Ερωτησεις για Ρωμη

UNCLEBEN55

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Προσωπικά έμεινα εδώ Booking.com: Stay Inn, Ρώμη, Ιταλία - 242 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! Κεντρικότατο ξενοδοχείο, στη via del corso και όταν πήγα εγώ ήταν δελεαστικότατη η τιμή του για την τοποθεσία που βρίσκεται (τώρα δεν ξέρω τι τιμές θα έχει τις ημερομηνίες που το θές). Μικρό, αλλά πολύ όμορφο, με πολύ καλό πρωινό...η τοποθεσία του όμως είναι αυτή που μετράει πάνω απ' όλα. Πριν πάω Ρώμη με είχαν αποτρέψει κι εμένα απ' το να μείνω στο Τέρμινι. Συγκεκριμένα μου είχαν πει πως είναι σαν τη δική μας Ομόνοια. Προσωπική άποψη δεν έχω γιατί δεν χρειάστηκε να το επισκεφτώ ποτέ τελικά, μόνο για να αλλάξω γραμμή τρένου
ευχαριστω αλλα ειναι λιγο ακριβο αυτη τη στιγμη για το budget που εχω.
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
εγω εκλεισα στο fellini inn roma. Ειναι B&B απ' οτι ειδα, και η τιμη του πολυ καλη. 237€ για 3 διανυκτερευσεις δικλινο. Δυστυχως δεν εχω παει ακομα για να σου πω εντυπωσεις αλλα, τα σχολια ηταν πολυ καλα, το ιδιο και η τοποθεσια απ' οτι καταλαβα!
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
εγω εκλεισα στο class house απο την επισημη σελιδα του del corso rome θα το βρεις, ειναι αλυσιδα 2 ξενοδοχειων και η τιμη του πολυ καλη για την περιοδο που εκλεισα εγω... κανε ενα τσεκ τις δικιες σου ημερομηνιες...
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Η περιοχή δεν λέει και πολλά πράγματα. Έχει μετρό και μπορείτε να φτάσετε γρήγορα στα σημεία που σας ενδιαφέρουν. Είναι σχετικά υποβαθμισμένη περιοχή και δημιουργεί ένα αίσθημα ανασφάλειας, ειδικά το βράδυ. Έχει όμως το πλεονέκτημα των καλών τιμών.
http://www.travelstories.gr/%F1%FE%EC%E7/12183-%E4%E9%E1%EC%EF%ED%DE-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7-termini.html

Όταν λέμε μακριά απ΄το Τέρμινι τη νύχτα, εννοούμε ότι καλό είναι να το αποφεύγουμε. Το γνωρίζουν όσοι έμειναν Ρώμη και καλό είναι το ξέρουν και όσοι δεν έχουν πάει και πριν αποφασίσουν πού να μείνουν. Τόσο απλά.
 

UNCLEBEN55

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μόλις γύρισα απο ρώμη και θα ήθελα να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.
Να πω πρώτα ότι τα περισσότερα απο τα σχόλια εδω μέσα δεν μου φάνηκαν χρήσιμα.
Να εξηγήσω γιατι:

1ος μύθος οι οδηγοί τρέχουν σαν τρελοί και θα μας σκοτώσουν. Διαφωνώ κάθετα και ριζικά ,μόλις ακουμπούσες το πόδι σε διάβαση και πολλές φορές κι εκτός αυτής, σταματούσαν αυτοκίνητα και λεωφορεία για να περάσεις.

2ος μύθος: βγάλτε εισητήριο για το βατικανό απο το ίντερνετ. Έβγαλα και τι κατάλαβα? μηδέν ουρά λες και ανοιξε η γή και την κατάπιε.

3ος μύθος το termini. Μιά χαρά είναι η περιοχή πολύ νορμάλ εκτός κι αν θεωρείς οτι η αθήνα την νύχτα είναι τρομερά ασφαλής.

4ος μύθος: πρόστιμο για το φαγητό σε πλατείες κτλ. πουθενά κανένας έλεγχος, δηλαδή συγνώμη, που να φάω το panini της όποιας καντίνας ή του όποιου ορθάδικου?

5ος μύθος η διαδρομή Ciampino-termini. όλοι είπαν διάφορα. εγώ λέω: με τα λεωφορεία που υπάρχουν κατά δεκάδες στο αεροδρόμιο και με προσφορές μάλιστα. το λέω αυτό γιατί άκουσα για λεωφορείο και μετά αλλαγή σε μετρό και τέτοια διάφορα!! για 4 ευρώ που κάνει το λεωφορείο γράφετε να αλλάζω την μισή συγκοινωνία της ρώμης? έλεος!!!

6ος μύθος οι ιταλοί δεν είναι ευγενικοί. Όποιον και να ρώτησα ήταν ευγενικός και πρόθυμος να με βοηθήσει μέχρι και οι ταρίφες.

μια παρατήριση για τους ιταλούς υπαλλήλους: μιλάνε μεταξύ τους συνέχεια, μάλιστα δυνατά και σε έχουν γραμμένο κανονικά.

οι γενικότερες εντυπώσεις μου πολύ καλές.
η ρώμη τέλεια και ας έβρεχε τις 2 μέρες.

έριξα και το νόμισμα μου.
θα ξαναπάω κάποια στιγμή...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.452
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για τους μύθους 1-3 και 6 μάλλον κάπου αλλού διάβασες, όχι στο travelstories. Για τον 5 δεν σου λέω κάτι γιατί ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με ανάλογα θέματα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Για τον μυθο 4 και στην Ελλαδα ισχυει να μην ρυπαινεις τον δρομο αλλα κανεις δεν σε γραφει.
Για τον μυθο 2,νομιζω,οτι κερδισες λαχειο.Οι περισσοτεροι,μην πω ολοι εχουν βρει ουρα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Για το 1 και το 6 συμφωνώ και δεν νομίζω να έχει γραφτεί κάτι αντίθετο στο forum και αν έχει γίνει θα είναι κάτι από πολύ λίγους.
Για το 3 σε σχέση με την Αθήνα εννοείται.
Για το 5 απλά έχει γίνει μια καταγραφή της λύσης χωρίς να προτείνεται σαν η ιδανικότερη.
 

giovanna_l

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Για το μυθο 2 θα συμφωνησω οτι κερδισες λαχειο. Επρεπε να ειχες παει οταν ειχα παει εγω και ειχε 5 τετραγωνα ουρα για να καταλαβεις!!
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για το μυθο 2 θα συμφωνησω οτι κερδισες λαχειο. Επρεπε να ειχες παει οταν ειχα παει εγω και ειχε 5 τετραγωνα ουρα για να καταλαβεις!!
Και'γω λαχείο μάλλον κέρδισα....πήγα χωρίς να έχω κλείσει εισητήριο από το internet και μπήκα μέσα κυρία. Ούτε ένας στην ουρά!!!
 

axar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας παιδιά,

Νέος στο forum σας αλλά το βρήκα πολύ χρήσιμο. Θέλω τις γνώσεις σας καθώς ετοιμάζομαι για το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό.
Την κυριακή 23/12 το μεσημέρι πετάμε για Ρώμη. Τι προτείνεται να κάνουμε εκείνη την μέρα (μισή);
Την δευτέρα 24/12 ξέρει κανείς αν είναι κλειστά τα μουσεία ή οι αρχαιολογικοί χώροι;
Την Τρίτη 25/12 φαντάζομαι ότι όλα θα είναι κλειστά εκτός των εκκλησιών;
Τετάρτη μεσημέρακι επιστροφή.
Λέω να πάρω την Rome pass αν μπορέσω να επισκεπτώ πολλούς χώρους καθώς επίσης και το ξενοδοχείο είναι σχετικά μακρυά "Piazza Monteleone Di Spoleto 20, Tor Di Quinto".
Φτιάχνω ένα πρόγραμμα για το τριήμερο, αλλά όλες οι προτάσεις δεκτές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.113
Την δευτέρα 24/12 ξέρει κανείς αν είναι κλειστά τα μουσεία ή οι αρχαιολογικοί χώροι;
Την Τρίτη 25/12 φαντάζομαι ότι όλα θα είναι κλειστά εκτός των εκκλησιών;
Τετάρτη μεσημέρακι επιστροφή.
Λέω να πάρω την Rome pass αν μπορέσω να επισκεπτώ πολλούς χώρους καθώς επίσης και το ξενοδοχείο είναι σχετικά μακρυά "Piazza Monteleone Di Spoleto 20, Tor Di Quinto".
Είδες στο χάρτη που είναι το ξενοδοχείο; Είναι πολύ μακριά από το ιστορικό κέντρο. Με τι κριτήριο το επέλεξες;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom