Εχω καταμπερδευτει.....Βοηθεια!!!

bourboulithra

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν χρειάζεται να αλλάξω κανένα ονοματάκι.
Ως συνήθως βγαίνει ο καθένας αναποφάσιστος, που δεν ξέρει τι θέλει, ούτε έχει ιδέα που θέλει να πάει (και ούτε πρόκειται ποτέ να πάει βέβαια...) και βολιδοσκοπεί την κατάσταση, βάζει όλους τους άλλους να ψάχνουν και να του απαντούν με δεκάδες ποστ, συνεχίζει να μην αποφασίζει και στο τέλος πετάει ένα δεν θα πάμε!

Πρώτη φορά είναι?
Αυτό το "βοηθείστε με να αποφασίσω που να πάω" ποτέ δεν το κατάλαβα...
Δηλαδή εσύ δεν ξέρεις που θέλεις να πας? Δεν έχεις γνώμη? δεν λαχταράς ένα μέρος? Τι ρωτάς τον καθένα που θα σου πει το μακρύ του και το κοντό του?

Τι να σου πω? καλό ταξίδι στον Ωρωπό - αν τολμήσεις να πας και μέχρι εκεί βέβαια - κάτσε να τρομοκρατείσαι από τα κανάλια και να υποθέτεις τα διάφορα τρελά και άσε τους Ινδικούς για αυτούς που τολμάνε και τους απολαμβάνουν.

Και για πληροφόρηση σου, όσο σοβαρά και αν είναι τα πράγματα στην Ιαπωνία, με τις Μαλδίβες, τα νησιά της Ταϊλάνδης και το Μπαλί, ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!
Το οτι ουδεμια σχεση εχει η Ιαπωνια με τα νησια της Ταυλανδης το ξερω πολυ καλα, αλλωστε το ανεφερα κιολας.(Να διαβαζεις καλυτερα τα οσα γραφει ο καθενας)

Το οτι εχεις κανει αρκετα ταξιδια και εισαι παλιοτερο μελος αυτο δε σου δινει το δικαιωμα να κρινεις τον καθενα εδω μεσα, και αυτο το υφακι δεν σε κολακευει καθολου.Και στο κατω κατω δεν σε παρακαλεσε κανενας να ψαχνεις κι ουτε εβαλα κανεναν με το ζορι να αναζητα πληροφοριες για παρτυ μου.Μπορουσες να αγνοησεις το μνμ μου και να μην το διαβασεις καν.Δοξα τω Θεω και στον Ωρωπο εχω παει και ακομα παρα περα.....
Καλη καρδια.....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
Από την αρχή φαινόταν ότι δεν το είχες το ταξίδι.
Αν το ήθελες θα πήγαινες, αφού μάλιστα λες ότι ξέρεις ότι είναι μακρυά από την Ιαπωνία.
Γιατί δεν πήγες λοιπόν? Δεν έχεις τα φράγκα? πολύ καλά, δεν είσαι η πρώτη, ούτε και η μόνη.
Αλλά να πετάς ένα κουλό του στυλ: "Προσωπικα εχω τρομοκρατηθει με τα γεγονοτα στην Ιαπωνία (αν και γεωγραφικα δεν εχουν σχεση)", δείχνει ότι δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να φύγεις.
Κλασική περίπτωση wannabe ταξιδιώτη που παίρνει αμπάριζα φορουμ και πρακτορεία, ονειρεύεται να ταξιδέψει και τέλος καταλήγει στον Ωρωπό ή στην Αίγινα.
Και ούτε που με νοιάζει αν ταξιδέψεις ή όχι.
Αυτό που κατακρίνω - αν δεν το κατάλαβες - είναι ο υπονοούμενος φόβος που εσύ μπορείς να τον έχεις, αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να τον μεταδίδεις στους άλλους: κοιτάξτε! ναι μεν δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά που ξέρεις καμιά φορά....καλύτερα να μη πάμε.
 

bourboulithra

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
Από την αρχή φαινόταν ότι δεν το είχες το ταξίδι.
Αν το ήθελες θα πήγαινες, αφού μάλιστα λες ότι ξέρεις ότι είναι μακρυά από την Ιαπωνία.
Γιατί δεν πήγες λοιπόν? Δεν έχεις τα φράγκα? πολύ καλά, δεν είσαι η πρώτη, ούτε και η μόνη.
Αλλά να πετάς ένα κουλό του στυλ: "Προσωπικα εχω τρομοκρατηθει με τα γεγονοτα στην Ιαπωνία (αν και γεωγραφικα δεν εχουν σχεση)", δείχνει ότι δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να φύγεις.
Κλασική περίπτωση wannabe ταξιδιώτη που παίρνει αμπάριζα φορουμ και πρακτορεία, ονειρεύεται να ταξιδέψει και τέλος καταλήγει στον Ωρωπό ή στην Αίγινα.
Και ούτε που με νοιάζει αν ταξιδέψεις ή όχι.
Αυτό που κατακρίνω - αν δεν το κατάλαβες - είναι ο υπονοούμενος φόβος που εσύ μπορείς να τον έχεις, αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να τον μεταδίδεις στους άλλους: κοιτάξτε! ναι μεν δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά που ξέρεις καμιά φορά....καλύτερα να μη πάμε.
Ρε φίλε τι ζορι τραβάς?Αφου δεν σε νοιαζει οπως λες τι ασχολεισαι? Δεν εχεις να κανεις τιποτα αλλο? Προγραμματισε το επομενο ταξιδακι σου, μιας και εισαι τοσο πολυταξιδεμενος και ρισκαρεις και ασε μας να παρουμε τις δικες μας αποφασεις, που εμεις θεωρουμε σωστες.Το αν θα κανω αυτο το ταξιδι ειναι δικο μου θεμα και εσενα δε σου πεφτει λογος.

*Εδω εχουν ανοιξει ολοκληρο τοπικ με θεμα την Ιαπωνια, τα δικα μου λόγια σε τρομοκρατησαν? Ε ρε, τι αλλο θα ακουσω σημερα?
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Βρε παιδια τι εχει ο Ωρωπος ? Ελατε, κερναμε και καφε!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ρε φίλε τι ζορι τραβάς?Αφου δεν σε νοιαζει οπως λες τι ασχολεισαι? Δεν εχεις να κανεις τιποτα αλλο?...

Το αν θα κανω αυτο το ταξιδι ειναι δικο μου θεμα και εσενα δε σου πεφτει λογος.
Αν θέλεις να μη σου λένε οι άλλοι τη γνώμη τους για τα μελλοντικά σου ταξίδια, να μην ανοίγεις θέματα δηλώνοντας καταμπερδεμένη και ζητώντας πληροφορίες.

Πες απλά ένα ευχαριστώ σε όσους σου έδωσαν τη γνώμη τους στο thread και κάντην με ελαφρά αν ενοχλείσαι.
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Αν απογοητευτείς όμως με τον Ινδικό,σου προτείνω να πας Καναδά.Και πολύ πιο φτηνά από το budget που διαθέτεις.Απορώ όμως γιατί δεν σου το πρότεινε ο McElk.Τα καλύτερα τα κρατάει για τον εαυτό του φαίνεται....:bleh:

Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις για καναδά Pls? Το είχα πάντα στο μυαλό μου αλλά ποτέ δεν το ψαξα. Για πείτε μου
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το ξενοδοχείο magestic στην Μπανκόγκ χλιδάτο με όλες τις ανέσεις, όχι όμως αυτό που είχαμε συμφωνήσει με το πρακτορείο (αααααααλλο κομμάτι αυτό, το πρακτορείο έκανε τα δικά του χωρίς να μας ενημερώσει) γιατί σε άλλη περιοχή θέλαμε να μέναμε, πιο κεντρική. Βγαίνεις από το ξενοδοχείο και πέφτεις πάνω σε μιλούνια από πόρνες. Η απόλυτη αντίφαση.
Oh, mein Got! Τι λες ρε Μαρία; Στο Magestic Grand μείνατε? Την τελευταία φορά στην ΒΚΚ εκεί έμεινα κι εγώ, στην πάροδο της Sukumvit. Ε, καλά, τα "κορίτσια" δεν ήταν και τόσο προκλητικά: Πού να πήγαινες και 2 στάσεις παρακάτω, στη Nana! :haha: Στον ίδιο δρόμο, αν δεν κάνω λάθος, είναι και τα Hilton και Hyatt. Εξ' άλλου, έχει κι ένα άλλο καλό το δρομάκι αυτό: Τα Χαγκεν-Νταζ, έτσι δεν είναι; ;)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις για καναδά Pls? Το είχα πάντα στο μυαλό μου αλλά ποτέ δεν το ψαξα. Για πείτε μου
Τι ακριβώς θελεις να μάθεις? Κατ'αρχήν ποτε σκεφτεσαι να πας? Και για ποια πολη ενδιαφέρεσαι?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Oh, mein Got! Τι λες ρε Μαρία; Στο Magestic Grand μείνατε? Την τελευταία φορά στην ΒΚΚ εκεί έμεινα κι εγώ, στην πάροδο της Sukumvit. Ε, καλά, τα "κορίτσια" δεν ήταν και τόσο προκλητικά: Πού να πήγαινες και 2 στάσεις παρακάτω, στη Nana! :haha: Στον ίδιο δρόμο, αν δεν κάνω λάθος, είναι και τα Hilton και Hyatt. Εξ' άλλου, έχει κι ένα άλλο καλό το δρομάκι αυτό: Τα Χαγκεν-Νταζ, έτσι δεν είναι; ;)
Δεν με ενόχλησε που το ξενοδοχείο ήταν δίπλα στις πόρνες αλλά επειδή ήταν στα περίχωρα κι όχι πιο κεντρικά κι εμείς θα καθόμασταν για 2 μέρες μόνο. Έστω. Τιμήσαμε τα τουκ τουκ λίγο παραπάνω. Με στεναχωρεί που πόρνες, γυναίκες και τραβεστί, υπάρχουν παντού έτσι κι αλλιώς εκεί. Και στην Nana πήγαμε, και σε βραδινή αγορά με παραπλευρα μαγαζιά όπου γίνονταν sex shows και άλλα, αλλά και παντού το βράδυ υπάρχει αυτή η εικόνα, απλά αλλού είναι πιο πολλές κι αλλού πιο λίγες. Κρίμα και είναι ίσως και οι πιο ωραίες γυναίκες που έχω δει.

Χαγκεν νταζ δεν πήγαμε αλλά κάτι pancakes του δρόμου με μπανάνα-nutella τα τσακίσαμε ;)
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Τι ακριβώς θελεις να μάθεις? Κατ'αρχήν ποτε σκεφτεσαι να πας? Και για ποια πολη ενδιαφέρεσαι?

ενδιαφέρομαι για θερινή περίοδο κυρίως, ή για πάσχα/ χριστούγεννα

τώρα για ποια πόλη ακριβώς θα χρειαστώ βοήθεια. τι έχεις να προτείνεις?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
ενδιαφέρομαι για θερινή περίοδο κυρίως, ή για πάσχα/ χριστούγεννα

τώρα για ποια πόλη ακριβώς θα χρειαστώ βοήθεια. τι έχεις να προτείνεις?
Εγώ εχω πάει μονο Τορόντο και για αυτο μπορω να σου πω πολλες λεπτομέρειες. Ξέρω επισης ότι και το Μοντρεαλ ειναι πολυ ομορφο αλλα για αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω. Βέβαια γενικα ο Καναδας ειναι πανεμορφος, και ιδιαίτερα η περιοχες κοντα στις λιμνες με αποκορύφωμα την Lake Louise στην Alberta όπου και θα ήθελα να πάω καποια στιγμη, ελπιζω να τα καταφερω αυτη τη φορα..
Εν πασει περιπτωσει προτιμοτερο ειναι να πας θερινη περίοδο όχι μονο για τον καλύτερο καιρο αλλα γιατι πολλά αξιοθέατα μενουν κλειστα την χειμερινή περίοδο. Απο Αθηνα πετάει απ' ευθείας η Air Canada και η Air Transat με την δευτερη να εχει πολύ καλύτερες τιμες. πχ για Ιουλιο με την Air Transat μπορει να βρεις με 600-650€, πολυ καλη τιμη. Το Τοροντο ειναι μια ευκολη στην μετακίνηση πολη, με πολλά αξιοθεατα και πολλα πραγματα να κανεις. Αυτο εξαρτάται απο σενα. Το φαγητό επισης ειναι σε λογικές τιμες, και υπαρχουν παρα πολλά ωραια εστιατόρια. Αν τελικα πας μπορω να σου προτείνω μερικα. Το καλυτερο ειναι το "360 μοιρες" πανω στο CN Tower (κατα τη γνωμη μου βεβαια). Απο κει και περα δεν θα χασεις τους Καταρρακτες του Νιαγαρα και το χωριο Niagara on the Lake, ειναι πανεμορφα. Επισης τα 1000 νησια (που στην πραγματικότητα ειναι 1800;)) ειναι πανεμορφα, ο πατερας μου που ειχε παει, εντυπωσιάστηκε. Αν αποφασισεις να πας εδω ειμαστε. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.159
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom