Επιλογή φωτογραφικής

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
  • Στα ηλεκτρονικά οσο αναβάλλεις την απόφαση, κερδιζεις σε τιμή . Τώρα δεν πάει άλλο.
....και όσο το αναβάλλεις, τόσο βγαίνουν τα νέα μοντελάκια και αρχίζει ξανά ο φαύλος κύκλος της αναβολής....
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σωκράτη, ιδού το ξεκαθάρισμα:
Θέλω οι φωτογραφίες μου:
Να μπορούν να τυπωθούν σε Α4 ή να μπορούν να υποστούν crop. Δλδ απαιτούνται, 8 MP min.
Nα διαθετει η κάμερα:
Μεγάλο οπτικό ζουμ , 10Χ ας πουμε ( Να "πιάνει" τον τρούλο :p της παγόδας)
Αυτο απαιτει και συστημα σταθεροποίησης νομίζω.
Τρίποδα,φίλτρα, πολλοί φακοι δεν με απασχολούν.
Αν βγάζει και καλής ποιότητας (HD) βιντεο τοσο το καλυτερο.
Οοοολα αυτά με περίπου 200? (οι καιροί ειναι χαλεποί, οι υποχρεώσεις μεγάλες)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Επειδή κι εγώ είμαι σε αναζήτηση φωτογραφικής (μιας που η παλιά μου έκανε φτερά :() κι επειδή έχω κι ένα κόλλημα με τις Olympus, για πείτε μου γνώμες για την SP-565 UZ (SP-565 UZ Specs )
Έχω καταλήξει σε αυτήν (εκτός κι αν με πείσετε για κάτι καλύτερο ;))
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή κι εγώ είμαι σε αναζήτηση φωτογραφικής (μιας που η παλιά μου έκανε φτερά :() κι επειδή έχω κι ένα κόλλημα με τις Olympus, για πείτε μου γνώμες για την SP-565 UZ (SP-565 UZ Specs )
Έχω καταλήξει σε αυτήν (εκτός κι αν με πείσετε για κάτι καλύτερο ;))
Αν έχεις αποκλείσει εντελώς την περίπτωση να φωτογραφίζεις νύκτα ή σε σκιασμένους χώρους (τα αποτελέσματά της είναι απολύτως κάκκιστα) και δεν σε νοιάζει το υψηλό κόστος των αναλωσίμων (xD cards), πάρτην.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σωκράτη, ιδού το ξεκαθάρισμα:
Θέλω οι φωτογραφίες μου:
Να μπορούν να τυπωθούν σε Α4 ή να μπορούν να υποστούν crop. Δλδ απαιτούνται, 8 MP min.
Nα διαθετει η κάμερα:
Μεγάλο οπτικό ζουμ , 10Χ ας πουμε ( Να "πιάνει" τον τρούλο :p της παγόδας)
Αυτο απαιτει και συστημα σταθεροποίησης νομίζω.
Τρίποδα,φίλτρα, πολλοί φακοι δεν με απασχολούν.
Αν βγάζει και καλής ποιότητας (HD) βιντεο τοσο το καλυτερο.
Οοοολα αυτά με περίπου 200? (οι καιροί ειναι χαλεποί, οι υποχρεώσεις μεγάλες)
Οι τιμες μου φαινονται δελεαστικες αλλα δεν ξερω καθολου τις μηχανες. Μια καλη λυση για να δεις τι ψαρια πιανουν και οι 2 ή οσες εχεις υποψηφιες ειναι να πας σε καποιο καταστημα που τις εχουν σε demo με μια δικια σου καρτα μνημης, να τραβηξεις μερικες φωτογραφιες και να τις εξετασεις με την ησυχια σου στο σπιτι. Δυστυχως μονο απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα δεν βγαζεις ακρη αφου σπουδαιο ρολο παιζει η ποιοτητα του φακου. Και βεβαια χαζοαυτοματισμοι του τυπου ανιχνευση χαμογελου σκυλου, οχι πια κοκκινα ματια σε γατες, εντοπισμος των χαμενων της Νικολουλη κλπ ανεβαζουν την τιμη ασκοπα οποτε καλυτερα αποφυγε τους.
Το μεγαλο ζουμ δεν ειναι μεγαλο κελεπουρι στην πραξη αν δεν εχεις τριποδο ή πολυ σταθερο χερι ακομα και με σταθεροποιητη, αν μπορεις δοκιμασε το πρωτα στην πραξη και μετα πληρωσε το.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Χρήσιμη είναι και αυτή η "σελίδα" στην οποία βάζουμε όλα αυτά που θέλουμε και μας βγάζει τις μηχανές που κυκλοφορούν και ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μας. :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μεγαλο ζουμ δεν ειναι μεγαλο κελεπουρι στην πραξη αν δεν εχεις τριποδο ή πολυ σταθερο χερι ακομα και με σταθεροποιητη, αν μπορεις δοκιμασε το πρωτα στην πραξη και μετα πληρωσε το.
εγώ έχω lumix fz18 και έχω πορωθεί τοσο με το ζουμ που δεν το αλλάζω με τίποτε..ακόμα και τρέχοντας έχω βγάλει σταθερότατη φωτο! ο σταθεροποιητής είναι σούπερ και δεν έχω καθόλου σταθερό χέρι ούτε τρίποδο. το ζουμ φέρνει απίστευτα κοντά ότι στοχεύω και συστήνω ανεπιφύλακτα τη μηχανή σε ερασιτέχνες ψιλοαρχάριους όπως εμένα.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ έχω lumix fz18 και έχω πορωθεί τοσο με το ζουμ που δεν το αλλάζω με τίποτε..ακόμα και τρέχοντας έχω βγάλει σταθερότατη φωτο! ο σταθεροποιητής είναι σούπερ και δεν έχω καθόλου σταθερό χέρι ούτε τρίποδο. το ζουμ φέρνει απίστευτα κοντά ότι στοχεύω και συστήνω ανεπιφύλακτα τη μηχανή σε ερασιτέχνες ψιλοαρχάριους όπως εμένα.
Samion έχουμε ακριβώς την ίδια μηχανή!!
είμαι κι εγώ πολύ ευχαριστημένη και τη συστήνω επισης ανεπιφύλακτα.. κι εγω για το ζουμ την πήρα και έχω ενθουσιαστεί!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Αν έχεις αποκλείσει εντελώς την περίπτωση να φωτογραφίζεις νύκτα ή σε σκιασμένους χώρους (τα αποτελέσματά της είναι απολύτως κάκκιστα) και δεν σε νοιάζει το υψηλό κόστος των αναλωσίμων (xD cards), πάρτην.
Αυτό με τις νυχτερινές λήψεις, με προβλημάτισε λίγο :roll:
Πάντως για τις κάρτες δεν τίθεται θέμα, γιατί η συγκεκριμένη μηχανή παίρνει και microSD.

Κοίταξα και τις panasonic που είπαν τα παιδιά και ομολογώ ότι μου άρεσε και η FZ28 (Panasonic DMC FZ28 Features | Digital Camera Comparison | Best Digital Cameras ). Ανεβαίνει λίγο βέβαια η τιμή, αλλά μια φορά παίρνεις φωτογραφική και ειδικά αυτό το "High Definition movies with a widescreen resolution of 1280 x 720 pixels", με έβαλε σε πειρασμό! :lol:
Heeelp!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό με τις νυχτερινές λήψεις, με προβλημάτισε λίγο :roll:
Πάντως για τις κάρτες δεν τίθεται θέμα, γιατί η συγκεκριμένη μηχανή παίρνει και microSD.

Κοίταξα και τις panasonic που είπαν τα παιδιά και ομολογώ ότι μου άρεσε και η FZ28 (Panasonic DMC FZ28 Features | Digital Camera Comparison | Best Digital Cameras ). Ανεβαίνει λίγο βέβαια η τιμή, αλλά μια φορά παίρνεις φωτογραφική και ειδικά αυτό το "High Definition movies with a widescreen resolution of 1280 x 720 pixels", με έβαλε σε πειρασμό! :lol:
Heeelp!!
ψάξε να βρεις το παλιό μοντέλο, αυτό που έχουμε εμείς άκρως επιτυχημένο. αν το βρεις θα έχει σίγουρα αρκετά χαμηλότερη τιμή. εχω φωτογραφίσει φεγγαρι νυχτα χωρις κανενα προβλημα. δεν έχω δει κάποια κομπακτ που να φωτογραφιζει νυχτα τελεια. για νυχτερινες μακρυνες ληψεις (κοντα άψογα) ποιότητας πρέπει να ανεβεις πολυ σε κατηγορια τιμής. διαβασε τα review από το dpreview και αποφασίζεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Λόγω του επικείμενου σαφάρι με βάζετε σε σκέψεις....εκεί κι αν θες καλή εστίαση....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αυτό με τις νυχτερινές λήψεις, με προβλημάτισε λίγο :roll:
Πάντως για τις κάρτες δεν τίθεται θέμα, γιατί η συγκεκριμένη μηχανή παίρνει και microSD.

Κοίταξα και τις panasonic που είπαν τα παιδιά και ομολογώ ότι μου άρεσε και η FZ28 (Panasonic DMC FZ28 Features | Digital Camera Comparison | Best Digital Cameras ). Ανεβαίνει λίγο βέβαια η τιμή, αλλά μια φορά παίρνεις φωτογραφική και ειδικά αυτό το "High Definition movies with a widescreen resolution of 1280 x 720 pixels", με έβαλε σε πειρασμό! :lol:
Heeelp!!
Kαι μονο το οτι "φοραει" φακο leica ειναι λογος για να την παρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom