Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.013
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τέσσερις εργάσιμες αλλά συνήθως το παίρνεις από το βράδυ της τρίτης εργάσιμης (τα πήρα χθες βράδυ και τα έχω πρόσφατα :)).
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τέσσερις εργάσιμες αλλά συνήθως το παίρνεις από το βράδυ της τρίτης εργάσιμης (τα πήρα χθες βράδυ και τα έχω πρόσφατα :)).
Α σε ευχαριστω πολύ!
Διάβασα ότι θέλει
1. Αιτηση
2.1 φωτογραφια
3. Την ταυτοτητα
4. Παραβολα περίπου 90ε
Είναι κάτι που ξεχνάω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γύρνα το πληκτρολόγιο στα ελληνικά μόνο για το Ϊ.
Προφανώς και όχι. Σε καμία περίπτωση μη χρησιμοποιείς Ελληνικούς ή άλλους μη λατινικούς χαρακτήρες. Βάλτο χωρίς διαλυτικά (όπως π.χ. βάζουν οι Γερμανοί τα δικά τους ονόματα που κανονικά έχουν Umlaut).
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Και μια φωτοτυπία της ταυτότητας.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.013
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Σύμφωνα με ISO 843 το Ϊ είναι λατινικός χαρακτήρας.
Μπες στο
Greek – ISO 843 transliteration system
γράψε το ΒΑΪΟΣ ελληνικά και επέλεξε "to latin script". Σου βγάζει VAΪOS
Αντέγραψέ του όπου θέλεις και φρονώ πως αυτό είναι το πιο ασφαλές που θα μπορούσες να κάνεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σύμφωνα με ISO 843 το Ϊ είναι λατινικός χαρακτήρας.
Σύμφωνα με οποιοδήποτε υπολογιστή, συστήματα πληροφορικής κλπ, το οποιοδήποτε λατινικό ή άλλο σύμβολο που μοιάζει με Ϊ και το Ελληνικό Ϊ δεν είναι το ίδιο σύμβολο, παρότι οπτικά μοιάζουν, στο συγκεκριμένο υπολογιστή και τη συγκεκριμένη γραμματοσειρά που τυχαίνει να χρησιμοποιείς (εσύ και μερικοί ακόμα υπολογιστές που είναι προγραμματισμένοι για ελληνικούς χαρακτήρες). Δε σημαίνει αυτό ότι θα "μοιάζουν" και όταν μεταφερθούν στα συστήματα της αεροπορικής (η πιθανότητες λένε πως εκεί το ελληνικό Ϊ θα απεικονιστεί ως καλικατζούρα, ερωτηματικό ή τετραγωνάκι).

Το ένα το πληκτρολογείς στα windows με το Ελληνικό πληκτρολόγιο, Shift+τόνο και μετά Shift+i, το άλλο το πληκτρολογείς με Alt+0207. Βάλτα δίπλα δίπλα σε ένα word και δοκίμασε να τα δεις με διαφορετικά fonts. Και σκεφτείτε πως στα συστήματα των αεροπορικών, δε χρησιμοποιούνται καν windows fonts...

Πάψτε να επιμένετε σε θέματα που έχετε τελείως μαύρα μεσάνυχτα, γιατί απλώς το μόνο που επιτυγχάνετε είναι να γίνεστε ρεζίλι.

To όνομα & επώνυμο που συμπληρώνουμε στα εισιτήρια οφείλει να είναι με τον τρόπο που αναφέρεται στο machine-readable μέρος του διαβατηρίου μας (οι 2 σειρές "ορνιθοσκαλίσματα" στο πλάι της σελίδας). Αν δεν έχουμε διαβατήριο, απλώς εφαρμόζουμε τους κανόνες του, δηλαδή χρησιμοποιούμε μόνο τους 26 βασικούς χαρακτήρες του λατινικού αλφαβήτου και όχι παραλλαγές τους.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Στην μετατροπή πάντως βάσει του ΕΛΟΤ 743 που υπάρχει στην ιστοσελίδα διαβατηρίων δε χρησιμοπούνται τα διαλυτικά. Λογικά για τους λόγους που ανέφερε ο taver.

ELOT 743
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Γεια σας! :) θα ηθελα να ρωτησω κατι σε σχεση με διαβατηριο για Αμερικη.εγω ειμαι Αμερικανος πολιτης(δηλαδη εχω Αμερικανικο Διαβατηριο) και θα ταξιδεψω στην Αμερικη το επομενο καλοκαιρι.το Αμερικανικο διαβατηριο μου λοιπον ληγει τον Οκτωβριο.Απ'οσο ξερω,αν ξερω σωστα, θα πρεπει οταν καποιος ταξιδευει στην Αμερικη να μην εχει διαβατηριο που ληγει σε λιγοτερο απο 6 μηνες.Αυτο γνωριζετε αν ισχυει και για τους Αμερικανους πολιτες η μονο για αυτους που εχουν διαβατηριο αλλης χωρας?Μπορει η ερωτηση μου να ειναι εντελως ηλιθια απλα δεν εχω ιδεα τι συμβαινει με τα διαβατηρια.!Ευχαριστω πολυ!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Λογικα (και χωρις να ξερω το θεμα) αυτο δεν πρεπει να ισχυει για σενα. Εσυ ως αμερικανος πολιτης δεν "επισκεπτεσαι" τη χωρα αλλα "επιστρεφεις" στην πατριδα σου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν χρειαζοταν και καποιο χαρτι οτι την αφηνει και η μαμα της να ταξιδεψει;
Χρειαζόταν, αλλά δεν το είχαν.
Παρόλο δε, που τους είχα προειδοποιήσει γι'αυτό, αποφάσισαν ότι είτε δεν τους ήταν τελικά απαραίτητο, είτε αμέλησαν να τακτοποιήσουν το θέμα όπως έπρεπε.
Το αποτέλεσμα ήταν να έχουν πρόβλημα με την επιβίβασή τους στο αεροπλάνο, το οποίο μετά από πολλή κουβέντα λύθηκε και τους άφησαν να ταξιδέψουν.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Καλο θα ήταν τότε να είμαστε ακριβείς στο τι λέμε και να μην παραπλανουμε. Για να βγει ανήλικος στο εξωτερικό χρειάζεται συναίνεση και των δυο γονέων και με το διαβατήριο το πρόβλημα λύνεται. Ούτε αλλα χαρτιά, ούτε κουβέντα, ούτε παρακάλια...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλο θα ήταν τότε να είμαστε ακριβείς στο τι λέμε και να μην παραπλανουμε. Για να βγει ανήλικος στο εξωτερικό χρειάζεται συναίνεση και των δυο γονέων και με το διαβατήριο το πρόβλημα λύνεται. Ούτε αλλα χαρτιά, ούτε κουβέντα, ούτε παρακάλια...

Sent from my iPhone using Travel stories
Αν ψάξεις παλαιότερα θέματα, θα δεις ότι το έχουμε αναλύσει εκτενώς και δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση ότι χρειάζεται συναίνεση των γονέων για τα ανήλικα και μάλιστα η δήλωση θα πρέπει να είναι και μεταφρασμένη.

Στην προκειμένη περίπτωση συζητούσαμε μόνο για το διαβατήριο ή την ταυτότητα και σε αυτό απάντησα.

Η ερώτηση της ΑΝΝΑ-PANOS για τη συναίνεση του ενός γονέα, προέκυψε ξανά στη συζήτηση και απαντήθηκε αφού έμαθα το πλήρες ιστορικό της συγκεκριμένης περίπτωσης.

Και με μόνο το διαβατήριο τίποτα δε λύνεται. Η συναίνεση συνεχίζει να είναι απαραίτητη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom