Επιλογή φωτογραφικής

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
μόνο παιδιά παίζει να μη βγαίνει ακόμη η FZ18. Πάντως σε περίπτωση που υπάρχει, η μόνη διαφορά με την FZ28 είναι τα megapixels, η 18 εχει 8, η 28 έχει 10. Κατά τα άλλα είανι ουσιαστικά η ιδια μηχανή
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
παιδια να ρωτήσω και εγω κάτι, για καλές φωτογραφίες την νύχτα (κοντινές και μακρινές) τι πρέπει να προσέξω σε μια φωτογραγική μηχανή?
μπορώ να βρω μια καλή με τιμή γυρω στα 200 ευρώ??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδια να ρωτήσω και εγω κάτι, για καλές φωτογραφίες την νύχτα (κοντινές και μακρινές) τι πρέπει να προσέξω σε μια φωτογραγική μηχανή?
μπορώ να βρω μια καλή με τιμή γυρω στα 200 ευρώ??
Μεγάλο αισθητήρα CCD (αλλά πρέπει να πας σε DSLR για σοβαρά μεγέθη), και όσο το δυνατόν ΛΙΓΟΤΕΡΑ (ναι, λιγότερα) megapixels.

Καλή (σε νυκτερινές φωτογραφίες) μηχανή με 200 ευρώ δε θα βρείς.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μεγάλο αισθητήρα CCD (αλλά πρέπει να πας σε DSLR για σοβαρά μεγέθη), και όσο το δυνατόν ΛΙΓΟΤΕΡΑ (ναι, λιγότερα) megapixels.

Καλή (σε νυκτερινές φωτογραφίες) μηχανή με 200 ευρώ δε θα βρείς.

Παραδόξως θα αναγκαστώ να συμφωνήσω με τον taver... Όλες οι κόμπακτ στα 200 φωτογραφίζουν νύχτα εξίσου μέτρια οπότε ότι και να πάρεις το ίδιο πάνω-κάτω θαναι. Σκάσε κατιτίς παραπάνω και πάρε μια dslr. Εγώ τοκανα και δεν το μετάνιωσα...
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Παραδόξως θα αναγκαστώ να συμφωνήσω με τον taver... Όλες οι κόμπακτ στα 200 φωτογραφίζουν νύχτα εξίσου μέτρια οπότε ότι και να πάρεις το ίδιο πάνω-κάτω θαναι. Σκάσε κατιτίς παραπάνω και πάρε μια dslr. Εγώ τοκανα και δεν το μετάνιωσα...
δηλαδή ρε παιδιά πόσα πρέπει να σκάσω πανω κάτω?
και taver οταν λές μεγάλο αισθητήρα ccd ποσο πρέπει να κοιτάξω?
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεσαι, εγώ που είμαι ερασιτέχνης και μάλιστα αρχάρια έσκασα ?450 και πήρα τούτο δω το κουκλί



Canon d1000. με έχει βοηθήσει απίστευτα, είναι παντός καιρού, πανάλαφρη και πολύ εύκολη στη χρήση (χώρια το ελληνικό manual που τη συνοδεύει). Το adorama τη δίνει 430 αλλά σίγουρα μπορείς να τη βρεις και πολύ φθηνότερα.
και μόλις συνηθίσεις μια τέτοια μηχανή, τις μικρές ούτε που θα θες να τις πιάσεις στο χέρι σου!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
ερασιτέχνης είμαι και εγώ, για τις διακοπές μου τη θέλω. απλά πάντα τη νύχτα μου βγαίνουν θολές με την compact που έχω και σκέφτομαι να αλλάξω.
Μπορεις να δωσεις 20000 ευρω για μια hasselblad ή να αγορασεις ενα τριποδακι και να λυσεις το προβλημα ακομα και με μηχανη των 70 ευρω.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.913
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
για ικανοποιητικές νυχτερινές φωτογραφίες χρειαζεται ενα τριποδάκι η κάποιο σταθερό σημείο, ακομη και ενας θάμνος κάνει καλή δουλειά. και μερικές θεωρητικές γνώσεις...
η μηχανη δεν παιζει τοσο μεγάλο ρόλο...

ίδου μερικά δειγματα νυχτερινης φωτογραφισης με απλή κομπακτ μηχανη των 2 μεγκα πίξελ


η κομπακτ πάνω σε παγκάκι,
aimg203.imageshack.us_img203_3011_dscn0129640x480.th.jpg

η κόμπακτ πάνω σε θάμνους

και πάντα χωρίς τρίποδα και χωρίς χρήση φλας!

θέλει τρόπο η νυχτερινή φωτογράφηση... δηλαδή βασικά η φωτ. μηχανη των 100, 300 η και 1000Ε να ειναι σε σταθερό σημειο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορεις να δωσεις 20000 ευρω για μια hasselblad ή να αγορασεις ενα τριποδακι και να λυσεις το προβλημα ακομα και με μηχανη των 70 ευρω.
Υπό την προυπόθεση να παρέχει η μηχανή τη δυνατότητα να ρυθμίσεις χαμηλά το iso και να αυξήσεις αντίστοιχα το χρόνο έκθεσης. Δεν ξέρω και πολλές μηχανές των 70 ευρώ που να το κάνουν αυτό...

Επίσης, σε ένα μέσο ταξίδι, μόνο για πολύ μικρό μέρος από τις νυκτερινές φωτογραφίες που θες να τραβήξεις θα βρείς μέρος να στήσεις το τριποδάκι...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Μπορεις να δωσεις 20000 ευρω για μια hasselblad ή να αγορασεις ενα τριποδακι και να λυσεις το προβλημα ακομα και με μηχανη των 70 ευρω.

σωστος ο σώκρατες !!!!!!!!!!!!!
για του λόγου το αληθές
η πρώτη φωτο στο παρίσι με τριποδάκι των 10ευρώ

η δέυτερη στην πράγα με τριποδο 25 ευρώ

η μηχανη είναι μια compact olumpus c70 7.1 megapixel :D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.705
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom