Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Kαλησπέρα Θανάση, έχεις δώσει ήδη άπειρες πληροφορίες :p

Αυτό που θέλω να μάθω, αν κάποιος ξέρει, είναι τι άνθρωποι είναι οι Αυστριακοί, γιατί δεν έχω πάει ποτέ. Στα φόρουμ βλέπω ότι είναι λίγο περίεργοι. Και πιο συγκεκριμένα για το Linz αν ξέρει κάποιος κάτι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκτός αυτών, υπάρχει η Πολωνία, για την οποία με έχουν ξεσηκώσει ο Θανάσης και ο άλλος που δεν θυμάμαι όνομα:p
Υποψιαζομαι πως αυτος ο αλλος ειναι η Earth Citizen...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υποψιαζομαι πως αυτος ο αλλος ειναι η Earth Citizen...
:DΑφού με μελετήσατε ας πεταχτώ άλλη μια φορά και να πω κάτι πρωτότυπο:

Το σκεπτικό μου και οι προτεραιότητες μου όσον αφορά το erasmus είναι περίπου αυτές:
  • να μείνω εκεί που θα πάω αρκετό καιρό. Δεν έχει νόημα να πάω για 3 μήνες, καλύτερα 7-10.
  • να μην βαρεθώ εκεί που θα πάω. Να υπάρχει ζωή(δεν αναφέρομαι μόνο σε κλαμπς κλπ)
  • Να μπορεί να βγει φθηνά ή έστω φυσιολογικά η παραμονή μου εκεί, δεδομένου πως θα έχω την υποτροφία και οι γονείς θα μπορούν να στείλουν κάποια ακόμη.
  • Να μου μείνει κάτι από την εμπειρία αυτή. Είτε αυτό θα είναι να μάθω μια γλώσσα ή να τελειοποιήσω τα γερμανικά, είτε να ταξιδεύσω από δω και απο κεί, είτε όλα αυτά μαζί, να γνωρίσω κουλτούρες που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχα την δυνατότητα. Σε κάθε περίπτωση, εννοώ να μείνει κάτι από το ταξίδι, ότι και αν είναι αυτό.
= ΠΟΛΩΝΙΑ


Αυτό που θέλω να μάθω, αν κάποιος ξέρει, είναι τι άνθρωποι είναι οι Αυστριακοί, γιατί δεν έχω πάει ποτέ.
Προσωπικά δεν τρελαίνομαι, τους βρίσκω λίγο ξενέρωτους ώρες ώρες, οι Πολωνοί είναι καλύτεροι:D
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω και την Κρακοβία και την Πολωνία και το Γκντανσκ, αν και έχω καταλήξει πως αν πάω Πολωνία θα είναι για την Κρακοβία, σίγουρα, με όσα έμαθα και είδα στο διαδίκτυο. Εκεί αρχίζει και το πρόβλημα, γιατί βλέπω μια όμορφη πόλη, πολύ φθηνή, με ωραίο κόσμο:clap: , υπάρχει περιθώριο για 10 μήνες που με βολεύει και υπάρχει και ζωάρα, από όσο ακούω, με πάρτι, πολύ αλκοόλ και τα λοιπά.
Βασικα έχεις καταλήξει απλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα:bleh:
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Όντως ο άλλος ήταν η Earth Citizen :p θυμόμουν το earth μόνο.

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι πως έχω την δυνατότητα να τελειοποιήσω τα γερμανικά, το campus στην Αυστρία φαίνεται εντάξει πάντως, τώρα δεν ξέρω πόση "ελευθερία" θα υπάρχει εκεί μέσα, μάλλον νέκρα..
Ισχύει πάντως πως είμαι πιο κοντά στην Κρακοβία. Γνωρίζει κανείς, από Αυστρία υπάρχει εξίσου καλή σιδηροδρομική σύνδεση με τις γύρω πόλεις(+πως είναι από λεφτά;;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Όντως ο άλλος ήταν η Earth Citizen :p θυμόμουν το earth μόνο.

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι πως έχω την δυνατότητα να τελειοποιήσω τα γερμανικά, το campus στην Αυστρία φαίνεται εντάξει πάντως, τώρα δεν ξέρω πόση "ελευθερία" θα υπάρχει εκεί μέσα, μάλλον νέκρα..
Ισχύει πάντως πως είμαι πιο κοντά στην Κρακοβία. Γνωρίζει κανείς, από Αυστρία υπάρχει εξίσου καλή σιδηροδρομική σύνδεση με τις γύρω πόλεις(+πως είναι από λεφτά;;)
Στην Αυστρία τα μαθήματα είναι στα γερμανικά;
Το σιδηροδρομικό δίκτυο στην κεντρική Ευρώπη είναι πολύ καλό και υπάρχουν και πολύ φτηνές διαδρομές με λεωφορεία αλλά και low cost πτήσεις. Από οικονομικής άποψης στο Αυστρία-Πολωνία δε χωράει σύγκριση, μαντεύεις την απάντηση;)
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Έφτασε λοιπόν η μεγάλη στιγμή να κάνω κι εγώ την πολυπόθητη δήλωση για το εράσμους!!! Αλλά, όπως πολλοί, έχω κι εγώ το πρόβλημα της επιλογής της πόλης... Τα δικά μου κριτήρια για την επιλογή αυτή είναι, εκτός από τα κλασσικά ( διασκέδαση, πάρτυ κλπ ), που απ'ότι έχω καταλάβει υπάρχουν οπουδήποτε υπάρχουν φοιτητές εράσμους, τα εξής: πρώτο και κύριο το κόστος ζωής! θα ήθελα -όοοοοσο αυτό είναι δυνατόν- να αρκεστώ στα χρήματα της υποτροφίας και σε όσα λιγότερα παραπάνω γίνεται, καθώς δεν θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου. Επίσης με ενδιαφέρει και το πανεπιστήμιο (επίπεδο, καθηγητές). Η γλώσσα δεν είναι εμπόδιο γιατί σπουδάζω αγγλική φιλολογία και όλα τα μαθήματα θα είναι στα αγγλικά. Θα μου άρεσε μια χώρα σε καλό σημείο για ταξιδάκια! Τέλος έχω μία αγάπη για τις βόρειες χώρες!! Θέλω πολύ να ξεφύγω από το μεσογειακό κλιμα....
Οι επιλογές που έχω είναι:

  • Αγγλία (University of Huddersfield)
  • Γερμανία (Βερολίνο, Ντόρτμουντ)
  • Πορτογαλία (Universidade do Minho, Universidade de Lisboa, Universidade do Porto)
  • Ισπανία (Universidad de Castilla-La Mancha, University of Zaragoza)
  • Ιταλία (Βενετία, Τρέντο)
  • Δανία (Κοπεγχάγη)
  • Ολλανδία ( Άμστερνταμ)
  • Τσεχία (Μπρνο)
  • Φινλανδία (Joensuu)
Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι πολύτιμη!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
θες οικονομικά; ξέχασε Αγγλία, Γαλλία, Ολλανδία, Δανία και Φινλανδία.

άμα θες και εκδρομές κοντινές κοίτα Μπρνο, μιας και συνδιάζει όλα αυτά που θες
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εντάξει τις 3 πρώτες τις είχα ξεχάσει... και τη Δανία την ξεχνάω με βαρία καρδιά... Αλλά και Φινλανδία????:( Για τη Φινλανδία που το έχω ψάξει και περισσότερο είδα ότι η διαμονή (σε εστία βέβαια ) είναι σε πολύ φυσιολογικές τιμές....Και η υποτροφία είναι από τις υψηλότερες! για τα υπόλοιπα τώρα δεν ξέρω... Για το Μπρνο έχω διαβάσει πάαααρα πολλά και καλά και έχω ψηθεί! Θέλω να μάθω και μερικά πράγματα για το πανεπιστήμιο ωστόσο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.312
Μηνύματα
887.590
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom