Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

nick07

Member
Μηνύματα
308
Likes
576
Πώς να βγάλουμε διαβατήριο που πήγα στο τμήμα και ρώτησα και μου είπαν ότι θέλουν ταυτότητα μέχρι 15 χρόνια???? Και μου είπαν βγάλε ταυτότητα καινούργια και μετά διαβατήριο
Αυτο ειναι παρανομο.
Η συζυγος μ εβγαλε διαβατηριο πριν μηνες με ταυτοτητα 19ετιας.
Επισης υπαρχει αποφαση του ΣτΕ για το θεμα.
Προφανως καποια Α.Τ. κανουν του κεφαλιου τους.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σίγουρα στο μπροστινό εξώφυλλο είναι.

Αν έχεις κινητό με nfc μπορείς με την κατάλληλη εφαρμογή να διαβάσεις τις πληροφορίες του και να δεις την φώτο σου, το κλειδί είναι ο αριθμός του διαβατηρίου, η ημερομηνία λήξης και η ημερομηνία γέννησης σου.

Εμένα το διαβάζει στα περίπου πάνω 2/3 της σελίδας, άρα εκεί θα είναι η αντέννα αλλά αν ψάχνεις το ακριβές σημείο που βρίσκεται το τσιπ δε ξέρω να σου πω.
Βρε έχω και RFID scanner, πιο αποτελεσματικό από ένα κινητό, απλά επειδή το διαβατήριο μου δεν ανταποκρίνεται πια, είπα να κάνω μια πιο εστιασμένη προσπάθεια σε συγκεκριμένο σημείο μπας και σώσουμε κάτι (Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο, αλλά αν ναι, ευχαρίστως θα έπαιρνα ένα εμπορικό RFID να το κολλήσω στο διαβατήριο και να πετάξω πάνω ένα κλώνο του χαλασμένου, ώστε να περνάω από τους αυτόματους ελέγχους διαβατηρίων).
Μάλλον πάω για αντικατάσταση το συντομότερο δυνατόν (= αφού λήξει και η τελευταία από τις υφιστάμενες βίζες το Μάϊο, μέχρι τότε θα ταλαιπωρούμαι στους γκισέδες). Ή μπορεί να περιμένω ως τις αρχές του 2025 (8 μήνες πριν τη λήξη του) και να βγάλω τότε καινούργιο 10ετές.
 

poised

Member
Μηνύματα
884
Likes
6.682
Αμ πες τι θες να κάνεις από την αρχή να καταλάβουμε.

Τα διαβατήρια που βγαίνουν από φέτος (νομίζω 10 Γενάρη και μετά, τα νούμερα ξεκινάνε από ΒΑ και η σελίδα με τα στοιχεία κατόχου είναι πλαστική) έχουν ισχυρή κρυπτογραφία επάνω στο τσιπ και αν αντιγράψεις μόνο την δημόσια πληροφορία χωρίς να ξέρεις το ιδιωτικό κλειδί φωνάζεις πλαστογραφία από χιλιόμετρο.

Στα παλιά (σειρά Α) υπάρχει προστασία πάνω στο τσιπ που πάλι η απλή αντιγραφή δεν αρκεί αλλά απ'ότι έχω καταλάβει υπάρχουν (όχι εύκολοι) τρόποι να το κάνεις να φαίνεται αυθεντικό χωρίς να είναι.

Τα μηχανήματα προφανώς κάνουν και αυτό τον έλεγχο, δεν διαβάζουν μόνο τα στοιχεία και τέλος.

Μάλλον δεν το έχεις καταλάβει αλλά το ερώτημα που κάνεις είναι αντίστοιχο με το να λέει κάποιος "μου έχει χαλάσει η σελίδα με τα στοιχεία, τι χαρτί να πάρω να την εκτύπωσω πάλι μόνος μου σπίτι για να μην βγάλω καινούριο;"

Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία που σου δημιουργεί αλλά φαντάζομαι η κράτηση και ανάκριση θα είναι πιο ζόρικη :)
 
Last edited:

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Καλημέρα, θα ήθελα και πάλι τα φώτα σας σε κάτι πιο διαδικαστικό αυτήν την φορά.
Πετάω για Γενεύη σε 2 μήνες. Η ταυτότητά μου είναι παλιά καθώς εκδόθηκε το 2007, οπότε λέω να βγάλω διαβατήριο για να είμαι σίγουρος.
Πρέπει το διαβατήριο να έχει εκδοθεί ένα συγκεκριμένο διάστημα πριν το ταξίδι, πχ 6 μήνες;
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
120
Likes
465
Καλημέρα, θα ήθελα και πάλι τα φώτα σας σε κάτι πιο διαδικαστικό αυτήν την φορά.
Πετάω για Γενεύη σε 2 μήνες. Η ταυτότητά μου είναι παλιά καθώς εκδόθηκε το 2007, οπότε λέω να βγάλω διαβατήριο για να είμαι σίγουρος.
Πρέπει το διαβατήριο να έχει εκδοθεί ένα συγκεκριμένο διάστημα πριν το ταξίδι, πχ 6 μήνες;
Όχι δεν έχεις πρόβλημα.
Απλώς κάποιες χώρες ζητάνε να μην λήγει το διαβατήριό σου εντός 6 μηνών, δηλαδή πρέπει να έχει διάρκεια μεγαλύτερη των μηνών.
 

broxopios

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους. Πιθανόν έχει απαντηθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες. Για να ταξιδέψουμε οπουδήποτε στο εξωτερικό, χρειάζεται να έχουμε τις νέες ταυτότητες (εκτός διαβατηρίου εννοείται);
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα σε όλους. Πιθανόν έχει απαντηθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες. Για να ταξιδέψουμε οπουδήποτε στο εξωτερικό, χρειάζεται να έχουμε τις νέες ταυτότητες (εκτός διαβατηρίου εννοείται);
Οχι, δεν χρειάζεται..Ισχύουν κανονικά οι παλιές (εννοείται αυτές που έχουν λατινικούς χαρακτήρες)
 

broxopios

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Οχι, δεν χρειάζεται..Ισχύουν κανονικά οι παλιές (εννοείται αυτές που έχουν λατινικούς χαρακτήρες)
Ευχαριστώ!

Ναι εννοείται με λατινικούς χαρακτήρες και όχι γραμμένοι με το χέρι. Κανονικά εκτυπωμένοι.

Επίσης δεν έχει σχέση χρονολογία έκδοσης σωστά; Η δική μου εκδόθηκε το 2011.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ευχαριστώ!

Ναι εννοείται με λατινικούς χαρακτήρες και όχι γραμμένοι με το χέρι. Κανονικά εκτυπωμένοι.

Επίσης δεν έχει σχέση χρονολογία έκδοσης σωστά; Η δική μου εκδόθηκε το 2011.
Η δική σου είναι κάτω από την δεκαπενταετία που είχε αρχικά ισχύ. Άρα λογικά δεν θα έχεις θέμα.
Να ξέρεις όμως ότι έχει ισχύ ως ταξιδιωτικό έγγραφο μέχρι τις 8/8/2026. Μετά δεν θα μπορείς να ταξιδεύεις με αυτή λόγω ευρωπαϊκού κανονισμού.
 

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Οφ τόπικ το ξέρω, αλλά κάτι τελευταίο παρακαλώ.
Βλέποντας τη διαδικασία πάντως, λέει ότι η ημερομηνία έκδοσης του δελτίου ταυτότητας δεν πρέπει να είναι παλαιότερη των 15 ετών από την ημερομηνία κατάθεσης για την έκδοση του διαβατηρίου. Άρα λογικά πρέπει να βγάλω ταυτότητα πρώτα.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
120
Likes
465
δεν είσαι υποχρεωμένος να αλλάξεις ταυτότητα.
Κλείσε ραντεβού για να βγάλεις διαβατήριο.
Εμένα μου είπαν ότι αν η ταυτότητα είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να βγάλεις διαβατήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.640
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom