Ενυδρεια προορισμός must!

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ωραίο θέμα! Λατρεύω τα ενυδρεία, αλλά επειδή έχω πάει μόνο σ' αυτό της Κρήτης προς το παρόν, έχω φροντίσει να καλύψω το κενό με ντοκιμαντέρ που συλλέγω για τη θαλάσσια ζωή (ας είναι καλά το bbc:)).
Πάντως το ενυδρείο της Κρήτης μου άρεσε πάρα πολύ και γι' αυτό το επισκέφτηκα δεύτερη φορά, και επίσης μου έκανε πολύ καλή εντύπωση ότι υπήρχε δωρεάν προβολή ντοκιμαντέρ (για τις φάλαινες τη μέρα που πήγα:D). Μάλιστα ήταν κανονικής διάρκειας αν θυμάμαι καλά (50' περίπου), και μετά ήσουν μες στο κλίμα για την υπέροχη βόλτα δίπλα σε κάθε είδους ψαρικό:haha:.
Σειρά έχουν τα ενυδρεία Βερολίνου και Μαδρίτης! Πάντως για μένα δεν είναι το μέγεθος του ενυδρείου το σημαντικότερο... Προτιμώ να έχει καλή διαρρύθμιση κι ας μην είναι τεράστιο, να έχει αρκετά και ιδιαίτερα είδη θαλάσσιας ζωής, και να νιώθω ότι τα ψάρια δεν ασφυκτιούν σε μικροσκοπικά και απεριποίητα ενυδρεία. Στο cretaquarium αξίζει να πάει κανείς!
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Μεγάλο φιάσκο είναι αυτό της Στοκχόλμης(απλά θα χάσετε το χρόνο σας) σε σχέση με της SG, FI, ή ακόμα και imax 3d...
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
Το ενυδρείο στο Ηράκλειο Κρήτης είναι όπως λένε ένα από τα μεγαλύτερα της Μεσογείου, είναι αξιόλογο, το είχα επισκεφθεί και εγώ όταν είχε πρωτοανοίξει!!και το καλό είναι ότι συνέχει; γίνονται προσπάθειες να βελτιώνεται και προστίθενται νέα είδη!Παρότι είναι λίγο έξω από τν πόλη πάνε και λεωφορεία για όποιον δεν έχει αμάξι! Το δεύτερο ενυδρείο που έχω επισκεφθεί είναι αυτό του Λονδίνου (επηρρεασμένη μάλιστα τότε από την ταινία closer που σκηνές της΄είχαν γυριστεί εκεί!!χεχε!)Πάντως είναι γεγονός ότι το περιβάλλον εκεί σε ηρεμεί και σε ξακουράζει αφάνταστα ακόμα και αν δεν ενδιαφέρεσαι τόσο για τον υδάτινο κόσμο!Εγώ αν είχα ενυδρείο στην πόλη μου νομίζω άνετα θα έβγαζα κάρτα ώστε να το επισκέπτομαι συνέχεια!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Αν και δεν το έχω επισκεφθεί, διάβαζα κάπου ότι το Georgia Aquarium θεωρείται το μεγαλύτερο του ενυδρείο του κόσμου.
Σχετικά νούμερα:
* Πάνω από 100.000 ψάρια
* 5 τεράστιες αίθουσες
* 60 οικότοποι σε ένα κτίριο που ξεπερνάει τα 500.000 τετραγωνικά μέτρα
* Στην πισίνα, χωρητικότητας 6.2 εκατομμυρίων γαλονιών, κολυμπούν 2 καρχαρίες Γίγας - το μεγαλύτερο ψάρι στον κόσμο.
Βρίσκεται στην Atlanta.
Η είσοδος για τους ενήλικες κοστίζει 23 δολλάρια, ενώ για τα παιδιά 17. Παρά τις "τσιμπημένες" τιμές, από το 2005 το έχουν επισκεφθεί ένα εκατομμύριο άτομα.
Georgia Aquarium | Atlanta Attractions | Things To Do Atlanta


Το πιο εντυπωσιακό είναι το υποβρύχιο τούνελ απ' όπου περνάνε οι επισκέπτες (video).
 
Last edited by a moderator:

tatis

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος που θα πάω!!!
.. Σ' αυτό που είχα μείνει με το στόμα ανοικτό, ήταν στην Μπανγκόκ, το οποίο ήταν μέσα σε ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο και ήταν τεράστιο. Τι γυάλινους διαδρόμους, τι καρχαρίες, σαλάχια, ροφούς. Να γίνεται πανικός από τροπικά ψάρια, μικρά και μεγάλα. Μέχρι και πιγκουίνους είχε!!!!!!!!!!Οποιος πάει ποτέ από κείθε μεριά, να κάνει μια επίσκεψη στο ενυδρείο (ocean κάτι...). Το καλύτερο που έχω πάει ως τώρα.
Mήπως μιλάς για το Rayong akvarium? Ψάχνω στο google να το βρω κ μου βγαίνει αυτό για Μπανγκόκ....
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
vario πολυ καλο!!να χαζευεις με τις ωρες δλδ.
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
απο τα λιγοτερα γνωστα σε πιο μικρεs ποληs ωραιο ειναι και αυτο στο σαν σεμπαστιαν στην ισπανια
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Επειδή έγινε αρκετή κουβέντα πιο πάνω για το αν το ενυδρείο της Κρήτης, το οποίο και έχω επισκεφθεί είναι το μεγαλύτερο της Κρήτης, σας λέω πως δυστυχώς ΟΧΙ. Το μεγαλύτερο της Μεσογείου είναι αυτό της Λισσαβώνας, στο οποίο έχω πάει και έχω να πω ότι είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΟ.
 

tatis

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος που θα πάω!!!
Βρε παιδιά πώς λέγεται το ενυδρείο στν Μπανγκόκ κ δν το βρήσκω....:roll:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ένα πρωινό στο Siam Ocean World είναι must αν έχεις 3-4 μέρες στην Bangkok!! Έχει και εκεί τούνελ που περπατάς μέσα αλλά όχι τόσο εντυπωσιακό όσο αυτό στην Georgia. Έβγαλα κάτι ωραίες φωτογραφίες τους καρχαρίες να κολυμπούν πάνω από το κεφάλι μου, εικόνα που δεν θες να δεις στη θάλασσα!! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom