Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

patrizia

Member
Μηνύματα
192
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Elena δεν ξερεις πόσο συμφωνώ!
Τις θεσεις τις εκλεισα με 4 ευρω και νομιζω οτι ειχα δει και με 3 πριν καιρο οταν εκανα την κρατηση.
Το τσεκ ιν μετα το κανεις όποτε θέλεις έως 2 ώρες πριν την πτήση.
Αυτό με το gmail του συζυγου δεν το κατάλαβα, αφού μπορείς να ανοίξεις το δικό σου email στο μήνυμα που σου έστειλε η Ryanair ότι έχει ανοίξει το τσεκ ιν και να τις ανακτήσεις, έτσι φαντάζομαι δηλαδή γιατί δεν το έχω κάνει στο εξωτερικό.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.878
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@patrizia αυτό με την αποστολή των στοιχείων της κράτησης και των boarding pass σε δεύτερο email το κάνω για λόγους ασφαλείας. Μας έχει τύχει παλιότερα να παραβιαστεί ένας λογαριασμός μας hotmail από χάκερ και να τον κλειδώσει η εταιρία χωρίς να μας δίνεται η δυνατότητα πρόσβασης σε αυτόν. Στέλνοντας όλα τα στοιχεία της κράτησης σε έναν δεύτερο email είσαι σίγουρη ότι από κάπου θα μπορείς να τα ανακτήσεις.
Επίσης, υπάρχουν χρήστες που έχουν υπηρεσιακά email σε server ιδιωτικής εταιρίας και δεν είναι πάντα εύκολη η πρόσβαση σε αυτά από το εξωτερικό. Εάν εσύ έχεις gmail δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αρκεί να μη σου τύχει παραβίαση λογαριασμού και δεν έχεις πλέον πρόσβαση σε αυτόν... Οπότε η λύση είναι ΠΑΝΤΑ εκτυπωμένες τις κάρτες επιβίβασης, εφόσον έχει ήδη κάνει check in και για την επιστροφή.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα γιατι δεν χρησιμοποιετε την απλουστατη εφαρμογη της εταιρειας? Οτι καλυτερο απο εφαρμογη αεροπορικης υπαρχει...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.878
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μα γιατι δεν χρησιμοποιετε την απλουστατη εφαρμογη της εταιρειας? Οτι καλυτερο απο εφαρμογη αεροπορικης υπαρχει...
Δε λέω... Πολύ ωραίες οι εφαρμογές στα κινητά!! Αρκεί να μη σου πέσει το κινητό στο ταξίδι και σπάσει ή να μην σου το αρπάξουν τα αλάνια πάνω από το τραπέζι... ;) Και μετά τρέξε να βρεις το barcode της κάρτας επιβίβασης της επιστροφής...
Η αλήθεια είναι ότι όταν ταξιδεύω με AEGEAN δεν αγχώνομαι ποτέ για τις κάρτες επιβίβασης, γιατί σε κάθε περίπτωση θα μου τις εκτυπώσουν ξανά στο κισέ χωρίς καμία χρέωση. Όταν όμως ταξιδεύεις με ryanair δεν νομίζω ότι είναι συνετό να βασίζεσαι μόνο στην εφαρμογή του κινητού σου. Εγώ πάντα κάνω αποστολή της κάρτας στο κινητό, αλλά την έχω και εκτυπωμένη σε χαρτί για να είμαι σίγουρη ότι δε θα πληρώσω κάτι εξτρά, εάν συμβεί οτιδήποτε στο κινητό μου...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αποστολή της κάρτας επιβίβασης σε δεύτερο μέιλ, φόβος μην σπάσει το κινητό, φόβος μην χακάρουν το μέιλ... Μήπως κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη; Παιδιά ηρεμία, ο Μητσοτάκης πέθανε!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.195
Likes
41.648
Από όσο ξέρω, αν έχεις κάνει τσεκ ιν στην εφαρμογή, είσαι καλυμμένος ακόμη κι αν μπλοκάρει το κινητό, δεν πληρώνεις το πρόστιμο της εκτύπωσης
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.697
Likes
12.582
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ πάντα κάνω αποστολή της κάρτας στο κινητό, αλλά την έχω και εκτυπωμένη σε χαρτί για να είμαι σίγουρη ότι δε θα πληρώσω κάτι εξτρά, εάν συμβεί οτιδήποτε στο κινητό μου...
Επειδή το έχεις γράψει πολλές φορές: Στέλνεις το pdf που κατεβάζεις κατά το check in στο κινητό σου? Αυτό το pdf σου είναι άχρηστο αν δεν εκτυπωθεί. Για να επιβιβαστείς με το κινητό σου πρέπει να έχεις απαραίτητα την εφαρμογή της ryanair.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.878
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Επειδή το έχεις γράψει πολλές φορές: Στέλνεις το pdf που κατεβάζεις κατά το check in στο κινητό σου? Αυτό το pdf σου είναι άχρηστο αν δεν εκτυπωθεί. Για να επιβιβαστείς με το κινητό σου πρέπει να έχεις απαραίτητα την εφαρμογή της ryanair.
Όχι βέβαια!!... Όταν λέω "κάνω αποστολή της κάρτας στο κινητό" για την περίπτωση της Αegean, εννοώ ότι επιλέγω αποστολή "mobile boarding pass", ανοίγω το link που μου στέλνει η εταιρεία στο κινητό αποθηκεύω το barcode ως εικόνα στο κινητό για να το επιδείξω στο αεροδρόμιο.
Για την περίπτωση της RYANAIR επιμένω κλασικά στην εκτυπωμένη κάρτα επιβίβασης, για ευνόητους λόγους.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.878
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Από όσο ξέρω, αν έχεις κάνει τσεκ ιν στην εφαρμογή, είσαι καλυμμένος ακόμη κι αν μπλοκάρει το κινητό, δεν πληρώνεις το πρόστιμο της εκτύπωσης
Δεν το γνωρίζω αυτό που λες. Δηλαδή η ryanair διαφοροποιεί την πολιτική της ως προς to check in ανάλογα με το που το έχεις κάνει; Εάν το έχεις κάνει μέσω της εφαρμογής για το κινητό και δεν έχεις το κινητό μαζί σου (γιατί στο έχουν κλέψει) ή έχει μπλοκάρει, δεν σου βάζει πρόστιμο, ενώ εάν έχεις κάνει check in από υπολογιστή και δεν έχεις μαζί σου εκτυπωμένη την κάρτα επιβίβασης πληρώνεις πρόστιμο;... Μακάρι να είναι έτσι και να λειτουργεί σε όλα τα συνεργαζόμενα αεροδρόμια. Θα το δοκιμάσω και αυτό την επόμενη φορά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αποστολή της κάρτας επιβίβασης σε δεύτερο μέιλ, φόβος μην σπάσει το κινητό, φόβος μην χακάρουν το μέιλ... Μήπως κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη; Παιδιά ηρεμία, ο Μητσοτάκης πέθανε!
Μα από κάτι τέτοιες γκαντεμιές περιμένει να τα κονομήσει η Ryanair. Αν οι λογαριασμοί δε χακάρονταν, τα κινητά δε σπάγανε και τα κλεφτρόνια δεν κάναν τη δουλειά τους πώς θα έβαζε τα πρόστιμα η Ryanair...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.878
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Από όσο ξέρω, αν έχεις κάνει τσεκ ιν στην εφαρμογή, είσαι καλυμμένος ακόμη κι αν μπλοκάρει το κινητό, δεν πληρώνεις το πρόστιμο της εκτύπωσης
@paefstra Μόλις τσέκαρα από το site της Ryanair ότι δεν ισχύει αυτό που λες. Το λέει σε δύο σημεία ότι εάν δεν επιδείξεις το κινητό ή έχει μπλοκάρει, είσαι υποχρεωμένος να επιδείξεις εκτυπωμένη κάρτα επιβίβασης γιατί πληρώνεις πρόστιμο (15 €/ κάρτα)!
Την δε κάρτα μπορείς να την εκτυπώσεις ξανά μέχρι δύο ώρες πριν την πτήση.

https://www.ryanair.com/ie/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Mobile-boarding-passes#0-4
"If the mobile boarding pass does not display properly on your phone, there is probably a problem with the configuration settings. Please contact the phone manufacturer's technical support service. If the problem persists, please visit online check-in and print off a paper boarding pass. You can do this up to 2 hours before each flight."

https://www.ryanair.com/ie/en/usefu...nd-conditions/termsandconditionsar_1379164564

"6.3 If you fail to present a valid Boarding Pass (paper or mobile) at airport security or at the boarding gate and there is sufficient time to re-issue you with an alternative form of Boarding Pass, you will be charged a Boarding Pass re-issue fee at the rate set out in our Consolidated Table of Fees."
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.195
Likes
41.648
Που λέει για πρόστιμο; Εξάλλου δεν είπα να μην έχεις κινητό, είπα να έχει μπλοκάρει για κάποιο λόγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.320
Μηνύματα
887.932
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom