Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Οταν εισαι ασφαλισμενος στο ταμειο εμπορων,απο που την βγαζεις βρε παιδια?
Κάνεις την αίτηση στο παράρτημα που ανήκεις(το γράφει πάνω στην ειδοποίηση για τήν πληρωμή που παίρνεις κάθε δύο μήνες) και τήν παίρνεις σε λίγες μέρες από τα κεντρικά στήν Ακαδημίας.

Αλλά λόγω κρίσης και περικοπών πολλά παραρτήματα καταργήθηκαν και συγχωνεύθηκαν με τα κεντρικά στην Ακαδημίας.

Ψάξτο από το site του ΟΑΕΕ βάζοντας τον ταχυδρομικό κωδικό τής διεύθυνσης που είναι η έδρα της δουλειάς σου.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Σ ευχαριστω πολυ,να σαι καλα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.261
Όχι στη Θεσσαλονίκη! Θέλει δύο - τρεις μέρες τουλάχιστον για να ετοιμαστεί.
Ισως δεν εχουν το μηχανημα που τυπωνει τη καρτα, αλλιως δεν δικαιολογειται. Πειτε τους οτι στην Αθηνα βγαινει σε 5' να δειτε τι θα πουν.
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Και εγώ στην Αθήνα πέρσι με ΟΑΕΕ και φέτος με ΙΚΑ, έκανα την αίτηση και η κάρτα ήρθε σε 20 μέρες περίπου...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Έχω το εξής πρόβλημα..Το ταμείο μου έκλεισε και έχω υπαχθεί, τυπικά τουλάχιστον, στο ΙΚΑ. Το θέμα είναι ότι προς το παρόν όλα είναι ένα μπάχαλο και ενώ είμαι στο ΙΚΑ θεωρητικά, δεν μου έχουν δώσει ακόμα βιβλιάριο (η διαδικασία υπαγωγής στο νέο ταμείο θα αργήσει).
Τι γίνεται αν κάποιος θέλει να βγάλει την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης; Μου είπαν ότι από τη στιγμή που δεν έχω βιβλιάριο, δεν μπορούν να μου την εκδώσουν..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πριν δέκα μέρες που πήγα στο ΙΚΑ για να ανανεώσω την κάρτα μού ζήτησαν ταυτότητα και το βιβλιάριο ασθενείας για να δουν το ΑΜΚΑ και τον Α.Μ.Α (Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου). Οπότε, ίσως, αν έχεις αυτά τα δυο νούμερα και τους εξηγήσεις την κατάσταση, μπορέσεις να βγάλεις την κάρτα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πριν δέκα μέρες που πήγα στο ΙΚΑ για να ανανεώσω την κάρτα μού ζήτησαν ταυτότητα και το βιβλιάριο ασθενείας για να δουν το ΑΜΚΑ και τον Α.Μ.Α (Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου). Οπότε, ίσως, αν έχεις αυτά τα δυο νούμερα και τους εξηγήσεις την κατάσταση, μπορέσεις να βγάλεις την κάρτα.
Να σε ρωτήσω τώρα που σε βρήκα μποσικη.. Στο παρελθόν , ανανεωνα την κάρτα κάθε χρόνο . Εδώ και 5 χρόνια όμως βαριέμαι και δεν έχω ασχοληθεί ! Φέτος λέω να το προσπαθήσω ξανά .
Έχει αλλάξει κάτι ; Πρέπει να πάω αυτοπροσώπως ;


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για το ΙΚΑ πας και κάνεις μια αίτηση και μετά από μια βδομάδα περίπου θα σου έρθει στο σπίτι ταχυδρομικά. Για τον ΟΑΕΕ κάνεις πάλι αίτηση αλλά μετα από 2-3 μέρες πας και την παραλαμβάνεις ο ίδιος ή άλλο άτομο με εξουσιοδότηση. Θες ταυτότητα και βιβλιάριο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Να σε ρωτήσω τώρα που σε βρήκα μποσικη.. Στο παρελθόν , ανανεωνα την κάρτα κάθε χρόνο . Εδώ και 5 χρόνια όμως βαριέμαι και δεν έχω ασχοληθεί ! Φέτος λέω να το προσπαθήσω ξανά . Έχει αλλάξει κάτι ; Πρέπει να πάω αυτοπροσώπως ;
Όχι, δεν έχει αλλάξει κάτι. Πας στο Μητρώο με την ταυτότητα και το βιβλιάριο ασθενείας, συμπληρώνεις μια αίτηση και σου δίνουν ένα χαρτί ("πιστοποιητικό προσωρινής αντικατάστασης της ευρωπαικής κάρτας ασφάλισης ασθένειας") το οποίο ισχύει για ένα μήνα. Στο μεταξύ βέβαια έρχεται και η κάρτα στο σπίτι. Εμένα μου ήρθε 10 μέρες (ημερολογιακές) μετά (μιλάω πάντα για το ΙΚΑ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom