Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευη καλωσηρθες
Πηγες για πρωτη φορα ή εχεις ξαναπαει?
Αν ειναι first time αναμενουμε εντυπωσεις γενικα κ οχι μονο για το φαγητο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλώς την Εύη απ' την Πόλη:):):)
Όπως σωστά φαντάζεσαι, περιμένω περιγραφή & κριτική της πολίτικης κουζίνας:):):)
Ευη καλωσηρθες
Πηγες για πρωτη φορα ή εχεις ξαναπαει?
Αν ειναι first time αναμενουμε εντυπωσεις γενικα κ οχι μονο για το φαγητο.
Σας ευχαριστω πολυ για το καλοσωρησμα ;);)
Ρε παιδια ποιος μου εχει βγαλει το ονομα περι κουζινας ???:D
Αν και δεν ειμαι ειδικη να σας γραψω για Πολιτικη κουζινα,(υπαρχουν αλλοι με διδακτορικο εδω ) απλα την εμπειρεια μου θα καταθεσω
Αν βρεθειτε στη Πριγκιπο μολις βγειτε απο το βαπαρακι ανεβαινετε τη πλατεια και στριβετε αριστερα, στο δεξι σας χερι θα δειτε ενα μικρο μαγαζακι που δεν σας γεμιζει το ματι- μπες εσυ να βγω εγω-καπως ετσι ειναι
Η σουπα πατσα κατα τη δηλωση των ανδρων ηταν οτι καλλιτερο εφαγαν στη πολη(δε δοκιμαζω κατι τετοιο ουτε με το περιστροφο)
τα κεφτεδακια πεντανοστιμα, ο ιδιοκτητης μιλουσε πολυ καλα Ελληνικα, και πρωτη φορα ειδαμε Τουρκο να μιλαει με Γερμανιδες σε αψογα Ελληνικα
Μας εφερε στο τραπεζι το κινητο του, και ακουσαμε ολα τα τραγουδια του Στρατου Διονυσιου.....ναι.... το ζησαμε και αυτο
kofte-piyaz
Sehit recep koc cad No 4/B
Buyukada

Μου αρεσε πολυ και το κεμπαμπ DEMAK
Cumhuriyet Cad No 71 A
Ο δρομος αυτος αρχιζει απο τη πλατεια ταξιμ και ειναι διπλα στο ξενοδοχειο Konac
Πεντακαθαρο, οι ζυμες ψηνοντε μπροστα και φουρνιζονται σε ξυλοφουρνο το λαχματζου απιστευτο, οπως και το κιουνεφε στο τελος,πληρωσαμε γυρω στα 6 ευρω το ατομο αλλα τρωγαμε σα κτηνη
Η ξεναγος μας συστησε το
Haci Abdyllah
Haci Abdullah, Istanbul, Turkey - Restaurants - VirtualTourist
To ειδαμε και εμεις στους οδηγους μας, δεν ειναι στα οικονομικα εστιατορεια, γυρω στα 30 ευρω το ατομα χωρις κρασι(δεν αφησαμε και πιατο να μη το δοκιμασουμε )
Αν βρεθειτε στο εμπορικο κεντροCevahir εχει ωραια ρουχα αλλα σε τιμες Ελλαδας στο τελευταιο οροφο, βρηκα ενα Κεμπαμπ καπου σε μια εσοχη αλλα εκει εδωσα ρεστα
δεν θυμαμαι το ονομα του, αλλα οτι ζητησεις παρασκευαζετε και φουρνιζετε μπροστα σου, αυτες οι ζυμες...τραγανες σαν τσιγαροχαρτο...απλα... δεν υπαρχουν
Θα ελεγα να αποφυγετε τη τουριστιkη παγιδα του 360 για ποτο Σαββατοκυριακο
40 λιρες η εισοδος μονο για μπυρα, οτι αλλο παρετε πληρωνετε εξτρα, περασα απο ελεγχο οπως το αεροδρομιο, μου πηραν το νερο μου ανοιξαν και τη τσαντα, λες και μοιαζω με Κουρδο τρομοκρατη :D
Ασε δε που στις 11 μας ξηλωσαν απο τα τραπεζια, τα μαζεψαν ολα για να γινει ορθαδικο,και να χωρεσει περισσοτερους
Τοσους που νομιζα οτι θα πεσει η ταρατσα...
ελεος ρε παιδια πολυ καλη η θεα δεν λεω....αλλλα.....υπρχουν και αλλες επιλογες
Πολυ καλη η θεα στο Βοσπορο και στη Ασιατικη πλευρα απο το ρουφ γκαρτεν του Ιντερκοντινενταλ αξιζει το κοπο κι ο καφες στα 5 ευρω
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις παρόλο που ειδικά στο συγκεκριμένο ταξίδι δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει προγραμματισμός...Τόσο εγώ όσο κι ο συνταξιδιώτης μου έχουμε αποφασίσει κατά κύριο λόγο να περιπλανηθούμε με το ένστικτο.Θέλω όμως να κάνω κάποιες ερωτήσεις:
Το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλουμε να περάσουμε στην Ασιατική πλευρά και κατά πάσα πιθανότητα στο Kadikoy οπότε λέμε να μην πάμε και βόλτα στο Βόσπορο.Νομίζω μπορεί να γίνει σε μια επόμενη επίσκεψη, σωστά;
Τώρα όσον αφορά τα χαμάμ έχω την αίσθηση οτι θα είναι πολύ τουριστικά ειδικά αυτά που θα είναι παλαιότερα και θα έχουν και ιδιαίτερη αρχιτεκτονική αν όμως έπρεπε να επιλέξουμε ένα θα με συμβουλεύατε να επιλέξω με βάση το χώρο ή την αυθεντικότητα; Στυλ spa δεν με ενδιαφέρουν υπάρχουν κι εδώ...
Τέλος κάπου έχει πάρει το μάτι μου οτι υπάρχει κοντά στο Τούνελ το Μοναστήρι των Μεβλεβί όπου κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα υπάρχει τελετή με δερβίσηδες, το έχει παρακολουθήσει κανείς κι αν ναι είναι αυθεντικό ή είναι σαν τις αμαλίες και τα τσολιαδιάκια στην Πλάκα;
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για ιδιαίτερες γειτονιές, cult ταβερνεία κτλ θα εκτιμηθούν (ήδη ένα έγκριτο μέλος μου έχει αποκαλύψει ένα μυστικό...:))
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Και μια απορία απο μένα

Εχει κάποιος προσωπική εμπειρία απο διαμονή στον Πόλη σε μήνα Ραμαζανιού ????????

Περί φαγητού πχ αν όλα τα εστιατόρια λειτουργούν κανονικά ?? αν σερβίρουν ιδιαίτερο μενού ???
Οι επισκέψεις στα τζαμιά γίνονται κανονικά απο μη μουσουλμάνους ????
Στα παζάρια και γενικά στις αγορές τα καταστήματα όλα λειτουργούν κανονικά ???
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
@Nedelja Kadikoy καλή επιλογή όντως, και με αρκετά cult χαρακτήρα. Αν πάτε Uskudar (πάλι ασιατική πλευρά) υπάρχει χαμάμ βαθιά βαθιά στη γειτονιά, ιστορικό, φτηνό και καμία σχέση με τουριστικό: Cinili Hamam. Πάντως διαπιστωμένα και από ντόπιους ένα εξαιρετικό χαμάμ είναι το Cemberlitas στο Sultanahmet. Τουριστικό, όχι φτηνό, αλλά σίγουρα καλό.
Τώρα για cult γειτονιές, μαγεριά, μπαράκια κλπ έχει άπειρα και το θέμα είναι το ξεφυτρώνουν συνέχεια καινούρια. Όντως στο blog του Αγγελή έχει πολλές πληροφορίες. Πάντως δεξιά και αριστερά από την Istiklal έχει πολλούς κρυμμένους θησαυρούς και σε όλο το Beyoglu ειδικά προς Cihangir, Cukurcum, Tophane, Tunel κλπ.

@ XRISTOS71 Τα εστιατόρια λειτουργούν όλα φυσικά και μετά τη δύση του ηλίου προσφέρεται φιξ μενού, το λεγόμενο iftar, που είναι το παραδοσιακό δείπνο που σπάει την νηστεία της ημέρας. Συνήθως το iftar ξεκινάει με σούπα, πολλά ορεκτικά κρέατα και φυσικά όχι αλκοόλ. Εννοείται ότι σε όλη την Πόλη και ειδικά στις τουριστικές περιοχές τα περισσότερα εστιατόρια είναι ανοιχτά και κατά τη διάρκεια της ημέρας, ενώ αυτά που σερβίρουν αλκοόλ καθ΄όλη τη διάρκεια της χρονιάς, το κάνουν και στο Ραμαζάνι.
Στα τζαμιά μπαίνει όποιος θέλει, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός για το Ραμαζάνι. Εννοείται ότι παζάρια και μαγαζιά δεν επηρεάζονται καθόλου, λειτουργούν κανονικά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
(ήδη ένα έγκριτο μέλος μου έχει αποκαλύψει ένα μυστικό...:))
Sorry που δεν σου απάντησα στο π.μ. αλλά τις τελευταίες μέρες τρέχω για ένα πολύ σοβαρό προσωπικό θέμα και δεν έχω χρόνο να ψάξω τα κιτάπια μου και ούτε ανοίγω υπολογιστή στο σπίτι...

Ήδη, κάποιες απαντήσεις σου έδωσε ο thessaris. Έτσι κι αλλιώς οι απόψεις μας σχεδόν ταυτίζονται. :)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
@giannismits και thessaris, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Το blog που μου προτείνατε το έχω ανακαλύψει εδώ και πολύ καιρό και παρόλο που δεν έχω πάει στην πόλη μου φαίνεται οτι έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα. Έχω την αίσθηση οτι θα πέσει πολύ περπάτημα (να καίμε και όλα τα καλούδια που είμαι σίγουρη οτι θα καταβροχθίζουμε από τους δρόμους...:haha:)
@XRISTOS71 όπως είπα και παραπάνω Κωνσταντινούπολη δεν έχω ξαναπάει αλλά πέρσι στο Μαρόκο ήμουν κατά τη διάρκεια του Ραμαζανιού και έχω να σου πω τα εξής: στα τουριστικά μέρη συνήθως δεν αλλάζει κάτι δραματικά, μετά τη λήξη του Ραμαζανιού καθημερινά δηλαδή μετά τη δύση του ηλίου πολλά εστιατόρια ειδικά αυτά για ντόπιους είχαν ramandan μενού και γενικά στους δρόμους γινόταν τρελό πανηγύρι από πλανόδιους που πουλούσαν φαγητά και οι αγορές παρέτειναν το ωράριο τους, όμως λίγο πριν τη λήξη και για μισή με μία ώρα μετά κάποια μαγαζιά δε σέρβιραν γιατί το προσωπικό πήγαινε για προσευχή και φαγητό επίσης δεν έβρισκες ταξί ούτε για δείγμα. Μετά από λίγη ώρα όμως τα πάντα γύριζαν σε φυσιολογικούς ρυθμούς.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Επέστρεψα λοιπόν (έχοντας διανύσει απίστευτα χιλιόμετρα) και δηλώνω κι εγώ πλέον θαυμάστρια της Πόλης. Αν και είχε πάρα πολύ κόσμο σε σημείο αγοραφοβίας όταν απομακρυνόσουν όμως λίγο από τις όρδες και χωνόσουν σε αυλές με μικρά καφενεδάκια ήταν μαγεία. Μου άρεσε πολύ το Ortakoy και το Euyp (πολύ ενδιαφέρον και το τέμενος αλλά και φοβερή θέα από το Cafe Pierre Loti. Επίσης κοντά στην Κλειστή Αγορά υπάρχει μια αυλή στο Corlulu Ali Pasa Medresesi όπου μαζεύει ντόπιους για ναργιλέ και μου άρεσε πάρα πολύ. Στην Istiklal τα είδα όλα από τον κόσμο αλλά αν έμπαινες στα στενάκια προς Cukurcuma τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Την καλύτερη αγορά τροφίμων την είχε για μένα στο Kadikoy στην ασιατική πλευρά και γενικά περάσαμε εκεί ένα πολύ ωραίο απόγευμα. Τέλος τα φαγητά στο δρόμο είναι όντως κόλαση, έφαγα σχεδόν τα πάντα αν και για μένα το καλύτερο ίσως ήταν τα midye dolma...
Α και νομίζω οτι όντως το Inci έκλεισε, πέρασα και είχε λουκέτο και μια ταμπέλα στα τούρκικα...
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Τέλος τα φαγητά στο δρόμο είναι όντως κόλαση, έφαγα σχεδόν τα πάντα αν και για μένα το καλύτερο ίσως ήταν τα midye dolma...
Πω πω τι μου θύμισες τώρα.....

aimg232.imageshack.us_img232_9949_p3090642.jpg
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το αγαπημένο μου πιάτο στην Πόλη
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πω πω τι μου θύμισες τώρα.....
Είναι πάρα πολύ νόστιμα πραγματικά μόνο αυτά που έφαγα εγώ δεν τα σερβίραν σε πιατάκια...:D
Να συμπληρώσω επίσης οτι όντως ο οδηγός της Έρσης που αφορά τα διάφορα μνημεία και μουσεία είναι καταπληκτικός. Δεν πρόλαβα να δω αρκετά η πόλη είναι τεράστια και ανεξάντλητη άλλωστε, αλλά νομίζω οτι η Μονή της Χώρας και το Αρχαιολογικό Μουσείο αξίζουν ιδιαίτερης αναφοράς και δεν έχουν και τόσο συνωστισμό. Επίσης μου άρεσε και η Kucuk Aya Sofia με τον τέλειο κήπο της και καφενεδάκι στο medresesi απέναντι καθώς και το Rustem Pasa τζαμί που ήταν χωμένο στην Αιγυπτιακή Αγορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.471
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom