EasyJet Ερώτηση για easyjet

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
mary ειχα και εγω το ιδιο προβλημα. μου ειχαν πει κιολας οτι ηταν sold out.
αν μπεις στο site της easyjet πανω στο myeasyjet λογικα τηα δεις την κρατηση σου. οταν πατησεις view για να την δεις ολοκληρωμενη λογικα θα σου λεει οτι εχεις disrupted flight και θα εχει καπου πανω ή κατω ενα λινκ ammend. αυτο που μπορεις να κανεις ειναι αν σε βολευει καποια αλλη πτηση πριν ή μετα να πατησεις το ammend και να αλλαξεις την πτηση που ακυρωθηκε με αυτη που σε βολευει(το οποιο γινεται δωρεαν κι ας ειναι πιο ακριβη η νεα πτηση). αν δε σε βολευει καμια αλλη τοτε πρεπει να επικοινωνησεις αναγκαστικα τηλεφωνικα μαζι τους και να ζητησεις ακυρωση και επιστροφη χρηματων.
κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα με μιλανο σε πρωινη πτηση. και απλα την αλλαξα σε απογευματινη προηγουμενης μερας. αν δε σε βολευει καμια αλλη παιρνεις τα λεφτα πισω αφου επικοινωνησεις μαζι τους αλλα δε σε αλλαζουν σε αλλο προορισμο.

ελπιζω να βοηθησα

υγ1. μην αργησεις να το κανεις γιατι καπου λεει οτι αν σε εχουν ενημερωσει καιρο και δε το εχεις αλλαξει μετα δε δικαιουσαι επιστροφη.
υγ2. αν εχεις κανει κρατηση και αυτοκινητου αναγκαστικα την ακυρωνεις.
υγ3. σε εμενα δεν ειχαν στειλει mail απλα κατα συμπτωση το ειδα.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
το έκανα μόλις!! σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
δεν είναι όμως απαράδεκτο να μην σε ενημερώνουν με mail?? δυο τηλέφωνα και μια απάντηση σε mail με μπούρδες!!!!
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Παιδια μπορει καποιος να μου λυσει την απορια μου?.Ταξιδευω με easy jet για Μιλανο και εχω την εντυπωση οτι στην τιμη του εισητηριου μου περιλαμβανεται και η δυνατοτητα να μεταφερω μια αποσκευη βαρους μεχρι 20 κιλων χωρις να πληρωσω κατι επι πλεον.Πειται μου σας παρακαλω αν εχω καταλαβει καλα γιατι μπερδευομαι με κατι χειραποσκευες που κοστιζουν 15 ε που πληρωνω στο αεροδρομιο κτλ.
Ειναι αλλο η αποσκευη(βαλιτσα 20 κιλα) που μπαινει στο χωρο αποθηκευσης ?
Και αλλο η χειραποσκευη που ενδεχομενως να παρω στην καμπινα του αεροπλανου?
ευχαριστω εκ των προτερων!
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δηλαδή ρε παιδιά τόσο εύκολα μπορεί να σου ακυρωθεί πτήση?

Και ενημερώνεσαι μέσω e-mail για αυτό ή θα πρέπει εσύ να τσεκάρεις κάθε λίγο και λιγάκι την κράτηση σου μπάς και σου έχει ακυρωθεί..... ?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ...δε μου έστειλαν mail, στο τηλέφωνο έλεγαν ότι να ναι..και η κράτηση στην αρχή φαινόταν οκ..κάποια στιγμή την έβγαζε ως αποδιοργανωμένη..
δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, αν είναι καλυμμένοι λέγοντάς σου απλώς να αλλάξεις την πτήση χωρίς χρέωση.. ξέρει κανείς?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Παιδια μπορει καποιος να μου λυσει την απορια μου?.Ταξιδευω με easy jet για Μιλανο και εχω την εντυπωση οτι στην τιμη του εισητηριου μου περιλαμβανεται και η δυνατοτητα να μεταφερω μια αποσκευη βαρους μεχρι 20 κιλων χωρις να πληρωσω κατι επι πλεον.Πειται μου σας παρακαλω αν εχω καταλαβει καλα γιατι μπερδευομαι με κατι χειραποσκευες που κοστιζουν 15 ε που πληρωνω στο αεροδρομιο κτλ.
Ειναι αλλο η αποσκευη(βαλιτσα 20 κιλα) που μπαινει στο χωρο αποθηκευσης ?
Και αλλο η χειραποσκευη που ενδεχομενως να παρω στην καμπινα του αεροπλανου?
ευχαριστω εκ των προτερων!
Ότι αποσκευή παραδόσεις κατά τη διάρκεια του check in θα την πληρώσεις!
Αν δεν θέλεις να χρεωθείς παραδοτέα αποσκευή, μπορείς να έχεις μαζί σου μια χειραποσκευή διαστάσεων 55Χ40Χ20 cm χωρίς να υπάρχει κάποιος περιορισμός στο βάρος (Προσοχή όμως όσον αφορά τα υγρά).
Όταν κάνεις την κράτηση και αναφέρει επιλογή αριθμού παραδοτέων χειραποσκευών εννοεί τις παραδοτέες αποσκευές (βαλίτσα ή βαλίτσες συνολικού βάρους 20 κιλών) και όχι τις χειραποσκευές.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Eννοείτε ότι την αφαιρείς... δεν προσφέρει τίποτε...
Τι εννοείες δεν σου προσφέρει τίποτα...
Δηλαδή υπονοείς πως πληρώνεις 20ευρώ, περίπου, παραπάνω και στο τέλος δεν παίρνεις και την αποζημίωση που δικαιούσαι??? :roll:
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Κατά τη γνώμη μου σωστά ο Traveller αναφέρει πως δεν προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο ώστε να πληρώσεις 16 ευρώ επιπλέον καθώς δεν νομίζω πως κάποιος μπορεί να χρειαστεί για λίγες μέρες, όσες διαρκεί το ταξίδι του μια τέτοια ασφάλεια εκτός και εάν θέλει να είναι πολύ τυπικός. Αλλωστε εάν κάποιος έχει ήδη ασφάλεια ζωής, ανάλογα με το συμβόλαιο που έχει, η εταιρία του μπορεί να του καλύπτει και μερικές από αυτές τις περιπτώσεις. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτή την ασφάλεια μπορείς να δεις και εδώ! Οπως και να έχει πάντως είναι στην κρίση του καθενός να την κρατήσει ή όχι.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
η easy με εξεπλεξε θετικα.
εχει κατι λεωφορεια μικρα που σε μεταφερουν απο gatwick στο λονδινο με 5 λιρες την ιδια ωρα που το express ηθελε 14.95 την απλη διαδρομη τουριστικη θεση.
για το αν υπαρχει καμια πατατα που δεν προσεξα θα σας ενημερωσω σχετικα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
η easy με εξεπλεξε θετικα.
εχει κατι λεωφορεια μικρα που σε μεταφερουν απο gatwick στο λονδινο με 5 λιρες την ιδια ωρα που το express ηθελε 14.95 την απλη διαδρομη τουριστικη θεση.
για το αν υπαρχει καμια πατατα που δεν προσεξα θα σας ενημερωσω σχετικα.
Το easybus υπάρχει εδω 3-4 χρόνια.Το 5 λίρες είναι ο κράχτης... Πρέπει να είσαι τυχερός να βρεις τέτοια τιμή αλλά και να την βρεις λεωφορείο απο το GATWICK στο Λονδίνο = εφιάλτης... Αν πέσεις σε κίνηση μιλάμε για κανένα 2ωρο...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το easybus υπάρχει εδω 3-4 χρόνια.Το 5 λίρες είναι ο κράχτης... Πρέπει να είσαι τυχερός να βρεις τέτοια τιμή αλλά και να την βρεις λεωφορείο απο το GATWICK στο Λονδίνο = εφιάλτης... Αν πέσεις σε κίνηση μιλάμε για κανένα 2ωρο...
...ta τυπωσα τα εισιτηρια!!
στις φωτογραφιες παντως φαινονται αξιοπρεπεστατα.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom