ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θεωρητικά ρωτώντας και επειδή φαντάζομαι ότι κανείς δεν έχει ανάλογη εμπειρία,τι γίνεται αν δεν σε αφήσουν να μπείς;ΟΚ σε υποχρεώνουν να γυρίσεις πίσω.Τι γίνεται με το εισιτήριο αν δεν μπορείς να το αλλάξεις ή να βγάλεις άλλο;Υποχρεώνουν την αεροπορική να σε πάρει πίσω;Και προφανώς σε κρατάνε μέχρι να φύγεις.
Νομίζω κανονίζουν εκείνοι να γυρίσεις με την πιο άμεση πτήση που έχει διαθεσιμότητα. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο κατάλαβα από μια τέτοια περίπτωση που είδα στο Σικάγο. Τώρα το ποιος επωμίζεται το κόστος, έχω ακούσει ότι είναι η αεροπορική που σε μετέφερε, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.407
Likes
14.382
Νομίζω κανονίζουν εκείνοι να γυρίσεις με την πιο άμεση πτήση που έχει διαθεσιμότητα. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο κατάλαβα από μια τέτοια περίπτωση που είδα στο Σικάγο. Τώρα το ποιος επωμίζεται το κόστος, έχω ακούσει ότι είναι η αεροπορική που σε μετέφερε, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
Ναι για την αεροπορική το έχω ακούσει και εγώ.Αλλά νομίζω ότι ευθύνεται αν σε αφήσει να επιβιβασθείς χωρίς ΕΣΤΑ ή Βίζα.Σε περίπτωση που έχεις ΕΣΤΑ που δεν έχει λήξει αλλά το παραβίασες σίγουρα δεν μπορεί να το ξέρει η αεροπορική.Βέβαια αν το παραβίασες μπαίνει σφραγίδα στο διαβατήριο αλλά στην περίπτωση που αναφέρει ο φίλος δεν μπήκε σφραγίδα.
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ναι για την αεροπορική το έχω ακούσει και εγώ.Αλλά νομίζω ότι ευθύνεται αν σε αφήσει να επιβιβασθείς χωρίς ΕΣΤΑ ή Βίζα.Σε περίπτωση που έχεις ΕΣΤΑ που δεν έχει λήξει αλλά το παραβίασες σίγουρα δεν μπορεί να το ξέρει η αεροπορική.Βέβαια αν το παραβίασες μπαίνει σφραγίδα στο διαβατήριο αλλά στην περίπτωση που αναφέρει ο φίλος δεν μπήκε σφραγίδα.
Όχι δεν έχει μπει σφραγίδα τίποτα .....έδωσα το διαβατήριο μου το έλεγξαν μου το έδωσαν έφυγα...αυτό μόνο...δεν μου το σφράγισαν....και εδω που κοιτάω είμαι οκ λέει δεν ξέρω τι παίζει αλήθεια....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.407
Likes
14.382
Όχι δεν έχει μπει σφραγίδα τίποτα .....έδωσα το διαβατήριο μου το έλεγξαν μου το έδωσαν έφυγα...αυτό μόνο...δεν μου το σφράγισαν....και εδω που κοιτάω είμαι οκ λέει δεν ξέρω τι παίζει αλήθεια....
Το καταλάβαμε ότι δεν μπήκε σφραγίδα.Απλά εξετάζουμε πως θα γυρίσεις πίσω αν δεν σε αφήσουν να μπείς.:D Και αν θα σου κοστίσει κάτι.....
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Το καταλάβαμε ότι δεν μπήκε σφραγίδα.Απλά εξετάζουμε πως θα γυρίσεις πίσω αν δεν σε αφήσουν να μπείς.:D Και αν θα σου κοστίσει κάτι.....
Αν δεν είμαι σίγουρος δεν θα κάνω το ταξίδι αυτό τώρα ...αν μάθω κάτι πιο σίγουρο ναι οκ.....δεν ξέρω τι θα γίνει φυσικά στην περίπτωση που δεν μπορέσω να μπω.....όλα είναι αβέβαια....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.407
Likes
14.382
Αν δεν είμαι σίγουρος δεν θα κάνω το ταξίδι αυτό τώρα ...αν μάθω κάτι πιο σίγουρο ναι οκ.....δεν ξέρω τι θα γίνει φυσικά στην περίπτωση που δεν μπορέσω να μπω.....όλα είναι αβέβαια....
Δεν θες να πας αν δεν είσαι σίγουρος(σωστό) αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν πας...Γρίφος....

Τι έκανες ένα χρόνο στην Αμερική;Που πήγες;Δεν μας γράφεις καμιά ιστορία;
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Δεν θες να πας αν δεν είσαι σίγουρος(σωστό) αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν πας...Γρίφος....

Τι έκανες ένα χρόνο στην Αμερική;Που πήγες;Δεν μας γράφεις καμιά ιστορία;
Ωραίος γρίφος και μου αρέσει να ρισκάρω πάντα στην ζωή μου.....τώρα τι συνεβει με την πάρτη μου δεν ξέρω...η είμαι τυχερός πολύ η δεν ξέρω τι άλλο.....
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το καταλάβαμε ότι δεν μπήκε σφραγίδα.Απλά εξετάζουμε πως θα γυρίσεις πίσω αν δεν σε αφήσουν να μπείς.:D Και αν θα σου κοστίσει κάτι.....
Αν δεν είμαι σίγουρος δεν θα κάνω το ταξίδι αυτό τώρα ...αν μάθω κάτι πιο σίγουρο ναι οκ.....δεν ξέρω τι θα γίνει φυσικά στην περίπτωση που δεν μπορέσω να μπω.....όλα είναι αβέβαια....
Είναι μεγάλο το ρίσκο γιατι αν τα πραγματα πανε στραβά χανεις τα χρηματα που εδωσες για να πας και μετά ίσως υποχρεώνεσαι να πληρώσεις και εισιτήριο επιστροφής.. Επίσης δε ξέρουμε αν έχεις και άλλου ειδους επιπτώσεις.. π.χ. αν θα περασεις καποιο διαστημα σε κρατητηριο.. Οπότε μαλλον πιο καταλληλοι ειναι να απαντησουν δικηγοροι που ξέρουν το αμερικανικο δικαιο και μεταναστευτικα θέματα και οχι η πρεσβεία.. Το ότι δε μπήκε σφραγίδα δε ξέρω κατα πόσο είναι καθησυχαστικό, απ'τη στιγμη που όλα τα δεδομένα καταγραφονται ηλεκτρονικά.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
470
Likes
1.554
@Lexuss παγωμένο αίμα με την έννοια ότι θα μάθαινε πιθανόν άσχημα νέα. Αυτό που αναμφισβήτητα είναι ότι πλέον ρισκάρεις. Σφραγίδα μπορεί να μην έχεις αλλά έχεις βιομετρικό διαβατήριο με τσιπ. Το πρόβλημα είναι ότι κανείς δε θα μπορεί να σου πει πριν πας ότι είσαι οκ ή οχι. Πάντως καποια στιγμή είχα βρεί μια λίστα με την ποινή αποκλεισμού αναλόγως με το χρόνο που παραβιάστηκε το εγκεκριμένο διάστημα και θυμάμαι ότι για να φτάσεις τα 10 χρόνια ήταν 5+ χρόνια παράβασης. Ήταν κάτι μήνες μονάχα νομίζω για διάστημα ενός έτους ή λιγοτερο αν θυμάμαι καλά. Μάλιστα για μέχρι 3 ή 6 μήνες νομίζω ήταν μονάχα 30 μέρες αποκλεισμός. Αυτό θα έλεγα ψάξε καθότι ίσως με τους χρόνους ποινής προλαβαίνεις να καλύψεις το χρόνο μέχρι να ξαναπάς. Από κει και πέρα η απόφαση να πάει κάποιος και να παραμείνει παράνομα πέρα του επιτρεπόμενου πρέπει να είναι σίγουρη γιατί οπως διαπιστώνετε μετά την έξοδο υπάρχει πρόβλημα για την επιστροφή. Έχω αναφερθεί ξανά στο συγκεκριμένο θέμα και προσωπικά είμαι κάθετα αρνητικός σε παράνομη παραμονή για πολλούς λόγους. Αυτό το "μέχρι να βγάλεις χαρτιά" που ανέφερε κάποιος φίλος δεν ισχύει. Χαρτιά έχεις όταν μπεις (φοιτητική βίζα κτλ). Προσωπικά ξέρω άτομο 13 χρόνια εδώ παράνομα και ακόμα δεν έχει καταφέρει κάτι τέτοιο. Ακόμα και εικονικός γάμος πρεπει να γίνει υπό νόμιμη οδό, δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί από καποιον που βρίσκεται παράνομα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Τι και αν μπηκε η δεν μπηκε σφραγιδα...κανενα ρόλο δεν παίζει!
Ολα τα ξερουν!έχει αναφερθεί αλλά και μου έχουν πεί οτι ανοιγουν τα κινητα,υπολ.και ψαχνουν στοιχεία,συνομιλιες κλπ
Εχουν αποκλείσει την εισοδο σε άτομα που μιλουσαν για να κάνουν δουλεια στην Αμερικη....συμπτωματικό;πιθανόν....αλλά φροντισε μην πέσεις στην σύμπτωση!
 

abel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλημερα και απο εμενα καινουργιος στο φορουμ.να πω οτι το βρηκα κατατοπιστηκοτατο.ο λογος που γραφω ειναι οτι την τεταρτη θα κανω το πρωτο μου ταξιδι στης ΗΠΑ και συγκεκριμενα στο chicago.την αιτηση εστα την εχω ετοιμη βγηκε αμεσος σε μερικα δεπτερολεπτα.ο αδελφος μου ειναι αμερικανος υπηκοος και ετσι θα εχω και σπιτη και αυτοκινητο.τωρα θελω να ρωτησω θα εχω ενα ποσο σε δολαρια οχι μεγαλο σε μετρητα και τα υποληπα στην καρτα μου θα εχω καποιο θεμα στους ελενχους.και ποσα τσιγαρα θα μπορω να εχω μαζη μου?υπαρχει περιπτωση να με στειλουν πισω,να μου ψαξουν το κινητο ? ο αδελφος μου λεει οτι την πρωτη φορα ουτε καν σε ρωτανε. εχω και εισητηριο επιστοφης 14 μερες θα ειναι η παραμονη μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.542
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom