Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

NUOVO..

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Βαλίτσα

Εχω κλείσει εισητηρια για Ρώμη τον άλλο μήνα με χειραποσκευη,αλλα τελικά λέω να πάρω και μια βαλίτσα 15 κιλών.πως θα την προσθέσω στην κράτηση ισχύει η τιμη των 50 ? όπως όταν κανείς την αρχική κράτηση?
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Από το Πάσχα μέχρι σήμερα έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με τη Ryanair και πρόσεξα ότι την χειραποσκευεί δεν την ζυγίζουν απλά μας βάζουν να την βάλουμε σ' εκείνο το κουτί για να δουν αν χωρά ( και αυτό όχι πάντα και πολύ τυπικά). Έτσι τις 2 τελευταίες φορές έβαλα περισσότερα κιλά περίπου 14.. και είδα ότι με παίρνει να βάλω και 3-4 ακόμα.. Στο κουτί πάνω αν και λέει και τις διαστάσεις της βαλίτσας και να είναι το πολύ 10 κιλά γραφεί επίσης ότι αν χωράει την πάιρνεις στο αεροσκάφος και ούτε πληρώνεις. Υπάρχει περίπτωση να γίνει έλεγχος βάρους; και το έξτρα το χρεώνομαι +20ε το κιλό πάλι;

(κυριώς για άραξο-πάφο)
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Από το Πάσχα μέχρι σήμερα έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με τη Ryanair και πρόσεξα ότι την χειραποσκευεί δεν την ζυγίζουν απλά μας βάζουν να την βάλουμε σ' εκείνο το κουτί για να δουν αν χωρά ( και αυτό όχι πάντα και πολύ τυπικά). Έτσι τις 2 τελευταίες φορές έβαλα περισσότερα κιλά περίπου 14.. και είδα ότι με παίρνει να βάλω και 3-4 ακόμα.. Στο κουτί πάνω αν και λέει και τις διαστάσεις της βαλίτσας και να είναι το πολύ 10 κιλά γραφεί επίσης ότι αν χωράει την πάιρνεις στο αεροσκάφος και ούτε πληρώνεις. Υπάρχει περίπτωση να γίνει έλεγχος βάρους; και το έξτρα το χρεώνομαι +20ε το κιλό πάλι;

(κυριώς για άραξο-πάφο)
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
!!!!!!
Δηλαδή τώρα εσύ κυνικά μας ρωτάς, αν παρανομήσεις λόγω υπέρμετρης τσιγγουνιάς και δεν υπακούσεις τους κανονσμούς της εταιρείας (που ούτως ή άλλως είναι παμφθηνη τις περισσότεςρες φορές), να σου πούμε τι πιθανότητες έχεις να σε "πιάσουν".
Κλασσική ιστορία με τίτλο "ο Πονηρός Ελληνας και οι κουτόφραγκοι Ευρωπαίοι".
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.741
Likes
15.152
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εχω κλείσει εισητηρια για Ρώμη τον άλλο μήνα με χειραποσκευη,αλλα τελικά λέω να πάρω και μια βαλίτσα 15 κιλών.πως θα την προσθέσω στην κράτηση ισχύει η τιμη των 50 ? όπως όταν κανείς την αρχική κράτηση?
Ναί,ισχύει η αρχική τιμή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Από το Πάσχα μέχρι σήμερα έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με τη Ryanair και πρόσεξα ότι την χειραποσκευεί δεν την ζυγίζουν απλά μας βάζουν να την βάλουμε σ' εκείνο το κουτί για να δουν αν χωρά ( και αυτό όχι πάντα και πολύ τυπικά). Έτσι τις 2 τελευταίες φορές έβαλα περισσότερα κιλά περίπου 14.. και είδα ότι με παίρνει να βάλω και 3-4 ακόμα.. Στο κουτί πάνω αν και λέει και τις διαστάσεις της βαλίτσας και να είναι το πολύ 10 κιλά γραφεί επίσης ότι αν χωράει την πάιρνεις στο αεροσκάφος και ούτε πληρώνεις. Υπάρχει περίπτωση να γίνει έλεγχος βάρους; και το έξτρα το χρεώνομαι +20ε το κιλό πάλι;

(κυριώς για άραξο-πάφο)
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
Ο όγκος της χειραποσκευής είναι 55x40x20 cm = 44 λίτρα. Θέλεις να κουβαλήσεις βάρος 18 κιλών σε μικρή χειραποσκευή. Αν διαιρέσουμε τη μάζα με τον όγκο βλέπουμε ότι αυτά που θα κουβαλήσεις έχουν πυκνότητα 0,5 κιλό/λίτρο. Ε, δε μπορεί να είναι μόνο ρούχα! Μακάρι αυτό που κουβαλάς να αξίζει να το πληρώσεις 20 ευρώ το κιλό όταν σε "τσιμπήσουν" :D
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
!!!!!!
Δηλαδή τώρα εσύ κυνικά μας ρωτάς, αν παρανομήσεις λόγω υπέρμετρης τσιγγουνιάς και δεν υπακούσεις τους κανονσμούς της εταιρείας (που ούτως ή άλλως είναι παμφθηνη τις περισσότεςρες φορές), να σου πούμε τι πιθανότητες έχεις να σε "πιάσουν".
Κλασσική ιστορία με τίτλο "ο Πονηρός Ελληνας και οι κουτόφραγκοι Ευρωπαίοι".
Καμία σχέση. Αν η "τσιγγουνιά" έπαιζε ρόλο δεν θα πλήρωνα και 2η βαλίτσα στο παρελθόν( άρα να έχω 3 στο σύνολο)
Βασικά η ερώτησή μου αποσκοπούσε στο αν εκείνο που τους ενδιαφέρει είναι οι διαστάσεις να είναι ακριβής και όχι τόσο τα κιλά. Από τη στιγμή που δεν ζυγίζεται στην ουσία.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όπως και να έχει.


Αλλά οκ με κάλυψε η απάντηση του/της paefstra. Δεν το είχα σκεφτεί thanks!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To βάρος της χειραποσκευής είναι πρωτίστως θέμα ασφαλείας (όλο αυτό το βάρος κρέμεται πάνω απ' τα κεφάλια των επιβατών). Και επίσης ποιος σου είπε ότι η Ryanair δε ζυγίζει χειραποσκευές?

Ryanair introduces scales at gate for hand luggage | Kirsty Malcolm
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Αλλά οκ με κάλυψε η απάντηση του/της paefstra. Δεν το είχα σκεφτεί thanks!
Επειδή κάνεις επαναλμαβανόμενα ταξίδια στον ίδιο προορισμό, κάτι μου λέει πως κάπου υπάρχει καμιά μαμά που γεμίζει την αποσκευή με ταπεράκια ή πηγαινοφέρνεις λίτρα από σαμπουάν/κρέμες μαλλιών/κρέμες σώματος. Αγόρασέ τα από τον προορισμό σου, τίποτε από αυτά δεν είναι τόσο πολύτιμο ώστε να πληρώσεις 160 ευρώ χαράτσι για υπέρβαρο 8 κιλών. Αντί να ψάχνεις tips για το πως θα ξεγελάσεις τις εταιρείες, καλύτερα να
εκπαιδευτείς στο πώς ετοιμάζει κανείς με λογική μια χειραποσκευή.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
και αν σου κάτσει και σου κάνουν έλεγχο σε ζυγαριά; τι θα μας πεις; τι κακή που είναι η Ryanair;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από το Πάσχα μέχρι σήμερα έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με τη Ryanair και πρόσεξα ότι την χειραποσκευεί δεν την ζυγίζουν Υπάρχει περίπτωση να γίνει έλεγχος βάρους;
Εξαρτάται από το αεροδρόμιο και (λιγότερο) από τον υπάλληλο. Με έχουν ζυγίσει αρκετές φορές. Λιγότερες από αυτές που δεν με ζύγισαν, αλλά αρκετές.
 

nosokomoua

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ΠΑΙΔΙΑ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΡΗΓΟΡΑ!
ΕΠΕΙΓΟΝ!
ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΟΨΑ 2 ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΦΟ ΓΙΑ ΧΑΝΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΤΟΥ...
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ (ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΟ,ΕΙΜΑΙ Κ ΑΣΧΕΤΗ ΑΠΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ) ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΧΤΟΣ ΚΥΠΡΟΥ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΑΡΑ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΑΚΥΡΑ...
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ?
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
ΠΛΗΣ..ΒΟΗΘΕΙΑ!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ΠΑΙΔΙΑ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΡΗΓΟΡΑ!
ΕΠΕΙΓΟΝ!
ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΟΨΑ 2 ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΦΟ ΓΙΑ ΧΑΝΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΤΟΥ...
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ (ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΟ,ΕΙΜΑΙ Κ ΑΣΧΕΤΗ ΑΠΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ) ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΧΤΟΣ ΚΥΠΡΟΥ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΑΡΑ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΑΚΥΡΑ...
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ?
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
ΠΛΗΣ..ΒΟΗΘΕΙΑ!
Όπα, χαλαρά, μη μας πάθεις και τίποτα..Μη γράφεις κεφαλαία, απαγορεύεται από τους κανονισμούς και είναι και σα να φωνάζεις.
Κατά τ'άλλα σκούρα τα πράγματα. Αν πάρεις κάτι πίσω θα είναι ψιλοπράγματα (φόροι).

ΥΓ: http://www.ryanair.com/en/questions/can-i-apply-for-a-refund-for-my-unused-flight

http://www.ryanair.com/en/questions...need-to-notify-ryanair-if-i-am-not-travelling
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom