Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μπράβο, μπράβο! Κι εγώ το σκέφτομαι για του χρόνου το erasmus.
Το θέμα μου είναι ότι κι εγώ θέλω οπωσδήποτε να πάω κάπου που δεν υπάρχει συμφωνία όμως με το πανεπιστήμιό μου. Είναι γεγονός ότι, όπως λένε, ένας φοιτητής μπορεί να γίνει η αφορμή για να εγκαθιδρυθεί σχέση με κάποιο πανεπιστήμιο; Έτσι υποτίθεται ότι συμβαίνει.
δεν νομιζω οτι μπορεις να πας καπου που δεν υπαρχει συνεργασια μεταξυ των 2 πανεπιστημιων ..
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Στον τοίχο μιλάω;
Αφού σου λέω ότι στην ενημέρωση που πήρα από το επίσημο γραφείο μου είπαν ότι μπορεί ένας φοιτητής να γίνει η αφορμή για μια σχέση μεταξύ πανεπιστημίων!
Απλώς, δεν γνωρίζω κάποιον που να το έχει κάνει κι έτσι είμαι επιφυλακτικός. Πάντως, εγώ θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
κουβεντα κανουμε προς τι το υφακι;; Ειπα δεν νομιζω οτι μπορεις να πας καπου που δεν υπαρχει συνεργασια δεν ειπα ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορεις να πας καπου που δεν υπαρχει συνεργασια .. το αντιπαρερχομαι λοιπον και σου λεω οτι αμα εχεις ενημερωση απο το γραφειο ερασμους της σχολης σου το ψαξτο και δοκιμασε το .. ουτε εγω ξερω καποιον που να εχει κανει κατι παρομοιο αν υπαρχει καποιος απο το φορουμ ας σε βοηθησει ..
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Για δες! Εγώ διαμαρτύρομαι ότι γίνομαι αποδέκτης αυτού του ύφους και τελικά το έχω κι εγώ...
Okay, δεν το εννοούσα έτσι, προφανώς. Απλώς, καθώς πρόκειται για ένα είδος λόγου που μοιάζει με προφορικό, αλλά δεν είναι, είναι πολύ δύσκολο να επικοινωνήσω το μήνυμα με ακρίβεια.
Συγγνώμη, σε κάθε περίπτωση.

Ναι, αν γνωρίζει κάποιος, ας μας πει.
 

igou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκία-Νεπάλ Οδικώς :)
συγνωμη τωρα το βλεπω... ναι μπορεις να γινεις η αφορμη για να ανοιξει συμφωνια, αρκει να βρεις καθηγητη που να γνωριζει καποιον αλλο καθηγητη απο εκεινο το πανεπιστημιο και μετα ειναι κατι πολυ απλο να ανοιξει η συμφωνια... Ας πουμε η συμφωνια με τη Γλασκωβη που ειπα ανοιξε φέτος με προσπαθεια ενος φιλου μου.... Αρκει ολα αυτα να γινουν εγκαιρως για να προλαβεις να κανεις τις αιτισεις.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
:clap: ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
Το ήξερα!:rolleyes:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ωραια παιδια οποτε τρεξτε για να προλαβετε προθεσμιες για σεπτεμβρη ;)
 

speedman

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα,
σκέφτομαι και εγώ να ταξιδεύσω με το πρόγραμμα erasmus στο εξωτερικό.
Εχω καταλήξει σε 4 χώρες : Τσεχία ,Ιταλία,Πολωνία,Ουγγαρία στις οποίες γίνονται μαθήματα και αγγλικά.
Απέρριψα χώρες της Σκανδιναβίας λόγω κόστους και κλίματος καθώς και χώρες όπως Γαλλία,Γερμανία,Ισπανία επείδη δεν ξέρω τις γλώσσες ομιλίας τους.
Πιο συγκεκριμένα οι επιλογές που έχω είναι στις πόλεις Πράγα(Τσεχία)
Μιλάνο,Τορίνο(Ιταλία) Μπιντγκός,Μπιαλιστόκ,Πόζναν (Πολωνία) Βουδαπέστη(Ουγγαρία).
Θα ήθελα όποιος έχει ταξιδεύσει σε αυτές τις πόλεις/χώρες να γράψει τις εμπειρίες του έτσι ώστε να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Υ.Γ. Εγω έχω σαν 1η επιλογή την Πράγα αλλά μπορώ να πάω μόνο μεσω μιας άλλης σχολής παραπλήσιας με την δικιά μου εφόσον μείνουν κάποιες θέσεις κενές.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Οι πόλεις της Πολωνίας είναι πολύ μικρές, οπότε τις απορρίπτω. Τα αυτά και για την Ουγγαρία.
Η Πράγα, εντάξει, είναι πολύ όμορφη, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι ενδιαφέρον θα είχε για έναν σπουδαστή.
Το Μιλάνο είναι πολύ ακριβό και λιγότερο φοιτητικό από το Τορίνο, οπότε ψηφίζω Τορίνο.

Φυσικά, παίζει ρόλο και η σχολή σου. Αν, λόγου χάρη, σπουδάζεις αρχιτεκτονική, εννοείται ότι θα διαλέξεις την Ιταλία και δη το Τορίνο. Αν σπουδάζεις μουσικολογία, εννοείται ότι θα γείρεις προς την Πολωνία, με δεύτερη την Ουγγαρία. Όλα παίζουν ρόλο.
Η γλώσσα, πάντως, απ'ό,τι έψαξα δεν φαίνεται να αποτελεί σημαντικό εμπόδιο. Ίσως πρέπει να συμπεριλάβεις στη διαδικασία σκέψης και τις πόλεις των άλλων χωρών. Τι επιλογές έχεις από εκεί;
 

speedman

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Μηχανικός Η/Υ σπουδάζω..
Μπορώ να πάω ακόμα σε :
Μαδρίτη,Γρανάδα,Γκρενόμπλ,Καρσλρούη,Φρανκφούρτη,Βουκουρέστι
Επίσης μέσω Ηλ. Μηχανικών μπορώ να δηλώσω εφόσον υπάρξει κενή θέση σε Πράγα,Βιέννη,Παρίσι,Μπορντώ,Βαλένθια,Άαλμποργκ,Έσσεν,Μπάρι,Ζίλινα
Την Βουδαπέστη δεν κατάλαβα γιατι την απορρίπτεις ;
Για την Πράγα πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα απ'όσους φοιτητές έχουν μείνει εκεί.
 

Alejandra

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σεβιλλη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Γεια σας!!! θελω κι εγω να παω ερασμους και δηλωσα σεβιλλη, ισπανια καθως ξερω και τη γλωσσα και θελω τρελλα να παω! εχω ακουσει τα καλυτερα, οπως και για την πορτογαλια που εβαλα δευτερη επιλογη! σκεψου το και για εκει αν θες κατι πιο μεσογειακο! αν κ σε βλεπω να κατευθυνεσαι προς τα βορεια! οποιος ξερει για σεβιλλη ας μας πει! :)
 

speedman

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας!!! θελω κι εγω να παω ερασμους και δηλωσα σεβιλλη, ισπανια καθως ξερω και τη γλωσσα και θελω τρελλα να παω! εχω ακουσει τα καλυτερα, οπως και για την πορτογαλια που εβαλα δευτερη επιλογη! σκεψου το και για εκει αν θες κατι πιο μεσογειακο! αν κ σε βλεπω να κατευθυνεσαι προς τα βορεια! οποιος ξερει για σεβιλλη ας μας πει! :)
Ισπανία μου αρέσει πάρα πολύ ,ειδικά η Μαδρίτη ,την οποία μπορω και να επιλέξω.
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω καθόλου Ισπανικά και θα πρέπει να μάθω σε λιγότερο απο έναν χρόνο καθώς όλα τα μαθήματα γίνονται στα Ισπανικά απ'όσο έχω μαθει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom