Εχω καταμπερδευτει.....Βοηθεια!!!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Με το Budget που εχεις θα προτεινα να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και προς τις δυο κατευθυνσεις: η Μαρια βρηκε μια πολυ καλη προσφορα για Ταυλανδη μεσω τουριστικου γραφειου. Απο την αλλη αν βρεις και καμια προσφορα στα αεροπορικα δηλαδη εως 500 ευρω για εκεινα τα μερη, τοτε σου ανεβαζει το budget των ξενοδοχειων η σου δινει την ευκαιρια να παρατεινεις τη διαμονη σου. Απο την αλλη πρεπει να ξεκαθαρισεις τι θελεις να κανεις: Να αραξεις σε εναν τοπο και να κανεις και μια δυο εκδρομες στα περιξ η να κανεις μια περιηγηση στον τοπο αλλαζοντας καταλυματα καθε ενα δυο βραδια;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αλήθεια να προτιμήσουμε τουριστικο ή να παμε μονοι μας? Το μονοι μας το φοβόμαστε λιγο, για μακρινο ταξιδι....
Εγώ όσα έγραψα (περιορισμός χρόνου, κλπ. ) αναφέρονται σε οργάνωση ταξιδιού κατά μόνας. Αν για οποιονδήποτε λόγο επιλέξεις να ταξιδέψεις όργανωμένα μέσω πρακτορείου, να έχεις υπόψη σου ότι πιθανότατα θα υπάρχει διαφοροποίηση του κόστους (συνήθως προς τα πάνω - εκτός κάποιων περιπτώσεων που αναφέρθηκαν πιο πάνω), κάποιες επιλογές σου να μην προσφέρονται σαν τέτοιες και θα είσαι "υποχρεωμένη" να κάνεις κάποια πράγματα που ίσως από μόνη σου δεν θα επέλεγες. Από την άλλη, βέβαια, θα γλύτωνες χρόνο και άγχος (ειδικά αν δεν έχεις και μεγάλη εμπειρία) και ίσως ένοιωθες περισσότερη (ψυχολογική) ασφάλεια.
 

bourboulithra

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειλικρινα, δεν ξερω αν καναμε καλα, αλλα το προγραμματισμενο ταξιδακι θα το αναβαλουμε για λιγο.Προσωπικα εχω τρομοκρατηθει με τα γεγονοτα στην Ιαπωνια (αν και γεωγραφικα δεν εχουν σχεση)....Ας μας εχει ο Θεός καλα....
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Εμείς κλείσαμε μια προσφορά για Ταυλάνδη με πρακτορείο. Το πακέτο ήταν 690 ευρώ και περιλάμβανε αεροπορικά (οι φόροι μέσα), 2 μέρες διανυκτέρευση στην Μπακονγκ μεταφορές από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο και τούμπαλιν (όσο αφορά την Μπανκογκ) και μια ξενάγηση εκεί. Με άλλα 110 κλείσαμε 5 μέρες διανυκτέρευση στο Κο Σαμούι σε ξενοδοχείο της επιλογής μας γιατί του πρακτορείου δεν μας βόλευε. Το ξενοδοχείο της Μπανκογκ το κλείσαμε ψιλοαναγακαστικά από το πρακτορείο αλλιώς δεν θα ίσχυε η οικονομική προσφορά. Τα ξενοδοχεία είναι πάρα πολύ φτηνά και καλά. Μπορείς να το ψάξεις και να μείνεις σε οικονομικότερο από το δικό μας. Any way, σύνολο 800 ευρώ. Βάλε και 120 που μας πήγαν 3 εκδρομές που κάναμε στο Κο σαμούι, προαιρετικές φυσικά και της επιλογής μας, τελικό σύνολο 920 ευρώ, άρα λιγότερο ακόμα κι από τα 1000 που θες να ξεκινήσεις. Η ζωή εκεί είναι πολύ φτηνή, οπότε αν δεν έχεις στο μυαλό σου να κάνεις ψώνια κτλ την περνάς πολύ οικονομικά. Για το τσουνάμι τι να φοβάσαι τώρα δεν έχει καμία σχέση. Εγώ θα φοβόμουν για τον καιρό που από οτι ξέρω η περίοδος που έχετε διαλέξει δεν είναι η ιδανική για Ταυλάνδη. Ψάξτο λίγο με τον καιρό είναι η άποψη μου και όσο αφορά για το αν θα πάτε με πρακτορείο ή μόνοι σας να έχει να κάνει μόνο με το που θα βρείτε οικονομικότερα γιατί κατά τα άλλα δεν έχει τίποτα να φοβηθείς.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για πες μας Μαρια, εμεινες ευχαριστημενη απο τα ξενοδοχεια σας τελικα;
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Για πες μας Μαρια, εμεινες ευχαριστημενη απο τα ξενοδοχεια σας τελικα;

Το ξενοδοχείο στο Κο Σαμούι, Ark beach hotel, ήταν μια χαρά, δίπλα στην παραλία, σε κεντρικό σημείο, κοντά σε όλα δηλαδή. Με χάλασε φοβερά ότι λόγω υγρασίας υπήρχε μια έντονη μυρωδιά μούχλας. Δεν ξέρω όμως αν αφορά το συγκεκριμένο ξενοδοχείο ή άν συμβαίνει γενικά στα ξενοδοχεία εκεί λόγω κοντινής απόστασης με την παραλία ή και των έντονων βροχοπτώσεων. Οι υπάλληλοι ευγενικοί αν και στόκοι ώρες ώρες. Το Beach bar του ξενοδοχείου πολύ όμορφο και για βραδυνό ποτό ακόμα, αλλά η μουσική ντάπα ντούπα όλο το βράδυ σε ένταση τέτοια που να ξεκουφαίνεσαι. Αυτό όμως είναι γενικότερο φαινόμενο στην Ταυλάνδη και ειδικά στην παραλία. Είναι τόσο ατμοσφαιρικά αλλά το χαλάνε όλο με την τόσο δυνατή ηλεκτρονική μουσική. Προφανώς αρέσει όμως για να το έχουν έτσι παντού. Εμάς πάλι καθόλου.
Το ξενοδοχείο magestic στην Μπανκόγκ χλιδάτο με όλες τις ανέσεις, όχι όμως αυτό που είχαμε συμφωνήσει με το πρακτορείο (αααααααλλο κομμάτι αυτό, το πρακτορείο έκανε τα δικά του χωρίς να μας ενημερώσει) γιατί σε άλλη περιοχή θέλαμε να μέναμε, πιο κεντρική. Βγαίνεις από το ξενοδοχείο και πέφτεις πάνω σε μιλούνια από πόρνες. Η απόλυτη αντίφαση.

Γενικά καλά ήταν δεν μπορώ να πω
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ειλικρινα, δεν ξερω αν καναμε καλα, αλλα το προγραμματισμενο ταξιδακι θα το αναβαλουμε για λιγο.Προσωπικα εχω τρομοκρατηθει με τα γεγονοτα στην Ιαπωνια (αν και γεωγραφικα δεν εχουν σχεση)....Ας μας εχει ο Θεός καλα....

Γιατί ήμουν από την αρχή σίγουρος ότι αυτή θα ήταν η κατάληξη?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το ξενοδοχείο στο Κο Σαμούι, Ark beach hotel, ήταν μια χαρά, δίπλα στην παραλία, σε κεντρικό σημείο, κοντά σε όλα δηλαδή. Με χάλασε φοβερά ότι λόγω υγρασίας υπήρχε μια έντονη μυρωδιά μούχλας. Δεν ξέρω όμως αν αφορά το συγκεκριμένο ξενοδοχείο ή άν συμβαίνει γενικά στα ξενοδοχεία εκεί λόγω κοντινής απόστασης με την παραλία ή και των έντονων βροχοπτώσεων. Οι υπάλληλοι ευγενικοί αν και στόκοι ώρες ώρες. Το Beach bar του ξενοδοχείου πολύ όμορφο και για βραδυνό ποτό ακόμα, αλλά η μουσική ντάπα ντούπα όλο το βράδυ σε ένταση τέτοια που να ξεκουφαίνεσαι. Αυτό όμως είναι γενικότερο φαινόμενο στην Ταυλάνδη και ειδικά στην παραλία. Είναι τόσο ατμοσφαιρικά αλλά το χαλάνε όλο με την τόσο δυνατή ηλεκτρονική μουσική. Προφανώς αρέσει όμως για να το έχουν έτσι παντού. Εμάς πάλι καθόλου.
Το ξενοδοχείο magestic στην Μπανκόγκ χλιδάτο με όλες τις ανέσεις, όχι όμως αυτό που είχαμε συμφωνήσει με το πρακτορείο (αααααααλλο κομμάτι αυτό, το πρακτορείο έκανε τα δικά του χωρίς να μας ενημερώσει) γιατί σε άλλη περιοχή θέλαμε να μέναμε, πιο κεντρική. Βγαίνεις από το ξενοδοχείο και πέφτεις πάνω σε μιλούνια από πόρνες. Η απόλυτη αντίφαση.

Γενικά καλά ήταν δεν μπορώ να πω
Μαρια δεν σε ακουω ιδιαιτερα ενθουσιασμενη και ανησυχω.Αν θες στειλε μου πμ να μου πεις εντυπωσεις και ιδιως για το πρακτορειο που συζηταγαμε ...γιατι με ενδιαφερει.Γιατι τελικα δεν μεινατε στο Βill Lamai?Παραλιες,αξιοθεατα,φυσικη ομορφια?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Μαρια δεν σε ακουω ιδιαιτερα ενθουσιασμενη και ανησυχω.Αν θες στειλε μου πμ να μου πεις εντυπωσεις και ιδιως για το πρακτορειο που συζηταγαμε ...γιατι με ενδιαφερει.Γιατι τελικα δεν μεινατε στο Βill Lamai?Παραλιες,αξιοθεατα,φυσικη ομορφια?
κούκλα μου όντως δεν είμαι ιδιαίτερα ενθουσιασμένη αλλά επειδή ίσως κάπως να "ακούγομαι" δεν είμαι και απογοητευμένη προς Θεού. Να βρω λίγο χρόνο και θα σου στείλω πμ με κάποιες λεπτομέρειες. Γυρίσαμε και δουλειά βλέπεις και πήζουμε, φτου!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οκ περιμενω ..οποτε μπορεις στειλε μου και οταν θα εισαι και πιο λασκα περιμενουμε ιστοριουλα.
 

bourboulithra

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γιατί ήμουν από την αρχή σίγουρος ότι αυτή θα ήταν η κατάληξη?
Να αλλαξεις το ονοματακι σου τοτε σε travelpredict, που πολυ θα σου ταιριαζε!
Και μια συμβουλη, στη ζωη να μην εισαι για τιποτα σίγουρος, γιατι δεν ξες απο που θα σου ρθει!:D
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν χρειάζεται να αλλάξω κανένα ονοματάκι.
Ως συνήθως βγαίνει ο καθένας αναποφάσιστος, που δεν ξέρει τι θέλει, ούτε έχει ιδέα που θέλει να πάει (και ούτε πρόκειται ποτέ να πάει βέβαια...) και βολιδοσκοπεί την κατάσταση, βάζει όλους τους άλλους να ψάχνουν και να του απαντούν με δεκάδες ποστ, συνεχίζει να μην αποφασίζει και στο τέλος πετάει ένα δεν θα πάμε!

Πρώτη φορά είναι?
Αυτό το "βοηθείστε με να αποφασίσω που να πάω" ποτέ δεν το κατάλαβα...
Δηλαδή εσύ δεν ξέρεις που θέλεις να πας? Δεν έχεις γνώμη? δεν λαχταράς ένα μέρος? Τι ρωτάς τον καθένα που θα σου πει το μακρύ του και το κοντό του?

Τι να σου πω? καλό ταξίδι στον Ωρωπό - αν τολμήσεις να πας και μέχρι εκεί βέβαια - κάτσε να τρομοκρατείσαι από τα κανάλια και να υποθέτεις τα διάφορα τρελά και άσε τους Ινδικούς για αυτούς που τολμάνε και τους απολαμβάνουν.

Και για πληροφόρηση σου, όσο σοβαρά και αν είναι τα πράγματα στην Ιαπωνία, με τις Μαλδίβες, τα νησιά της Ταϊλάνδης και το Μπαλί, ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.152
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom