Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Καλημέρα! Έχω κλείσει 4 πτήσεις με τη ryanair για το πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου.
Δυστυχώς πριν λίγες μέρες έχασα μέλος της οικογένειάς μου.
Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολούθησε για να μου επιστραφούν τα αντίτιμα των εισητηρίων;
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Καλησπέρα,
έκλεισα 2 εισιτήρια από Άραξο προς Μπέργκαμο με Ryanair για μέσα Αυγούστου και επειδή είναι η πρώτη φορά που έκλεισα θέλω καποιες διευκρινίσεις αν είναι εύκολο για σιγουριά:
1) Έχω επιλέξει μια βαλίτσα έξτρα 15kg πέραν της χειραποσκευής των 10 που επιτρέπεται δωρεάν έτσι κ αλλιώς. Η έξτρα βαλίτσα μπορεί να είναι οποιοδήποτε διαστάσεων?
2) Κατά τη διάρκεια της κράτησης δεν επέλεξα θέση για κανένα από τα 2 άτομα καθώς κοστίζει 10+10€ για το πήγαινε και άλλα τόσα για το έλα, επομένως δεν υπάρχει δυνατότητα να καθίσουμε μαζί στο αεροπλάνο? Πως πάει ο καθένας σε κάθε θέση κατά την επιβίβαση? Τυχαία? Όποιος προλάβει? Πως?
3) Το μόνο που έχω πλέον να κάνω μέχρι να ταξιδέψω είναι να μπω 30 ημέρες πριν τη πτήση και να κάνω το check in και για το πήγαινε και για το γυρισμό και με αυτά να πάω στο αεροδρόμιο?
4) Χρειάζεται να εκτυπώσω κάτι διαφορετικό για τη βαλίτσα που έχω πληρώσει έξτρα ή θα αναγράφεται πάνω στο boarding pass?
5) Τη βαλίτσα με των 15kg που έχω πληρώσει έξτρα την παραδίδω στο γκισέ της εταιρείας πριν περάσω τον έλεγχο?
6) Μέσα στο αεροπλάνο μπορώ να περάσω νερό ή σνακς αγορασμένα από τα duty free?

Ευχαριστώ
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
απαντω σαυτα που ξερω 2) αν κανεις νωρις το check in και εφοσον η κρατηση ειναι μια και για τα 2 ατομα, το πιθανοτερο ειναι να καθισετε μαζι. 3) Το check in 30 μερες πριν ,ισχυει μονο εφοσον αγορασεις προτεραιοτητα ή θεσεις. Διαφορετικα γινεται 7 μερες πριν .Για το γυρισμο εξαρταται απο τις μερες που μεσολαβουν και ναι μονο με τα boarding pass και τις ταυτοτητες θα ταξιδεψετε.5) ναι
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.024
Likes
6.401
Καλησπέρα,
έκλεισα 2 εισιτήρια από Άραξο προς Μπέργκαμο με Ryanair για μέσα Αυγούστου και επειδή είναι η πρώτη φορά που έκλεισα θέλω καποιες διευκρινίσεις αν είναι εύκολο για σιγουριά:
1) Έχω επιλέξει μια βαλίτσα έξτρα 15kg πέραν της χειραποσκευής των 10 που επιτρέπεται δωρεάν έτσι κ αλλιώς. Η έξτρα βαλίτσα μπορεί να είναι οποιοδήποτε διαστάσεων?
2) Κατά τη διάρκεια της κράτησης δεν επέλεξα θέση για κανένα από τα 2 άτομα καθώς κοστίζει 10+10€ για το πήγαινε και άλλα τόσα για το έλα, επομένως δεν υπάρχει δυνατότητα να καθίσουμε μαζί στο αεροπλάνο? Πως πάει ο καθένας σε κάθε θέση κατά την επιβίβαση? Τυχαία? Όποιος προλάβει? Πως?
3) Το μόνο που έχω πλέον να κάνω μέχρι να ταξιδέψω είναι να μπω 30 ημέρες πριν τη πτήση και να κάνω το check in και για το πήγαινε και για το γυρισμό και με αυτά να πάω στο αεροδρόμιο?
4) Χρειάζεται να εκτυπώσω κάτι διαφορετικό για τη βαλίτσα που έχω πληρώσει έξτρα ή θα αναγράφεται πάνω στο boarding pass?
5) Τη βαλίτσα με των 15kg που έχω πληρώσει έξτρα την παραδίδω στο γκισέ της εταιρείας πριν περάσω τον έλεγχο?
6) Μέσα στο αεροπλάνο μπορώ να περάσω νερό ή σνακς αγορασμένα από τα duty free?

Ευχαριστώ
1. Έχει, το λέει στο σαιτ αλλά δεν νομίζω να τις ξεπεράσεις.
2. Αφού έγινε μαζί η κράτηση δεν έχω ακούσει ούτε μου έχει συμβεί να μην καθίσουν μαζί 2 άτομα έχοντας μία κράτηση.
3. όχι 30. Πλέον είναι 7 μέρες. Αλλά πρέπει να υπολογίσεις και τον γυρισμό. Οπότε υπολόγιζε πότε σε βολεύει ή κάνε τον τσεκ ιν του γυρισμού στην Ιταλία.
4. Μόνο το boarding pass.
5. Ναι όπως με όλες τις εταιρείες.
6. Φυσικά. Μπορείς να πάρει ότι θες σε φαγητό και νερό αρκεί να είναι αγορασμένα μετά τον έλεγχο ασφαλείας.

Επίσης εκτός από την χειραποσκευή σου μπορείς πλέον να μεταφέρεις και μία δεύτερη μικρότερη χειραποσκευή, ας πούμε σε στυλ γυναικείας τσάντας.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ευχαριστώ και τους 2 παραπάνω για τις γρήγορες απαντήσεις :) Το ταξίδι είναι 13-22 Αυγούστου, οπότε το check in του γυρισμού δεν γίνεται να το κάνω από πριν. Ελπίζω να μπορέσω να βρω κάτι στην Ιταλία και να το εκτυπώσω από εκεί, τα ξενοδοχεία λογικά θα αφήνουν να γίνει κάτι τέτοιο φαντάζομαι?

Τη δεύτερη χειραποσκευή σε μορφή γυναικείας τσάντας που λες, την περνάνε με βάση το μέγεθος, το βάρος, τι ακριβώς?
Τσάντα τέτοια πχ (http://media.cdn.impericon.com/media/catalog/product/e/a/eastpak_paddedpakr_backpack_lg_2.jpg) ή αθλητικό σακίδιο τέτοιο (http://bombod.com/wp-content/uploads/2011/08/Nike-bag-for-teen-Special-Products-.jpg) περνάνε?
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ευχαριστώ και πάλι! Τελευταία ερώτηση, ισχύει το κλασσικό 2 ώρες πριν την πτήση να είμαι στο αεροδρόμιο όπως και με τις άλλες εταιρείες?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
θα πρεπει να βρισκεστε στην πυλη επιβιβασης τουλαχιστον 30 λεπτα πριν την πτηση
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.024
Likes
6.401
Δυστυχώς δε μου απαντούν και τους κάλεσαν με viber out. Περίμενα 10' στην αναμονή μέχρι που τέλειωσαν οι μονάδες
Πρ'οσεξε γιατί το τηλεφωνικό κέντρο δεν είναι ώρες δικές μας. Αν έχεις τουιτερ να τους στείλεις και εκεί.
 
  • Like
Reactions: peg

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλημέρα! Έχω κλείσει 4 πτήσεις με τη ryanair για το πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου.
Δυστυχώς πριν λίγες μέρες έχασα μέλος της οικογένειάς μου.
Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολούθησε για να μου επιστραφούν τα αντίτιμα των εισητηρίων;
Τα λεφτα που θα σου επιστρεψουν,ισως ειναι λιγοτερα απο τα χρηματα,που ξοδεψες για το τηλεφωνο...ψαξε τους ορους εκδοσης και εκει πιθανοτατα θα αναφερει οτι τα χρηματα για το εισιτηριο ειναι non-refuntable....προσπαθησε με μειλ,facebook,twitter...
http://www.ryanair.com/en/questions/can-i-apply-for-a-refund-for-my-unused-flight/
 
  • Like
Reactions: peg

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.640
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom