Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

patrizia

Member
Μηνύματα
193
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Δεν ισχύει τέτοιο πράγμα, αναφέρει ξεκάθαρα πως πρέπει να επιδείξεις την κάρτα στο κινητό, τονίζει πως πρέπει να είσαι σίγουρος ότι είσαι ικανός να τη βρεις αλλιώς πληρώνεις νομίζω 50 ευρώ για στη βρουν αυτοί και να σου κάνουν τσεκ ιν προφανώς από τον υπολογιστή τους.
Η άλλη εναλλακτική είναι να τυπώσεις την κάρτα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Εγώ και ο σύζυγος δεν έχουμε καλά,ακριβά κινητά γιατί μας κυνηγάει συνέχεια ο μικρός να παίζει παιχνίδια και τα διαλύει συχνά πυκνά ,οπότε προτιμώ τη λύση της εκτύπωσης

Το είχα δει στο terms and conditions δεν θυμάμαι που ακριβώς στην ενότητα τσεκ ιν ίσως?
Είμαι σίγουρη ότι πληρώνεις γιατί ένας γνωστός μου που δουλεύει αεροδρόμιο έχει δει διάφορα τέτοια περιστατικά
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.225
Likes
41.722
Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, διαβάστε εδώ
http://www.telegraph.co.uk/travel/news/Complaints-over-Ryanairs-mobile-boarding-passes/

Ryanair has confirmed that free boarding passes will be issued for anyone who is unable to show a mobile boarding pass having checked-in using the app, while claiming that more than 10,000 check-ins are being completed by users every day "without issue".

“If any customer arrives at the airport and has a problem displaying the mobile boarding pass having checked-in on the app, one is issued free of charge,” a spokesman said.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
193
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Μια χαρά τότε Paesfra δεν το είχα δει αυτό μόνο τους όρους στο σάιτ διαβάζουμε οι περισσότεροι!
Αλλά το κομπιούτερ τι διαφορά έχει, κι από κει γίνεται το τσεκ ιν, τι χαζομάρες κάνει η RYAN!!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.129
Likes
3.884
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@paefstra Αναφέρεσαι σε άρθρο του 8ου/2014, δηλαδή 3 χρόνια πριν!!! Στα παραπάνω link από την ιστοσελίδα της ryanair άλλα προκύπτουν... Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να να επιδειχθεί mobile boarding pass.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.129
Likes
3.884
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μια χαρά τότε Paesfra δεν το είχα δει αυτό μόνο τους όρους στο σάιτ διαβάζουμε οι περισσότεροι!
Αλλά το κομπιούτερ τι διαφορά έχει, κι από κει γίνεται το τσεκ ιν, τι χαζομάρες κάνει η RYAN!!!!
Και καλά κάνεις και διαβάζεις τους όρους που αναφέρονται στην ιστοσελίδα της κάθε αεροπορικής, γιατί αυτοί μόνο ισχύουν!! Μια τεραμελής οικογένεια για να ξαναεκτυπώσει τις κάρτες επιβίβασης στο αερόδρομιο, εάν μπλοκάρει το κινητό της και δεν μπορεί να επιδείξει ηλεκτρονικές κάρτες, θα πρέπει να πληρώσει 4χ15=60 €!!

https://www.ryanair.com/ie/en/usefu...nd-conditions/termsandconditionsar_1379164564

"6.3 If you fail to present a valid Boarding Pass (paper or mobile) at airport security or at the boarding gate and there is sufficient time to re-issue you with an alternative form of Boarding Pass, you will be charged a Boarding Pass re-issue fee at the rate set out in our Consolidated Table of Fees."
 

patrizia

Member
Μηνύματα
193
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Οντως Elena μόνο αυτά ισχύουν και θέλει και παρακολούθηση γιατί αλλάζουν οι όροι όπως αυτό με τα παιδιά κάτω των 12 γιατί μέχρι πριν από τον Νοεμβριο του 16 δεν ήταν υποχρεωμενος ο ένας από τους ενήλικες που τα συνοδεύει να αγοράσει θέση. Θέλει προσοχή!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μα από κάτι τέτοιες γκαντεμιές περιμένει να τα κονομήσει η Ryanair. Αν οι λογαριασμοί δε χακάρονταν, τα κινητά δε σπάγανε και τα κλεφτρόνια δεν κάναν τη δουλειά τους πώς θα έβαζε τα πρόστιμα η Ryanair...
Σίγουρα δεν αφήνει στη τύχη η Ryanair το τρόπο που θα βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερα! Δεν φταίει καμία Ryanair αν ανακαλύψουμε ότι μας έκλεψαν ή μας χάκαραν ή έσπασε το κινητό μας σε λιγότερο από 2 ώρες από την αναχώρηση. Και φυσικά αν συμβούν οοοοολα αυτά μπορούμε μέσα από το σάιτ της να ξανά εκτυπώσουμε το εισιτήριο. Και για όποιον φοβάται ότι θα του συμβούν όλα αυτά, ε ας αποστηθίσει το κωδικό της κράτησης του!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.123
Likes
24.390
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Για να επιβιβαστείς με το κινητό σου πρέπει να έχεις απαραίτητα την εφαρμογή της ryanair.
Πριν από μερικούς μήνες επιβιβάστηκα σε αεροπλάνο της Ryanair στο Dortmnd δείχνοντας το PDF στο κινητό μου χωρίς να έχω την εφαρμογή της εταιρείας. Καλού κακού βέβαια είχα και εκτυπωμένη την κάρτα επιβίβασης αλλά δεν μου τη ζήτησαν. Ίσως βέβαια και να ήταν τυχαίο ή να μην το πρόσεξε η υπάλληλος που έκανε τον έλεγχο.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
193
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Viaggi δηλαδή πας σε ένα Ιντερνετ καφε και με τον κωδικό κράτησης κάνεις τσεκ ιν και ζητάς να σου εκτυπώσουν την κάρτα επιβίβασης? για όσους μένουν σε διαμέρισμα και όχι σε ξενοδοχείο
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Φυσικά και μπορείς να επανεκτυπώσεις την κάρτα επιβίβασης από το σάιτ της Ryanair μέχρι 2 ώρες πριν την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης, χρησιμοποιώντας τον αριθμό κράτησης που σου έστειλαν και το e-mail που έδωσες. Τώρα που θα βρεθεί ένα ίντερνετ καφέ εν έτη 2017 σε μια ευρωπαϊκή πόλη; Όπως λένε και στο χωριό μου, ρωτώντας πας στη πόλη! Εκτός αν μπουν χάκερς και στο σάιτ της Ryanair...!!!
 

patrizia

Member
Μηνύματα
193
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Ελα ρε Viaggi μην κοροιδεύεις. 'Οταν έχεις παιδιά αλλάζει η σκέψη και η νοοτροπία σου.
Μαθαίνεις να σκέφτεσαι κάθε τι που θα μπορούσε να πάει στραβά και τι θα μπορούσες να κάνεις σε αυτή την περίπτωση, γενικά αυτό, όχι μόνο για τα εισιτήρια.
'Οσον αφορά τα ταξίδια προσπαθείς να τα κάνεις να τα αγαπήσουν που σημαίνει ότι τους τα κάνεις όσο το δυνατόν πιο διασκεδαστικά και ενδιαφέροντα, τα παιδιά δεν αντέχουν την ταλαιπωρία και την κούραση που αντέχει ένας ενήλικας. Θέλουν να σε βλέπουν άνετο και χαλαρό κι όχι αγχωμένο και προβληματισμένο.
Τώρα άμα ρωτάμε για να σιγουρευτούμε για πράγματα που δεν έχουμε κάνει ποτέ στη ζωή μας και εμείς οι 45+ που δεν προλαβαίνουμε καλά καλά να κοιμηθούμε όσο θέλουμε που είμαστε πνιγμένοι στις υποχρεώσεις και δεν έχουμε χρόνο να ασχοληθούμε με τα κινητά , τόσο πολύ πειράζει?

Protect the old generation!! Χαχαχα!
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.414
Likes
9.343
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μαθαίνεις να σκέφτεσαι κάθε τι που θα μπορούσε να πάει στραβά
Μα μηπως υπερβαλλεις λιγο? Η τυπωνεις την καρτα επιβιβασης η την κρατας στην εφαρμογή του κινητου σου. Τοσο απλο. Περιττευει να συζηταμε παραπερα.
Τα κινητα δεν μπλοκαρουν, δεν κλεβονται και τα αεροπλανα δεν πεφτουν. Αν κατι παει στραβα απο αυτα το τελευταιο που θα σε απασχολησει θα ειναι τα μερικα ευρω που θα χρειαστουν για το τσεκ ιν....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.715
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom