Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τελικά θα πάω στο Olomouc!!:lol: Ελπίζω να έκανα σωστή επιλογή.....
Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Ευχομαι να ανταμηφθεις στο επακρο την επιλογη που εκανες! Παρεπιπτοντως σημερα πηγα Olomouc και πραγματικα το κεντρο τα στενα και το παρκο αναμεσα στα τειχη ειναι πανεμορφα.

Απλως ρωτησα μια κοπελα τσεχα μου ειπε οτι δεν εχεις τοσες επιλογες για αγορες διασκεδαση κτλπ οσο το Brno! Ελπιζω να βρω δουλεια εδω στο Brno και να τα πουμε απο κοντα το επομενο εξαμηνο!

Καλo ταξιδι να εχεις καλα να περασεις και να περιμενεις κατα 99% οτι αυτοι οι μηνες θα ειναι απο τους καλυτερους της ζωης σου! Το ερασμους ειναι μια πανεμορφη εμπειρια και ειναι τυχεροι οσοι την ζουνε!!!

Ενα βιντεακι που φτιαξαμε με τα παιδια για το Brno!!!

https://www.youtube.com/watch?v=S3lUooAtKiI

Και ολοκληρο το presentation απο το προηγουμενο εξαμηνο!!! :clap::clap::clap:

https://www.youtube.com/watch?v=ydKBgsp_eIg
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Είμαι σίγουρη ότι θα είναι καταπληκτικά!!! Δυστυχώς δεν με πήραν στο μπρνο, που ήταν η πρώτη μου επιλογή, αλλά δεν πειράζει!! Εξάλλου είναι δίπλα και το olomouc είναι πράγματι πανέμορφο!:)

ευχαριστώ παρά πολύ για τις ευχές σου!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και πάλι τα μέλη Earth Citizen, iridra και filipia για τη βοήθειά τους!

Τελικά με πήραν στην Ισπανία για το εαρινό εξάμηνο (Βαγιαδολίδ συγκεκριμένα)!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά (γιατί ήδη αγχώνομαι :p )!!!
Μπράβο, πολύ ωραία! Έχω φίλη τώρα στο Valladolid και περνάει απλά τέλεια:D
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και πάλι τα μέλη Earth Citizen, iridra και filipia για τη βοήθειά τους!

Τελικά με πήραν στην Ισπανία για το εαρινό εξάμηνο (Βαγιαδολίδ συγκεκριμένα)!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά (γιατί ήδη αγχώνομαι :p )!!!
Συγχαρητήρια kourkoumbini, είναι σίγουρο ότι θα περάσεις τέλεια.:clap:
Για το Βαγιαδολίδ δεν ξέρω τίποτα, οπότε μπορείς εσύ να μας ενημερώνεις για τη ζωή εκεί.:lol:
Το μόνο πράγμα που θα σε συμβουλεύσω είναι να προσπαθήσεις να κάνεις όσα πιο πολλά ταξίδια-εκδρομές μπορείς, ειδικά μέσα στη χώρα και να μην αφήνεις ποτέ κάτι λέγοντας ότι θα το κάνω αργότερα-άλλη φορά (είτε εκδρομή είτε έξοδο είτε γνωριμία) γιατί ο χρόνος του Εράσμους περνάει εξαιρετικά γρήγορα και μπορεί να μην προλάβεις!
Καλά να περάσεις, σε ζηλεύω ήδη.:D
 

summersplash

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας γεια σας!
Είμαι καινούριο μέλος και βρίσκω το forum πολύ ενδιαφέρον!!
Σκέφτομαι στο 5ο έτος να πάω εράσμους αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω πόλη. Θα ήθελα Ιταλία (Πάδοβα ή Φλωρεντία) αλλά απο εμπειρίες φίλων, μου φαίνεται οτι σαν χώρα είναι ακριβή. Η δεύτερη επιλογή που έχω ειναι η Κρακοβία, όπου το μόνο που με χαλάει είναι το κρύο (έχω συνηθίσει 20 βαθμούς απο τον Απρίλιο ;) )...
Θα μπορούσατε να μου πείτε πληροφορίες για αυτές τις πόλεις, κόστος ζωής, φαγητό, αξιοθέατα, αν έχουν έλληνες τουρίστες κλπ κλπ, ώστε να μπορέσω να αποφασίσω??
Ευχαριστώωω:p
 

tasnik

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Γεια σας παιδιά! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ερασμους, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω σε ποια πόλη... Είμαι μεταξύ κυρίως Βαρκελώνης και Αμβούργου και ίσως Μιλάνου..Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου πληροφορίες για κόστος, διασκέδαση,διαμονή κ.λ.π.
Επίσης επειδή ισπανικά δεν ξέρω πιστεύεται ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το πανεπιστήμιο?Είμαι πάντως πρόθυμος να κάνω μαθήματα για κάποιους μήνες πριν πάω..
Τέλος μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που σε επιλέξει το ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά σε απορρίψει το "ξένο''?Πας στη δεύτερη επιλογή ή απλά μένεις εκτός?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.121
Likes
24.313
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλώς όρισες.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.121
Likes
24.313
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Γεια σας παιδιά! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ερασμους, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω σε ποια πόλη... Είμαι μεταξύ κυρίως Βαρκελώνης και Αμβούργου και ίσως Μιλάνου..
Αμβούργο και Μιλάνο τα έχω επισκεφτεί και μου άρεσαν.
Δεν γνωρίζω τίποτα για τη Βαρκελώνη την οποία θα επισκεφτώ μετά από 4 εβδομάδες περίπου.
Τότε ίσως μπορέσω να σου πω τη γνώμη μου. :D :D :D
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Γεια σας παιδιά! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ερασμους, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω σε ποια πόλη... Είμαι μεταξύ κυρίως Βαρκελώνης και Αμβούργου και ίσως Μιλάνου..Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου πληροφορίες για κόστος, διασκέδαση,διαμονή κ.λ.π.
Επίσης επειδή ισπανικά δεν ξέρω πιστεύεται ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το πανεπιστήμιο?Είμαι πάντως πρόθυμος να κάνω μαθήματα για κάποιους μήνες πριν πάω..
Τέλος μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που σε επιλέξει το ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά σε απορρίψει το "ξένο''?Πας στη δεύτερη επιλογή ή απλά μένεις εκτός?
Μενεις εκτως,
Επικοινωνησε με τα πανεπιστημια να σου που κατα ποσο χρειαζεται η γλωσσα
 

tasnik

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
chris:εκατσες για αρκετο διαστημα?απο διασκεδαση και κοστος πως ειναι?δυστυχως οι δηλωσεις ειναι μεχρι την επομενη βδομαδα οποτε για βαρκελωνη θα ακουσω απο καποιον αλλο! :D osfialgia:ξερεις αμα απαντανε σχετικα αμεσα?γιατι οι δηλωσεις ειναι μεχρι την αλλη βδομαδα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.323
Μηνύματα
887.925
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom