Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
anny said:
Αν ψάξεις παλαιότερα θέματα, θα δεις ότι το έχουμε αναλύσει εκτενώς και δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση ότι χρειάζεται συναίνεση των γονέων για τα ανήλικα και μάλιστα η δήλωση θα πρέπει να είναι και μεταφρασμένη.

Στην προκειμένη περίπτωση συζητούσαμε μόνο για το διαβατήριο ή την ταυτότητα και σε αυτό απάντησα.

Η ερώτηση της ΑΝΝΑ-PANOS για τη συναίνεση του ενός γονέα, προέκυψε ξανά στη συζήτηση και απαντήθηκε αφού έμαθα το πλήρες ιστορικό της συγκεκριμένης περίπτωσης.

Και με μόνο το διαβατήριο τίποτα δε λύνεται. Η συναίνεση συνεχίζει να είναι απαραίτητη.
Για να εκδοθεί διαβατήριο ανηλίκου απαιτούνται οι υπογραφές και των δυο γονέων, όχι μόνο του ενος. Αλλιώς δεν εκδίδεται...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.295
Καλο θα ήταν τότε να είμαστε ακριβείς στο τι λέμε και να μην παραπλανουμε. Για να βγει ανήλικος στο εξωτερικό χρειάζεται συναίνεση και των δυο γονέων και με το διαβατήριο το πρόβλημα λύνεται. Ούτε αλλα χαρτιά, ούτε κουβέντα, ούτε παρακάλια...
Δες το post 42 Είχα και διαβατήριο,και συναίνεση του άλλου γονιού, αλλά ούτε κι αυτά ήταν αρκετά! Σίγουρα φταίει που μικροδείχνω κι όλοι νομίζουν πως είμαι η μεγάλη του αδερφή...:D
http://www.travelstories.gr/423883-post42.html
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για να εκδοθεί διαβατήριο ανηλίκου απαιτούνται οι υπογραφές και των δυο γονέων, όχι μόνο του ενος. Αλλιώς δεν εκδίδεται...

Sent from my iPhone using Travel stories
Είναι δύο ανεξάρτητες και διαφορετικές διαδικασίες.
Άλλο οι υπογραφές των δύο γονέων για την έκδοση του διαβατηρίου και άλλο η συναίνεση για να ταξιδέψει το παιδί με τον ένα μόνο γονέα.

Ο ανήλικος είτε έχει μόνο διαβατήριο, είτε έχει μόνο ταυτότητα, είτε έχει και τα δύο, για να ταξιδέψει μόνο με τον ένα γονέα, θα πρέπει να έχει τη συγκατάθεση του άλλου.
Και για να ταξιδέψει με οποιονδήποτε άλλο, θα πρέπει να έχει τη συγκατάθεση και των δύο γονέων.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Είναι δύο ανεξάρτητες και διαφορετικές διαδικασίες.
Άλλο οι υπογραφές των δύο γονέων για την έκδοση του διαβατηρίου και άλλο η συναίνεση για να ταξιδέψει το παιδί με τον ένα μόνο γονέα.

Ο ανήλικος είτε έχει μόνο διαβατήριο, είτε έχει μόνο ταυτότητα, είτε έχει και τα δύο, για να ταξιδέψει μόνο με τον ένα γονέα, θα πρέπει να έχει τη συγκατάθεση του άλλου.
Και για να ταξιδέψει με οποιονδήποτε άλλο, θα πρέπει να έχει τη συγκατάθεση και των δύο γονέων.
Εμένα η μικρη μου αδερφή έχει ταξιδεψει αρκετές φορές μονο με εναν απο τους γονείς μου με διαβατηριο και δεν τους εχουν ζητησει τιποτα... Ουτε στο Βενιζελος, ουτε σε αεροδρομιο του εξωτερικου. Τωρα μπορει να ειναι και στον υπαλληλο που θα πεσεις.:bleh:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Λογικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλά γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση στο Προξενείο των ΗΠΑ. Καλοί άνθρωποι είναι.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εμένα η μικρη μου αδερφή έχει ταξιδεψει αρκετές φορές μονο με εναν απο τους γονείς μου με διαβατηριο και δεν τους εχουν ζητησει τιποτα... Ουτε στο Βενιζελος, ουτε σε αεροδρομιο του εξωτερικου. Τωρα μπορει να ειναι και στον υπαλληλο που θα πεσεις.:bleh:
Αυτό ακριβώς προσπαθούμε να εξηγήσουμε.
Ποιό είναι το σωστό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αλλά και το γεγονός ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που οι διαδικασίες δεν τηρήθηκαν όπως έπρεπε.

πχ. η περίπτωση της ανιψιάς μας. Θα μπορούσαν κάλλιστα να μην τους αφήσουν να ταξιδέψουν, όχι γιατί δεν είχε η μικρή διαβατήριο (η ταυτότητα ήταν αρκετή για τη συγκεκριμένη περίπτωση), αλλά γιατί δεν είχε εγγράφως τη συναίνεση της μητέρας της.

Και ο τροχονόμος μπορεί να σου τη χαρίσει σε μια παράβαση, αλλά αυτό δε σημαίνει ούτε ότι εσύ έχεις πράξει ορθά, ούτε ότι εκείνος έκανε σωστά τη δουλειά του.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
οσο το κοιταξα παντως, αυτο βρηκα σαν κοινο σημειο: Τα παιδιά μέχρι 14 ετών, ακόμα και τα βρέφη, πρέπει να έχουν διαβατήριο, ακόμα και για τις χώρες που χρειάζεται μόνο ταυτότητα
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
οταν ειχαμε παει να βγαλει διαβατηριο η μικρή, ο αστυνομικός ειπε οτι οι υπογραφες εξασφαλίζουν την συναινεση και επειδη ρωτησαμε τι αλλα εγγραφα μπορει να χρειαστουν μας ειπε τιποτα. Τωρα απο εκει και περα, το καλυτερο ειναι ενα τηλεφωνο στην ΕΛ.ΑΣ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
οσο το κοιταξα παντως, αυτο βρηκα σαν κοινο σημειο: Τα παιδιά μέχρι 14 ετών, ακόμα και τα βρέφη, πρέπει να έχουν διαβατήριο, ακόμα και για τις χώρες που χρειάζεται μόνο ταυτότητα
Πού το κοίταξες και πού το βρήκες αυτό ως κοινό σημείο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα να πας (ρωτα), αλλα πιθανότατα να έχεις πρόβλημα να επιστρέψεις στην Ευρώπη, αν δεν το αναννεώσεις όσο θα βρίσκεσαι εκεί.

Sent from my Android phone using Travel stories
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Σας ευχαριστω για της απαντησεις!Εχω ηδη στειλει mail και στην πρεσβεια ωστε να μου απαντησει.να ρωτησω κατι σε περιπτωση που καποιος γνωριζει...μπορω να χρησιμοποιησω το αμερικανικο διαβατηριο για να παω στις ΗΠΑ αλλα να γυρισω με το ελληνικο?Ευχαριστω πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.550
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom