Γενικά Ευρωπαϊκά φεστιβάλ: Τις βαλίτσες μας και σ' άλλη συναυλία

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
vario πολυ ενδιαφερον πραγματικα το τοπικ αυτο,ευχαριστουμε!:clap:
αυτο στη βαλενθια κ το event στο hyde park- hard rock calling θα ειναι εξαιρετικα πιστευω.ποσο θα ηθελα να παρευρεθω:(
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
vario πολυ ενδιαφερον πραγματικα το τοπικ αυτο,ευχαριστουμε!:clap:
αυτο στη βαλενθια κ το event στο hyde park- hard rock calling θα ειναι εξαιρετικα πιστευω.ποσο θα ηθελα να παρευρεθω:(

Αμ γιατί ένα full moon party θα μας χάλαγε??? :haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Ημερομηνίες για το 2009
Κι άλλα πολύ ενδιαφέροντα φεστιβάλ, με αποκορύφωμα το φεστιβάλ Βενετίας (η αφρόκρεμα των φεστιβάλ)




White Nights Festival (Αγία Πετρούπολη): 21 Μαϊου-19 Ιουλίου
φεστιβάλ κλασικού μπαλέτου και όπερας με φόντο τις "λευκές νύχτες" της Αγίας Πετρούπολης.
http://www.mariinskiy.com/


Φεστιβάλ Κάρλοβι Βάρι: 3-11 Ιουλίου
φεστιβάλ κινηματογράφου
http://www.kviff.com/en/news/


Φεστιβάλ Αβινιόν: 7-29 Ιουλίου
το απόλυτο φεστιβάλ για θεατρόφιλους
Festival d'Avignon


Φεστιβάλ Λοκάρνο: 5-15 Αυγούστου
φεστιβάλ κινηματογράφου σε πανέμορφο τοπίο by the lake
http://www.pardo.ch/jahia/Jahia/home/lang/en


Φεστιβάλ Εδιμβούργου: 7-31 Αυγούστου
παραστάσεις θεάτρου, όπερας και χορού όλη την ημέρα
edfringe.com : official site of the edinburgh festival fringe


Φεστιβάλ Βενετίας
- το φεστιβάλ χορού: μέχρι 28 Ιουνίου
- το φεστιβάλ κινηματογράφου: 2 Σεπτεμβρίου
- το φεστιβάλ μουσικής: 27 Σεπτεμβρίου
La Biennale di Venezia - Home
 
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Το μεγαλύτερο ίσως συναυλιακό γεγονός της Ευρώπης, το Glastonbury Festival τελείωσε για φέτος. Όλοι εμείς που δεν ήμασταν εκεί, ας αρκεστούμε σε αυτές τις υπέροχες φωτογραφίες

ainapcache.boston.com_universal_site_graphics_blogs_bigpicture_gbury_06_29_g31_19498565.jpg

(Matt Cardy/Getty Images)

Η συλλογή από 33 φωτογραφίες του φεστιβάλ στο Big Picture.
 

uncle_howie

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Βρήκα το κατάλληλο topic οπότε κάνω ένα post εδώ.

Σχεδιάζουμε εγώ κι άλλος ένας να πάμε στο φετινό Download Festival (για την ακρίβεια είμαστε 2-3 clicks πριν κλείσουμε), το οποίο γίνεται 11-13 Ιουνίου. Το festival γίνεται στο Donington Park (DE74 2RP) και αποφασίσαμε ότι θα ήταν σωστό να μείνουμε σε κάποιο ξενοδοχείο στο τρίγωνο Derby-Nottingham-Leicester. Επειδή από το Derby θα φεύγουν λεοφωρεία του φεστιβάλ προς και από τον χώρο της συναυλίας, καταλήξαμε ότι θα ήταν καλύτερο να μείνουμε στο Derby. Δυστυχώς θέλουμε να πάμε με easyjet και πτήση προς Μάντσεστερ δεν υπάρχει σε βολικές μέρες, άρα αναγκαστικά πετάμε Gatwick.

Προς το παρών τα στάνταρ οικονομικά έξοδα τα έχουμε υπολογίσει δηλαδή εισιτήριο για το φεστιβάλ, αεροπορικά (γύρω στα 121 ευρώ πήγαινε-έλα) και ένα ξενοδοχείο μέσω booking.com που βγαίνει κάπου 108 ευρώ το άτομο για 4 μέρες. Το σχέδιο έχει ως εξής:10 Ιουνίου αναχώρηση για Λονδίνο και 14 επιστροφή Αθήνα.

Αυτό που μας καίει είναι τα μεταφορικά προς το Derby και η επιστροφή. Στο site του φεστιβάλ αναφέρει "If you are flying in to Gatwick Airport, take the First Capital Connect service to London St Pancras, then a train to Derby." αλλά δεν έβγαλα άκρη με τις τιμές και τις ώρες. Υπάρχει περίπτωση να μας "τσούξουν" αυτά τα μεταφορικά; Επίσης, επειδή δεν έχω ξαναπάει Αγγλία αλλά ακούω ότι είναι αρκετά ακριβή χώρα ειδικά επαρχία, τι budget να υπολογίζω περίπου για extra έξοδα δεδομένου του ότι πάμε καθαρά για το festival;

Αυτά είναι τα κύρια ερωτήματα μου, έχω και κάποια άλλα αλλά πρώτα θέλω να βγάλω άκρη με τα μεταφορικά.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
μαλλον δεν ειναι εδω το σωστο σημειο για να γραψεις.
Εν πασει περιπτωσει το θεμα εχει ως εξης:
α) Απο gatwick παιρνεις τρενο και κατεβαινεις st.Pancras.
Απο εκει παιρνεις το τρενο για Derby. Κανει περιπου μιαμιση ωρα για να φτασει και κοστιζει γυρω στις 40 λιρες πανελα.
β) Απο gatwick παλι παιρνεις το gatwick express κατεβαινεις Victoria station
και απο εκει παιρνεις το λεωφορειο National express για Derby.
το ταξιδι διαρκει 3μιση ωρες περιπου και κοστιζει γυρω στις 25 λιρες πανελα.
First Capital Connect - FCC - trains to / from London

Home | Transport for London
 

uncle_howie

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
μαλλον δεν ειναι εδω το σωστο σημειο για να γραψεις.
Εν πασει περιπτωσει το θεμα εχει ως εξης:
α) Απο gatwick παιρνεις τρενο και κατεβαινεις st.Pancras.
Απο εκει παιρνεις το τρενο για Derby. Κανει περιπου μιαμιση ωρα για να φτασει και κοστιζει γυρω στις 40 λιρες πανελα.
β) Απο gatwick παλι παιρνεις το gatwick express κατεβαινεις Victoria station
και απο εκει παιρνεις το λεωφορειο National express για Derby.
το ταξιδι διαρκει 3μιση ωρες περιπου και κοστιζει γυρω στις 25 λιρες πανελα.
First Capital Connect - FCC - trains to / from London

Home | Transport for London
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το έψαξα αυτές τις ώρες για τη μεταφορά από Gatwick προς Derby και κατέληξα μάλλον σε ταξίδι με coach. Μίλησα και με μία που μένει Λονδίνο, μου έδωσε κάτι links για κλείσιμο εισιτηρίων (μέσα σε αυτά και αυτό που έδωσες εσύ) αλλά μου έβγαζε κάποιες τιμές από 71 λίρες μέχρι και 151 το άτομο που ξεπερνάει κάπως το budget μας. Τώρα βέβαια δε ξέρω, μπορεί να έκανα κι εγώ καμιά πατάτα.

Τέλος πάντων, αυτή με συμβούλεψε με το που θα φτάσω Gatwick να πάρω επί τόπου εισιτήρια για St Pancras ή Victoria Station -ανάλογα το ποιο μέσο θα πάρω μετά-, να μην τα κλείσω από πριν δηλαδή αφού θα βρω άνετα αλλά τα εισιτήρια τραίνου ή coach να τα κλείσω από τώρα μη γίνει καμιά στραβή. Προτείνεις να τα κλείσω όντως ή θα βρω χαλαρά (ειδικά άμα πάμε με coach);

Επίσης, το booking.com είναι αξιόπιστο ε; Διότι έχω δει ότι χρησιμοποιείται αρκετά αλλά δεν έχω ξανακλείσει. Μην έχουμε την κατάληξη αυτών στο Hostel. :p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Πρόγραμμα 2010 Ευρωπαϊκών Φεστιβάλ

Exit Festival, Novi Sad, Σερβία
Πότε: 8 έως 11 Ιουλίου 2010
Ποιους θα δούμε: Μεταξύ (πολλών) άλλων, τους Placebo, Mika, LCD Soundsystem, Missy Elliott, David Guetta, Röyksopp, Klaxons, Faith No More, Chemical Brothers, Ricardo Villalobos, The Horrors και Does It Offend You Yeah?
Πόσα θα πληρώσουμε: Τα εισιτήρια του τετραημέρου ξεκινούν από 85 λίρες (ήτοι περί τα 97 ευρώ) για αγορές που θα πραγματοποιηθούν μέσα στον Μάιο, και αυξάνονται στις 99 λίρες (ή περίπου 114 ευρώ) από τον Ιούνιο και μετά. Το camping pass έχει ξεχωριστή χρέωση, της τάξης των 22 ευρώ.


Sziget Festival, Βουδαπέστη, Ουγγαρία
Πότε:
11 έως 16 Αυγούστου 2010
Ποιους θα δούμε: Μεταξύ άλλων, τους Faithless, Gorillaz Sound System, Infected Mushroom, Iron Maiden, Kasabian, Los de Abajo, Muse, Buena Vista Social Club, Paradise Lost, Shantel & Bucovina Club Orkestar, Ska-P, Fear Factory, The Hives, The Specials και Thirty Seconds to Mars.
Πόσα θα πληρώσουμε: 200 ευρώ για το εξαήμερο μαζί με το κάμπινγκ, ή 170 ευρώ χωρίς το κάμπινγκ.


Sonar, Βαρκελώνη, Ισπανία
Πότε: 17 έως 19 Ιουνίου 2010
Ποιους θα δούμε: Μεταξύ άλλων, τους The Chemical Brothers, Roxy Music, Air, LCD Soundsystem, Plastikman, Jónsi, Dizzee Rascal, 2manydjs, Booka Shade, Hot Chip, Fuck Buttons, Aeroplane, King Midas Sound, Broadcast, The Sugarhill Gang και Matthew Herbert's One Club.
Πόσα θα πληρώσουμε: 155 ευρώ για το τριήμερο Sonar Pass.


Hurricane, Scheeßel (Σαξονία), Γερμανία
Πότε:
18 έως 20 Ιουνίου 2010
Ποιους θα δούμε: Μεταξύ άλλων, τους The Strokes, Prodigy, Porcupine Tree, Mando Diao, Faithless, Massive Attack, Stone Temple Pilots, LCD Soundsystem, Paramore, Archive, Skunk Anansie, The Specials, White Lies και Does It Offend You, Yeah?
Πόσα θα πληρώσουμε: 120 ευρώ για το τριήμερο εισιτήριο, κάμπινγκ περιλαμβανομένου.


Isle of Wight Festival, Isle of Wight, Αγγλία
Πότε:
11 έως 13 Ιουνίου 2010
Ποιους θα δούμε: Μεταξύ άλλων, τους Jay-Z, Paul McCartney, The Strokes, James, Blondie, Pink, Florence & The Machine, Editors, Calvin Harris, Orbital, La Roux, The Saturdays, Juliette Lewis και Marina & The Diamonds.
Πόσα θα πληρώσουμε: 150 λίρες (ή περί τα 172 ευρώ) για το τριήμερο εισιτήριο κάμπινγκ περιλαμβανομένου, ή 130 λίρες (149 ευρώ) για το τριήμερο εισιτήριο χωρίς το κάμπινγκ.


Περισσότερες πληροφορίες: Info Guide | Ευρωπαϊκά φεστιβάλ: Ροκ νότες στις βαλίτσες
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom