Αυστρία Ηλεκτρονικό εισητήριο για τρένο-Πως;

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πολύ καλό! Να υποθέσω οτι εισαι κάτοικος Ελλάδος και στο στείλανε Ελλάδα!
ΑΛήθεια πως το εκλεισες; ονλάιν η μεσω τηλεφωνικού κέντρου;
και τι εξτρά επιβαρύνσεις ειχες για αυτή την υπηρεσια αποστολής του εισητηρίου στο εξωτερικό;
Εδω βεβαια προκύπτει το εξης ερώτημα:
για την διαδρομή Βιέννη-Νυρεμβέργη το λογικό ειναι να αποτανθώ στον αυστριακό σιδηρόδρομο.
Μπορώ να βγάλω κ το εισητήριο μεσω γερμανικών σιδηρόδρομων, αν και η αφετηρία του ταξιδιου ειναι σε άλλη χωρα;:roll:
Εφόσον περνάς σύνορα, μπορείς να το βγάλεις με τους σιδηρόδρομους είτε της μιας είτε της άλλης χώρας, αλλά ό περιορισμός είναι ότι το εισητήριο σου πρέπει να είναι χάρτινο (δεν μπορείς να έχεις e-ticket όπου ο ελεγκτής στο τρένο θα κάνει scan το barcode στην εκτύπωσή σου). Δεν έχω εμπειρία από τους Αυστριακούς, αλλά από το site των DB, αν το κλείσεις online, μπορούν να το εκδόσουν και να στο στείλουν, και θα έρθει με απλό ταχυδρομείο (υπολόγισε το χρόνο που θα κάνει για να φτάσει σε σένα, για να επαρκεί).
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πριν απο λίγες μέρες εκλεισα το εισιτήριο για το τρένο με αφορμή του οποίου ανοιξα και αυτό το τόπικ.
Προτίμησα την λύση δια τηλεφώνου.
Πήρα τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών των αυστριακών σιδηροδρόμων και αφού τους εδωσα ολα τα απαραιτητα στοιχεία, ονομα, πληροφορίες διαδρομής κ στοιχεία κάρτας μου εδωσε εναν αριθμο πελάτη και μου ειπε οτι μπορώ ανα πασα στιγμή να παραλάβω το εισιτήριο μου απο καποιον σταθμό τρένου στην Βιέννη.


Χρήζει ειδικής αναφοράς σχετικά με την τιμή του εισιτηρίου.
Οταν ρωτησα τον υπάλληλο την τιμή για την διαδρομή Βιέννη Νυρεμβέργη ποσο κάνει το εισιτήριο μου ειπε καπου στα 80Ε.
Μα δεν εχει 39Ε? του λεω! Αναφέροντας τη ...μαγική λέξη SparSchiene tickets.(σημ. Ειναι τα οικονομικά εισιτήρια των αυστριακών σιδηροδρόμων για άλλες ευρωπαικές πολεις)
Α, ναι μου ειπε, συγνώμη, εχετε δίκαιο.


Και μου χρέωσε το ποσό των 39Ε.
Αλλιώς θα μου χρέωνε το ποσό των 80Ε.
Το αναφέρω για να επισημάνω το γεγονός οτι θα πρέπει να ξέρουμε ακριβώς τι εισιτήριο αγοράζουμε. Μόνο ετσι μπορούμε να πετύχουμε κ καλύτερη τιμή...






Οι υπάλληλοι των εταιριών κανουν πωλήσεις χωρις να τους απασχολεί ιδιαίτερα το φτηνώτερο εισιτήριο. Ετσι για παράδειγμα μπορεί κανείς να ταξιδέψει απο Μόναχο για Νυρεμβέργη με 21Ε με το βαυαρικό εισιτήριο το λεγόμενο μπάγιερν τικετ αλλά μπορει και με 49Ε αν παει σε ενα γκισε και ζητήσει ετσι απλά ενα εισιτήριο σκέτο για την συγκεκριμένη πόλη.




Υ.Γ.: ευχαριστώ και πάλι τα μέλη του φόρουμ για τις χρήσιμες πληροφορίες που κατέγραψαν στο τόπικ αυτό!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
την πιο προηγούμενη Κυριακή πηγα πρωι πρωι,λογω κ χαμένης βαλιτσας σε γκισέ του αυστριακου σιδηροδρόμου και δίνοντας εναν κωδικο που μου ειχε σταλεί μεσω εμαιλ παρέλαβα το εισιτήριο μου κ ταξίδεψα την περασμένη Τετάρτη για Νυρεμβέργη με το γερμανικό ICE!
:cool:

Και πάλι ευχαριστώ trapper για τις πολύτιμες οδηγίες και συμβουλές σου!:clap:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
την πιο προηγούμενη Κυριακή πηγα πρωι πρωι,λογω κ χαμένης βαλιτσας σε γκισέ του αυστριακου σιδηροδρόμου και δίνοντας εναν κωδικο που μου ειχε σταλεί μεσω εμαιλ παρέλαβα το εισιτήριο μου κ ταξίδεψα την περασμένη Τετάρτη για Νυρεμβέργη με το γερμανικό ICE!
:cool:

Και πάλι ευχαριστώ trapper για τις πολύτιμες οδηγίες και συμβουλές σου!:clap:

Με το ICE ,ειναι απο τα αγαπημενα μου τρενα!!! Περιμενω ιστορια για χαμενη βαλιτσα,βιεννη,νυρεμβεργη αλλα και για το ICE!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Με το ICE ,ειναι απο τα αγαπημενα μου τρενα!!! Περιμενω ιστορια για χαμενη βαλιτσα,βιεννη,νυρεμβεργη αλλα και για το ICE!
Ας αρκεστείς προς το παρών ;)
με λιγα σχετικά φωτογραφικά στιγμιότυπα απο το ταξίδι αυτο με το ΙCE απο Westbahnhof Βιέννης προς Νυρεμβέργη και το μπλουζάκι πάνω στην χαμένη προσωρινά βαλίτσα!!!:haha:
aimg4.imageshack.us_img4_3058_dsc04655640x480.th.jpg , aimg4.imageshack.us_img4_6849_dsc04656640x480.th.jpg , aimg4.imageshack.us_img4_57_dsc04661640x480.th.jpg
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
το εισητήριο σου πρέπει να είναι χάρτινο (δεν μπορείς να έχεις e-ticket όπου ο ελεγκτής στο τρένο θα κάνει scan το barcode στην εκτύπωσή σου).
Εχοντας πάρα πολύ πρόσφατη εμπειρία απο τα τρένα DB-Γερμανίας (όχι OBB-Αυστρίας αυτή τη φορά), έχω κλείσει μέσω internet εσιτήριο με (μικρή επιβάρυνση) συγκεκριμένη θέση, το εκτύπωσα ο ίδιος, και δεν έκανα καμμία άλλη ενέργεια παρά να ανεβώ στό τρενο την καθορισμένη μέρα-ώρα. Ο ελεγκτής με φορητό scanner έλεγξε το bar-code που είχε το εκτυπωμένο μου εισιτηριο και όλα πήγαν καλα. Στην επιστροφή έδειξα το ίδιο εκτυπωμένο εισιτήριο, που είχε φυσικά και τα στοιχεία ταξιδιού επιστροφής, και όλα καλά (ΟΚ).

Σημειωτέον ότι το bar-code είναι καινούργιο (τουλάχιστον για μένα), είναι τετράγωνο και μοιάζει με μαίανδρο, δεν είναι δηλαδή αυτό που όλοι ξέρουμε πάνω στα διάφορα προιόντα.

Το εισιτήριο παραλαμβάνεται στο email που δηλώθηκε, σε μορφή αρχείου *.pdf (acrobat).

Συνεπώς στα DB μπορείς να κάνεις εκτύπωση εισιτήριου απο το σπίτι. Η αποστολή χάρτινου ειστήριου με ταχυδρομείο, κοστίζει κάτι παραπάνω.

Σχετικά με τη δυνατότητα διαδρομής, είναι απολύτως απαραίτητο για να βγάλει εισητήριο η σιδηρ. εταιρία μιας χώρας, να υπάρχει στο εισιτήριο μία αναχώρηση απο την χώρα αυτή, είτε στην αναχώρηση είτε στην επιστροφή. Δηλ δεν μπορεί να βγάλει τα DB εισιτήριο μόνο Paris-Stuttgart. Μπορεί όμως να βγάλει Stuttgart-Paris η Stuttgart-Paris+Paris-Stuttgart.

Σχετικά με το ICE. Τα βαγόνια είναι σχετικά καινούργια, έχουν επένδυση απο ξύλο, έχουν μια σπατάλη κοινόχρηστων χώρων, τουαλέττες πολύ ευρύχωρες, ειδικό coupe-χώρος για παιδιά, καθίσματα ανακλινόμενα, υποδοχή στο κάθισμα για κοινά ακουστικά με επιλογή 6 καναλιών μουσικής. Το restaurant είναι κι αυτό μοντέρνα κομψό, ευρύχωρο, χωρίς πολλά τραπέζια, με τιμές καφέ EUR 2,50 και διάφορα άλλα snacks η φαγητά σε σχετικά χαμηλές τιμές. Οπως περιμένει κανείς, είναι απολύτως αθόρυβα, λόγω μόνωσης αλλά και ανάρτησης και φυσικά λόγω γραμμών. Η ταχύτητα εντός Γερμανίας, είναι σε λίγες διαδρομές υπερ-υψηλή, τις περισσότερς φορές είναι κανονική δηλ 100-150 km/h.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχοντας πάρα πολύ πρόσφατη εμπειρία απο τα τρένα DB-Γερμανίας (όχι OBB-Αυστρίας αυτή τη φορά), έχω κλείσει μέσω internet εσιτήριο με (μικρή επιβάρυνση) συγκεκριμένη θέση, το εκτύπωσα ο ίδιος, και δεν έκανα καμμία άλλη ενέργεια παρά να ανεβώ στό τρενο την καθορισμένη μέρα-ώρα. Ο ελεγκτής με φορητό scanner έλεγξε το bar-code που είχε το εκτυπωμένο μου εισιτηριο και όλα πήγαν καλα. Στην επιστροφή έδειξα το ίδιο εκτυπωμένο εισιτήριο, που είχε φυσικά και τα στοιχεία ταξιδιού επιστροφής, και όλα καλά (ΟΚ).

Σημειωτέον ότι το bar-code είναι καινούργιο (τουλάχιστον για μένα), είναι τετράγωνο και μοιάζει με μαίανδρο, δεν είναι δηλαδή αυτό που όλοι ξέρουμε πάνω στα διάφορα προιόντα.

Το εισιτήριο παραλαμβάνεται στο email που δηλώθηκε, σε μορφή αρχείου *.pdf (acrobat).

Συνεπώς στα DB μπορείς να κάνεις εκτύπωση εισιτήριου απο το σπίτι. Η αποστολή χάρτινου ειστήριου με ταχυδρομείο, κοστίζει κάτι παραπάνω.
Από τότε που το είχα γράψει, ο DB άλλαξε το site του και το online σύστημα του, και πλεον μπορείς να κλείσεις online ticket για όλες τις συνδέσεις - δοκίμασα δουλεύει παντού ΠΛΗΝ ΓΑΛΛΙΑΣ (τα πληροφορικά συστήματα του SNCF έχουν μαύρα χάλια, και τους φαίνεται...).

Φυσικά εντός Γερμανίας τα πράγματα ήταν ανέκαθεν ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφεις (έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο online ticket δεκάδες φορές...), με μια υποσημείωση: Εκτός από το barcode, πρέπει να δείξεις στον ελεγκτή την πιστωτική κάρτα με την οποία αγόρασες το εισητήριο.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Σχετικά με το SNCF-Γαλλίας.

Εχω κάνει, πολλές φορές αλλα και πριν λίγες μέρες, κράτηση on-line, σε TGV (υψηλής ταχύτητας). Το εισιτήριο πρέπει, ακόμη, να παραληφθεί απο ένα σταθμό, δηλ δεν στέλνεται με email, γίνεται όμως η κράτηση και η πληρωμή με κάρτα. Σχετικά με τις τιμές, ανεβαίνουν όπως περίπου στα αεροπλάνα, δηλ με προθεσμία λίγότερο απο 30 μέρες αρχίζει η ..άνοδος. Καλό είναι να κλείσει κανείς πριν 7 εβδομάδες. Δεν δέχονται καθόλου πριν από 3 μήνες. Υπάρχει επίσης η κράτηση ορισμένης θέσης με μικρή επιβάρυνση.

Είναι σωστό το ότι χρειάζεται τόσο στα DB
DB BAHN - TravelService - Query page
όσο και στο SNCF
http://www.voyages-sncf.com/billet-train?rfrr=FormulaireStandard_header_Réservez un billet de train
να δείξει κανείς οπωσδήποτε την πιστωτική κάρτα που πληρώθηκε το εισιτήριο (οχι διαβατήριο-ταυτότητα).

Αυτό είναι πρόβλημα, επειδή κανείς έχει πάντα μαζί του διαβατήριο-ταυτότητα, αλλά πολλές φορές όχι τη συγκεκριμένη κάρτα που κλείστηκε το εισιτήριο. Επίσης υπάρχει πρόβλημα όταν θέλει κανείς να κάνει δώρο το εισιτήριο σε άλλον και φυσικά δεν θέλει να του δώσει και την κάρτα του. Επίσης είναι αδύνατο να κάνει κράτηση (και να πληρώσει) για κάποιον που δεν είναι κοντά του (βρίσκεται και ξεκινάει απο μακρυά), και θέλει να του αγοράσει εισιτήριο, καθώς ο ταξιδιώτης δεν θα έχει την καρτα που χρησιμοποιήθηκε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σχετικά με το SNCF-Γαλλίας.

Εχω κάνει, πολλές φορές αλλα και πριν λίγες μέρες, κράτηση on-line, σε TGV (υψηλής ταχύτητας). Το εισιτήριο πρέπει, ακόμη, να παραληφθεί απο ένα σταθμό, δηλ δεν στέλνεται με email, γίνεται όμως η κράτηση και η πληρωμή με κάρτα. Σχετικά με τις τιμές, ανεβαίνουν όπως περίπου στα αεροπλάνα, δηλ με προθεσμία λίγότερο απο 30 μέρες αρχίζει η ..άνοδος. Καλό είναι να κλείσει κανείς πριν 7 εβδομάδες. Δεν δέχονται καθόλου πριν από 3 μήνες. Υπάρχει επίσης η κράτηση ορισμένης θέσης με μικρή επιβάρυνση.

Είναι σωστό το ότι χρειάζεται τόσο στα DB
DB BAHN - TravelService - Query page
όσο και στο SNCF
http://www.voyages-sncf.com/billet-train?rfrr=FormulaireStandard_header_Réservez un billet de train
να δείξει κανείς οπωσδήποτε την πιστωτική κάρτα που πληρώθηκε το εισιτήριο (οχι διαβατήριο-ταυτότητα).

Αυτό είναι πρόβλημα, επειδή κανείς έχει πάντα μαζί του διαβατήριο-ταυτότητα, αλλά πολλές φορές όχι τη συγκεκριμένη κάρτα που κλείστηκε το εισιτήριο. Επίσης υπάρχει πρόβλημα όταν θέλει κανείς να κάνει δώρο το εισιτήριο σε άλλον και φυσικά δεν θέλει να του δώσει και την κάρτα του. Επίσης είναι αδύνατο να κάνει κράτηση (και να πληρώσει) για κάποιον που δεν είναι κοντά του (βρίσκεται και ξεκινάει απο μακρυά), και θέλει να του αγοράσει εισιτήριο, καθώς ο ταξιδιώτης δεν θα έχει την καρτα που χρησιμοποιήθηκε.
Βεβαίως έτσι είναι, αυτό που ανέφερα παραπάνω είναι για κρατήσεις από το site του DB (Deutsche Bahn) για δρομολόγια από Γερμανία προς Γαλλία. Εντός Γαλλίας φυσικά ισχύει το Γαλλικό σύστημα.
Μια και αναφέραμε το θέμα, το Welcome to TGV-europe.com είναι μακράν το χειρότερο on-line booking site που υπάρχει στην Ευρώπη. Μου έχει σπάσει τα νεύρα ουκ ολίγες φορές...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
την βοήθεια σας παρακαλώ.
ισως να ακουστεί και καπως αλλα θα το ρωτησω:

θέλω να κλείσω 1 ονλάιν εισιτήριο με το τρενο για παιδί που την ημέρα του ταξιδιού θα είναι 14,5 χρονών
στις επιλογές του online ticketing εχω τις εξής δυο επιλογές:
1. παιδί 14 ετών
2. παιδί 15-17 ετών

στην 1η περιπτωση η μετακίνηση ειναι δωρεάν
στην 1η περίπτωση η μετακίνηση επιβαρύνεται χρηματικά.

ποια επιλογή πρέπει να διαλέξω;:roll:

ευχαριστώ!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ας καταγράψω την εμπειρία μου, απο την ονλάιν αγορά σιδηροδρομικού εισιτηρίου από βιέννη για βουαδαπέστη με τους αυστριακους σιδηροδρόμους.

Οτι ισχύει για τον γερμανικό σιδηρόδρομο, ισχύει και για τον Αυστριακό!
αγοράζεις το εισιτήριο 3 μήνες πριν ονλάιν, πληρώνεις με πιστωτική κάρτα, εκτυπώνεις το εισιτήριο σου και ταξιδεύεις επιδυκνύοντας το απλά στον ελεγκτή την ημέρα του ταξιδιού...

Η τιμή του είναι 19Ε ανά ενήλικα μεσω της προσφοράς Sparschiene για την διαδρομή Βιέννη Βουδαπέστη με το railjet, παρόμοιο με το γερμανικό ICE.
Σε λιγότερο απο 3 ώρες ειμασταν Βουδαπέστη. Μέσα ειχε 3 κατηγοριών καθίσματα, economy, business και premium.
Καλύτερα και από αεροπλάνο θα έλεγα. Η μετακίνηση αυτή ειναι άκρως απολαυστική για κάποιον που του αρέσει να ταξιδεύει με τρένο.
Είχε και παιδικό μίνι κινηματογράφo με μια μικρή τηλεοραση για να χαζεύουν παιδιά.

Περισσότερες πληροφορίες:
BB-Personenverkehr AG: SparSchiene Hungary

BB-Personenverkehr AG: BB railjet
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
την βοήθεια σας παρακαλώ.
ισως να ακουστεί και καπως αλλα θα το ρωτησω:

θέλω να κλείσω 1 ονλάιν εισιτήριο με το τρενο για παιδί που την ημέρα του ταξιδιού θα είναι 14,5 χρονών
στις επιλογές του online ticketing εχω τις εξής δυο επιλογές:
1. παιδί 14 ετών
2. παιδί 15-17 ετών

στην 1η περιπτωση η μετακίνηση ειναι δωρεάν
στην 1η περίπτωση η μετακίνηση επιβαρύνεται χρηματικά.

ποια επιλογή πρέπει να διαλέξω;:roll:

ευχαριστώ!
Thanosth τελικά τι έκανες, γιατί στην ίδια θέση βρίσκομαι κι εγώ με την κόρη μου, τώρα.

Επίσης, δεν μπορώ να κλείσω εισιτήριο από Βουδαπέστη για Βιέννη στη ΜAV-START, ούτε ηλεκτρονικά ούτε τηλεφωνικώς. Επικοινώνησα με μέηλ μαζί τους και μου είπαν ότι μόνο επιτόπου μπορώ να πάρω εισιτήρια. Έτσι, χάνω και τις προσφορές τους (περιορισμένες θέσεις) που παρέχουν μια σεβαστότατη έκπτωση:mad:. Από την εμπειρία σας, υπάρχει περίπτωση οι τιμές που βλέπω τώρα να είναι διαφορετικές από αυτές του Δεκέμβρη, που σκοπεύω να πάω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom