Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.925
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με μένα, και μάλιστα σε 3 διαφορετικά προγράμματα (ένα εξ αυτών της Star Alliance).
 

isr1000

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
ασυμφορη η εξαργυρωση ποντων

εξαργυρωσα ποντους για πορτογαλια κ πληρωσα μονο φορους οπως διαφημιζουν 198 ευρω.και την ιδια μερα βρηκα το ιδιο δρομολογιο ,ιδια ημερομηνια στο ιντερνετ , ιδια τιμη για τον καθενα! αρα αδικα εχασα 25000 μιλια!!! απατεωνια στο φουλ!
Καλησπερα σε όλους!!

Εχω μια ερώτηση σχετικά με τον τρόπο εξαργύρωσης μιλίων στο δικτυο της Star Aliance. Έχω κάμποσα μίλια στην Aegean και σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω πρίν λήξουν.

Θέλω να πάω για παράδειγμα στην Αμερική. Έχω βρεί πτήση με UNITED όπου μου βγάζει να πάω με Aegean στο Βερολίνο και απο εκέι Νέα Υόρκη. Εδώ είναι που μπερδέυομαι. Βλεπω πως απο Ευρώπη προς Βόρεια Αμερική χρειάζομαι 60.000 μίλια. Εγώ πώς θα τα εξαργυρώσω? Πρέπει να απευθυνθώ στην UNITED? Στην Aegean? Θα μου πάρει 60.000 η UNITED και άλλα 22.000 η Aegean? Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαδικασία?? Είναι κρίμα να έχω τόσα μίλια και να τα χάσω...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εξαργυρωσα ποντους για πορτογαλια κ πληρωσα μονο φορους οπως διαφημιζουν 198 ευρω.και την ιδια μερα βρηκα το ιδιο δρομολογιο ,ιδια ημερομηνια στο ιντερνετ , ιδια τιμη για τον καθενα! αρα αδικα εχασα 25000 μιλια!!! απατεωνια στο φουλ!
αύτο ακριβώς εννοούσα όταν ξαναζέστανα το θέμα, είναι μεγαλη κοροιδία να σου ζητανε 200+ φόρους για εισητήριο ελλάδα-γερμανία όταν αυτη η τιμή από μόνη της δεν θεωρήται καν προσφορά!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.925
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά για μένα τα μίλια πια έχουν νόημα μόνο για μακρινές one way, όταν σκοπεύεις να κάνεις open jaw. Αλλιώς είναι μεγάλη απατεωνιά. Παράδειγμα AF (εντάξει είναι άλλη συμμαχία, αλλά το ίδιο χάλι με τα μίλια): δωρεάν (και καλά) πτήση με τα μίλια μετ' επιστροφής Αθήνα-Μπογκοτά... 548 ευρώ οι φόροι, επίναυλοι, επίκαυλοι και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Στις ίδιες ημερομηνίες, μέλος του φόρουμ που με επέπληξε επειδή ήμουν Κολομβία και δεν ψήφισα στις εκλογές, πέταξε για Μπογοτά με λιγότερα χωρίς μίλια, με χρήση απλής προσφοράς.

Άλλο παράδειγμα: Αθήνα-Αβάνα 458 οι επίναυλοι κι ένα σκασμό μίλια για το...δωρεάν εισιτήριο, όταν με 500 τις ίδιες ημερομηνίες πετούσα με Swiss, μαζεύοντας και μίλια.

Υπήρχαν εποχές που τα μίλια είχαν νόημα, κέρδισες awards με τις μισές πτήσεις από σήμερα και δεν πλήρωνες παρά ελάχστους φόρους. Σήμερα είναι για τον πέοντα.
Μάλλον διαβάζουν το φόρουμ αυτοί. Από εχθές η AF δε χρεώνει πλέον τους επίναυλους, τουλάχιστον για τις πτήσεις με μίλια εντός Ευρώπης και για Βόρειο Αφρική και Ισραήλ (όπως και η Αλιτάλια αν κατάλαβα καλά):


For flights within Europe1, there's no more fuel surcharge for you to pay separately2.
Now it will be included in all award tickets.

Flying Blue is also introducing more availability of award tickets within Europe1. This means you will enjoy even more booking options when searching for destinations and flights.

You can still book any Classic Award ticket in Economy starting at the same number of Miles as usual. The number of Miles required for other award tickets has been increased to better reflect the new flexibility and availability, as well as the surcharge inclusion.

1 Including North Africa and Israel.
2 Airport and security taxes still to be paid separately.

Άντε να το καθιερώσουν και στα υπερατλαντικά να αρχίσουμε να πετάμε πάλι...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλλον διαβάζουν το φόρουμ αυτοί. Από εχθές η AF δε χρεώνει πλέον τους επίναυλους, τουλάχιστον για τις πτήσεις με μίλια εντός Ευρώπης και για Βόρειο Αφρική και Ισραήλ (όπως και η Αλιτάλια αν κατάλαβα καλά):


For flights within Europe1, there's no more fuel surcharge for you to pay separately2.
Now it will be included in all award tickets.

Flying Blue is also introducing more availability of award tickets within Europe1. This means you will enjoy even more booking options when searching for destinations and flights.

You can still book any Classic Award ticket in Economy starting at the same number of Miles as usual. The number of Miles required for other award tickets has been increased to better reflect the new flexibility and availability, as well as the surcharge inclusion.

1 Including North Africa and Israel.
2 Airport and security taxes still to be paid separately.

Άντε να το καθιερώσουν και στα υπερατλαντικά να αρχίσουμε να πετάμε πάλι...
Μ' αρέσει που τα μίλια που χρειάζονται για υπερατλαντικό αυξάνονται, μεταξύ άλλων για να αντικατοπτρίζουν την ενσωμάτωση των επίναυλων (που δεν ενσωματώνονται σ' αυτά τα εισιτήρια).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.265
Να το καθιερώσουν γενικά Yorgo γιατί αν δεν συμφαίρει η εξαργύρωση(έστω και για κοντινά ταξίδια),τότε γιατί εγώ να προτιμώ συχνά μια εταιρεία?(όπως την Aegean που έχω το miles and bonus).Αν δω ότι δεν συμφέρει να πετάω συνέχεια με την ίδια εταιρεία....
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Και η KLM ΚΑΙ AIRFRANCE προχθες μου στειλε email και ειπε οτι δεν χρεωνει πια φορους και βενζινες στα μιλια. :D :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και η KLM ΚΑΙ AIRFRANCE προχθες μου στειλε email και ειπε οτι δεν χρεωνει πια φορους και βενζινες στα μιλια.
γιατι δεν τα γραφετε στο αντιστοιχο θέμα της AF να βοηθήσετε κ καποιον από το να είστε ολοι οφ τόπικ εδώ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και η KLM ΚΑΙ AIRFRANCE προχθες μου στειλε email και ειπε οτι δεν χρεωνει πια φορους και βενζινες στα μιλια. :D :D
Τουλάχιστο διάβαζε τι σου γράφουνε, αντί να παραπληροφορείς (ο Yorgos παραπάνω το παρέθεσε αυτούσιο). Φόρους πληρώνεις κανονικά, και βενζίνες επίσης πληρώνεις κανονικά εκτός Ευρώπης.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αν μας διαβάζουν να τους ξανακράξουμε γιατί προσωπικά αισθάνομαι ότι με κορόΙδεψαν 2 χρόνια μαζεύω τα μίλια και μάλιστα στη λουφτχανσα μαζεύονται πολύ ποιο δύσκολα από ότι με την μπόνους στην aegean και τωρα να σου λένε ότι για να πάρεις το δωρεάν εισητηριο για γερμανια πλήρωσε και 200 ευρουλάκια τότε τι δωρεάν ειναι? κοροιδία είναι κύριοι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.925
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μ' αρέσει που τα μίλια που χρειάζονται για υπερατλαντικό αυξάνονται
Αυτό από που προκύπτει, taver; Και πόσο αυξάνονται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.334
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom