Ζάκυνθος

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνώρίζει. Θέλω να επισκεφθώ τη Ζάκυνθο μετά τις 20/8. Εχω 2 παιδιά (3,5 και 2) και από την έρευνα που έχω κάνει προσανατολίζομαι στην περιοχή του Βασιλικού. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρετε κάποιο ξενοδοχείο ή δωμάτια πάνω σε ήρεμη παραλία (χωρίς να μεσολαβεί δρόμος) και να πηγαίνουμε κατευθείαν για μπάνιο. Εχω δει το plaka beach.hotel στη Πλάκα, το levantino στα Καμίνια. Εχετε κάποια γνώμη για τα παραπάνω, ξέρετε κάπιο άλλο αντίστοιχο να προτείνετε? Μου έχουν πει ότι το νησί είναι ιδανικό για οικογενειακές διακόπές με μικρά παιδιά. Ελπίζω να επιβεβαιωθώ.
 

provocante

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αλλά δυστυχώς απορρίψαμε την ιδέα για Ζάκυνθο...Ο φίλος μου επιμένει για κάτι πιο κοντινό κ άρα πιο φθηνό...Παραφράζοντας κ το γνωστό ρητό "πενία...διακοπές κατεργάζεται!!!"
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
Εμείς πήγαμε για πρώτη φορά φέτος πρίν δύο εβδομάδες περίπου και μείναμε με τις καλύτερες εντυπώσεις και ιδιαίτερα επείδη η σύζυγος είναι και πολύ φιλόζωη, νοικιάσαμε μία βάρκα με 20€ την ώρα απο το Κερί και πήγαμε στο κόλπο που κυκλοφορούν οι χελώνες καρέτα καρέτα.Το απίστευτο είναι ενω η άλλοι που γυρίζαν δεν είχαν δεί χελώνα η γυναίκα μου είχε απόλυτη εμπιστοσύνη οτι θα βλέπαμε.Και έτσι και έγινε, ήταν κάτι πολύ όμορφο και δεν περίμενα να είναι τόσο τεράστιες.Κολυμπήσαμε μαζί τους και σε δύο απο αυτές καταφέραμε να της χαιδέψουμε στο καβούκι. Φανταστικές ήταν και οι σπηλιές στο πίσω μέρος στο νησάκι που είναι οι χελώνες το μαραθονήσι.Πιστεύω το πιο ωραίο πράγμα που κάναμε ήταν που νοικιάσαμε την βάρκα και κάναμε μια υπέροχη βόλτα.:rolleyes:
Τι βαρκα ηταν αυτη που πηρατε με μηχανη ?ξερεις απο τετοια σπορ η δε χρειαζεται ειδικες γνωσεις.Ποση ωρα κανατε .
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
Θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνώρίζει. Θέλω να επισκεφθώ τη Ζάκυνθο μετά τις 20/8. Εχω 2 παιδιά (3,5 και 2) και από την έρευνα που έχω κάνει προσανατολίζομαι στην περιοχή του Βασιλικού. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρετε κάποιο ξενοδοχείο ή δωμάτια πάνω σε ήρεμη παραλία (χωρίς να μεσολαβεί δρόμος) και να πηγαίνουμε κατευθείαν για μπάνιο. Εχω δει το plaka beach.hotel στη Πλάκα, το levantino στα Καμίνια. Εχετε κάποια γνώμη για τα παραπάνω, ξέρετε κάπιο άλλο αντίστοιχο να προτείνετε? Μου έχουν πει ότι το νησί είναι ιδανικό για οικογενειακές διακόπές με μικρά παιδιά. Ελπίζω να επιβεβαιωθώ.
Λοιπον παιδια εχει 9 μερες που γυρισα απο Ζαντε ,περασα πολυ ωραια.Sugar τα ξενοδοχεια που αναφερεις δεν τα ειδα εμενα διπλα στην παραλια του Αγ.Νικολαου στην επομενη δηλαδη που εχει παρει το ονομα απ το hotel the bay ,ειναι τα πιο καλα μερη για οικογενειες .Οι παραλιες με ωραια αμμο σε μερικα σημεια και λευκη σαν εκεινη στο ναυαγιο οχι βαθιες ,ζεστες ,τελειες.Ηπεριοχη εκει δεν εχει κατι αλλο για οικογενειες εμεις καθε βραδυ πηγαιναμε στη χωρα (20 λεπτα με ι.χ.)Ταβερνες στο Βασιλικο εχει πολλες για μεσημερι και βραδυ (ο αδερφος του Κωστα ειναι μια καλη ,κοντα στον Αγ Νικολα στον κεντρικο δρομο .Αυτο το the bay που εμεινα ηταν πολυ καλο .2χωρα για οικογενειες ,γκαζον ,πισινα ,αμμος ,θαλασσα .Με αυτη τη σειρα εφτανες στη θαλασσα.Μεχρι και κουβαδακια για να παιζουν στην αμμο τα παιδια παρειχε δωρεαν το ξενοδοχειο .αυτα οτι αλλο θελεις ευχαριστως να σου πω εαν γνωριζω
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
Κυριες -οι ολες οι οδηγιες σωστες εκτος απο αυτη του patrinoy on air gia την ταβερνα του Ζωχιου.Εκλεισε .ΟΝιονιος πολυ καλος 2 φορες πηγαμε
 

tentoura

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
για κρεπες προτεινω το AFTER στο Αργασι
για πεινιρλι στο Τζαντε κοντα στην πλατεια Αγίου Μαρκου
για ωραιες κανταδες στην Αστροφεγγια και στην Αρεκια στο Κρυονέρι στην παραλιακη. το φαγητό είναι συμπαθητικό.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδια κ εγω πηγα φετος για μια βδομαδα...οι εντυπωσεις....ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ!! το νησι δεν υπαρχει...τι να περιγραψεις πρωτα??τα γαλαζια νερα?τα αξιοθετα?τους ανθρωπους?το φαγητο?ολα ηταν υπεροχα...μακαρι να ξαναπαω..το συνιστω ανεπιφυλακτα!!ειναι υπεροχο νησι!με λιγα λογια...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!οποιος δεν εχει παει να το τολμησει!
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Πολύ ωραία η περιγραφή σου και οι φωτογραφίες σου!!!!! Μας ξύπνησες αναμνήσεις!!
 

dimitrisf

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας! Μπράβο σε όλους για τις πληροφορίες που δίνετε και βοηθάτε κι εμάς που ψάχνουμε! Σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου στη Ζάκυνθο αυτό το καλοκαίρι, αλλά δε θα πάρουμε αυτοκίνητο και ούτε θέλουμε να νοικιάσουμε... Μας άρεσε πολύ η Μπόχαλη, το Αργάσσι και το Τσιλιβί. Για 5 μέρες, χωρίς αυτοκίνητο σε κάποιο από τα 3, πιστεύετε ότι θα περάσουμε καλά; Ή θα "εγκλωβιστούμε";
 

dimitrisf

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ναι κι ο Βασιλικός φαίνεται ωραίο μέρος! Γενικά όμως μας αποθαρρύνουν να πάμε σε όλο το Ιόνιο, επειδή δεν έχουμε αυτοκίνητο..έχουν δίκιο; μας έχει μαγέψει η Ζάκυνθος! (έστω κι από τις φωτογραφίες :haha: )
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Ναι κι ο Βασιλικός φαίνεται ωραίο μέρος! Γενικά όμως μας αποθαρρύνουν να πάμε σε όλο το Ιόνιο, επειδή δεν έχουμε αυτοκίνητο..έχουν δίκιο; μας έχει μαγέψει η Ζάκυνθος! (έστω κι από τις φωτογραφίες :haha: )
Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται αυτοκίνητο γιατί έχει πολλά μέρη που αξίζει να πας και τα οποία δεν είναι όλα μαζεμένα... Η πόλη δεν μου άρεσε, άντε για ένα καφεδάκι στη Μπόχαλη καλά είναι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom