας,

Ψάχνω να κλείσω αμάξι για το Ηράκλειο και από hertz.com βρίσκω ένα αμάξι που θέλω αλλά λέει:

View Optional Items
Available Optional Items at the Counter
Optional Information
Collision damage waiver weekly 103.32 EUR
Super CDW: weekly 60.27 EUR
Theft protection weekly 51.66 EUR

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει ασφάλεια το αμάξι αν δεν πληρώσω τα έξτρα ποσά; Ενώ από το hertz.gr δεν βρίσκω το αμάξι που θέλω αλλά τουλάχιστον έχει ασφάλεια για άλλα αμάξια. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει τέτοια διαφορά. Κάτι άλλο, γνωρίζει κανείς αν η hertz παρέχει gps στο αμάξι με έξτρα χρέωση; Ευχαριστώ πολύ!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μου φαινεται οτι το GPS ειναι εξτρα σε ολα σχεδον. δεν εχω πετυχει ως τωρα να ειναι εντος τιμης εκτος αν ειναι σουπερ προσφορα ή lux αμαξι
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
μου φαινεται οτι το GPS ειναι εξτρα σε ολα σχεδον. δεν εχω πετυχει ως τωρα να ειναι εντος τιμης εκτος αν ειναι σουπερ προσφορα ή lux αμαξι
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν με πειράζει να είναι έξτρα αλλά από το site δεν βλέπω κάποια επιλογή για να το προσθέσω όταν κάνω την κράτηση. Πως πρέπει να τους πω ότι θέλω gps, να τους πάρω τηλέφωνο;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν με πειράζει να είναι έξτρα αλλά από το site δεν βλέπω κάποια επιλογή για να το προσθέσω όταν κάνω την κράτηση. Πως πρέπει να τους πω ότι θέλω gps, να τους πάρω τηλέφωνο;
Προφανώς δε δίνουν δυνατότητα ενοικίασης gps. Αλλιώς θα υπήρχε στις επιλογές των extra.
Καλύτερα επικοινώνησε μαζί τους.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μαλλον αυτο ισχυει. δεν ετυχε να νοικιασω ποτε ελλαδα και δεν ξερω αν δινουν ή οχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom