Ζάκυνθος

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Μόλις γύρισα από Ζάκυνθο! Χτες δηλαδή... ΕΥτυχώς πρόλαβα το νησί σε περίοδο που δν είχε κόσμο...Θα σας πω εν συντομία τα μέρη που αξιζουν.
Για ηλιοβασίλεμα: Καμπί, Κερί και Ναυάγθιο απο ψηλά
Παραλίες: Γέρακας (προστατευμένη παραλία μιας κ γεννουν οι χελωνίτσες εκεί αρα παγορεύονται θαλασσια σπορ ομπρέλες εκτος αυτών που έχει κλπ μοιράζουν κ φυλλάδια)
Μακρύς Γυαλός
Μαραθωνήσι (μην βάλετε ομπρέλα εκεί απαγορεύεται γεννουν οι χελώνες θα φάτε κράξιμο)
Φάρος (για βουτίτσες απο βράχο κ εξερέυνησι στις διπλανες σπηλιες δν έχει παραλια βουτάς αμέσως)
Πόρτο Λιμνιώνας (παρόμοια με το Φάρο αλλά σε πολυ πιο όμορφη εκδοχη, σμαραγδένια νερα σπηλιές κ γενικά ειναι υπέροχα)


Επίσης από μέρη
Μπόχαλη: πολύ ομορφο μέρος για καφεδάκι, βλέπεις όλη την πόλη απο ψηλά
Η πόλή της Ζακύνθου πολύ όμορφη
Οποσδήποτε επίσκεψη στο πάρκο Ασκός με τα ζωάκια 15 ευρώ 2 άτομο κ παρεχουν κ ένα μπουκαλάκι νερό
Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στην Αγία Μαρίνα
Μουσείο Σολωμού
Άγιος Σ¨ωστης για ποτάκι χαλαρό
Παραλία Κερίου για μπάνιο κ για ταβερνάκια



ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΛΑΓΑΝΑ
ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΣ
ΕΛΕΙΗΝΟ
Κ ΤΟ ΠΙΟ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ
ΕΙΝΑΙ Η ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ
10 Το βράδυ είχαμε πάει στα τουριστικά γιατι είναι τα πιο φτηνά εκεί κ καθώς περνουσαμε υπήρχε ενας αγγλος τυλιγμένος με μια σημαία ελληνική. Του την τραβάει μια βρωμοαγγλίδα κ μένει ο Αγγλος τσιτσιδι στη μέση του δρόμου κ γέλαγε κ σαν να μην πω τι. Φανταστειτε λοιπον τι γίνεται! αν θέλετε νυχτεριή ζωή πηγαίντε Αργάσι. Όχι πως με τρέλανε αλλα μπροστα στο Λαγανά είναι παράδεισος. Για ποτάκι μπορειτε να τη βγάλετε ή Μπόχαλη ή στην Πόλη στην Πλατεία του Αγίου Μάρκου στην Basic!
Αυτά παιδάκια... Αν θυμηθώ τιποτα θα το σημειώσω!
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Επίσης ξέχασα να αναφέρω μια ταβέρνα πολύ φτηνή κ απλή! Στο δρόμο προς κ από Άι Νικόλη ανάμεσα στην Παραλία Ξίγγια κ την Παραλία Μακρύ Γιαλό βρίσκεται μια παλιά μικρή εκκλησουλα πάνω στο δρόμο ο Άγιος Πέτρος. Εκέι δίπλα υπάρχει κ η ομόνυμη ταβέρνα San Petro! Να την προτιμήσετε!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
επίσης ο λαγανάς έχει τόσο κακή φήμη όσο ακούγεται;

Δεν έχει τόσο κακή....έχει τη χειρότερη.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά είναι μακράν το χειρότερο μέρος του νησιού εδώ και πολλά χρόνια. Τίγκα στους μεθυσμένους άγγλους, δεν έχει τίποτα το γραφικό και η θάλασσα δε λέει τίποτα. Υπάρχουν μέρη και παραλίες πολύ καλύτερα.
Στο Λαγανά, ακόμα και πριν 30 χρόνια όταν πήγαινα παιδί, δεν κάναμε ποτέ μπάνιο εκεί. Φαντάσου τώρα τί γίνεται.

Αν μπορείς να αλλάξεις την κράτησή σου, κάνε το. Δες για την περιοχή του Βασιλικού ή για το Τσιλιβί όπου υπάρχουν πολλά καταλύματα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στο δρόμο προς κ από Άι Νικόλη ανάμεσα στην Παραλία Ξίγγια κ την Παραλία Μακρύ Γιαλό βρίσκεται μια παλιά μικρή εκκλησουλα πάνω στο δρόμο ο Άγιος Πέτρος. Εκέι δίπλα υπάρχει κ η ομόνυμη ταβέρνα San Petro! Να την προτιμήσετε!!!
Συμφωνω με τo rosaki το Πασχα φαγαμε εκει και ηταν καταπληκτικο το φαγητο και οι τιμες , εμενα μου αρεσει και η ομωνυμη ταβερνα Ξυγκια για τη θεα που εχει. Επισης πολλα καλα ταβερνακια εχει στην περιοχη του Βασιλικου που ειναι και η αγαπημενη μου λογω παραλιων. Απο κοντα σε παραλιες ακολουθει η Ψαρου (Τσιλιβι μερια). Εχω παει απειρες φορες στο νησι και στο Λαγανα δεν πηγα ποτε για μπανιο. Μου λειπει η Ζακυνθος :( φετος ειναι η μοναδικη χρονια που δεν καταφερα να παω :roll:..βεβαια το καλοκαιρι ειναι ακομα εδω..
Τip: Μη φυγεις απο το νησι χωρις νεροκρεμμυδα , ειναι και η εποχη τους τωρα και κουλουρα στα ξυλα!
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

βιολέτα, όταν γυρίσεις με το καλό στείλε εντυπώσεις.


καλά να περάσετε όλοι!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Παιδιά θα επισκεφθώ και εγώ τη Ζάκυνθο για μια εβδομάδα τον Αύγουστο, οπότε οποιαδήποτε επιπλεον πληροφορία για παραλίες, χωριουδάκια, ταβέρνες και μπαράκια ευπρόσδεκτη.

latina, leftrisB περιμένω να παραγματοποίήσετε την υπόσχεση σας....
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Δεν έχει τόσο κακή....έχει τη χειρότερη.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά είναι μακράν το χειρότερο μέρος του νησιού εδώ και πολλά χρόνια. Τίγκα στους μεθυσμένους άγγλους, δεν έχει τίποτα το γραφικό και η θάλασσα δε λέει τίποτα. Υπάρχουν μέρη και παραλίες πολύ καλύτερα.
Στο Λαγανά, ακόμα και πριν 30 χρόνια όταν πήγαινα παιδί, δεν κάναμε ποτέ μπάνιο εκεί. Φαντάσου τώρα τί γίνεται.

Αν μπορείς να αλλάξεις την κράτησή σου, κάνε το. Δες για την περιοχή του Βασιλικού ή για το Τσιλιβί όπου υπάρχουν πολλά καταλύματα.
Ένα θα πω! 10 το βράδυ ξεγυμνώθηκε τσιτσίδι ένας Άγγλος πιτσιρικάς μπροστά σε όλους! Αίσχος! Μακρία απο Λαγανά! Πριν δυο χρόνια είχε ακουστεί ότι είχε γίνει κ ένας εχμμ... αισχρός διαγωνισμός εκεί. Λυπάμαι δεν μπορώ να πω περισσότερα σε δημόσιο φόρουμ. Μακρία μακριά! Συμφωνώ μαζί σου anny!:shock::shock::shock:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Παιδιά θα επισκεφθώ και εγώ τη Ζάκυνθο για μια εβδομάδα τον Αύγουστο, οπότε οποιαδήποτε επιπλεον πληροφορία για παραλίες, χωριουδάκια, ταβέρνες και μπαράκια ευπρόσδεκτη.

latina, leftrisB περιμένω να παραγματοποίήσετε την υπόσχεση σας....
τελικα την επεισες ε ?(την συζυγο εννοω ) να περασετε καλα αν και νομιζω οτι κεφαλλονια θα σας αρεσε περισσοτερο
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
τελικα την επεισες ε ?(την συζυγο εννοω ) να περασετε καλα αν και νομιζω οτι κεφαλλονια θα σας αρεσε περισσοτερο

Μην ανησυχείς την κρατάμε καβάντζα για του χρόνου.
Η αλήθεια είναι ότι το ψάξαμε για κατάλυμα στην Κεφαλλονιά, αλλά δε βρήκαμε κάτι αξιόλογο τις μέρες που θέλαμε.
Οπότε μετά από ένα οκταήμερο στα Σύβοτα Θεσπρωτίας πάμε βουρ για Ζάκυνθο.
Βάση μας το Τσιλιβι.
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
Εγώ τελικά δεν μπόρεσα να βρω τις ημερομηνίες που ήθελα ξενοδοχείο αλλού και έτσι θα παραμείνω στο αρχικό : "galaxy" στην παραλία του λαγανά , και ο θεός βοηθός...

το πολύ πολύ, να χορτάσουμε οφθαλμόλουτρο , και εγώ και ο άντρας μου...απ΄' ότι διαβάζω..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
να μαζεψεις πληροφοριες για φαι. εγω αυτο δεν ειχα ευχαριστηθει.
να περασετε υπεροχα

Περιμένω βοήθεια από τους φίλους μας που είτε έχουν επισκεφθεί το νησί, αλλά και κυρίως τα μέλη που μένουν στο Νησί. Άντε ρε παιδιά βοηθήστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom