Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θεωρείται χειραποσκευή, οπότε μπορεί να σε βάλουν να πληρώσεις γι' αυτήν.
@KLEOPATRA μην αψηφήσεις αυτό που σου λέει η @katkats γιατί πριν δυο βδομάδες που οι περισσότεροι ήταν πολύ χαλαροί και είχαν 3 αποσκευές + κανα δυο σακκούλες με τσουρέκια, τρίγωνα και τα συναφή δεν τους άφησαν να επιβιβαστούν αν δεν περιόριζαν με κάποιον τρόπο τον αριθμό των αποσκευών-σακκουλων. Τι έγινε στο τέλος, δε γνωρίζω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.443
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δηλ η χειραποστευη θα παει στο αμπαρι?Ετσι μας ειχαν κανει κ στην Easy προς Βερολινο.Ενταξει δε με πειραζει μωρε αυτο...ας την πανε.
Αλλη ερωτηση: αν ψωνισω κατι απο Θεσσαλ. που δεν χωραει στη χειραποσκευη, κατι ογκωδες σε σακκουλα (ενα μπουφαν ας πουμε) ,μπορω να την παρω στην πτηση ή υπαρχει περιορισμος?
Πριν μία εβδομάδα ταξίδεψα Λονδίνο με Ryanair...στην αναχώρηση από το Βενιζέλος αν και ήμαστν με τον φίλο μου από τους πρώτους σχετικά που έφτασαν στη θύρα αναχώρησης μου πήραν τη χειραποσκευή στο αμπάρι. Ανάλογα πώς θα τους "κάτσει οπτικά" η χειραποσκευή σου. Δεν με πείραξε πάντως γιατί ο φίλος μου είχε checked baggage οπότε αναγκαστικά θα περιμέναμε στο Λονδίνο για baggage reclaiming. Στην αναχώρηση από Λονδίνο επιβιβαστήκαμε από τους τελευταίους και αναμενόμενα θα έλεγα μου πήραν τη χειραποσκευή. Α...και μια επισήμανση για όσους ταξιδεύουν με Ryanair προς Λονδίνο. Το δεκάλεπτο περπάτημα μέχρι τις Β29-Β31 του Ελ.Βενιζέλος πιστέψτε με δεν είναι τίποτα μπρος στο περπάτημα που έχει τo Stansted τόσο στην άφιξη όσο και στην αναχώρηση (μπορεί και ημίωρο). Επίσης όπως νομίζω έχω γράψει και σε άλλο post να είστε προετοιμασμένοι για μεγάλες ουρές στον έλεγχο διαβατηρίων/ταυτοτήτων στην άφιξη και στον έλεγχο χειραποσκευών στην αναχώρηση. Μεγάλη γενικά ταλαιπωρία το συγκεκριμένο αεροδρόμιο (και να σκεφθεί κανείς ότι ο Φεβρουάριος είναι και low season!!!). Το μόνο θετικό που έχει είναι κάποια ωραία μαγαζιά με καλές προσφορές (τουλάχιστον αυτή την περίοδο)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εκει συνηθως βαζουμε ...ή αγοράστηκε τελευταία στιγμη απο το αεροδρόμιο.
Οχι απαραιτητα. Σε πολλα αεροδρομια (οπου δειτε τη σχετικη σημανση) η εταιρεια επιτρεπει μια σακουλα με ψωνια επιπλεον των 2 χειραποσκευων απο τα καταστηματα μετα τον ελεγχο ασφαλειας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προσπαθησα σημερα να κανω το τσεκ ιν της επιστροφης στις 19 Φεβρουαριου.Μου ζητα υποχρεωτικα να διαλεξω θεσεις με πληρωμη ..κ δεν μου δινει επιλογη για δωρεαν τσεκ ιν ,ενω για το πηγαινε μια χαρα μπορεσα κ το εκανα.Μηπως ειναι νωρις ακομα;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Προσπαθησα σημερα να κανω το τσεκ ιν της επιστροφης στις 19 Φεβρουαριου.Μου ζητα υποχρεωτικα να διαλεξω θεσεις με πληρωμη ..κ δεν μου δινει επιλογη για δωρεαν τσεκ ιν ,ενω για το πηγαινε μια χαρα μπορεσα κ το εκανα.Μηπως ειναι νωρις ακομα;
Το check in ανοιγει 4 μερες ακριβως πριν τη πτηση... Αν πχ πετας στις 19 Φεβρουαριου στις 18:00 το απογευμα το δωρεαν check in θα ανοιξει σημερα στις 18:00 το απογευμα.

Σιγουρα η ωρα της επιστροφης σου ειναι "μετεπειτα" απο την τωρινη ωρα που γραφουμε.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
4 μέρες? Εμένα στο site της Ryanair λέει ένα μήνα πριν οτι ανοίγει το check in.
Ενα μηνα πριν για θεσεις επι πληρωμη. Για δωρεαν τυχαιες θεσεις(χωρις δυνατοτητα επιλογης) ανοιγει 4 μερες πριν.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα,

Θελω αν μπορεί καποιος να με διαφωτίσει. Ειχα κλείσει απο Θεσσαλονίκη Βερολίνο και απο Βερολίνο για Τρεβίζο σήμερα.. Λογω καιρικών συνθηκών η πτήση απο Θεσ/νικης για Βερολίνο απογειώθηκε 3 ώρες αργότερα με αποτέλεσμα να χάσω την πτήση για το Τρεβίζο. Μπορώ να διεκδικήσω τπτ;
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ωραία.. Αλλοι μου είπαν οτι τους έτυχε κάτι αντίστοιχο και τους άλλαξαν τα εισιτηρια.. Εμένα μου έριξαν άκυρο παντως!
Λίγο άδικο να το κάνουν σε μερικούς και σε κάποιους άλλους όχι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom