Επείγον!!! έχασα ταυτότητα και τωρα τι γίνεται??

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Αν δεν θέλεις να έχεις άγχος καλύτερα να έχεις και ταυτότητα και διαβατήριο,μια χαρά θα είσαι....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τι μπορεις να κανεις για να συνεχισεις το ταξιδι σου?
μπορεις να χρησιμοποιησεις φωτοτυπια της ταυτοτητας σου?
Ενα τηλ στην προξενικη Αρχη της χωρας που θα σου χορηγησουν το κατάλληλο έγγραφο για επιστροφη στη χωρα σου. Αν δεν προλαβαινεις θα αναλαβουν αυτοι σε καθε περιπτωση τα γραφειοκρατικα της επιστροφής σου. Για ταξιδι σε αλλες χωρες απλα το ξεχνας, γυρνας πρωτα πισω.
 

aretiii

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
παιδια καλησπερα! εγω εχασα την ταυτοτητα μου στη ρωμη! η διαδικαισα απαιτει δηλωση απο αστυνομια ( εκει οπλιστειτε με υπομονη, δεν μιλουν γρι αγγλικα) και η ραιανερ συγκεκριμενα ζητα ταυτοπροσωπια απο πρεσβεια για επιστροφη ελλαδα.
 
D

Delmem38110

Guest
παιδια καλησπερα! εγω εχασα την ταυτοτητα μου στη ρωμη! η διαδικαισα απαιτει δηλωση απο αστυνομια ( εκει οπλιστειτε με υπομονη, δεν μιλουν γρι αγγλικα) και η ραιανερ συγκεκριμενα ζητα ταυτοπροσωπια απο πρεσβεια για επιστροφη ελλαδα.
δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν αγγλικά, μην τους κατηγορείς άδικα.
πρέπει να έχουμε μια φωτοτυπία μαζί μας για να κυκλοφορούμε μαζί με το δίπλωμα οδήγησης ίσως, αλλά η ταυτότητα διαβατήριο μένουν ξενοδοχείο κλειδωμένα,
σε όλους λίγο η πολύ έχει συμβεί.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Οι αστυνομικοί που τους πήραν να εργαστούν χωρίς να απαιτείται κάτι τέτοιο προφανώς και δεν φταίνε σε τίποτα. Το κράτος όμως που δεν φροντίζει να υπάρχει ένα άτομο που να ξέρει Αγγλικά μέσα σε μια τέτοια υπηρεσία την στιγμή που έχουν πόσα εκατομμύρια τουρισμό και ζουν από αυτό φταίει. Εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο. Που το κόβω ότι μπορεί να ισχύει με βάση εμπειρίες που έχω από εκεί.

Αυτοί που δεν μένουνε σε ξενοδοχείο γιατί πάνε για λίγες ώρες εκεί η γιατί περνάνε το βράδυ στο αεροδρόμιο που θα την αφήσουν την ταυτότητα; Και τι γίνεται αν μένεις σε ξενοδοχείο και σε σταματήσουν για εξακρίβωση στοιχείων και δείξεις μια φωτοτυπία; Την δέχονται;
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Οι αστυνομικοί που τους πήραν να εργαστούν χωρίς να απαιτείται κάτι τέτοιο προφανώς και δεν φταίνε σε τίποτα. Το κράτος όμως που δεν φροντίζει να υπάρχει ένα άτομο που να ξέρει Αγγλικά μέσα σε μια τέτοια υπηρεσία την στιγμή που έχουν πόσα εκατομμύρια τουρισμό και ζουν από αυτό φταίει. Εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο. Που το κόβω ότι μπορεί να ισχύει με βάση εμπειρίες που έχω από εκεί.

Αυτοί που δεν μένουνε σε ξενοδοχείο γιατί πάνε για λίγες ώρες εκεί η γιατί περνάνε το βράδυ στο αεροδρόμιο που θα την αφήσουν την ταυτότητα; Και τι γίνεται αν μένεις σε ξενοδοχείο και σε σταματήσουν για εξακρίβωση στοιχείων και δείξεις μια φωτοτυπία; Την δέχονται;
είσαι εντελώς εκτός πραγματικότητας
Οι Ιταλοί να είσαι σίγουρος δεν ζουν μόνο από τον τουρισμό.
δεν μιλάνε πολλες γλώσσες και ειναι γνωστό και δεν ειναι οι μόνοι Και δεν είναι υποχρεωμένοι. Αλλα σίγουρα υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει Έστω και με νοήματα.
συμβουλές δίνουμε για κάποιον που ταξιδεύει γιατί την έχουμε πάθει αρκετοί, λίγο η πολύ.
ο καθένας κανονίζει την πορεία του. Φωτοτυπία απο μόνη της δεν Γίνετε δεκτη αλλα σε συνδυασμό με ένα δίπλωμα μια πιστωτική κάρτα και ένα τηλέφωνο καταλύματος περνάει μια χαρά.
βαλε το μυαλό σου να δουλέψει.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Σε ταξίδι μας στη Ρώμη το 2015 στο ζευγάρι που ήμασταν παρέα τους έκλεψαν τις ταυτότητες. Πήγαμε στους καραμπινιέρους στην πιάτσα Βενέτσια, ο σκοπός δεν ήξερε αγγλικά και μάλιστα στο κεντρικότερο σημείο της πόλης και με νοήματα συνεννοηθήκαμε. Περιμέναμε 15-20 λεπτά μέχρι να ετοιμάσουν τα σχετικά χαρτιά και με αυτά μπόρεσαν και πέταξαν το ίδιο βράδυ με Ryanair. Δλδ εμείς που κρίνουμε τόσο εύκολα το κάνουμε γιατί οι αντίστοιχοι Έλληνες αστυνομικοί είναι κάτοχοι lower τουλάχιστον; Ας μην αναφερθώ στη γραφειοκρατία μας που θα γυρνάγαμε όλα τα γραφεία, άγνωστο για πόσες ώρες, για να καταφέρουμε να πάρουμε ένα χαρτί...
Υ.Γ: Δε ξέρω αν ήταν απλά μια τυχερή μέρα και οι υπάλληλοι στο αεροδρόμιο τους άφησαν και πέταξαν.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
παιδια καλησπερα! εγω εχασα την ταυτοτητα μου στη ρωμη! η διαδικαισα απαιτει δηλωση απο αστυνομια ( εκει οπλιστειτε με υπομονη, δεν μιλουν γρι αγγλικα) και η ραιανερ συγκεκριμενα ζητα ταυτοπροσωπια απο πρεσβεια για επιστροφη ελλαδα.
Ο εφιάλτης κάθε ταξιδιού, να χαθούν τα ταξιδιωτικά έγγραφα. Ναι, θέλει δήλωση στην αστυνομία και μετά έκδοση προσωρινής βεβαίωσης από το προξενείο. Αν δεν υπάρχει προξενείο στην πόλη που είσαι ή αν είναι Σαββατοκύριακο, απλά ατύχησες... Με τη Ryanair κάτι είχε παιχτεί για ένα διάστημα και δεν δεχόταν προσωρινές βεβαιώσεις, αλλά τώρα βλέπω στην ιστοσελίδα της ότι έχει προστεθεί παρότρυνση να έχεις και ψηφιακά αντίγραφα της ταυτότητας/διαβατηρίου για την περίπτωση απώλειάς του.
Δλδ εμείς που κρίνουμε τόσο εύκολα το κάνουμε γιατί οι αντίστοιχοι Έλληνες αστυνομικοί είναι κάτοχοι lower τουλάχιστον; Ας μην αναφερθώ στη γραφειοκρατία μας που θα γυρνάγαμε όλα τα γραφεία, άγνωστο για πόσες ώρες, για να καταφέρουμε να πάρουμε ένα χαρτί...
Να είσαι τουρίστας, να σε έχουν κλέψει στο κέντρο της Αθήνας, να ζητάς βοήθεια και εύλογα ο κόσμος να σε κατευθύνει στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα, για να μάθεις ότι η περιοχή όπου έγινε η κλοπή υπάγεται σε άλλο αστυνομικό τμήμα και θα πρέπει να πας εκεί...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Επικοινώνησε με την πρεσβεία μας στη Ρώμη:

Από το site του υπουργείου εξωτερικών:

Πρεσβεία Ρώμης

Δ/νση: Viale Gioacchino Rossini 4, 00198 Roma
Τηλ.: (003906) 8537551

Προξενικό Γραφείο Ρώμης

Δ/νση : Viale G. Rossini 4, 00198 Roma (3ος όροφος)
Tel.: +39 0685375580

Φαντάζομαι θα σου σώσουν προσωρινά έγγραφα για να μπορέσεις να επιστρέψεις Ελλάδα. Αυτοί θα σε συμβουλέψουν για τις κινήσεις που πρέπει να κάνεις (φαντάζομαι θα χρειαστεί να μιλήσεις έστω με την τουριστική αστυνομία για να σου δώσουν κάποιο χαρτί), ώστε να αιτιολογήσεις εδώ την απώλεια και να βγάλεις καινούρια ταυτότητα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν είναι Σαββατοκύριακο, απλά ατύχησες...
μπα..εξαρταται παντα απο την προξενικη Αρχη. ευτυχως ειμαστε πολιτες κρατους με ανθρωπινο προσωπο. ταξιδεψα κυριακη πρωι σε 2 πτησεις απο Ιταλια προς Αθηνα, 1 εσωτερικη ραιαν, χωρις κανενα μα κανενα εγγραφο, ουτε διπλωμα, ουτε καν καρτες, απλα τιποτε. ολα με 1 τηλεφωνημα απο τον προξενο που ηταν σε διακοπες παρεπιπτοντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom