Ολλανδία Ετοιμάζω ταξίδι για Άμστερνταμ

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Καλησπέρα, stimuli
Ταξίδευσα στην Ολλανδία πρόπερσι τον αύγουστο.Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να είσαι τόσο αγχωμένος.Το ταξίδι μου στοίχησε 700 ευρώ (αεροπορικά κ ξενοδοχείο για 10 ημέρες).
Αεροπορικός πήγα με την KLM (250-300 ευρω).Ξενοδοχείο έκλεισα μέσο booking.
Το δίκλινο στο Ρότερνταμ 55 ευρώ( με πρωινό) με θέα στην γέφυρα Erasmous.Στο Άμστερνταμ 60 ευρώ (με πρωινό) στο κέντρο της πόλης(πλατέια Dam).
Τις πληρωμές τις έκανα με prepaid από την Eurobank (πάντα αυτό κάνω).Η κάρτα έχει ακριβώς το ποσό που θέλεις και δεν ανησυχής για τίποτα.

Εαν έχεις την δυνατότητα θα σου το πρότινα να κάνεις ένα συνδιασμό και να ταξιδέυσεις και σε άλλες πόλεις..
Αρχικά εγώ έμεινα Ρότερνταμ και την 5ήμερα πήγα Άμστερνταμ.Από το Ρότερνταμ με το τρένο μπορείς να επισκεφτεις πόλεις όπως το Ντελφ,Ουτρέχτι ,Χάγι κτλ.Εάν σε ενδιαφέρει ενημερωσεμε-να μην σε κουράζω τώρα χωρίς λόγο.

Όπως επισημάνουν και άλλοι,τα ποδήλατα είναι ένα θεματάκι.Θέλει απλός να είσαι όσο μπορείς προσεκτικός.
Τώρα για τα ναρκωτικά και τους μεθυσμένους Άγγλους.Εμένα προσωπικά δεν μου έκανα αίσθηση.Τα έιχα δεί και ζήσει χρόνια στην Αγγλία-φοίτησα εκεί.
Με τους Άγγλους δεν κάνεις τίποτα.Όσο για τα ναρκωτικά ,εκεί είναι νόμιμα άρα δεν κυνδυνέυεις.Γι'αυτο και υπάρχουν τα coffeshops.Αυτό που θυμάμε έντονα από τα coffeshops-είναι ότι σε πιάνει η μπόχα περνώντας απ'έξω και νοιώθεις και εσύ φταγμένος.
Η περιοχή τα Κόκκινα Φανάρια, δεν είναι και τόσο παρακμιακή περιοχή όπως την παρουσιάζουν διάφοροι.Απλός έχει βιτρίνες με κορίτσια.Εκεί γίνεται και όλος ο χαβαλές το βραδάκι.
Αυτό που θα σου πρότινα είναι να προσέχεις τα προσωπικά σου αντικείμενα, να μην είναι εκτεθειμένα.Κλέβουν και κυρίως σε χώρους με συνωστισμό.Επίσης να δοκιμάσεις τα γλυκά τους,έχουν μια μεγάλη γκάμα απο γλυκά (λόγο των coffeshops).
Άντε με το καλό να το κλείσεις το ταξίδι........
 

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μόλις πήρα την επιβαιβέωση από την κράτησή μου. Πότε θα έχω τους κωδικούς για το check-in; Και πως θα γίνει όλη αυτή η διαδικασία; Ευχαριστώ!
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Γεια σου stimuli,
βασικά για το ταξίδι στο Άμστερνταμ δεν πρέπει να ανησυχείς και πολύ.
Επισκέφθηκα την πόλη, τον Δεκέμβριο-Χριστούγεννα και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Τα ποδήλατα θέλουν λίγο προσοχή, αλλά αν αποφεύγεις να περπατάς στους ποδηλατόδρομους no problem. Θεωρείται ασφαλής πόλη και γενικά όποιος δεν ψάχνει για μπελάδες, δεν βρίσκει. Οι πλανόδιοι πωλητές, εμάς δεν μας ενόχλησαν καθόλου.
Πάντως, δεν ξέρω τελικά τι εισητήρια βρήκες, τα 700ε μου φαίνονται πολλά. Εμείς πήγαμε με 240ε (airticket.gr) και άλλα τόσα για ξενοδοχείο 3 αστέρων (booking.com).
Όπως και να έχει, είναι ένας προορισμός που αξίζει!!!!!!!!!:cool:
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
εγω εχω δει μια κατα τη γνωμη μου καλη προσφορα σε πρακτορειο ταξιδιων 4μερες 510 ε χωρις φορους και ενα αλλο πακετο 7μερες αμστερνταμ, βρυξελλες, λοξεμβουργο 780ε ολα μαζι.δεν ξερω ομως αν ενδιαφερεσαι για οργανωμενο
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα, stimuli
Ταξίδευσα στην Ολλανδία πρόπερσι τον αύγουστο.Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να είσαι τόσο αγχωμένος.Το ταξίδι μου στοίχησε 700 ευρώ (αεροπορικά κ ξενοδοχείο για 10 ημέρες).
Αεροπορικός πήγα με την KLM (250-300 ευρω).Ξενοδοχείο έκλεισα μέσο booking.
Το δίκλινο στο Ρότερνταμ 55 ευρώ( με πρωινό) με θέα στην γέφυρα Erasmous.Στο Άμστερνταμ 60 ευρώ (με πρωινό) στο κέντρο της πόλης(πλατέια Dam).
Τις πληρωμές τις έκανα με prepaid από την Eurobank (πάντα αυτό κάνω).Η κάρτα έχει ακριβώς το ποσό που θέλεις και δεν ανησυχής για τίποτα.

Εαν έχεις την δυνατότητα θα σου το πρότινα να κάνεις ένα συνδιασμό και να ταξιδέυσεις και σε άλλες πόλεις..
Αρχικά εγώ έμεινα Ρότερνταμ και την 5ήμερα πήγα Άμστερνταμ.Από το Ρότερνταμ με το τρένο μπορείς να επισκεφτεις πόλεις όπως το Ντελφ,Ουτρέχτι ,Χάγι κτλ.Εάν σε ενδιαφέρει ενημερωσεμε-να μην σε κουράζω τώρα χωρίς λόγο.

Όπως επισημάνουν και άλλοι,τα ποδήλατα είναι ένα θεματάκι.Θέλει απλός να είσαι όσο μπορείς προσεκτικός.
Τώρα για τα ναρκωτικά και τους μεθυσμένους Άγγλους.Εμένα προσωπικά δεν μου έκανα αίσθηση.Τα έιχα δεί και ζήσει χρόνια στην Αγγλία-φοίτησα εκεί.
Με τους Άγγλους δεν κάνεις τίποτα.Όσο για τα ναρκωτικά ,εκεί είναι νόμιμα άρα δεν κυνδυνέυεις.Γι'αυτο και υπάρχουν τα coffeshops.Αυτό που θυμάμε έντονα από τα coffeshops-είναι ότι σε πιάνει η μπόχα περνώντας απ'έξω και νοιώθεις και εσύ φταγμένος.
Η περιοχή τα Κόκκινα Φανάρια, δεν είναι και τόσο παρακμιακή περιοχή όπως την παρουσιάζουν διάφοροι.Απλός έχει βιτρίνες με κορίτσια.Εκεί γίνεται και όλος ο χαβαλές το βραδάκι.
Αυτό που θα σου πρότινα είναι να προσέχεις τα προσωπικά σου αντικείμενα, να μην είναι εκτεθειμένα.Κλέβουν και κυρίως σε χώρους με συνωστισμό.Επίσης να δοκιμάσεις τα γλυκά τους,έχουν μια μεγάλη γκάμα απο γλυκά (λόγο των coffeshops).
Άντε με το καλό να το κλείσεις το ταξίδι........
Μήπως θυμάσαι το όνομα του ξενοδοχείου στο Αμστερνταμ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.314
Μηνύματα
887.604
Μέλη
38.977
Νεότερο μέλος
thetourist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom