Εσείς τι τύπου ταξιδιωτική ιστορία κάνετε κέφι να διαβάσετε;

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Καταρχήν και βασικότερο όλων πιστεύω δεν υπάρχει η ιδανική ταξιδιωτική ιστορία κι αυτό έχει να κάνει με το υποκειμενικό γούστο του καθενός οπότε η ερώτηση του θέματος περιέχει ένα άτυπο ...γκάλοπ μιας και μέχρι τώρα έχω διαβάσει ,ιστορίες πολύ λυρικά...γραμμένες, πολυσέλιδες δίκην ρομάντζου που ταξιδεύουν και παράλληλα ξετρελλαίνουν το γυναικείο πληθυσμό κυρίως, ιστορίες που αναφέρουν μία πλειάδα στοιχείων και λεπτομερειών για κάθε ένα μνημείο ή αξιοθέατο ξεχωριστά λες και πρόκειται για ακριβή αντιγραφή από κάποιο ταξιδιωτικό οδηγό, ιστορίες με χρηστικές πληροφορίες για το πως μπορεί ο ταξιδιώτης να γλιτώσει χρόνο ή χρήμα, να επισκεφτεί κάτι που αξίζει ή να το αποφύγει στην αντίθετη, αλλά και αυτούσιες ιστορίες ταξιδιωτικής καθημερινότητας του στυλ τσακώθηκα με τον ξενοδόχο, αμίλητος ο σερβιτόρος κλπ κλπ......
Αφού επαναλάβω ότι όλες τους είναι σεβαστές πρώτα πρώτα για το συγγραφέα που μπήκε στο κόπο να τις δημοσιεύσει, να ρωτήσω τι εσείς κάνετε κέφι ή και να ιεραρχήσετε κάποια από τα παραπάνω όσον αφορά τις προτιμήσεις σας...

ολες οι ιστοριες χρησιμες ειναι
ο,τι μορφη και να εχει ,θα προτιμουσα ενα χαρτη με σημειωμενη τη διαδρομη σε καθε σελιδα της
συνηθως το πετυχαινω στα road trip
δεν ειναι δυσκολο να ψαξει καποιος στο χαρτη αλλα, σε χωρες που οι ονομασιες ειναι ολοκληρος σιδηροδρομος και οι πληροφοριες πυκνογραμμενες ,καλο ειναι να υπαρχει ενας χαρτης διπλα

οσο αφορα την ιεραρχια ..
νομιζω εχει να κανει με τη διαθεση ,τα πλανα ή το χρονικο σημειο
δηλαδη αν διαβασω τωρα μια ιστορια καθημερινοτητας για την Αιθιοπια ,θα την ευχαριστηθω αλλα οταν θα ετοιμαζω το ταξιδι θα θελω κατι πιο χρηστικο
ειδικα αν ειναι ο lp 2 κιλα
αρα καταληγω στο οτι ολες ειναι χρησιμες ή βολικες ,οπως και να ειναι δοσμενες
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Λίγο ως πολύ με καλύπτουν οι προλαλήσαντες…
Σίγουρα το χιούμορ και τα ευτράπελα (αν υπάρχουν…) δίνουν μια παραπάνω πινελιά.
Το βασικό όμως για μένα είναι να ρέει ο λόγος. Μια στείρα περιγραφή γεγονότων είναι χρήσιμη μόνο αν προγραμματίζω να επισκεφτώ την περιοχή που αναφέρει ο συγγραφέας (το ομολογώ… μια τέτοια ιστορία δύσκολα θα με «ταξιδέψει» :rolleyes: ).
Οι φωτογραφίες σίγουρα κάνουν την ιστορία πιο ευκολοδιάβαστη και τα σχόλια για τη ζωή και τις συνήθειες των ανθρώπων πιο ενδιαφέρουσα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Mου αρεσει να διαβαζω ιστοριες που να εχουν την προσωπικη πινελια του γραφοντος και αρκετες δοσεις χιουμορ.
Οταν διαβαζω ιστοριες για δυσκολους προορισμους μου αρεσει και η παραμικρη λεπτομερεια .Θελω αναλυτικη περιγραφη ,ετσι ωστε να μπορεσω να ταξιδεψω νοερα σε ενα μακρινο τοπο ,στον οποιο μπορει να μην παω ποτε.
Οταν διαβαζω ιστοριες για ενα προορισμο που εχω παει και η ιδια ,με ενδιαφερει πολυ να δω το πρισμα με το οποιο αλλοι ειδαν και βιωσαν τα ιδια πραγματα με μενα.
Μου αρεσουν οι αναλυτικες πληροφοριες περι οικονομικων,ξενοδοχειων ,χρηστικων τιπς και τα συναφη.Προσφερουν και αυτα πολυτιμη βοηθεια στους επομενους ταξιδιωτες.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Τις ιστορίες της dim kyr...ούτως ή άλλως αυτήν περιγράφουν και οι περισσότεροι προλαλήσαντες :clap:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Iστορίες που όταν τις διαβάσω να θέλω να στρωθώ στη μελέτη και να οργανώσω ένα ταξίδι στα ίδια μέρη... ιστορίες που αποφεύγουν τους άσκοπους λυρισμούς και τα ποιητικά ξεσπάσματα και επικεντρώνονται σε άφθονες εικόνες λεκτικές και οπτικές... τέλος ιστορίες που δίνουν (υπερ)-χρηστικές πληροφορίες οι οποίες μόνο με εντατικό και χρονοβόρο σερφάρισμα θα μπορούσαν να βρεθούν αλλιώς...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.948
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Iστορίες που όταν τις διαβάσω να θέλω να στρωθώ στη μελέτη και να οργανώσω ένα ταξίδι στα ίδια μέρη... ιστορίες που αποφεύγουν τους άσκοπους λυρισμούς και τα ποιητικά ξεσπάσματα και επικεντρώνονται σε άφθονες εικόνες λεκτικές και οπτικές... τέλος ιστορίες που δίνουν (υπερ)-χρηστικές πληροφορίες οι οποίες μόνο με εντατικό και χρονοβόρο σερφάρισμα θα μπορούσαν να βρεθούν αλλιώς...

σάν να τα έγραψα εγώ,συμφωνώ και επαυξάνω.:clap:
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Mου αρεσει να διαβαζω ιστοριες που να εχουν την προσωπικη πινελια του γραφοντος και αρκετες δοσεις χιουμορ.
Οταν διαβαζω ιστοριες για δυσκολους προορισμους μου αρεσει και η παραμικρη λεπτομερεια .Θελω αναλυτικη περιγραφη ,ετσι ωστε να μπορεσω να ταξιδεψω νοερα σε ενα μακρινο τοπο ,στον οποιο μπορει να μην παω ποτε.
Οταν διαβαζω ιστοριες για ενα προορισμο που εχω παει και η ιδια ,με ενδιαφερει πολυ να δω το πρισμα με το οποιο αλλοι ειδαν και βιωσαν τα ιδια πραγματα με μενα.
Μου αρεσουν οι αναλυτικες πληροφοριες περι οικονομικων,ξενοδοχειων ,χρηστικων τιπς και τα συναφη.Προσφερουν και αυτα πολυτιμη βοηθεια στους επομενους ταξιδιωτες.
Συμφωνώ απολύτως, ειδικά σε αυτό

Οταν διαβαζω ιστοριες για ενα προορισμο που εχω παει και η ιδια ,με ενδιαφερει πολυ να δω το πρισμα με το οποιο αλλοι ειδαν και βιωσαν τα ιδια πραγματα με μενα.
:clap::clap::clap:
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
οι ιστοριες των ανθρωπων ειναι αυτες που με ταξιδεύουν. οι περιγραφες των διαδρομων και των προορισμων ειναι παράμετρος πολλών παραγόντων που είναι μοναδικές για τον καθένα το πως θέλει να τις οργανώση. ο κάθε προορισμος έχει τον δικο του ταξιδιωτικο οδηγο και αυτο για μένα είναι αρκετο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom